شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بعد از سقط

1. گروهي از خانم‌‌هايي كه پيشگيري از بارداري در آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، خانم‌‌هايي هستند كه به تازگي سقط جنين ناخواسته داشته‌اند. اولين قدم در روبه‌رو شدن با ‌اين گروه از خانم‌‌ها، درك شرايط و وضعيت روحي آنان است. احتمال زيادي وجود دارد كه‌حمايت‌‌هاي روحي فقط با سعي افراد ارايه دهنده خدمات تنظيم خانواده و نيز حمايت خانه و خانواده حاصل نشود و براي رسيدن به وضعيت بهتر روحي، دريافت مشاوره و راهنمايي از ساير متخصصان پزشكي مورد نياز باشد.

ممكن است بسياري از افراد فكر كنند كه احتمال بارداري پس از سقط تامدتي وجود نداشته و يا‌ اينكه احتمال آن بسيار كم است و به همين دليل نيازي به پيشگيري از بارداري وجود ندارد. درصورتي كه بايد به‌اين افراد آگاهي  داد كه احتمال بارداري بلافاصله پس از سقط وجود دارد. همچنين به علت فاصله بسيار كوتاه با بارداري قبلي، حاملگي بلافاصله پس از سقط ‌ايمن نبوده و بهتر است كه درباره بهترين زمان بارداري پس از سقط، از ارايه دهندگان خدمات بهداشت باروري يا پزشك مربوطه اطلاعات لازم گرفته شود.

بايد توجه داشت كه اگر مشكلات عوارض بعد از سقط يا كورتاژ (به‌دليل لزوم انجام آن با نظر پزشك متخصص) مانند چسبندگي يا سوراخ شدن رحم، باقي ماندن قسمتي از جفت يا عفونتي بعد از سقط وجود نداشته باشد، استفاده از يكي از روش‌‌هاي پيشگيري از بارداري براي فرد هيچ مشكلي به‌وجود نخواهد آورد.اين افراد براي‌ اينكه بتوانند راهنمايي‌‌ها و خدمت‌‌هاي بهتري را از واحدهاي ارايه دهنده خدمات تنظيم خانواده دريافت كنند، بايد به‌طور كامل سابقه استفاده از روش‌‌هاي پيشگيري از بارداري و مسايل مربوط به بارداري‌‌ها، سقط‌‌ها، تعداد فرزندان، سن كوچكترين فرزند، دليل سقط، سن جنين سقط شده و تمايل به داشتن فرزند بعدي و زمان خواستن فرزند بعدي و هر مساله ديگري را كه فكر مي‌كنند مي‌تواند در استفاده آنها از خدمات تنظيم خانواده اثرگذار باشد، را براي ارايه دهنده خدمت توضيح دهند.

خانم‌‌هايي كه به تازگي سقط كرده‌اند و پس از سقط از هيچ روش جلوگيري از بارداري استفاده نكرده‌اند، بايد در نظر داشته باشند كه حتي در اولين تماس جنسي پس از سقط، احتمال بارداري وجود خواهد داشت. با توجه به خطرناك بودن‌اينگونه بارداري‌‌ها،‌اين افراد بايد در اولين فرصت براي پيشگيري اورژانس از بارداري و دريافت قرص‌‌هاي مربوطه به واحد‌‌هاي ارايه خدمت تنظيم خانواده مراجعه كنند.

اگر ‌اين خانم‌‌ها مبتلا به عفونت نباشند، مي‌توانند از روش‌هاي پيشگيري از بارداري استفاده كنند. آي.يو.دي گذاشتن از روش‌‌هايي است كه فرد پس از بررسي‌‌هاي لازم به وسيله ارايه‌دهنده خدمت مي‌تواند از آن براي پيشگيري مطمئن از بارداري استفاده كند. همچنين پنج روز اول بعد از سقط، زمان مناسبي براي تزريق آمپول‌هاي پيشگيري از بارداري و قرص‌هاي تركيبي است. در صورتي كه در اين پنج روز آمپول‌هاي پيشگيري از بارداري تزريق نشود بايد تا آغاز خونريزي بعدي از كاندوم استفاده شود و پس از شروع خونريزي بعدي براي تغيير روش پيشگيري اقدام شود.

نویسنده : دكتر محمد اسلامي-رييس اداره تنظيم خانواده-معاونت سلامت وزارت بهداشت

http://banoo.net/i

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. من در حدود 4 ماه پیش سقط داشتم و بعد از آن به مدت یک ماه قرص دیان مصرف کردم بعد از قطع کردن آن طبق روال پریود شدم. ولی پریود بعدی من حدود 15 روز عقب افتاده. می خواستم بدانم آیا برمیگردد به تاثیر قرص که باعث برهم زدن هرمونها شده است یا که باید احتمال بارداری را داد. در صورتی که من قبلا نیز پریودم گاهی با تاخیر بوده  ولی نه انقدر زیاد.

3. سلام دوست عزیز
    اول یک شرح حال کوچک از سقط خود بدهید
    سن؟ دلیل سقط؟ سن بارداری؟ آیا فرزند دارید؟ آیا بعد از سقط سونو انجام دادید یا خیر؟
    در ضمن امکان بارداری 1 ماه بعد از سقط وجود دارد
    اما اگر باردار نیستید و از نظر عفونت و قارچ ....... سلامت هستید مشکلی نیست تا ماه بعد صیر کنید اما حتما از یک روش پیشگیریه مطمءن استفاده کنید

منتظر پاسخ شما هستم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید