شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تشنج

1. سلام
    مي خواستم يه سري اطلاعات كامل در مورد تشنج نو ع حاد كه احتياج به عمل كردن داره رو بدونم همچنين اين تشخيص توسط چه آزمايشي صورت مي گيره.در ضمن يه دكتر با سابقه هم در اين زمينه اگه ميشه لطف كنيد معرفي كنيد.

2. darya نوشته است: سلام
    مي خواستم يه سري اطلاعات كامل در مورد تشنج نو ع حاد كه احتياج به عمل كردن داره رو بدونم همچنين اين تشخيص توسط چه آزمايشي صورت مي گيره.در ضمن يه دكتر با سابقه هم در اين زمينه اگه ميشه لطف كنيد معرفي كنيد.

سلام ،
    تشنج انواع متفاوتی دارد و به دلایل مختلفی روی می دهد و درمان «تشنج» معمولا دارویی است.
    علل شایع تشنج های تازه آغاز شده عبارتند از :
    اختلالات عصبی اولیه : تشنج های خوش خیم ناشی از تب در کودکان ، صرع با علت نامشخص ، ضربه به سر ، سکته مغزی ، مننژیت یا انسفالیت
    اختلالات سیستمیک : کاهش قند خون ، کاهش سدیم خون ، کاهش کلسیم خون اختلال کبدی ، مسمومیت دارویی ، محرومیت از دارو افزایش فشار خون حاملگی و افزایش دمای بدن

تشخیص تشنج بر اساس علایم بالینی است . در تشنجهایی که بعد از 25 سالگی آغاز می گردند باید به منظور رد بیماریهای ساختمانی مغز سریعا مورد بررسی توسط MRI قرار گیرند.

3. سلام
    مرسي از پاسختون.من براي اطمينان بيشتر مي پرسم پس هيچ نوع تشنجي احتياج به عمل نداره و همچنين فقط با MRIيا سي تي اسكن تشخيص داده مي شه درسته؟
    با تشكر

4. darya نوشته است: سلام
    مرسي از پاسختون.من براي اطمينان بيشتر مي پرسم پس هيچ نوع تشنجي احتياج به عمل نداره و همچنين فقط با MRIيا سي تي اسكن تشخيص داده مي شه درسته؟
    با تشكر

سلام ،
    اگر تشخیص تشنج «تایید» شده است، درمان یک اختلال تشنجی تقریبا همواره چند مرحله ای است و شامل موارد زیر می باشد :
    1 - درمان شرایط زمینه ای که موجب تشنج می شود یا در تشنج نقش دارد
    2 - خودداری از عوامل مستعد کننده
    3 - سرکوب تشنجهای راجعه توسط درمان پیشگیرانه
    4 - توجه نمودن به مسایل روانی و اجتماعی

پس ابتدا می بایست تشخیص تایید شود (اساس تشخیص علایم بالینی است) ؛ سپس علت به وجود آورنده آن مشخص گردد ( در مواردی که بیمار برای اولین بار تشنج را پس از 25 سالگی تجربه می کند ، MRI برای بررسی علل ساختمانی در مغز انجام می گیرد. ) و سپس درمان بر اساس علت به وجود آورنده شروع گردد.

5. سلام
    ممنونم و مرسي

6. با سلام
    من در ابتدایی در اثر تب و سرما خوردگی دچار تشنج مغزی شدم و دکتر گفت که احتمال افت تحصیلی هست، و بعدها در دوران دبیرستان به شدت افت تحصیلی پیدا کردم و رتبه ی کنکورم هم به نسبت انتظارات اطرافیان بسیار پایین شد ، در ضمن بعد از تشنج در محیط خانواده نیز مشکل پیدا کردم و از لحاظ عصبی به وضعیت بدی دچار شدم،  می خواستم بدانم عوارض تشنج تا چه حد میتواند باشد و ممکن است موجب لطمه به سایر قسمت های بدن نیز گردد؟(حتی الان که 24 سال دارم) و آیا قابل جبران است؟ مخصوصا لطمات عصبی و مغزی.

7. hadiha نوشته است: با سلام
    من در ابتدایی در اثر تب و سرما خوردگی دچار تشنج مغزی شدم و دکتر گفت که احتمال افت تحصیلی هست، و بعدها در دوران دبیرستان به شدت افت تحصیلی پیدا کردم و رتبه ی کنکورم هم به نسبت انتظارات اطرافیان بسیار پایین شد ، در ضمن بعد از تشنج در محیط خانواده نیز مشکل پیدا کردم و از لحاظ عصبی به وضعیت بدی دچار شدم،  می خواستم بدانم عوارض تشنج تا چه حد میتواند باشد و ممکن است موجب لطمه به سایر قسمت های بدن نیز گردد؟(حتی الان که 24 سال دارم) و آیا قابل جبران است؟ مخصوصا لطمات عصبی و مغزی.

سلام،
    تب و تشنج اگر به درستی درمان شود، معمولا تخریب ایجاد نمی کند و پیش آگهی خوبی دارد. به هر حال با توجه به سن شما اگر هم آسیبی ایجاد شده باشد، در حال حاضر نمی توان کار خاصی انجام داد.

8. سلام برادرم 30 ساله هست و از بچگی تشنج و فلج طرف راست بدن دارد بنا برین هر روز از داروها ضد تشنج کار باما پازین و فنی تویین کومپاند و والپروات سدیم استفاده می کند اما حالا داروها جلوی تشنج او رو نمی گیرند و بعضی وقت ها باعث عدم تعادل بدنش می شوند به پزسک های تبریز و بیمارستان بعثت تهران هم بردیم می گویند داروی اون همینه که هست حالا راه چاره چیست ایا این بیماری با داروی خاص دیگه یا عمل جراحی قابل درمان است یا باید بسوزیم و بسازیم اقای دکتر لتفا من رو راهنمایی کنید خواهشن

9. elshen نوشته است: سلام برادرم 30 ساله هست و از بچگی تشنج و فلج طرف راست بدن دارد بنا برین هر روز از داروها ضد تشنج کار باما پازین و فنی تویین کومپاند و والپروات سدیم استفاده می کند اما حالا داروها جلوی تشنج او رو نمی گیرند و بعضی وقت ها باعث عدم تعادل بدنش می شوند به پزسک های تبریز و بیمارستان بعثت تهران هم بردیم می گویند داروی اون همینه که هست حالا راه چاره چیست ایا این بیماری با داروی خاص دیگه یا عمل جراحی قابل درمان است یا باید بسوزیم و بسازیم اقای دکتر لتفا من رو راهنمایی کنید خواهشن

سلام،
    در این موارد اگر مشکل جدیدی اضافه نشده باشد، باید دوز داروها ارزیابی شود و در صورت امکان یا نوع دارو تعویض شود و یا دوز آن بالاتر برده شود تا بتوان علایم تشنج را به حداقل رساند؛ با این حال در محیط مجازی نمی توان کمک بیشتری نمود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید