شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درباره مغز انیشتن بیشتر بدانید!!!

1. تیتر : درباره مغز انیشتن بیشتر بدانید!!!
    خلاصه : کالبد شکافی مغز انیشتن توسط دکتر هاروی
    متن کل خبر : درزمینه اسرار نبوغ انیشتن تا کنون کار های جالب توجهی انجام شده است کهپاره ای از این کارها در زمان زندگی او و تعدادی در زمان بعد از مرگ اوانجام گرفته است. برای مثال انجام انواع ازمایشات مربوط به علکرد الکتریکیمغز وی(به وسیله کرفتن نوار مغزی ابتدایی ) از این جمله محسوب می شوند.
    اما بعد از مرگ وی شخصی به نام دکتر هاروی با عمل جراحی مغز وی را ازجمجمه اش خارج و در محلی نگهداری کرد. هر چند این عمل به صورت مخفیانه وغیرقانونی انجام گرفت و بعدها مشکلات زیادی برای او به وجود اورد اماامکان مطالعات بعدی بر روی مغز انیشتن را امکان پذیر کرد.متن زیر ترجمهنوشته ایست که توسط دکتر marian diamond به قلم تحریر د رامده و شرح یکیاز این آزمایشات بر مغز انیشتن است:
    هیجان کشف کردن مسری است.یافته های جدید اغوا کننده و بدون توقف ما راراهنمایی می کنند.اما چه عاملی باعث شد من مطالعه بر روی نسبت glial cellsبه neuron را در مغز انیشتن آغاز کنم؟ جواب این مسئله را در یک گزاره سادهنمی توان یافت. بلکه بر پایه سال ها کار و مطالعه اثرات محیط بر اناتومیمغز بنا شده است.
    بازسازی سری اتفاقاتی که منجر به یافتن تعداد نهایی سلول ها می شود یک کارسخت و طاقت فرسا بود اما با وجود تمام این سختی ها عوامل زیادی بودند کهما را در راه تحقق این هدف یاری کردند. که عبارتند از:
    1- همکاری با یک پروفسور(gerhald von bonin) در حدود 25 سال پیش
    2- نتایج یک تحقیق که نشان می داد در مغز موش هایی که در محیط غنی زندگیمی کنند ، در مقایسه با مغز موش هایی که در محیط فقیرتر زندگی می کنندتعداد glial cells به ازای هر neuron بیشتر است.
    3- عکسی از مجله science که جعبه ای مقوایی را نشان می داد که در داخل یک میز تعبیه شده بود و در درون ان مغز انیشتن نگهداری می شد.
    4- در یک بعد از ظهر آرام که به نظر می رسید همه مشغول کاری باشند من آنقدر وقت آزاد داشتم که بتوانم در مورد مسائل بالا فکر کنم.
    5- استفاده از فناوری های عالی و بررسی های آماری
    این ها همه باعث شد تا من به همان سادگی که که هم اکنون یک نفر می تواندمحاسبه کند که 1+2+3+4 چند می شود تفاوت بین نسبت glial cells و neuronsرا در مغز انیشتن را در مقایسه با نمونه های گرفته شده از مغز چند فرددیگر نیز قابل مقایسه است.حال هرکدام از قسمت های معادله بالا را بیشترشرح می دهم.
    1- یک روز در آزمایشگاه مطالعاتی پروفسور von bonin این موضوع را بیان کردکه فکر می کنمinferior parietal cortex از prefrontal cortex توسعه بیشتریپیدا کرده است. و از انجا که شمار glial cells نسبت به neuron هم زمان باپیشرفت و بالا رفتن در درخت philogenetic افزایش می یابد. این طور در نظرگرفتیم که هر چه یک ناحیه توسعه یافته تر باشد باید نسبت glial cells بهneurons هم بیشتر باشد.
    سپس از مغزهای نگه داشته شده 11 مرد، یک سری نمونه به اندازه بلور شکر ازprefrontal cortex و inferior parietal cortex سمت راست و چپ مغزبرداشتیم. یعنی 44 نمونه،نسبت glial cells به neurons نشان داد که درprefrontal cortex تعداد glial cells به ازای هر neuron در مقایسه باinferior Parietal lob بیشتر است. به این ترتیب یک نسبتglial cellsبهneuron را بر اساس اطلاعات علمی به دست آوردیم.
    2- در حدود دهه 1960 میلادی کارشناسان و متخصصان ازمایشگاه چوزف التمن درپوردو و ما، فهمیدیم در cerebral cortex از مغز موشهایی که در محیط زیستغنی زندگی می کنند تعداد glial cells به neurons” فعال “cortex در مقایسهبا مغز موش هایی که در محیط فقیرتر زندگی می کنند بیشتر است.
    نورون های فعال cortex احتیاج به سلول های حمایتی glial cells دارند. و درضمن باید توجه داشت که شمار نورون ها بعد از تولد زیاد نمی شوند در حالیکه تعداد glial cells زیاد می شود.
    3- تعدادی از دانشجویان عکس جعبه مغز انیشتین را از مجلهscience بریده وبه دیوار ازمایشگاه نسب کردند زیر نویس مشخص می کرد که این مغزدر کانزازنگه داری می شود.
    4- یک روز که من در دفتر کار همسرم در UCLA نشسته بودم با خود فکر کردم کهایا می توان فقط4 قطعه ازمغز انیشتین که قابل مقایسه نمونه های خودم درازمایشگاه باشد را بدست اورم.پس گوشی تلفن را برداشتم و با دانشگاهکانزاز( بخش ANOTAMY) تماس گرفتم و مطلع شدم که مغز انیشتین در اختیارtomas harvey درweston است . بعد از 3 سال مذاکرات تلفنی که هر 6 ماه 1بار انجام می شد سرانجام من 4 قطعه لازم را دریافت کردم
    5- به کمک 1 تکنسین عالی و یک کارشناس امار(یک دانشمند به ندرت به تنهاییکار می کند) ما متوجه شدیم که در مغز انیشتن و در هر 4 قطعه ازمایش شده درمقایسه با همان قطعات از مغز 11 مرد دیگر، تعداد glial cellبه neuronبیشتری وجود دارد و فقط در left parietal lob ان این نسبت به طور مشخصیبیشتر بود.اگر چه این تفاوت به طور غیر معمول بیشتر بود اما ما فقط یکانیشتن داشتیم که با 11 مرد دیگرمان مقایسه کنیم.وگرنه اگر ما 11 انیشتنداشتیم این یافته قابل اعتمادتر می شد. به هر حال این مطالعه اولین قدم دراین راه بود که تا بحال کسی بر نداشته بود.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید