شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

شقاق مقعد (Anal Fissures) چیست؟

1. شقاق ( فیشر ) مقعد Anal Fissures
    این بیماری به دلیل زخم یا برشی در داخل مقعد ایجاد می شود . علت معمول این بیماری صدمه به این ناحیه بر اثر فشار به دنبال حرکات روده ای یا افزایش تون اسفنکتر داخلی می باشد .

علایم :
    • درد شدید هنگام اجابت مزاج
    • وجود خون بر سطح مدفوع یا روی دستمال توالت و ندرتا چکیدن خون روی کاسه توالت
    • درد یا اسپاسم دور مقعد، تا چند ساعت پس از اجابت مزاج

علل:
    • عبور مدفوع سفت ( یبوست )
    • اسهال طول کشیده
    • زور زدن هنگام دفع مدفوع
    • افزایش فشار اسفکتر داخلی مقعد

تشخیص :
    مشاهده و بررسی توسط پزشک

درمان :
    • مکملهای حاوی فیبر
    • شل کننده های مدفوع
    • نشستن در لگن آب گرم (Sitz Baths)
    • بی حس کننده های موضعی
    • پماد نیتروگلیسیرین موضعی
    • تزریق سم بوتولینیوم
    در صورت عدم درمان با موارد بالا جراحی ( برداشتن سطح جانبی اسفنکتر ) انجام می شود .

** برای دیدن تصاویر این بیماری اینجا کلیک کنید.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. من پسري 18 ساله و مجرد هستم.من از 4 ماه پيش که به دانشگاه شهرستان رفتم به خاطر خشکي غذاهاي انجا متوجه تغيير مزاج و سفت شدن مدفوع و احساس دردي خفيف هنگام اجابت مزاج در ناحيه ي مقعد شدم ولي در ابتدا فکر مي کردم که اين درد به خاطر جوشي است که در اين ناحيه به وجود امده و با پايان ترم بهبود يافت ولي از 4 روز پيش دوباره اود کرد به طوري که در هنگام اجابت مزاج به خاطر درد شديد مجبور  به توقف و ترک دستشويي ميشوم و اين درد تا چندين ساعت بعد هم ادامه مي يابد به طوري که از درد هيچ کاري نميتوانم انجام دهم. بعضي اوقات هم اثار خون روي مدفوع و لباسم هست (مقدار کم و به ندرت).ضمنا ضايعه ي کوچکي هم در همين ناحيه به وجود امده.دکتر اين را شقاق تشخيص داده و هيدروکورتيزون-آر و ليدوکايين2% به همراه کلوگزاسيلين و ديکلوفناک تجويز کرد ولي با گذشت 4 روز دردش بدتر شده و قابل تحمل نيست .ضمنا جديدا احساسي شبيه وجود ميخ کوچکي در سطح مقعد ميکنم.اوج زمان درد آن بین ساعت های 12 تا 6 بعذ از ظهر است.ايا اين طبيعي است و ايا شما راه حلي براي کاهش درد و بهبود سريعتر داريد؟
               پيشاپيش از شما صميمانه متشکرم

3. queen نوشته است: من پسري 18 ساله و مجرد هستم.من از 4 ماه پيش که به دانشگاه شهرستان رفتم به خاطر خشکي غذاهاي انجا متوجه تغيير مزاج و سفت شدن مدفوع و احساس دردي خفيف هنگام اجابت مزاج در ناحيه ي مقعد شدم ولي در ابتدا فکر مي کردم که اين درد به خاطر جوشي است که در اين ناحيه به وجود امده و با پايان ترم بهبود يافت ولي از 4 روز پيش دوباره اود کرد به طوري که در هنگام اجابت مزاج به خاطر درد شديد مجبور  به توقف و ترک دستشويي ميشوم و اين درد تا چندين ساعت بعد هم ادامه مي يابد به طوري که از درد هيچ کاري نميتوانم انجام دهم. بعضي اوقات هم اثار خون روي مدفوع و لباسم هست (مقدار کم و به ندرت).ضمنا ضايعه ي کوچکي هم در همين ناحيه به وجود امده.دکتر اين را شقاق تشخيص داده و هيدروکورتيزون-آر و ليدوکايين2% به همراه کلوگزاسيلين و ديکلوفناک تجويز کرد ولي با گذشت 4 روز دردش بدتر شده و قابل تحمل نيست .ضمنا جديدا احساسي شبيه وجود ميخ کوچکي در سطح مقعد ميکنم.اوج زمان درد آن بین ساعت های 12 تا 6 بعذ از ظهر است.ايا اين طبيعي است و ايا شما راه حلي براي کاهش درد و بهبود سريعتر داريد؟
               پيشاپيش از شما صميمانه متشکرم

سلام،
    به دلیل محل قرار گیری ضایعه و احتمال اینکه به دنبال دفع مدفوع ضایعه ای که در حال بهبودی است دوباره مشکل قبلی خود را پیدا کند، می بایست درمانهای تجویز شده توسط پزشک را ادامه داده و نیز با مصرف میوه و سبزیجات و نیز مایعات فراوان به نرم شدن مدفوع کمک کنید تا زخم ایجاد شده سریعتر بهبودی پیدا کند. ضایعه ای هم که به صورت میخ احساس می کنید معمولا در حالات مزمن زخم ایجاد می شود.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. با سلام
    من مشكل شبيه به مورد فوق دارم بدين شرح كه
    فقط هنگام دفع با توجه به يوبس بودن فشار زيادي به مقعد وارد ميشود و زخم ايجاد شده و باعث خونريزي مي شود زخم ايجاد شده در دهانه مقعد و قسمت موضعي آن است خيلي رنج مي برم و تا حدود چند دقيقه نيز درد يا احساس شبيه به سردي دارم
    يكي از نزديكان كه به اين دچار شده بودند در صحبت مي گفتند كه گاهي خوب و دوباره شروع مي شود من نيز به اين صورت است خواهش مي كنم راهنمايي كنيد

5. a2soleimani نوشته است: با سلام
    من مشكل شبيه به مورد فوق دارم بدين شرح كه
    فقط هنگام دفع با توجه به يوبس بودن فشار زيادي به مقعد وارد ميشود و زخم ايجاد شده و باعث خونريزي مي شود زخم ايجاد شده در دهانه مقعد و قسمت موضعي آن است خيلي رنج مي برم و تا حدود چند دقيقه نيز درد يا احساس شبيه به سردي دارم
    يكي از نزديكان كه به اين دچار شده بودند در صحبت مي گفتند كه گاهي خوب و دوباره شروع مي شود من نيز به اين صورت است خواهش مي كنم راهنمايي كنيد

سلام،
    برای تشخیص می بایست معاینه انجام شود، در صورت تایید تشخیص درمانهای بالا به بهبود ضایعه کمک می کند.

6. سلام و خسته نباشید ( این اولین پست منه )
    در بعضی اوقات هنگام خروج مدفوع احساس سوزش در ناحیه مقعد دارم و در مدفوعم گاهی لکه های خونی می بینم .
    همچنین دو بار سابقه بیماری (ژیاردیا) دارم حدود 3 سال پیش . بعد از اون دیگه آزمایش مدفوع ندادم. [align=right]

7. arian_friend نوشته است: سلام و خسته نباشید ( این اولین پست منه )
    در بعضی اوقات هنگام خروج مدفوع احساس سوزش در ناحیه مقعد دارم و در مدفوعم گاهی لکه های خونی می بینم .
    همچنین دو بار سابقه بیماری (ژیاردیا) دارم حدود 3 سال پیش . بعد از اون دیگه آزمایش مدفوع ندادم.

[align=justify]سلام،
    ابتدا می بایست معاینه بالینی انجام شود تا مشخص شود که منشا خون از کجاست، اگر مشکلات ناحیه مقعد و رکتوم باشد که همانند مطالب بالا درمان صورت می گیرد و در غیر اینوصرت می بایست ارزیابی های بیشتر انجام گیرد. در هر صورت این مشکل مستقیما به بیماری 3 سال پیش مربوط نیست مگر عفونت مجدد رخ داده باشد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید