شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

مصرف اسپيرونولاکتون و قطع قاعدگي

1. kimiaa نوشته است: با سلام
    حدود چهار ماه پيش براي مشکل موي زائد صورت به دکتر غدد مراجعه کردم، و با آزمايش مشخص شد هورمون پرولاکتين و تستوسترون بالاست، اسپيرونولاکتون تجويز کردن که سه ماه مصرف کردم و بعد سه ماه مجدد آزمايش دام که پرولاکتينم به حد طبيعي رسيد يعني 11 ( رنج طبيعي 1-27 ) ولي تستوسترون هنوز 0.9 يعني حد بالاي طبيعي. لازم به ذکره که تو آزمايش اوليه هورمون  TSH من 2.3  بود ولي در آزمايش دوم به 4.5 رسيد يعني حد بالاي طبيعي
    در طول دوره مصرف مشکل خاصي نداشتم، فقط عادت ماهيانه ام مثل قبل از مصرف قرص ، دو سه روز عقب جلو ميشد، ولي در ماه چهارم عادت ماهيانه ام کلا قطع شده و الان 40 روز از دوره قبليم گذشته
    سوال من اين هست، آيا مصرف اسپيرونولاکتون باعث قطع قاعدگي ميشه؟ و آيا اين مساله خطرناکه بايد به پزشکم اطلاع بدم؟ خصوصا اينکه اين چند روزه خيلي حرارت بدنم بالا رفته و تعرقم زياد شده
    دوم اينکه بالارفتن TSH يا همون هورمون تيروئيد به خاطر مصرف اين قرص بوده؟ چون تا حالا سابقه نداشت مقدارش بالاتر از 2.7 بره  نگرانم که چرا تا اين حد بالا رفته

سلام

پرولاکتین و هورمون تیروئید باهم رابطه دارند . یعنی در اغلب موارد اینها باهم کار می کنند و اختلال در این باعث نقص عملکرد اونیکی میشه  . پس چیز عجیبی نیست که با درمان پرولاکتین بالا اوضاع هورمونی کمی تغییر کنه اما تفسیر اوضاع با متخصصیست که شما رو ویزیت کرده و زیر نظرش درمان می کنید .

اسپیرو می تونه باعث بی نظمی در قائدگی بشه اما اینکه کامل قطعش کنه یکمی بعیده . اگر پریودتون بیش از 10 روز به تاخیر افتاده بهتره با متخصص مشورت کنید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با سلام
    حدود چهار ماه پيش براي مشکل موي زائد صورت به دکتر غدد مراجعه کردم، و با آزمايش مشخص شد هورمون پرولاکتين و تستوسترون بالاست، اسپيرونولاکتون تجويز کردن که سه ماه مصرف کردم و بعد سه ماه مجدد آزمايش دام که پرولاکتينم به حد طبيعي رسيد يعني 11 ( رنج طبيعي 1-27 ) ولي تستوسترون هنوز 0.9 يعني حد بالاي طبيعي. لازم به ذکره که تو آزمايش اوليه هورمون  TSH من 2.3  بود ولي در آزمايش دوم به 4.5 رسيد يعني حد بالاي طبيعي
    در طول دوره مصرف مشکل خاصي نداشتم، فقط عادت ماهيانه ام مثل قبل از مصرف قرص ، دو سه روز عقب جلو ميشد، ولي در ماه چهارم عادت ماهيانه ام کلا قطع شده و الان 40 روز از دوره قبليم گذشته
    سوال من اين هست، آيا مصرف اسپيرونولاکتون باعث قطع قاعدگي ميشه؟ و آيا اين مساله خطرناکه بايد به پزشکم اطلاع بدم؟ خصوصا اينکه اين چند روزه خيلي حرارت بدنم بالا رفته و تعرقم زياد شده
    دوم اينکه بالارفتن TSH يا همون هورمون تيروئيد به خاطر مصرف اين قرص بوده؟ چون تا حالا سابقه نداشت مقدارش بالاتر از 2.7 بره  نگرانم که چرا تا اين حد بالا رفته

3. منظورتون اينه که با کاهش پرولاکتينن، تيروئيد افزايش پيدا ميکنه؟ الان دوره من حدود 8 روزه عقب افتاده ، يعني از آخرين باري که پريود شدم دقيقا 37 روز گذشته ، من تا حالا هيچوقت عقب ننداخته بودم ، هر ماه داشتم هيچوقت بيشتر از يک ماه نميشد ، علتش چيه؟

وضعيت آزمايش اوليه
    2.3    TSH    
    Testosterone  1.2
    free testosterone 4.8
    prolactin  950 mlu/L

وضعيت آزمايش بعد از سه ماه مصرف
    TSH  4.5
    testosterone 0.9
    free testosteron   3.1
    prolactin  11.7  ng/ml

در بررسي سونوگرافي کيست تخمدان هم نداشتم . در ضمن ازابتدا برام اسپيرو 100  تجويز شده

جديدا هم موهاي سرم زياد ميريزه ، علتش چي ميتونه باشه ،ممکنه مربوط به تيروئيدم باشه؟

4. kimiaa نوشته است: منظورتون اينه که با کاهش پرولاکتينن، تيروئيد افزايش پيدا ميکنه؟ الان دوره من حدود 8 روزه عقب افتاده ، يعني از آخرين باري که پريود شدم دقيقا 37 روز گذشته ، من تا حالا هيچوقت عقب ننداخته بودم ، هر ماه داشتم هيچوقت بيشتر از يک ماه نميشد ، علتش چيه؟

وضعيت آزمايش اوليه
    2.3    TSH     
    Testosterone  1.2
    free testosterone 4.8
    prolactin  950 mlu/L

وضعيت آزمايش بعد از سه ماه مصرف
    TSH  4.5
    testosterone 0.9
    free testosteron   3.1
    prolactin  11.7  ng/ml

در بررسي سونوگرافي کيست تخمدان هم نداشتم . در ضمن ازابتدا برام اسپيرو 100  تجويز شده

جديدا هم موهاي سرم زياد ميريزه ، علتش چي ميتونه باشه ،ممکنه مربوط به تيروئيدم باشه؟

منظورتون اینه که با کاهش پرولاکتین ، تیروئید افزایش پیدا می کنه ؟
    نه لزوما اینجوری نیست . من گفتم که هورمون تیروئید روی پرولاکتین کاملا موثر هست و گاهی اصلا علت اصلی بالا بودن پرولاکتین همین مشکل تیروئید هست . پس تکرار می کنم عجیب نیست اگر هرمونها طی دوره ای بالا و پایین بشن ، بخصوص هورمونهایی که بهم ربط هم دارند .

البته ریزش مو علل مختلفی داره که در خانمها فقرآهن شایع ترینش هست اما ممکنه به تیروئید هم برگرده ( که بنظرم حتی 4.5 هم برای شما طبیعی بحساب بیاد ) نکته ای که باید بدونید اینه که برای ردیابی مشکل تیروئید البته TSH فاکتور خوبیه اما معمولا پزشک متخصص بدون داشتن T3 , T4 درباره تیروئید اظهار نظر نمی کنه . من فکر نمی کنم ریزش موتون به تیروئید ربطی داشته باشه . به احتمال زیاد مشکل استرس ، فقر آهن و یا مشکلات هورمونی دیگری باعث بروز این مشکل شده

بازهم تکرار می کنم
    وقتی قائدگیتون بیش از 10 روز به تاخیر افتاده باید جهت بررسی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنید . اسپیرو باعث اختلال میشه اما وقتی در این حد - بیش از 10 روز - تاخیر ایجاد شده باید مورد بررسی قرار بگیرید . ضمن اینکه وقتی پرولاکتینتون کنترل شده بهتره به متخصص مراجعه کنید تا در مورد دز دارو تجدید نظر کنند ( ایشون رو از عوارض قرص یعنی اختلال در قائدگی باخبر کنید )

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. سلام منم چندسال پیش برای موهای زاید صورتم به دکتر مراجعه کردم ایشون بعد از آزمایشات هورمونی قرص اسپیرونولاکتون برا تجویز کرد که بعد از خوردن قرص ها پریودم حدود 10روز آن هم بعد از مراجعه به دکتر زنان و آمپول زدن عقب افتاد

6. آيا کاهش حجم خون قاعدگي به مصرف قرص اسپيرو ارتباط داره ؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید