شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پر مويي ( هيرسوتيسم )

1. تعریف :
    هیرسوتیسم یا پرمویی زمانی است که رویش مو در زنان به صورتی باشد که با الگوی مردان مطابقت کند که این شامل رشد مو در صورت ، چانه ، شکم و سینه می شود . علت هیرسوتیسم افزایش آندروژن ها ( هورمون های مردانه ) می باشد . این هورمون ها آندروستندیون ، دی هیدرو اپی اندسترون سولفات و تستوسترون هستند . آندروستندیون به طور مساوی در تخمدان ها و غده فوق کلیه تولید می شود . دی هیدرو اپی اندسترون سولفات (DHEAS) توسط غدد فوق کلیه ترشح می شود . در بدن60% تستوسترون در تخمدان ها تولید می شود و 40% بقیه از تبدیل آندروستندیون در خون به تستوسترون  به وجود می آید .  تستسترون هورمون فعال است و دو هورمون دیگر پیش ساز بوده و اثر مستقیم ندارند .

علایم :
    -رشد مو در صورت ، سینه و شکم
    -آکنه
    -نامنظمی قاعدگی ها
    -نازایی ( عدم تخمک گذاری )
    -کاهش اندازه پستان ها
    -ریزش مو در ناحیه پیشانی
    -افزایش توده عضلانی
    -کلفت شدن صدا
    -بزرگ شدن کلیتوریس
    -افزایش فشار خون ( ممکن است دیده شود )

علت :
    -سندرم تخمدان پلی کیستیک
    -تومور تخمدان
    -سندرم کوشینگ
    -بدخیمی آدرنال
    -کمبود آنزیم آدرنال
    -کمبود 21 هیدروکسیلاز
    -آکرومگالی
    -ناشناخته
    -ارثی
    -صدمات مغزی
    -داروها مثل : Minoxidil- Dilantin-Danazol - Cyclosporine

تشخیص :
    برای تشخیص می بایست آزمایشات هورمونی انجام گیرد از جمله اندازه گیری:
    -تستوسترون سرم
    -تستسترون آزاد
    -آندروستندیون
    -17 – هیدروکسی پروژسترون
    -آزمایش سرکوب دگزامتازون
    -FSH و LH
    همچنین سونوگرافی و در صورت لزوم CT Scan برای بررسی مشکلات لگنی.

درمان :
    درمان بر اساس تشخیص علت زمینه ای ( آگرومگالی ، سندرم کوشینگ تومور تخمدان و ... ) می باشد . ضمنا در صورتی که علت دارو باشد ، آن دارو می بایست قطع شود .
    برای درمان کمبود 21 هیدروکسیلاز می توان از داروهای زیر استفاده نمود :
    -قرصهای جلوگیری از بارداری
    -اسیرونولاکتون
    -دگزامتازون
    -کتوکونازول

منبع : سايت eCure

تشکر شده توسط : 14 کاربر
  2. سلام
    دختری هستم 18 ساله که چهار ماه است ازدواج کرده ام و همسرم از لاغر و÷ر مو بودن من اذیت میشود در ضمن ÷ستانهایم نیز کوچک میباشد لطفا راهنمایی ام کنید چه کنم میترسم همسرم از دستم خسته شود چه کنم؟

3. cheshmeh نوشته است: سلام
    دختری هستم 18 ساله که چهار ماه است ازدواج کرده ام و همسرم از لاغر وپر مو بودن من اذیت میشود در ضمن پستانهایم نیز کوچک میباشد لطفا راهنمایی ام کنید چه کنم میترسم همسرم از دستم خسته شود چه کنم؟

سلام ،
    علايمي که شما بيان کرديد بسيار به علايمي که در بيماري هيرسوتيسم ديده مي شود، شبيه است . به نظر من بهترين کار مراجعه به يک پزشک متخصص زنان مي باشد تا براي شما آزمايشات لازم را انجام دهد و علت زمينه اي اين اختلالات را مشخص کند.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. Namari

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    salam  
    man ham dokhtari hastam 20 saleh moshki lati moshabi in dost aziz dara mekhastam bigoid ki chi kari baeak kar  ba in mozal bozorg lotfan rahnamai bokoned

5. Namari نوشته است: salam  
    man ham dokhtari hastam 20 saleh moshki lati moshabi in dost aziz dara mekhastam bigoid ki chi kari baeak kar  ba in mozal bozorg lotfan rahnamai bokoned

دوست عزيز سلام ،
    همانطور که در بالا هم اشاره شد ، ابتدا مي بايست با مراجعه به متخصص علت زمينه اي مشخص شده و سپس به درمان آن مبادرت شود.

6. Namari

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    ba arz salam dobareh
    baed begoem ki bi doktor ham morajeh kardam albati man dar oropa zedigi mekonam va baed begoem ki doktoraeh inja zeead vared nestan vali ba anjam azmaeshat goftan ki mohai zaed faravan metavanad ersi bashad    ba tashkor

7. Namari نوشته است: ba arz salam dobareh
    baed begoem ki bi doktor ham morajeh kardam albati man dar oropa zedigi mekonam va baed begoem ki doktoraeh inja zeead vared nestan vali ba anjam azmaeshat goftan ki mohai zaed faravan metavanad ersi bashad    ba tashkor

سلام ،
    همانطور که در مطلب بالا هم قيد شده در نهايت اگر ساير علل مربوط به اختلالات هورموني و ... رد شود اين بيماري مي تواند علت ارثي داشته باشد .

8. با سلام
    دختری 26 ساله هستم . از 18 سالگی رویش موهای زائد در ناحیه بین دو سینه شروع شده و
    الان تا زیر گردن موهای زائد خیلی ریز دارم . موها در ناحیه بین سینه تا حدود 4 سانت بلندی
    دارند و موهای زیر گردن کم کم در حال رشد هستند .
    عادت ماهانه کاملا منظم دارم . و  مشکل پرمویی ام  ارثی نیست  و بور هم هستم یعنی جزو
    دختران سبزه پرمو هم نیستم .
    چند ماه پیش تست کامل هورمون دادم که نرمال بود. ( آزمایش در روز پنجم قاعدگی بود).
    سوال اول اینکه آیا زمان آزمایش با توجه به پریود بودن در نتیجه تاثیر می گذارد؟
    دوم اینکه آیا ممکن است با وجود کیست تخمدان پریود منظم باشد؟
    چطور می توان از شر این موها خلاص شد؟
    من قبلا به مدت 3 ماه از قرص های اسپیرونولاکتون استفاده کردم  که  متوجه ریزش موهای زائد
    به مقدار خیلی خیلی کم شدم اما مانع رشد مو نمی شد .
    من 8 سال برای درمان این مشکل به پزشک های مختلف مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم . به
    پزشک زنان که مراجعه کردم گفت لزومی ندارد که قرص مصرف کنم چون پریود منظم دارم که وجود کیست را منتفی می کند  و یک دکتر دیگر تاکید داشت که قرص مصرف کنم و...
    لطفا راهنمائی کنید
    با تشکر

9. setareh_rm نوشته است: با سلام
    دختری 26 ساله هستم . از 18 سالگی رویش موهای زائد در ناحیه بین دو سینه شروع شده و
    الان تا زیر گردن موهای زائد خیلی ریز دارم . موها در ناحیه بین سینه تا حدود 4 سانت بلندی
    دارند و موهای زیر گردن کم کم در حال رشد هستند .
    عادت ماهانه کاملا منظم دارم . و  مشکل پرمویی ام  ارثی نیست  و بور هم هستم یعنی جزو
    دختران سبزه پرمو هم نیستم .
    چند ماه پیش تست کامل هورمون دادم که نرمال بود. ( آزمایش در روز پنجم قاعدگی بود).
    سوال اول اینکه آیا زمان آزمایش با توجه به پریود بودن در نتیجه تاثیر می گذارد؟
    دوم اینکه آیا ممکن است با وجود کیست تخمدان پریود منظم باشد؟
    چطور می توان از شر این موها خلاص شد؟
    من قبلا به مدت 3 ماه از قرص های اسپیرونولاکتون استفاده کردم  که  متوجه ریزش موهای زائد
    به مقدار خیلی خیلی کم شدم اما مانع رشد مو نمی شد .
    من 8 سال برای درمان این مشکل به پزشک های مختلف مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم . به
    پزشک زنان که مراجعه کردم گفت لزومی ندارد که قرص مصرف کنم چون پریود منظم دارم که وجود کیست را منتفی می کند  و یک دکتر دیگر تاکید داشت که قرص مصرف کنم و...
    لطفا راهنمائی کنید
    با تشکر

سلام،
    آزمایشاتی که مرتبط با تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی باشند، حتما با توجه به زمان آزمایش در دوره قاعدگی مقادیر مختلفی دارند البته توجه داشته باشید با مشخص کردن اینکه این آزمایش در چه زمانی گرفته شده پزشک قادر به تفسیر نتایج خواهد بود.
    کیست تخمدان باعث تغییرات در قاعدگی خواهد شد، انجام سونوگرافی وجود یا عدم وجود کیستها را مشخص خواهد کرد.
    کیست تخمدان از علل شایع ایجاد هیرسوتیسم است، اگر چنین مشکلی نیست همانطور که در بالا ذکر شده می بایست به دنبال علل ناشایع گشت.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  10. سلام

دختری 26 ساله هستم که از 3 سال پیش به مرور دچار هیرسوتیسم(پر مویی) در چانه ، روی ران ،و روی بازو شده ام.آزمایشات مربوط به تخمدان و تیرویید را انجام داداه ام . هیچکدام مشکلی نداشتند. در ضمن دچار کاهش وزن هم شده ام که با هیچ رژیمی نمی تونم به وزن قبلیم برگردم.به نظرتون هیرسوتیسم من با کاهش وزن من ارتباطی داره؟من چه جوری از شر این موها به طور دایم خلاص بشم؟

ممنون

11. jazandari نوشته است: سلام

دختری 26 ساله هستم که از 3 سال پیش به مرور دچار هیرسوتیسم(پر مویی) در چانه ، روی ران ،و روی بازو شده ام.آزمایشات مربوط به تخمدان و تیرویید را انجام داداه ام . هیچکدام مشکلی نداشتند. در ضمن دچار کاهش وزن هم شده ام که با هیچ رژیمی نمی تونم به وزن قبلیم برگردم.به نظرتون هیرسوتیسم من با کاهش وزن من ارتباطی داره؟من چه جوری از شر این موها به طور دایم خلاص بشم؟
    ممنون

سلام،
    علل مختلفی در ایجاد این شرایط دخیل هستند که در بالا آمده است، حال که آزمایش تیروئید و تخمدان طبیعی بوده، سایر علل باید ارزیابی شوند، و کلا کاهش وزن با پرمویی ارتباطی ندارد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  12. با سلام دختری هستم 21 ساله نزدیک 3 یا 4 سال است که به پرمویی اونم فقط در ناحیه زیر چانه دچار هستم تمامی آزمایشات مربوطه را انجام داده ام و بیش دکتر رفتم و در آزمایش هام مشکلی نبوده من فقط از چاقی و اضافه وزن رنج میبرم و دکتر گفته که باید وزن کم کنم تا مشکل حل بشه با وجودی که آقای دکتر در پست قبلی فرمودند کاهش وزن ارتباطی با پرمویی نداره من باید چی کار کنم ؟؟ لطفا راهنمایی بفرمائید
    با تشکر

13. nana_king نوشته است: با سلام دختری هستم 21 ساله نزدیک 3 یا 4 سال است که به پرمویی اونم فقط در ناحیه زیر چانه دچار هستم تمامی آزمایشات مربوطه را انجام داده ام و بیش دکتر رفتم و در آزمایش هام مشکلی نبوده من فقط از چاقی و اضافه وزن رنج میبرم و دکتر گفته که باید وزن کم کنم تا مشکل حل بشه با وجودی که آقای دکتر در پست قبلی فرمودند کاهش وزن ارتباطی با پرمویی نداره من باید چی کار کنم ؟؟ لطفا راهنمایی بفرمائید
    با تشکر

سلام
    آقای دکتر در پاسخ اون خانم که اعلام کرده بودند " لاغر هم شده ام " فرمودند لاغرشدن به پرمویی ارتباطی نداره و این حرف در مورد اون خانم کاملا درسته اما در مورد شما فکر می کنم پزشکتون درست فرمودند که باید لاغر بشید چون چاقی با موهای زائد ارتباط دوطرفه ای داره
    یعنی گاهی مشکلات هورمونی باعث بروز چاقی و در نهایت ایجاد موهای زائد می شود
    و گاهی خود چاقی باعث بروز اختلالات هورمونی و در نتیجه ایجاد موهای زائد می شود
    پس بهتره وزنتون رو بیارید پایین
    حتما بجز آزمایشات مخصوص خانمها آزمایش تیروئید هم دادید و اگر اونهم نرمال بوده و شما داروی خاصی هم مصرف نمی کنید اونوقت می تونید به لیزر فکر کنید .

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  14. roxana

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام.
    من هم دچار پرمویی در تمام قسمت های بدنم می باشم.به خصوص در ناحیه ی پاهایم و نیز گودی کمر و شکم  که معمولا خانم ها در این نقاط موهای کمی دارند .البته باید بگویم پرمویی من ارثی می باشد و فکر می کنم این وضعیت را از پدرم به ارث برده باشم .از طرف دیگر تمام خواهر و برادرهایم نیز دچار همین مشکل هستند.اما مسئله ی دیگری که در این میان وجود دارد این است که موهای من بسیار ضخیم می باشند به طوری که ضخامتی در حد موهای سر دارند و از همه بدتر وقتی موهایم را اپیلاسیون می کنم( اپیلیدی-  تیغ- ژیلت- موم- مومک-موبر )،موهای جدید هم زبر هستند و هم ضخیم تر از قبل.می خواستم بپرسم
    1-ایا دارویی برای کاهش ضخامت موهایم وجود دارد؟ چون من شنیدم اگر مو ضخیم باشد با هر روش اپیلاسیون، باز هم این موها ضخیم رشد می کنند .
    2-آیا کرم hair stop for ever  یا کرم  Bioxet  که هم اکنون به عنوان درمان قطعی موهای زائد تبلیغ می شوند موثرند وآیا کسی از این کرم ها نتیجه گرفته؟

واهش می کنم جواب بدهید چون این مسئله روی روحیه ی من بسیار اثر منفی گذاشته به طوری که یک جور وسواس بیماری گونه به این موهای لعنتی پیدا کرده ام

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  15. roxana نوشته است: با سلام.
    من هم دچار پرمویی در تمام قسمت های بدنم می باشم.به خصوص در ناحیه ی پاهایم و نیز گودی کمر و شکم  که معمولا خانم ها در این نقاط موهای کمی دارند .البته باید بگویم پرمویی من ارثی می باشد و فکر می کنم این وضعیت را از پدرم به ارث برده باشم .از طرف دیگر تمام خواهر و برادرهایم نیز دچار همین مشکل هستند.اما مسئله ی دیگری که در این میان وجود دارد این است که موهای من بسیار ضخیم می باشند به طوری که ضخامتی در حد موهای سر دارند و از همه بدتر وقتی موهایم را اپیلاسیون می کنم( اپیلیدی-  تیغ- ژیلت- موم- مومک-موبر )،موهای جدید هم زبر هستند و هم ضخیم تر از قبل.می خواستم بپرسم
    1-ایا دارویی برای کاهش ضخامت موهایم وجود دارد؟ چون من شنیدم اگر مو ضخیم باشد با هر روش اپیلاسیون، باز هم این موها ضخیم رشد می کنند .
    2-آیا کرم hair stop for ever  یا کرم  Bioxet  که هم اکنون به عنوان درمان قطعی موهای زائد تبلیغ می شوند موثرند وآیا کسی از این کرم ها نتیجه گرفته؟

واهش می کنم جواب بدهید چون این مسئله روی روحیه ی من بسیار اثر منفی گذاشته به طوری که یک جور وسواس بیماری گونه به این موهای لعنتی پیدا کرده ام

سلام

1- همینطور که در اولین پست نوشته شده پرمویی علل مختلفی داره که شما باید توسط متخصص زنان ویزیت بشید و تشخیص داده بشه که به کدام علت شما دچار پرمویی شده اید بعد درمان انتخاب بشه . بهرحال حتی اگر راهی که شما رو 100% از شر پرمویی خلاص کنه وجود نداشته باشه ، بازهم راههایی هست که تاحد مطلوبی مشکلتون کاهش پیدا کنه
    بهتره بجای توصیه گرفتن از این و اون ، به متخصص مراجعه کنید
    خیلی وقتا مشکلات هورمونی و زنانه باعث پرمویی هست و اتفاقا خیلی وقتا همین مشکلات ارثی هم هستند ولی بارفع زمینه ، مشکلتون هم بهتر خواهد شد

2- ببین دوست من فکر کنم بجز الکترولیز تقریبا هیچ راهی برای خلاصی دائم از موهای زائد وجود نداره که الکترولیز هم خیلی دردناکه ( شنیدم البته ) این کرمها در بهترین حالتش موبر هایی هستند که وقتی مرتب استفاده بشوند بطور موقت از ضخامت و زبری موهای جدید جلوگیری می کنند اما بازهم بعد از مدتی همان آش است و همان کاسه
    توصیه من اینه که شما پولت رو اینجوری هدر ندی
    به متخصص زنان مراجعه کنی تا اول مشخص بشه زمینه این پرمویی چی هست
    و اگر لازم شد درمان دارویی رو انجام بدید و تاحدودی از شر موها خلاص بشید
    در آخر برای اینکه مشکل رو به کمترین حد ممکن برسونید از لیزر استفاده کنید
    لیزر البته روش دائمی برای رفع موهای زائد نیست اما بعد از 2-3 جلسه شما رو برای دستکم 6-7 ماه از شر این داستان خلاص می کنه

تشکر شده توسط : 7 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید