شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

نمونه ای از مشکلات خواب

1. با سلام
    جوانی 23 ساله هستم.چند سالی است که شبها خواب منظمی ندارم و تا روشنی صبح بیدار هستم وخوابم نمی برد بطوری که تا مدتی به این شیوه عادت کرده بودم و با همه مشکلاتش با ان سازگار شده بودم .اما با بالاتر رفتن سن ومشغلات زندگی این مسئله تا حدی برایم عذاب اور و مشکل ساز شده تا حدی که در رفتار روزمره من تاثیر منفی گذاشته است (کج رفتاری با اهالی خانواده -کم طاقتی در امور مختلف - عدم تمرکز و.... ) .در گذشته چندبار هم به پزشک مراجعه کرده ام اما یا موضوع را جدی نگرفتند و یا مرا از اثار زیان بار داروهای روانی ترسانده اند .البته لازم است بگویم که هروقت خواب هم میروم بسیار زیاد خواب میبینم. ایا این مشکل با داروهای کم ضرر قابل درمان هست؟ لطفا مرا کامل راهنمایی کنید.
    با تشکر از شما

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. سلام دوست عزیز<xml><o></o>
    بی خوابی علتهای زیادی دارد آدمی به هزار یک علت بی خواب میشود اما به نظر من یک راه حل دارد.<o></o>
    فقط وفقط یک راه حل.<o></o>
    شما باید سعی کنید شبها فکر نکنید وبه خودتان آرامش دهید.<o></o>
    این که مشکل شما چقدر نیاز به دکتر دارد چیزی هست که با مراجعه به متخصص می توان فهمید اما قرص ومصرفشو هر چند من هم که یک انسان معمولی هستم وبا سوادی کم تایید نمی کنم.ولی میگذاریم با صلاح دید متخصص.<o></o>
    شما اگر به یک متخصص واقعا زبده که برای جذب وپول قرص نویس نباشد مراجعه کنید حتما می توانید بدون نگرانی ار قرصهایی که ایشان تجویز کردند استفاده کنید.<o></o>
    ولی سفارشی که من می توانم به شما بکنم به عنوان کسی که معروف هست به کرم شب تاب.چون من هم شب بیدارم ولی نه به خاطر بی خوابی به خاطر اینکه خودم را عادت دادم که شب ها بهترین موقع برای کشف رموز درونی هست، می توانم این را بگویم :<o></o>
    شما سعی کنید برای خوابیدن برنامه ای را تنظیم کنید  در آن ذکر کنید که منطقن چه ساعتی باید بخوایبد. بعد فکر کنید که چقدر قبل خواب در رختخواب بیدار هستید پس برای مدتی هرچند از کارهای دیگتون می افتید به ازای آن مدت زمانی که بیدارید زودتر از ساعتی که باید بخوابید به رخت خواب بروید.<o></o>
    مثلا شما باید 1 شب دیگه خواب باشید، وهمیشه 2 ساعت غلط میزنید تا خوابتون برود پس ساعت 11 شب به رختخواب بروید.<o></o>
    یک لیوان آب خنک بنوشید یا یک دوش آب سرد.<o></o>
    مسواک خیلی تاثیر داره حتما استفاده کنید.<o></o>
    شانه کردن موها.<o></o>
    استفاده از لباس خواب، لباسی تقریبا آزاد و نه تنگ.<o></o>
    چند نفس عمیق بکشید.<o></o>
    بعد در حالی که دراز کشیدید یا دوست دارید بشینید به چیزهای خوب فکر کنید نگید نمیشه سعی کنید چون باید بتونید مدیریت ذهن داشته باشید.<o></o>
    بعد چند نوع مطالعه داشته باشید یک مطالعه قرآن، داستانهاس مذهبی، دعا و داستانهای زیبا ورمانتیک.<o></o>
    با این کار حتما ذهنتون اونقدر خسته شده که دلش می خواهد بخوابد تا کمی به این موضوعات مطالعه شده فکر کند.<o></o>
    فکر به چیزهای خوب، نتایج خوب را به شما هدیه میکند.<o></o>
    مشکلات همیشه هست یاد بگیرید که مشکلات را زمانی به گوشه ایی هل دهید تا فرصتی هم داشته باشید تا زیباییها را ببینید.<o></o>
    دیدن خواب خیلی لذت بخش هست به شرطی که خوابی خوب باشد واگر شما قبل خواب خوب فکر کنید خوب هم خواب میبینید.<o></o>
    هر چی باشه این روش از مصرف قرص بهتر چون حداقل عوارض نداره امتحان کنید وتوقع نداشته باشید زود بازده باشد، این هم مثل قرص زمان می خواهد.<o></o>
    انشالله که خوب بخوابید.<o></o>

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. با سلام خدمت دوستان عزیز
    من هم مثل خانم Bluesea شب بیدار روزخواب بودم. چون خیلی آرامش شب رو دوست داشتم و فرصتی برای تفکر و تعمق یا خیالپردازی های دوره نوجوانی و جوانی داشتم.
    ولی از وقتی که در این مورد کمی دقیقتر شدم و مطالعه کردم به این نتیجه رسیدم که بهتره شبها رو بخوابم و روزها کارامو انجام بدم. در زیر یه سری حقایق علمی (اونطور که خوندم و شنیدم) در مورد این مسئله می نویسم.

1- در طول هزاران سال زندگی انسانها روی این کره خاکی (و صدها هزار سال پیش از اون در مورد انسانهای تکامل نایافته)، مسئله ی خواب و بیداری و فعالیت و استراحت مردم با مسئله ی طلوع و غروب و روز و شب گره خورده، به طوری که تقریبا همه ی نیاکان ما شبها رو می خوابیدند و روزها به کار و فعالیت می پرداختند.
    2- این مسئله باعث شده که بدن انسانها طوری تکامل پیدا کنه که آمادگی فعالیت در روز و استراحت در شب رو داشته باشه. ظاهراً اینطوره که در روز و در حضور نور خورشید، در بدن هورمونهایی ترشح می شه که امکان فعالیت و نشاط بیشتر رو فراهم می کنه، و همونطور که احتمالاً می دونید، طی تحقیقات دقیق دانشمندان، ارتباط معناداری بین افسردگی انسان و عدم بهره ی اون از نور خورشید وجود داره.
    3- به نظر می رسه بهترین زمان خواب برای انسان بالغ 7-8 ساعت در شبانه روز باشه، و اونطور که من شنیدم 7.5 ساعت کافی و مناسبه.
    4- مسئله ی خواب مانند بعضی مسائل انسانی دیگر، به نوعی با شرطی شدن ارتباط داره، به این معنی که اگه تلاش کنید به مدت چند هفته رأس ساعت خاصی بخوابید و بیدار بشید، این به صورت عادت توی بدن شما جا می افته.
    4- بنابر این به نظر می رسه بهتر باشه که ما ساعت خواب و بیداری خود رو با تمرین دادن خودمون، طوری تنظیم کنیم، که اولاً مقدار اون کافی باشه، و ثانیاً شبها رو خواب باشیم و روزها بیدار.

در مورد بهبود کیفیت خواب، موارد زیر حائز اهمیته:
    1- دمای اتاق خواب، میزان نور در اتاق موقع خواب، راحت بودن یا نبودن رختخواب و بالش، وضعیت (پوزیشن) خوابیدن ما، میزان سر و صدای اتاق و ... همه توی کیفیت خواب تأثیرگذار هستن.
    2- رختخواب فقط و فقط جای خوابه.یعنی اگه احساس خواب آلودگی نمی کنید توی رختخواب نرین. متأسفانه خیلی از ما عادت داریم توی رختخواب به مدت طولانی به مسائل مختلف فکر می کنیم (در واقع خیالپردازی بیهوده می کنیم) و این خودش باعث می شه کیفیت خواب خیلی افت کنه. اگه مسئله ای برای فکر کردن داریم یا می خوایم برنامه ریزی بکنیم یا ... بهتره از رختخواب بیرون بیایم و پرونده ی اون کارها رو ببندیم، و سپس مجددا به رختخواب برگردیم.
    3- اگه به رختخواب رفتید و تا 15-20 دقیقه خوابتون نبرد، حتما از رختخواب بیرون بیاید و به یه فعالیت مفید بپردازید. این کار خیلی موثرتر از موندن توی رختخواب و تلاش برای به خواب رفتنه.
    4- مطالعه ی کتاب هایی که براتون آروم کننده هستند (نه اینکه فکرتونو خیلی مشغول کنن) قبل از خواب می تونه مفید باشه. البته بیرون از رختخواب.

چند تا توصیه ی شخصی هم دارم که خودم هم امتحان کردم و جواب داده:
    1- به نظر من بهتره اگه مثلاً هر شب ساعت 2 می خوابید و حالا تصمیم دارین ساعت 12 بخوابید، این کار رو به تدریج انجام بدید. به این معنی که رفتن تو رختخواب ساعت 11 سودی براتون نداره و تا 1-2 بیدار می مونید و بدتر اعصابتون خرد میشه. می تونید هر شب 10-15 دقیقه زودتر از شب قبل به رختخواب برید.
    2- استفاده از تکنیک های تمرکزی (مثل انجام محاسبات ریاضی توی ذهن) و ریلکسیشین (مانند وانهاده کردن بدن و آروم کردن ذهن) خیلی توی به خواب رفتن موثر هستن.
    3- سعی کنید چند ساعت قبل از خواب مصرف مواد تحریک کننده مثل چای و قهوه و ... رو قطع کنید. در غیر اینصورت مطمئن باشید خواب خوبی نخواهید داشت، به خصوص که به شب بیداری عادت کردید.

توجه داشته باشید که مسئله ی خواب یکی از رکن های مهم زندگی سالمه و کیفیت خوابتون خیلی توی زندگی و فعالیتتون تأثیر داره. اونو جدی بگیرید و در راه رفع مشکلتون تلاش مستمر کنید.
    علاوه بر این، مشکلات خواب می تونن نشانه هایی از اختلالات روانی مثل افسردگی یا اضطراب باشن. در صورتی که مشکل خوابتون حل نشد، مراجعه به روانشناس می تونه مفید باشه.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید