شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

نحوه نمونه گیری برای انجام ivf

1. سلام
    من باتوجه به مشکلی که دارم بایستی برای بچه دار شدن از روش iuiو ivf استفاده کنم می خواستم بدونم به چه روش از مرد
    اسپرم تهیه می شود آیا با گرفتن مایع منی این کار صورت می گیرد یا اینکه بازدن آمپول به بیضه ؟ درصورت استفاده از آمپول
    آیا با بی حس کردن یا بیهوشی این کار را انجام میدهند؟
    سوال دیگر اینکه جهت گرفتن تخمک ویا انتقال جنین به رحم زن  وی را بیهوش می کنند ؟ آیا درد شدیدی را بایستی تحمل کند؟
    چون خانمم بسیار نگران است و هنوز هیچ کار نکردیم تمام وجودش را استرس گرفته . خواهش می کنم هر کسی اطلاعی داره
    راهنماییم کنه .      متشکرم

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. سلام

اگر در زمان انزال میزان اسپرم در منی مرد به میزان کافی باشه به طور طبیعی اسپرم رو از مرد میگیرن ولی اگر میزانش کافی نباشه با استفاده از سوزن میزان اسپرم مورد نیاز رو از بیضه خارج میکنن.

تخمک رو هم که پس از طی مراحلی و در زمان مقرر از همسرتون میگیرن. این عمل مدتش کوتاهه و در اتاق عمل با بیهوشی همسرتون انجام میشه. اصلا نگران نباشید.
    ولی یادتون باشه استراحت کافی حتما باید داشته باشن.
    در این مورد براتون مقاله ای پیدا میکنم و در همین پست قرار میدم تا نگرانی شما و همسرتون کمتر بشه.

شاد باشید.

3. IVF چیست؟

IVF مخفف لغت های انگلیسی “باروری در درون بدن انسان” است. اولین بار با این روش در سال ۱۹۷۸ نوزادی را در یک زوج نابارور به دنیا بیاورند. چه کسانی برای انجام این روش انتخاب می شوند؟در ابتدا این روش برای زنانی به کار می رفت که لوله های تخمدانی شان دارای کارآیی لازم برای انتقال تخمک نبود. ولی امروزه از این روش برای موارد زیادی استفاده می شود. به طور مثال مردانی که دارای اسپرم های کافی برای باروری هستندبا این روش دارای فرزند می شوند.فواید روش IVF: این روش توانسته نوزادان زیادی را چه از زنان نابارور و چه از مردان نابارور به دنیا آورد.

مراحل انجام IVF :

1-مرحله ی جلوگیری از تخمگ گذاری
    - زن در روز دوم یا سوم پریود خود مصرف قرص  ضد بارداری را شروع می کند. بعد از ۲ تا ۳ هفته, پزشک متخصص یک سونوگرافی از تخمدان های زن به عمل آورد. در صورتی که تخمدان ها حالت طبیعی داشته باشند, دارویی (Lupron) به زن تجویز می شود. این دارو از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کند.
    داروی Luopron به صورت زیر جلدی هر روز تزریق می شود. شایعترین عوارض این دارو سر درد, حالت برافروختگی چهره و خشکی واژن است. در برخی موارد از داروهای Antagon (آنتاگون) و یا Cetrotide (ستروتاید) به جای Lupron استفاده می کنند.

۲-  مرحله تحریک فولیکول:

۳-  یک هفته پس از شروع مصرف داروی Lupron یک سونوگرافی دیگر انجام می شود. اگر کیست تخمدانی مشاهده نشد (از عوارض داروی Lupron, داروی دیگری به نام گونال- اف (Gonal- F یا Follistim (فولیستیم) تجویز شده و کم کم از میزان مصرف داروی Lupron کاسته خواهد شد.
    ۴- دارو های گونال- اف و یا فولیستیم می تواند تخمدان ها را برای تولید تخمک های زیادی تحریک نمایند. این موضوع خیلی مهم است چون که ما برای افزایش میزان موفقیت نیاز به این دارو داریم که به جای یک تخمک بارور شده چندین تخمک بارور شده را در رحم زن قرار دهیم ( به همین دلیل است که در بعضی موارد ممکن است بیشتر از یک نوزاد در یک نوبت به دنیا بیاید) و ما به این حالت چند قلویی می گوییم.
    در روز پنجم یا ششم مصرف گونال اف یا فولیستیم, در ساعات ۷ الی ۹ صبح آزمایشات اندازه گیری هورمون های استروژن انجام می شوند و یک سونوگرافی دیگر از طریق واژن انجام خواهد شد. بر اساس این نتایج, پزشک میزان داروهای فوق را تنظیم می کند. این کار تا زمان بالغ شدن فولیکول های تخمدانی ادامه خواهد یافت.
    ۳- مرحله بالغ کردن فولیکول ها:
    در این مرحله داروی hCG برای بلوغ نهایی تخمک ها تزریق می شود.
    ۴- مرحله جمع آوری تخمک ها:
    در این زمان زن را وارد اتاق عمل می کنند. یک متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به صورت آرامش بخش وریدی تزریق می کند. سپس متخصص مربوطه یک لوله متصل به دستگاه سونوگرافی را همراه با یک سوزن به نزدیکی محل تخمدان ها می رساند و با کمک سونوگرافی محل دقیق فولیکول ها را در تخمدان ها پیدا می کند. سپس توسط سوزن مخصوص مایع فولیکول را همراه با تخمک های درون آن را به درون سوزن می کشد. این کار حدوداً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.
    ۵- مرحله باروری:
    در این مرحله اسپرم مرد تهیه می شود و این مقدار اسپرم را همراه با مایع فولیکول تخمدانی زن به آزمایشگاه IVF می برند.
    برخی از مردان نمی توانند اسپرم کافی را از خود تخلیه نمایند. بنابراین با استفاده از روش های خاصی مقدار اسپرم مورد نظر را از داخل بیضه مرد توسط سوزن تخلیه می کنند.
    اگر اسپرم مرد کافی بوده و مشکل ناباروری مربوط به زن باشد , مایع اسپرم مرد را با مایع فولیکول زن مخلوط می کنند و پدیده لقاح خود به خود رخ می دهد. یعنی اسپرم ها در تخمک ها نفوذ کرده و تخمک ها را بارور می کنند. ولی اگر اسپرم مرد ضعیف بوده و یا ناقص باشد, باید اسپرم های سالم را با سوزن های بسیار ریز زیر میکروسکوپ در درون تخمک تزریق نمود.
    یک روز پس از انجام این کار, می توانیم بگوییم که چند تخمک را توانسته ایم بارور کنیم.
    ۶- مرحله ریکاوری:
    پس از آنکه تخمک های زن را در مرحله جمع آوری تخمک در اتاق عمل جمع آوری کردیم, زن مرخص می شود و برای استراحت به خانه می رود. زن ممکن است دچار درد خفیف شکم و یا خونریزی خفیفی نیز بشود. برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می کنند.
    ۷- مرحله تزریق پروژسترون:
    در این مرحله پروژسترون (۱ سی سی در روز) به زن تزریق می شود. البته ژل واژینال Crinone نیز همین خاصیت پروژسترون را دارد. در هر صورت پروژسترون سبب می شود که در جدار داخل رحم سطح مناسب برای چسبیدن و لانه گزینی جنینها ایجاد شود .
    ۸- مرحله انتقال جنین:
    حالا ما دارای جنین هایی هستیم که در محیط آزمایشگاهی با لقاح مصنوعی تولید کرده ایم. ما عموماً ۲ تا ۴ تا جنین را زیر میکروسکوپ انتخاب کرده و آنرا در درون رحم زن منتقل می کنیم.
    پس از انجام این کار زن را به خانه منتقل نموده و پس از ۳۶ ساعت استراحت او می تواند فعالیت روزمره خود را ادامه دهد.
    ۹- مرحله تست بارداری:
    دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت ۹ صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.
    توصیه های خوب برای زوج های علاقه مند به بارداری:
    ۱- ترک سیگار, الکل, داروهای مضر و …
    نکته ای که زوجین باید بدانند این است که بر اساس تحقیقات کنونی, حتی اسپرم های آسیب دیده هم قادر به بارداری تخم هستند.
    بنابراین نا امیدی در باروری معنی ندارد.
    از قول پزشکان متخصص, قبل از هر گونه عمل لقاح مصنوعی بهتر است به مدت ۳ ماه توصیه های فوق را اجرا کنید.
    چون ممکن است بدون نیاز به روش های مصنوعی توانایی باروری خود را بازیابید.

منبع: سایت پزشکان ایران
                                                                    www.pezeshkan.org

4. سلام
    با تشکر از خانم   saye-eبخاطر راهنماییتون وهمچنین مقاله بسیار ارزشمندتان.
    برامون دعا کنید

5. سلام جونم
    من خودم برای کاشت نطفه دو بار اقدام کردم اما از طریق عمل میکرو زیفت کیلینیک دکتر صاحب کشاف تهران اینطور که خودم اذیت شدم به بقیه پیشنهاد میدم بیگدار به آب نزنند عمل ای وی اف از میکرو راحت تره یعنی در واقع بعد از اینکه آمپولها و داروها مصرف شد و وقت عمل رسید عمل باز انجام نمیشه اما در میکرو زیفت عمل باز انجام میشه به خانومتونم بگید که استرس براش سمه آی یو آی که  اصلا درد نداره فقط نیاز به استراحت داره خودتونو نباید با افکار بیهوده اذیت کنید آی وی اف اونقدرام که بعضیا میگن آزار دهنده نیست اما پیشنهاد میکنم هیچوقت عمل میکرو زیفت یعنی کاشت نطفه در لوله های رحمی انجام ندید چون واقعا آزار دهنده است  در ضمن آزمایشاتتونو پیش دکتر پاکروش تهران هم ببرید چون مطمئنا اون بهتون میگه که اصلا نیاز به عمل هست یا نه چون من بعد از عملم بارها مورد سرزنش پزشکان مختلف قرار گرفتم از این بابت که اونا میگفتند اصلا من نیاز به عمل نداشتم  من خیلی خودمو اذیت کردم و دوست ندارم دیگران مثل من اذیت بشن یک ماه تمام دور از شهر و دیار و خانواده با درد زیادی که بعد از عمل میکرو داشتم  سر کردم و آخرش هیچ تازه بعد از اون درد من شروع شد چون عوارض داروها خودشو نشونم داد ناراحتی پوستی و چاقی و دیگه چی بگم داغون شدم حالا دیگه بیشتر به فکر خودمم تازه اعتماد به نفس از دست رفتمو بدست آوردم خودم سرگرم کردم و دوباره دارم میرم سر کار
    مراقب خودتون باشید این فقط یه پیشنهاد بود و درد دل از طرف یکی که دردش درد شماست

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید