شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

عوارض قرص LD و بهترین روش جلوگیری از بارداری

1. سلام مجدد خدمت آقای دکتر و دیگر دوستان،

دو سوال داشتم:
    1. عوارض جانبی قرص LD چیست؟ آیا چاقی و سرطان زا بودن از عوارض آن است؟! درصد و احتمال بروز سرطان سینه در استفاده کنندگان چقدر است؟

2. غیر از استفاده از قرص LD چه روش دیگری را برای جلوگیری موقت از بارداری توصیه میکنید که عوارض کمتری داشته و استفاده از آن مانند IUD ، کاندوم و یا دیافراگم مشکلات فیزیکی (و پیروی آن مشکلات فکری) نداشته و نیز درصد جلوگیری آن بالا باشد؟
    جلوگیری برای 2 یا 3 سال و پس از آن برای زمانهای طولانی (بیش از 10 سال) لطفاً درصورت امکان توضیح دهید.

با تشکر فراوان

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. fatehi نوشته است: 1. عوارض جانبی قرص LD چیست؟ آیا چاقی و سرطان زا بودن از عوارض آن است؟! درصد و احتمال بروز سرطان سینه در استفاده کنندگان چقدر است؟

سلام،
    عوارض جانبی قرصهای ضد بارداری ترکیبی:
    شایعترین : سردرد ، سرگیجه ، تهوع ، بی نظمی در خونریزیهای قاعدگی ( طی 3 ماه نخست بسیار شایع می باشد و به مرور زمان رفع می شود ) .

مهم ترین : ترمبوآمبولی ، آمبولی ریوی ، پانکراتیت ، تومور کبدی ، انفارکتوس قلبی ، خونریزی مغزی ، افزایش فشار خون ، بیماری صفراوی .

توجه داشته باشید که عوارض جانبی داروها لزوما در همه مصرف کنندگان دیده نمی شود.

خطر نسبی در تشخیص سرطان پستان از نوع موضعی (درگیری خوده پستان) ، مدت کوتاهی بعد از مصرف قرص افزایش خفیفی یافته است ولی در بیماری متاستاتیک (منشا سرطان جای دیگر بوده و به پستان سرایت کرده است) ، این خطر کاهش نسبی داشته است .
    در زنانی که قرصهای ضد بارداری مصرف می کنند، سرطان پستان بیشتر «تشخیص» داده می شود ، زیرا احتمال معاینه بالینی و ماموگرافی در این افراد بیشتر است .
    در زنان مبتلا به HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و دارای سابقه بیش از 5 سال مصرف قرص، احتمال سرطان گردن رحم تا 2 برابر افزایش می یابد.
    احتمال سرطان تخمدان و سرطان آندومتر رحم با مصرف قرص کاهش می یابد.
    در غیاب هپاتیت بی و سی، مصرف قرص به مدت بیش از 6 سال می تواند باعث افزایش متوسطی در احتمال سرطان کبد شود.

بد نیست در اینجا به فواید این قرصها هم اشاره ای بکنم :
    - کاهش حاملگی خارج رحمی و کاهش سرطان آندمتر و تخمدان
    - جلوگیری و درمان اختلالات قاعدگی ( خونریزی و درد)
    - کاهش خطر بیماریهای التهابی لگن
    - کاهش احتمال کیستهای خوش خیم پستان
    - کاهش احتمال کم خونی ناشی از فقر آهن
    - درمان آکنه
    - کاهش احتمالی در پوکی استخوان و فیبروئیدهای رحمی
    - کاهش احتمال کیستهای تخمدان

fatehi نوشته است:
    2. غیر از استفاده از قرص LD چه روش دیگری را برای جلوگیری موقت از بارداری توصیه میکنید که عوارض کمتری داشته و استفاده از آن مانند IUD ، کاندوم و یا دیافراگم مشکلات فیزیکی (و پیروی آن مشکلات فکری) نداشته و نیز درصد جلوگیری آن بالا باشد؟
    جلوگیری برای 2 یا 3 سال و پس از آن برای زمانهای طولانی (بیش از 10 سال) لطفاً درصورت امکان توضیح دهید.

در مورد روشهای مختلف جلوگیری از بارداری مقاله کاملی در قسمت دریافت فایل سایت موجود می باشد . از اینجا دریافت نمایید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. سلام مجدد،

مقاله بسیار جامعی بود. سوال داشتم راجع به این مقاله و آن اینکه عامل درصد شکست چیست؟!  چرا در برخی از روشها (حتی وازکتومی) درصد شکست صفر نیست؟! دلیل آن چیست؟! مثلاً استفاده از کاندوم چرا باعث شکست میشود؟! پارگی کاندوم؟ عدم استفاده صحیح (دیر استفاده کردن) و یا رد شدن اسپرم از کاندوم (به دلیل نامرغوب بودن)؟ لطفاً درصورت امکان در مورد کاندوم و قرصLD که رایج تر است توضیح دهید.

ضمناً من فرمول درصد شکست را زیاد متوجه نشدم! منظور از 12 درصد احتمال شکست چیست؟! یعنی درطول یکسال استفاده از روش موردنظر، از هر 100 زن، 12 نفر باردار شده اند؟ چرا در عدد 1200 ضرب میشود؟

با تشکر

4. fatehi نوشته است: سلام مجدد،
    مقاله بسیار جامعی بود. سوال داشتم راجع به این مقاله و آن اینکه عامل درصد شکست چیست؟!  چرا در برخی از روشها (حتی وازکتومی) درصد شکست صفر نیست؟! دلیل آن چیست؟! مثلاً استفاده از کاندوم چرا باعث شکست میشود؟! پارگی کاندوم؟ عدم استفاده صحیح (دیر استفاده کردن) و یا رد شدن اسپرم از کاندوم (به دلیل نامرغوب بودن)؟ لطفاً درصورت امکان در مورد کاندوم و قرصLD که رایج تر است توضیح دهید.
    ضمناً من فرمول درصد شکست را زیاد متوجه نشدم! منظور از 12 درصد احتمال شکست چیست؟! یعنی درطول یکسال استفاده از روش موردنظر، از هر 100 زن، 12 نفر باردار شده اند؟ چرا در عدد 1200 ضرب میشود؟
    با تشکر

سلام ،
    درصدهایی که برای روشهای جلوگیری از بارداری بیان می شود ، حاصل نتایج مطالعات مختلف در این زمینه می باشد . از نظر تئوریک تمام روشها از رسیدت اسپرم به تخمک جلوگیری می کنند و اگر همانطور که تئوری بیان می کند اجرا شوند احتمال بارداری صفر خواهد بود . ولی همانطور که شما اشاره کردید استفاده نادرست از وسیله جلوگیری باعث شکست خواهد شد .
    برای اطلاع از روش صحیح استفاده از کاندوم به اینجا و در مورد قرصهای ضدبارداری به اینجا مراجعه کنید.
    در مورد فرمول شکست اگر توجه کرده باشید مخرج کسر تعداد ماه های استفاده از وسیله جلوگیری است و 1200 به این صورت که 12 ماه در 100 ضرب شده به دست می آید .

5. از کجا میتوان قرصهای ضد بارداری را تهیه کرد؟ Question

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM
  6. jolie نوشته است: از کجا میتوان قرصهای ضد بارداری را تهیه کرد؟ Question

در تمامي داروخانه ها بدون نياز به نسخه پزشك قابل تهيه است.

7. من تا یک ماه دیگه زندگی مشترکم رو با خانمم شروع میکنم.
    مهمترین دغدغه ایشون اینه که نمیخواد از کاندوم استفاده کنم و خودش هم در مورد قرص های ضد بارداری تردید و ترس داره.
    ما نمیخوایم تا 2 سال بچه دار بشیم و ایشون میترسه که این قرص ها تاثیر منفی رو بچه دار شدنش بذاره
    چکار کنیم؟

8. taze_domad نوشته است: من تا یک ماه دیگه زندگی مشترکم رو با خانمم شروع میکنم.
    مهمترین دغدغه ایشون اینه که نمیخواد از کاندوم استفاده کنم و خودش هم در مورد قرص های ضد بارداری تردید و ترس داره.
    ما نمیخوایم تا 2 سال بچه دار بشیم و ایشون میترسه که این قرص ها تاثیر منفی رو بچه دار شدنش بذاره
    چکار کنیم؟

سلام،
    مصرف منظم و دقیق قرصهای جلوگیری از بارداری، مگر در موارد خاص هیچ عارضه ای برای بارداری در آینده به وجود نخواهد آورد. مصرف قرص های ضد بارداری را زیر نظر پزشک شروع کنید.

9. سلام
    با تشکر از راهنمایی های مفید جناب دکتر
    بنده مشکلی داشتم....

مادر من در سن 44 سالگی مبتلا به سرطان سینه پیشرفته شدند و و در سن 49 سالگی نیز به علت متستاس این سرطان به کبد فوت نمودند.
    حال می خواستم بدونم آیا من برای جلوگیری نباید از قرص استفاده کنم؟ و مصرف قرص برای من خطرناک است؟
    باید اضافه کنم که من در حدود 5 ماه است که از LD استفاده می کنم...چون شوهرم و همچنین خودم از راه های دیگر جلوگیری راضی نیستیم....
    و در آخر در خانواده مادری بنده تنها مادرم سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته اند.

10. سلام.
    همانطور که جناب دکتر صادقی، در بالای همین پست نیز اشاره فرموده اند، مصرف این قرص باعث می شود سرطان پستان بیشتر تشخیص داده شود.
    "
    درزنانی که قرصهای ضد بارداری مصرف می کنند، سرطان پستان بیشتر «تشخیص» دادهمی شود، زیرا احتمال معاینه بالینی و ماموگرافی در این افراد بیشتر است ."
    مصرف این قرص برای شما خطرناک نیست.

11. با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر صادقی اقای دکتر من در 7 ماه قبل زایمان طبیعی داشتم که با توجه به اپی بودن و پارگی خیلی زیاد که داشتم بخیه زیاد خوردم که بعد از 4 ماه دوباره قسمت پرینه رو بخیه زدند ولی یک قسمت از بخیه های اطراف پرینه هنوز باز هستم البته سوراخ نیست و فقط پوستش از هم فاصله دارد و من در این 7 ماه ترس خیلی شدیدی واسه نزدیکی دارم ایا به نظرتون نزدیکی آسیبی به قسمت باز شده میرسونه؟ من حدود 15 روزهم هست که مصرف قرص ldرو آغاز کردم البته بدون مراجعه به پزشک همیشه سر ساعت معینی مصرف میکردم ولی 3 شب هست که 1 ساعت دیرتر مصرف کردم ایا تأثیر قرص از بین رفته یا خیر؟ با تشکر

12. fatila نوشته است: با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر صادقی اقای دکتر من در 7 ماه قبل زایمان طبیعی داشتم که با توجه به اپی بودن و پارگی خیلی زیاد که داشتم بخیه زیاد خوردم که بعد از 4 ماه دوباره قسمت پرینه رو بخیه زدند ولی یک قسمت از بخیه های اطراف پرینه هنوز باز هستم البته سوراخ نیست و فقط پوستش از هم فاصله دارد و من در این 7 ماه ترس خیلی شدیدی واسه نزدیکی دارم ایا به نظرتون نزدیکی آسیبی به قسمت باز شده میرسونه؟ من حدود 15 روزهم هست که مصرف قرص ldرو آغاز کردم البته بدون مراجعه به پزشک همیشه سر ساعت معینی مصرف میکردم ولی 3 شب هست که 1 ساعت دیرتر مصرف کردم ایا تأثیر قرص از بین رفته یا خیر؟ با تشکر

سلام،
    در مورد اپیزیوتومی می بایست برای اطمینان و معاینه به پزشک مراجعه نمایید، البته بعد از مدت زمانی که گذشته در صورت نیاز می توان ترمیم را هم انجام داد. در مورد مصرف قرص در ماه اول بهتر است از روش دیگری هم استفاده کنید، مصرف یک ساعت دیرتر باعث از بین رفتن تاثیر قرص نمی شود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید