شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

با پرتقال جوان بمانيد

1. پرتقال با خاصیت‌هایی كه دارد جزو محبوب ترین میوه های جهان است.

این میوه از قدیمی‌ترین میوه‌هایی‌است كه بشر از آن استفاده می‌كرده‌است. این میوه سرشار از ویتامین ث است.

ویتامین ث یكی از عوامل مهاركننده سرطان است به طوری كه این ویتامین را دشمن نیرومندی علیه یكی از عوامل شناخته شده سرطان‌زا یعنی نیتروز آمین‌ها می‌شناسند. بر اساس مطالعات انجام شده در آمریكا مشخص شده كه خوردن پرتقال از سرطان معده و لوزالمعده جلوگیری می‌كند.

انواع دیگری از سرطان  نیز وجود دارند كه مصرف زیاد پرتقال به پیشگیری از آنها كمك می كند، به طور مثال كسانی كه پرتقال می‌خورند 50 در صد كمتر از كسانی كه  كمتر مصرف می‌كنند و یا اصلاً نمی‌خورند به سرطان مری مبتلا می‌شوند.

محققان دریافته اند كه لایه نازك بین قسمت های داخلی پرتقال در پایین آوردن كلسترول خون بسیار مؤثر است.

این خاصیت مدیون وجود پكتین در این لایه است؛ بنابراین در مواردی كه هدف كاهش كلسترول و تأمین سلامت عروق باشد، برای استفاده از حداكثر نیروی درمانی پرتقال، توصیه می‌شود كه پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه های نازك داخل پرتقال كه حاوی پكتین هستند مصرف كنید.

پرتقال حاوی املاح معدنی فسفر و آهن نیز است و در شفاف و درخشان شدن پوست صورت، جلوگیری از كمبود كلسیم، میگرن، كم اشتهایی و... اثرات شگرفی دارد.

پیشگیری از عفونت های ویروسی از خواص دیگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد و در پیشگیری و درمان بیماری ها از جمله سرماخوردگی بسیار نافع است.

فایده بسیار ارزنده دیگری كه این میوه دارد، كاهش فشار خون است كه به دلیل میزان بالای پتاسیم موجود در آن است و از آنجایی كه فیبر زیادی دارد و حاوی قند طبیعی فروكتوز است، می‌تواند از افزایش قند خون ممانعت كند، بنابراین مصرف آن به بیماران مبتلا به دیابت هم توصیه می‌شود.

نقش بسیار بارز دیگر پرتقال جلوگیری از بیماری اسكوربوت (خونریزی و التهاب لثه ها) است.
    پرتقال معده را سبك می كند و از بهترین تنظیم كننده های ماشین انسانی است و از این جهت می‌توان گفت جایی كه پرتقال هست، بیماری معنایی ندارد!

منبع:همشهری آنلاین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. یك متخصص تغذیه گفت: پرتقال به دلیل دارا بودن ویتامین C و مواد حیاتی لازم برای رشد و نمو بافت‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری می‌کند.
    وی افزود: ویتامین C موجود در مرکباتی نظیر پرتقال در بهبود زخم‌های سطحی و جراحات نقش مؤثری دارد.
    ایشان افزود: ویتامین C از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که به وفور در مرکباتی نظیر پرتقال و در سبزیجاتی مانند هویج و گوجه‌فرنگی یافت می‌شود ضمن اینكه در التیام زخم‌ها و ترمیم نسوج پوست نیز نقش بسزایی دارد.

وی با اشاره به این که در پرتقال مواد آنتی اکسیدان وجود دارد که در پیشگیری از بروز سرطان نقش مؤثری دارد، خاطرنشان کرد: پرتقال خون را تصفیه می‌کند و مانع از رسوب خون در جدار رگ‌ها می‌شود و از بروز تصلب شرایین که از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی - عروقی است، جلوگیری می‌کند.

ایشان افزود: پرتقال دارای پروتئین و ویتامین‌های A و B است و نوع دیگری از پرتقال به نام گریپ فروت علاوه بر دارا بودن خواص پرتقال در فعال کردن کلیه‌ها و دفع سموم بدن تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به این که برای بدن یک میوه خاص به تنهایی نمی‌تواند مؤثر و مفید باشد، اظهار كرد: برای داشتن بدنی سالم و تامین ویتامین‌ها و احتیاجات بدن ضروریست که حداقل روزانه سه سهم میوه که شامل سه نوع متفاوت و با اندازه متوسط است، استفاده شود.

منبع :

3. با عرض سلام . راستش گفتم حالا که بحث سر پرتقاله ، ما هم یه سلامی کرده باشیم!
    من خیلی پرتقال دوست دارم . می خواستم بدونم خوردن زیادش ضرر نداره؟ مثلا روزی 2 تا. ممنون که یادی از ما هم کردین!  Embarassed  Very Happy

4. porteghal نوشته است: با عرض سلام . راستش گفتم حالا که بحث سر پرتقاله ، ما هم یه سلامی کرده باشیم!
    من خیلی پرتقال دوست دارم . می خواستم بدونم خوردن زیادش ضرر نداره؟ مثلا روزی 2 تا. ممنون که یادی از ما هم کردین!  Embarassed  Very Happy

سلام ،
    نخیر ضرری ندارد، مصرف میوه و سبزیجات علاوه بر فواید خوده آنها به دلیل داشتن فیبر برای دستگاه گوارش و به خصوص جلوگیری از یبوست بسیار مفید هستند.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید