شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

چرخش رحم چیست؟

1. سلام وخسته نباشی خدمت آقای دکتر ودیگر دوستان
    من مطلبی را شنیدم که برایم سوال شده،
    اصطلاح چرخیدن رحم که باعث بروز بیماری در خانمی است براستی یعنی چه؟
    و درمانش چگونه است؟
    علت بروزش چیست؟
    با تشکر

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. bluesea2008 نوشته است: سلام وخسته نباشی خدمت آقای دکتر ودیگر دوستان
    من مطلبی را شنیدم که برایم سوال شده،
    اصطلاح چرخیدن رحم که باعث بروز بیماری در خانمی است براستی یعنی چه؟
    و درمانش چگونه است؟
    علت بروزش چیست؟
    با تشکر

سلام،
    اگر منظورتان Torsion of Uterus است، که این حالت نادر بوده و با علایمی مثل درد شديد شکم همراه با تهوع استفراغ همراه است. علل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به فيبروم رحم يا انومالي رحم پرزانتاسيون غيرطبيعي، چسبندگي داخل لگن اشاره نمود. تشخیص این حالت مشکل است ولی می توان از MRI سود جست. درمان با توجه به وضعیت مادر و جنین انجام می شود.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. آقای دکنر سلام وخسته نباشید.
    من این مطلب را از خانمی که باردار نیست شنیدم واسم علمی اش را نمی دانم.
    اگر  مطلب دیگه ای هم ممنون میشم راهنمایی ام کنید
    ممنون

4. bluesea2008 نوشته است: آقای دکنر سلام وخسته نباشید.
    من این مطلب را از خانمی که باردار نیست شنیدم واسم علمی اش را نمی دانم.
    اگر  مطلب دیگه ای هم ممنون میشم راهنمایی ام کنید
    ممنون

سلام،
    شاید منظور Retroversion رحم باشد که در این صورت در تصویر زیر به خوبی نشان داده شده است:
    - توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

5. با سلام وتشکر مجدد
    این چرخش رحم چه دردها ومشکلاتی دارد؟
    آیا درمان قطعی دارد؟یا تبدیل به بیماری مزمن میشود؟
    برای درمان چه راههایی وجود دارد؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. bluesea2008 نوشته است: با سلام وتشکر مجدد
    این چرخش رحم چه دردها ومشکلاتی دارد؟
    آیا درمان قطعی دارد؟یا تبدیل به بیماری مزمن میشود؟
    برای درمان چه راههایی وجود دارد؟

سلام،
    معمولا این حالت مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند و روی باروری وی نیز تاثیری ندارد و به همین دلیل درمان خاصی لازم ندارد؛ فقط ممکن است باعث دیس پارونی (نزدیکی دردناک) شود.

7. با سلام از جناب آقای دکتر

خانم من هم دچار این مشکل گردید اما دکتر بهش گفته نزدیکی نباید کرد
    و می خواستم بدانم به چه دلیل این مشکل بوجود آمده و راه درمان آن چیست
    حتی دکتر به این نکته اشاره کرده در صورت بچه دار شدن ممکن است بچه سقط شود یا منگل در آید
    لازم بذکر است من یک فرزند دارم 10 سالش است

البته ترشحات زیادی داشته که از جنترمایسین 80 و کپسولهای قولی و پماد جلدی استفاده نموده اما الان باز ترشح داره

باتشکر از حسن توجه جنابعالی

8. جناب آقای دکتر
    به این نکته هم اشاره کنم  همسر من خانه دار است
    آیا ممکن است از اول ازدواج این مشکل براش بوجود آمده باشد
    چون زمان سونوگرافی به ایشان گفتند ممکن  مادر زادی باشد
    اگر این طور است چرا بچه سالم است با توجه به موضوعی که در بالا به آن اشاره شده که ممکن بچه سقط شود

باتشکر

9. mehdijoon نوشته است: جناب آقای دکتر
    به این نکته هم اشاره کنم  همسر من خانه دار است
    آیا ممکن است از اول ازدواج این مشکل براش بوجود آمده باشد
    چون زمان سونوگرافی به ایشان گفتند ممکن  مادر زادی باشد
    اگر این طور است چرا بچه سالم است با توجه به موضوعی که در بالا به آن اشاره شده که ممکن بچه سقط شود

باتشکر

سلام
    بعید می دونم برگشتگی رحم ربطی به منگل شدن بچه داشته باشد . این پدیده هم می تواند مادرزاد باشد هم بعد ها به مرور ایجاد شده باشد . این رو پزشک تشخیص می دهد . ترشحات هم به خودی خود نمی تواند به این داستان مربوط باشد ولی همونطور که در متن زیر آمده گاهی اوقات کیست های تخمدان ممکنه باعث چرخش رحم بشود .

برگشتگی رحم به عقب Retroverted Uterus

برگشتگی رحم به عقب حالت بی ضرری است که رحم در این حالت به عقب بر می گردد .
    رحم به طور طبیعی متمایل به بالا و جلو است . در حدود 10% خانمها ، رحم متمایل به عقب و نزدیک رکتوم می باشد . این حالت ، به عقب برگشتگی رحم موسوم است و انحراف بی ضرری است . غالباً علت خاصی برای این وضعیت وجود ندارد و هر چند این حالت ممکن است پس از زایمان اتفاق بیافتد و یا به علت وجود یک کیست تخمدان باشد که موجب فشردگی رحم به سمت عقب می گردد . رحم به عقب برگشته معمولاً علائمی ایجاد نمی نماید و تأثیری بر بارداری ، حاملگی یا زایمان ندارد . به هر حال ممکن است فرد مبتلا به این حالت دچار درد موقع مقاربت شود یا  درد در ناحیه پشت ، خصوصاً به هنگام دوره پریود داشته باشد .

اقدامات درمانی

پزشک به هنگام معاینه لگنی قادر به تشخیص به عقب برگشتگی رحم می باشد . در صورتیکه تصور شود بیماری زمینه ای عامل ایجاد این حالت می باشد ، احتمالاً لاپراسکوپی جهت بررسی و مشاهده حفره لگن و رحم انجام خواهد شد . مسکن های خفف جهت بهبود درد ناحیه پشت و کمر تجویز می شود وجهت تسکین درد سعی می شود که از وضعیتهای دیگری که به بهبود درد کمک می نماید، در حین مقاربت استفاده شود . در صورت وجود عامل زمینه ای نظیر وجود یک کیست ، آن عامل می بایست درمان شود و این امر موجب می شود رحم به وضعیت نرمال خود برگردد .

«معمولاً رحم متمایل به جلو ، نزدیک و بالای مثانه قرار گرفته است ، رحم به عقب برگشته متمایل به عقب و نزدیک رکتوم می باشد . »

منبع : وبلاگ گل سرخ

10. با سلام وتشکر فراوان از جناب آقای دکتر

دکتر زنانی که همسر من رفته به ایشان گفته شما در کارخانه یا جائی  کار سنگین انجام میدهید که به این مشکل برخورد کرده اید
    آیا ممکن است ریشه عصبی داشته باشد
       با نهایت احترام

11. سلام دوست من
    من دکتر نیستم . چیزایی که عرض کردم اطلاعات شخصیمه . بعید می دونم تنشهای عصبی به خودی خود باعث چرخش رحم بشود اما کار و فعالیت سنگین در موارد نادر می تواند عامل این جریان باشد .

پ.ن : اینروزها سر دکترصادقی خیلی شلوغه و بعید می دونم به  این زودی به سوالات شما پاسخ بدهند

12. mehdijoon نوشته است: با سلام از جناب آقای دکتر
    خانم من هم دچار این مشکل گردید اما دکتر بهش گفته نزدیکی نباید کرد
    و می خواستم بدانم به چه دلیل این مشکل بوجود آمده و راه درمان آن چیست
    حتی دکتر به این نکته اشاره کرده در صورت بچه دار شدن ممکن است بچه سقط شود یا منگل در آید
    لازم بذکر است من یک فرزند دارم 10 سالش است
    البته ترشحات زیادی داشته که از جنترمایسین 80 و کپسولهای قولی و پماد جلدی استفاده نموده اما الان باز ترشح داره
    باتشکر از حسن توجه جنابعالی

سلام،
    در مورد عقب ماندگی ذهنی و سقط در این مورد من مطلبی نخوانده ام. در مورد عفونت و ترشحات هم که درمان مناسب صورت گرفته است. برخی معتقدند که کارهای سنگین ممکن است باعث این اختلال شود.

13. در ادمه بحث چرخش رحم که آقای دکتر زحمت کشیدند و پاسخ دادند می خواستم بدونم که:
    وقتی شما می گویید که ممکن هست کار سنگین باعث چرخش رحم بشود این کار سنگین یعنی در چه حدی؟
    مثلا خانومی فرش خانه را شسته برای چند بار، یا لباس شسته در تشت آیا احتمال چرخش رحم است؟
    آیا خانومی که زندگی و روال معمولی دارند هم میتونه دچار این حالت شده باشد.؟(بنا به تجویز پزشک معالجش که نقل قول کردند)
    و ایا این چرخش رحم واقعا نگران کننده است؟ و زندگی زناشویی او را تحت تاثیر قرار میدهد؟
    آیا توصیه ایی برای چگونگی برخورد با این بیماری از سوی همسر در مواقع رابطه جنسی و اطرافیان هست؟

14. bluesea2008 نوشته است: در ادمه بحث چرخش رحم که آقای دکتر زحمت کشیدند و پاسخ دادند می خواستم بدونم که:
    وقتی شما می گویید که ممکن هست کار سنگین باعث چرخش رحم بشود این کار سنگین یعنی در چه حدی؟
    مثلا خانومی فرش خانه را شسته برای چند بار، یا لباس شسته در تشت آیا احتمال چرخش رحم است؟
    آیا خانومی که زندگی و روال معمولی دارند هم میتونه دچار این حالت شده باشد.؟(بنا به تجویز پزشک معالجش که نقل قول کردند)
    و ایا این چرخش رحم واقعا نگران کننده است؟ و زندگی زناشویی او را تحت تاثیر قرار میدهد؟
    آیا توصیه ایی برای چگونگی برخورد با این بیماری از سوی همسر در مواقع رابطه جنسی و اطرافیان هست؟

سلام،
    کار سنگین یعنی کار در کارخانه، بلند کردن مرتب اجسام سنگین و ...
    در افراد با زندگی معمولی هم می تواند رخ دهد و لزوما احتیاج به کار سنگین نیست.
    خیر زندگی زناشویی را تحت تاثیر نمی دهد مگر اینکه باعث ایجاد علایمی مثل نزدیکی دردناک یا ... شود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید