شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کیست موئی

1. سلام
    خسته نباشید
    دلیل ایجاد کیست موئی در قسمت بالای مقعد چیه؟ چه علایمی داره؟
    چه جوری میشه زودتر متوجه شد که احتیاج به عمل نداشته باشه و با دارو کیست رو از بین برد.
    با تشکر

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. Hakeem

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام من حکیم پزشکی پارسی هستم
    در این موضع که شما سوال فرمودید 2 عارضه شبیه هم بوجود می آید
    1 کیست اپی درمویید یا همان کیست مویی
    2 کیست عفونی یا عفونت سینوس پیلونیدال
    در مورد اول خصیصه آن اینست که در محل ترشح زخم آن شما خروج مو هم دارید و علت آن گر چه اثبات شده نیست ولی زمینه خانوادگی دخیل است چون من بیماران متعدد از یک خانواده داشته ام،و احتمال غیر آن میتواند عدم نظافت صحیح آن موضع نیز باشد یا استفاده از تیغ برای زدودن موهای آن ناحیه که بهتر است از کرمهای موبر و از همه بهتر از نوره (واجبی) که از مستحبات موکد است استفاده نمایید،معمولا در طب جدید درمان انتخابی جراحی است که متاسفانه به علت عود مکرر این عارضه زیاد خوشایند و کار گشا نمی باشد ،البته درمان در طب سنتی ایرانی داریم که بسیار مفصل است و در این مقال نمی گنجد
    در مورد دوم موضوع یک عفونت یا به عبارتی آبسه مطرح است که با درمان داخلی و آنتی بیو تراپی نتیجه خواهیم گرفت اما در این موردنیز عود وجود دارد که اصلاح تغذیه و اجتناب از خوردن مواد بخصوص بازاری سرخ شده پر ادویه و دارای طبیعت خیلی گرم به بیمار کمک میکند همچنین استفاده از حجامت و میوه و گیاهان تصفیه کننده خون از قبل انار زرشک عناب چای قرمز و...
    در این مورد در طب پارسی همان راهکار قبلی بکار میرود و نتیجه اغلب بالای 99%است

3. hasty نوشته است: سلام
    خسته نباشید
    دلیل ایجاد کیست موئی در قسمت بالای مقعد چیه؟ چه علایمی داره؟
    چه جوری میشه زودتر متوجه شد که احتیاج به عمل نداشته باشه و با دارو کیست رو از بین برد.
    با تشکر

سلام ،
    بیماری پیلونیدال شامل سینوسها یا آبسه های حاوی مو، در ناحیه چین سرینی است که معمولا در خط وسط بوده و دهانه خروجی سینوس معمولا 5 سانتیمتر با مقعد فاصله دارد. این بیماری در هر سنی می تواند روی دهد ولی به ویژه در افراد مذکر و از زمان بلوغ تا دهه سوم عمر شیوع بیشتری دارد.
    این عارضه می تواند باعث درد یا تورم در آن ناحیه شود .
    ساده ترین روش درمان آبسه های حاد و سینوسهای مزمن، برش، تخلیه، کورتاژ و ترمیم ثانویه زخم می باشد.
    اما در مورد کیست اپی درموئید که در بالا ذکر شده ، این ضایعه جزء تومورهای خلف رکتوم طبقه بندی می شود و در 50% موراد مادرزادی هستند. این ضایعات خوش خیم بوده و در صورت تماس کیست با پوست پشت یک فرورفتگی در پشت مقعد (PostAnal Dimple) به وجود می آید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. با عرض سلام و خسته نباشید
    من پسری 20 ساله و مجرد میباشم که در انتهای ستون فقرات بین کپلهایم قسمت دم  جوش یا غده ای وجود دارد که دائماً ترشحاتی به همراه موادی تیره رنگ شبیه به خون که بوی بدی هم دارد میباشم ضمناً پایینتر از آن سه حفره (سوراخ) با فاصله نیم سانت نیمسانت به وجود آمده است.
    این غده  حدود  9ماهه که به وجود آمده که در دو سه ماه اول هیچگونه ترشحی نداشت.
    در صورت امکان نوع بیماری با توضیحات لازم را ذکر کنید و درمان آن به چه صورت است و باید به چه پزشکی مراجعه کنم.
    پیشاپیش از لطف وعنایت شما کمال تشکر را دارم.

5. goodboy نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید
    من پسری 20 ساله و مجرد میباشم که در انتهای ستون فقرات بین کپلهایم قسمت دم  جوش یا غده ای وجود دارد که دائماً ترشحاتی به همراه موادی تیره رنگ شبیه به خون که بوی بدی هم دارد میباشم ضمناً پایینتر از آن سه حفره (سوراخ) با فاصله نیم سانت نیمسانت به وجود آمده است.
    این غده  حدود  9ماهه که به وجود آمده که در دو سه ماه اول هیچگونه ترشحی نداشت.
    در صورت امکان نوع بیماری با توضیحات لازم را ذکر کنید و درمان آن به چه صورت است و باید به چه پزشکی مراجعه کنم.
    پیشاپیش از لطف وعنایت شما کمال تشکر را دارم.

سلام،
    برای توضیحات به مطالب بالا مراجعه کنید. برای تشخیص و درمان می بایست به یک جراح مراجعه نمایید.

6. باسلام خدمت دكتر رهام
    و تشكر از سايت شما
    اينجانب پسرس 30 ساله هستم. در سال گذشته در محل بالاي مقعد داراي سينوس پيلونيدال شدم كه در ابتدا درد نداشت ولي پس از 3-4 روز دچار درد شديدي شدم. پس از مراجعه به پزشك ايشان متذكر شدند كه اگر داروها جواب ندهند بايد مورد عمل جراحي قرار بگيرم كه متاسفانه مصرف داروها هيچگونه تاثيري نداشت و پس از مراجعه به 2 دكتر جراح آنها پيشنهاد جراحي را به بنده دادند. يكي از پزشكان پيشنهاد داد براي اينكه درد بنده كم شود و جراحي نيز تميز صورت گيرد (بدون ترشح عفونت در حين عمل)با بي حسي موضعي عفونت را خارج نمايند و بنده نيز قبول كردم. اما بعد از خارج شدن عفونت درد بنده كاملا برطف شد و پس از گذشت يكسال ديگر براي عمل جراحي مراجعه ننموده ام ولي برخي مواقع در هنگام نشستن احساس تيركشيدگي در آن ناحيه را دارم. به نظر شما با توجه به اينكه مشكل خاصي ندارم بايد به جراح براي عمل جراحي مراجعه كنم و توده موي موجود در بنده در آينده برايم مشكلي ايجاد نخواهد كرد؟
    باتشكر از حوصله و راهنمايي ارزشمند جنابعالي

7. mshamloo نوشته است: باسلام خدمت دكتر رهام
    و تشكر از سايت شما
    اينجانب پسرس 30 ساله هستم. در سال گذشته در محل بالاي مقعد داراي سينوس پيلونيدال شدم كه در ابتدا درد نداشت ولي پس از 3-4 روز دچار درد شديدي شدم. پس از مراجعه به پزشك ايشان متذكر شدند كه اگر داروها جواب ندهند بايد مورد عمل جراحي قرار بگيرم كه متاسفانه مصرف داروها هيچگونه تاثيري نداشت و پس از مراجعه به 2 دكتر جراح آنها پيشنهاد جراحي را به بنده دادند. يكي از پزشكان پيشنهاد داد براي اينكه درد بنده كم شود و جراحي نيز تميز صورت گيرد (بدون ترشح عفونت در حين عمل)با بي حسي موضعي عفونت را خارج نمايند و بنده نيز قبول كردم. اما بعد از خارج شدن عفونت درد بنده كاملا برطف شد و پس از گذشت يكسال ديگر براي عمل جراحي مراجعه ننموده ام ولي برخي مواقع در هنگام نشستن احساس تيركشيدگي در آن ناحيه را دارم. به نظر شما با توجه به اينكه مشكل خاصي ندارم بايد به جراح براي عمل جراحي مراجعه كنم و توده موي موجود در بنده در آينده برايم مشكلي ايجاد نخواهد كرد؟
    باتشكر از حوصله و راهنمايي ارزشمند جنابعالي

سلام،
    احتمال دارد که در صورت عدم برداشت علت اصلی، علایم شما عود کند.

8. سلام
    ميخواستم اگه ممكنه در مورد كيست مويي بيشتر توضيح بدين.
    من رفتم دكتر بهم گفته كيست مويي دارم و بايد جراحي بشم اما خودم دوست ندارم
    چون بعضي ها بهم گفتن عملش سرپاييه و بعضيا ميگن بستري داره. و نمي دونم كدوم درسته (دكتري كه رفتم گفت بستري داره ).
    و چون هميشه ترشح ندارم و درد هم ندارم فقط بعضي وقتا ترشح داره
    ميخواستم بدونم اگه عمل نكنم مشكلي پيش نمي ياد؟ امكان عفونت يا بزرگ تر شدن كيست به مرور زمان هست؟
    لطفا راهنمايي ام كنيد.
    ممنون

9. acm8204 نوشته است: سلام
    ميخواستم اگه ممكنه در مورد كيست مويي بيشتر توضيح بدين.
    من رفتم دكتر بهم گفته كيست مويي دارم و بايد جراحي بشم اما خودم دوست ندارم
    چون بعضي ها بهم گفتن عملش سرپاييه و بعضيا ميگن بستري داره. و نمي دونم كدوم درسته (دكتري كه رفتم گفت بستري داره ).
    و چون هميشه ترشح ندارم و درد هم ندارم فقط بعضي وقتا ترشح داره
    ميخواستم بدونم اگه عمل نكنم مشكلي پيش نمي ياد؟ امكان عفونت يا بزرگ تر شدن كيست به مرور زمان هست؟
    لطفا راهنمايي ام كنيد.
    ممنون

سلام
    کیست مویی هرجایی که باشه ( صورت و مقعد نداره ) بهتره در اولین فرصت برداشته بشه
    چون ، هرقدر بیشتر طول بکشه تخریب بافت بیشتری صورت می گیره و کیست بزرگتر میشه و احتمال عود کردن بیشتر میشه
    از طرفی دوران نقاهتش سخت تر و طولانی تر خواهد بود
    بخصوص در آقایونی که این کیستها در صورتشون ایجاد میشه هرقدر دیر بجنبد احتمال باقی ماند جای ضایعه ( اسکار ) بیشتر خواهد بود و در مورد کیستهای مویی اندام تحتانی که دیگه خارج کردن از اهم واجبات است تا ضایعه دردناک نشده و ...

راستش من تابحال نشنیدم این جراحی بستری داشته باشه مگر اینکه بیمار خودش شرایط خاصی داشته باشه ( مثل دیابت حاد و .. ) یا ضایعه چیز عجیب و غریبی باشه که بنظر نمیرسه با توضیحات شما چنین چیزی باشه

دوران نقاهت هم باید دقیقا مطابق دستورالعمل پزشک طی بشه والا احتمال بروز عفونت و ایجاد کیستهای دیگر وجود دارد
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  10. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر

من پسری 19 ساله هستم که از حدود یک و نیم سال پیش دچار بیماری کیست پایلونیدال شدم.در این مدت سه بار مورد عمل جراحی قرار گرفتم اما پس از مدتی بیماری بنده شروع به عود می نمود. اکنون نیز با این بیماری دست و پنجه نرم میکنم.

در ضمن باید عرض کنم که از آمپول وریدی سفتراکس و آنتی بیوتیکهای بسیاری از جمله مترونیدازول و سیپروفلوکساسین نیز استفاده کرده ام ولی نتیجه ای حاصل نشد.

این عود های مکرر و شست و شوی روزانه ی این زخم ، واقها برایم دردسر ساز و خسته کننده شده است.

عاجزانه از شما تقاضا دارم بنده را یاری کنید. . .

11. mehrdadkhan نوشته است: باعرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر

من پسری 19 ساله هستم که از حدود یک و نیم سال پیش دچار بیماری کیست پایلونیدال شدم.در این مدت سه بار مورد عمل جراحی قرار گرفتم اما پس از مدتی بیماری بنده شروع به عود می نمود. اکنون نیز با این بیماری دست و پنجه نرم میکنم.

در ضمن باید عرض کنم که از آمپول وریدی سفتراکس و آنتی بیوتیکهای بسیاری از جمله مترونیدازول و سیپروفلوکساسین نیز استفاده کرده ام ولی نتیجه ای حاصل نشد.

این عود های مکرر و شست و شوی روزانه ی این زخم ، واقها برایم دردسر ساز و خسته کننده شده است.

عاجزانه از شما تقاضا دارم بنده را یاری کنید. . .

سلام

هر سه بار زیر نظر یک متخصص جراحی کردید ؟
    همیشه در صورت کوتاهی جراح و سهل انگاری در مراقبت بیمار احتمال عود مجدد این مشکل هست

معمولا این اتفاق وقتی تکرار می شود که یا جراح در تخلیه کامل ضایعه موفق نبوده باشه یا در پاکسازی موهای اطراف که ترمیم زخم ممکنه داخل پوست حبس بشوند کوتاهی کرده باشد و یا بیمار براثر بی مبالاتی در دوره نقاهت باعث ایجاد کیست های عفونی در اون ناحیه بشود بهرحال تنها راه پیش روی شما

مراجعه به یک جراح عمومی باتجربه هست
    و از طرفی رعایت همه نکات بعد از جراحی

12. با عرض سلام مجدد

آری هر 3 بار عمل را زیر نظر یک جراح با تجربه عمومی انجانم دادم. ایشان گفتند که احتمال عود در زخم باز (مثل بنده) کمتر از 10% است. اما بیماران دیگری نیز بودند که تحت عمل جراحی همین جراح قرار گرفته بودند و حداکثر تا 2 بار عمل بهبود یافته بودند.

در ضمن خواهر بنده دوره پرستاری گذرانده است و زخم بنده را ایشان شست و شو می دهد. بطوری که وقتی زخمم را به 2 جراح دیگر نشان دادم آنها نیز سلامت پانسکان زخم بنده را تایید کردند. همچنین وقتی سرخی درون زخمم را دیدند کار خواهرم را تحسین نمودند.

حال به نظر شما بیمارستان هایی که میگویند با لیزر کیست پایلونیدال را درمان میکنیم راست میگویند؟ آیا حقیقت دارد؟ به نظر شما آیا لیزر را نیز امتحان کنم یا بار دیگر این کیست را به جراح دیگری نشان دهم و دوباره مورد عمل جراحی قرار بگیرم؟

از اینکه زیاد از حد صحبت کردم عذر خواهی می نمایم. از صمیم قلب استدعا دارم بنده را یاری نمایید؟

13. mehrdadkhan نوشته است: با عرض سلام مجدد

آری هر 3 بار عمل را زیر نظر یک جراح با تجربه عمومی انجانم دادم. ایشان گفتند که احتمال عود در زخم باز (مثل بنده) کمتر از 10% است. اما بیماران دیگری نیز بودند که تحت عمل جراحی همین جراح قرار گرفته بودند و حداکثر تا 2 بار عمل بهبود یافته بودند.

در ضمن خواهر بنده دوره پرستاری گذرانده است و زخم بنده را ایشان شست و شو می دهد. بطوری که وقتی زخمم را به 2 جراح دیگر نشان دادم آنها نیز سلامت پانسکان زخم بنده را تایید کردند. همچنین وقتی سرخی درون زخمم را دیدند کار خواهرم را تحسین نمودند.

حال به نظر شما بیمارستان هایی که میگویند با لیزر کیست پایلونیدال را درمان میکنیم راست میگویند؟ آیا حقیقت دارد؟ به نظر شما آیا لیزر را نیز امتحان کنم یا بار دیگر این کیست را به جراح دیگری نشان دهم و دوباره مورد عمل جراحی قرار بگیرم؟

از اینکه زیاد از حد صحبت کردم عذر خواهی می نمایم. از صمیم قلب استدعا دارم بنده را یاری نمایید؟

خب اینکه خواهر شما دوره پرستاری گذرونده از خوش شانسیتونه
    و بنظر من گاهی میشه که بدلایلی جراحی دوم هم پیش بیاد اما وقتی کار به جراحی سوم می کشه یعنی پزشک اونقدار به کارش مسلط نیست
    و من واقعا نمی دونم این کیست رو بدون جراحی چطور میشه با لیزر درست کرد ، بهرحال باید حفره تخلیه بشه و تمام ریشه های مو سوزانده بشه و ....
    من واقعا نمی دونم لیزر می تونه همه اینکارها رو بکنه یا نه
    و مطمئنا احتمال عود مجدد در هرروش دیگری نسبت به جراحی باز بیشتر ( شما بدشانسی اوردی واقعا )
    بنظرم درنهایت جراحی هم در کنار لیزر لازمه ( لیزر برای از بین بردن موهای اون ناحیه مفیده )

و توصیه اصلیم اینه که شما به متخصص دیگری مراجعه کنید

14. باسلام . من 22 سالمه و 4 مرداد 88 تو بیمارستان لاله عمل سینوس پایلونیدال انجام دادم . دکترم هم جراح با تجربه و خوبی بود . محل عمل هم که حدودا 10 سانتیمتری هست بخیه شد. حدودا 17 روزی هست که بخیه ها رو کشیدم . ولی نمی دونم چرا جای عمل خشک نمی شه . خیلی کم ترشحات صورتی رنگی داره و بعضی جاهاش قرمز رنگه . 28 مرداد که به دکترم مراجعه کردم برام ویتامین C و کلوکساسیلین تجویز کرد و گفت اگه تا 10 روز دیگه خوب نشد بیا. ولی هنوز تغییر آنچنانی نکرده . تو این یک ماه به شدت مراقبت کردم و حتی هنوز نه نشستم و نه به پشت خوابیدم . خیلیییییی نگرانم که نکنه دوباره احتیاج به عمل داشته باشه یا اینکه عفونت کرده باشه . از لحاظ روحی واقعا شرایط بدی دارم . لطفا راهنماییم کنید . متشکرم .

15. IkioSun نوشته است: باسلام . من 22 سالمه و 4 مرداد 88 تو بیمارستان لاله عمل سینوس پایلونیدال انجام دادم . دکترم هم جراح با تجربه و خوبی بود . محل عمل هم که حدودا 10 سانتیمتری هست بخیه شد. حدودا 17 روزی هست که بخیه ها رو کشیدم . ولی نمی دونم چرا جای عمل خشک نمی شه . خیلی کم ترشحات صورتی رنگی داره و بعضی جاهاش قرمز رنگه . 28 مرداد که به دکترم مراجعه کردم برام ویتامین C و کلوکساسیلین تجویز کرد و گفت اگه تا 10 روز دیگه خوب نشد بیا. ولی هنوز تغییر آنچنانی نکرده . تو این یک ماه به شدت مراقبت کردم و حتی هنوز نه نشستم و نه به پشت خوابیدم . خیلیییییی نگرانم که نکنه دوباره احتیاج به عمل داشته باشه یا اینکه عفونت کرده باشه . از لحاظ روحی واقعا شرایط بدی دارم . لطفا راهنماییم کنید . متشکرم .

سلام

به اعصبابت مسلط باش دوست من
    هر اتفاقی قرار رخ بده تا حالا رخ داده و اگر خدایی نکرده به جراحی دوم احتیاج داشته باشی ، غم و غصه مانع این جراحی نمیشه پس روحیه ات رو حفظ کن

قرمزی والتهاب یعنی عفونت اما معنیش این نیست که حتما باید جراحی دوم رو انجام بدی . اغلب این التهاب ها و عفونتهای سطحی بعد از اون جراحی کوچک بلحاظ پزشکی و عظیم از منظر یک بیمار ، طبیعیه و با دارو رفع میشه
    چیزی که یکم برام عجیبه اینه که محل برش رو معمولا لااقل به این زودی بخیه نمی زنند و باز می گذارند اما برای شما اینکار رو کردند !
    بهرحال شما مراقبتهات رو ادامه بده
    داروهاتم مصرف کن
    همشونم درست تجویز شده اند حتی ویتامین ث
    اگر مشکل قند نداری ، ریزی نصف کمپوت آناناس بخور ( آناناس تازه بود که چه بهتر )
    روحیه ات رو هم از دست نده
    هر اتفاقی قرار باشه رخ بده میده و لااقل شما از خودت شاکی نیستی که کم کاری کردی
    امیدوارم مشکلی پیش نیاد

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید