شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درگیری درونی

1. سلام

من یه دختره 20 سالم که موقعه مدرسه درسم خیلی خوب بود و عاشق رشتم بودم

اما موقعه کنکور کمی تنبل شدم اما به هر حال در یک دانشگاه دولتی معتبر(در نزدیکی شهرمون) و دانشگاه ازاد نسبتا غیر معتبر در شهرمون قبول شدم (هر دو شیمیه)

این اعتبار دانشگاهه دولتی و حضور دوستام خیلی مهم بود برام

اما خوانوادم و بیشتر از اونا فامیلای درجه 2 اصرار داشتن من به دانشگاه شهرمون برم گرچه ازاده

من هم بعد از کمی مقابله خسته شدم و قبول کردم و اونام که از مخالفت باطنیم اگاه بودن از رضایت ظاهریم خوشحال شدن و من ثبت نام کردم اما بعد دیدم نمیتونم تحمل کنم و خانوادم هم دیدن اینجوریه سعی کردن من تو همون دانشگاه دولتی ثبت نام کنن اما دیگه دیر بود و برام انصراف رد کردن

به هر حال من نمیتونم این دانشگاه تحمیلیم رو تحمل کنم

به خصوص این که مقصر رو خانوادم میدونم و اونا اصلا من رو یه ادمه بد بخت نمیدونن چه برسه به این که خودشونو مقصر بدونن

من دیگه از این دانشگاه و حتی رشته ی مورد علاقم بدم میاد و بعده گذر دو ترم دیگه نمیتونم تحمل کنم

در ضمن درگیر و علاقه منده 2 رشته ی ورزشی شدم اما هم دلم نمیاد هم روم نمیشه که به دوستام و معلمای قدیمم بگم بعده اون همه درس خوندن و علاقه مندی حالا میخوام از این دانشگاهم حتی انصراف بدم یا تربیت بدنی بخونم

من نمیتونم خودمو راضی کنم چه برسه به دیگرون در عین حال نمیتونم تحمل کنم و واقعا از درس خوندن بدم میاد چه برسه به رشتم

من ادم شاد و پر انرژی بودم و هنوزم با وجود همه ی این مشکلات به جز یک ماهه اول در ظاهر شادم ولی در درونم دارم میمیرم از بی انگیزگی و پشیمونی و ایناو تقریبا بعده گذر دو ترم هیشکی از ظاهرم متوجه درون آشفته ی من نمیشه

کمکم کنین

2. سلام
    در هر خال شما در دانشگاه دولتی هم شیمی قبول شده بودی و حالا چه آزاد چه دولتی مهم اینه که تو از رشته ات خوشت نمیاد نه از اینه تو دانشگاه آزادی و بایدم بدونی که سرفصل دروس در دانشگاهع آزاد و دولتی یکیه هر چند که کتابا متفاوت باشه و نباید خانوادتو مقصر بدونی ...
    حالا اگر از محرومیت دوسالت بگذریم میتونی بطور آزاد ورزشتو ادامه بدی و کمی آرامش ÷یدا کنی و در همون رشته ای که علاقه داشتی و گفتی در دبیرستان بهش علاقه مند بودی ادامه تحصیل بدی و حتما هم قبلش تحقیق کنی که دوباره ÷شیمون نشی از انتخاب "خودت" و اینم باید بدونی که دور نمای دانشگاه های ایران با نمای نزدیکشون خیلی فرق داره  من ÷یشنهاده ورزش در کنار ادامه دانشگاهی که حالا داری توش درس میخونی و سعی در ÷یدا کردن زیبایی های این رشتست ...و بعد از فارق التخصیلی میتونی تو رشته ی دیگه ادامه بدی یا همین حالا در کنارش تو دانشگاهی که منعی برای تحصیل همزمان نداره مثل علمی کاربردی رشته ی دیگه ای رو بخونی که بیشتر بهش خوشبین باشی
    موفق باشی

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. سلام
    هيچ چيز آزار دهنده تر از سلب آزادي و اختيار نيست.
    حتي اگه شيريني مورد علاقمون رو هم به زور خوردمون بدن يه جوري مي خوريم انگار داريم بد مزه ترين و غير قابل تحمل ترين خوراكي رو قورت مي ديم.

وقتي تلاش مي كنيم رضايت ديگران رو جلب كنيم و به حرف دلمون گوش نمي كنيم لطمه بزرگي مي خوريم و اعتماد به نفسمون كم مي شه. تصور كنترل نداشتن بر زندگي شخصيمون كه خودمون حق داريم در موردش تصميم بگيريم احساس بي كفايتي در ما ايجاد ميكنه.

من فكر مي كنم بي علاقه شدن شما به دانشگاه و رشتتون نوعي واكنش نشون دادن به تلخي اجباريه كه تحمل كردين.
    چون نتونستي مقابل ديگران مقاومت كني و مطابق علاقه شخصي انتخاب كني الان خشم و دلخوريت اينطوري بروز مي كنه
    در واقع شما از رشته و دانشگاهتون متنفر و خسته نيستيد از ادامه دادن به شرايط اجباري و زور گويانه خسته و متنفر شدين.

بايد بتوني خشم و رنجشي كه از اطرافيان و خونه واده داري تخليه كني . حمل كردن بار سنگين اين دلخوري نه فقط الان و در دانشگاه كه بعده ها هم مي تونه مشكل ساز باشه.

اگه نمي توني مستقيم باخونه واده ات حرف بزني ،رو كاغذ بنويس.لزومي نداره اونها بخونن ولي حتما بايد بنويسي تا ناراحتيهات تخليه بشه

اين روش رو اكثر روانشناسها پيشنهاد مي كنن.

از احساسات ناراحت كننده و دلايل اون،اينكه دوست داري شرايط چطوري باشه و ..همه رو بنويس
    هر چي تو دلته

وقتي بتوني از شر احساسات منفي نجات پيدا كني مي توني به علايق و نيازهاي روحيت نزديك بشي و تصميم درست بگيري
    اگه مي توني با دوستان صميمي و نزديكت در اين مورد صحبت كن. خانمها با صحبت كردن از ناراحتيها و دلخوريها خلاصي پيدا مي كنن.
    اطافيانت مقصرن ولي سرزنش كردن اونها نه تنها مشكلي رو حل نمي كنه كه انرژي و شادابيت رو هم ازت مي گيره.مي توني شرايط رو تغيير بدي. در بدترين حالت ممكن خونه واده ازت مي رنجن كه وقتي ببينن تو مصمم هستي اختيار زندگي و آينده ات رو به دست بگيري حمايتت مي كنن.

فرصتها و انتخابهاي زيادي پيش رو داري ،زماني مي توني به استقبال آينده و موفقيت بري كه بتوني از گذشته و رنجهاش جدا بشي.

كارهايي رو انجام بده كه واقعا شادت مي كنه.تظاهر به شادبودن ،وقتي غمگيني يه جور خود فريبيه.ديگران كه از دلت خبر ندارن .خودت مي دوني داري چي ميكشي پس خودت بايد راه نجات خودت رو پيدا كني.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. چرا فكر ميكني اگه بري رشته مورد علاقه خودت زشته يا جلو دوستات و معلمات خجالت ميكشي؟ اشتباه تو همينه.كسي كه چند سال ميره دانشگاه و تحصيل ميكنه يعني اينكه آينده خودشو با دستاش ميسازه (بهتر بگم سرنوشتشو).پس اگه قرار باشه در رشته اي تحصيل كني كه بهش علاقه نداري هيچ وقت توش موفق نميشي و آيندتو تضمين نميكنه.بهترين راه اينه كه دست از كم روئي و خجالت برداري و بري رشته خودتو ادامه بدي.موفق باشي.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. مرسی بابت راهنمائی های همتون:

از numex777  &   mosafer_bahar   &     msety متشکرم خیلی زیاد

راستش حرف همتون درسته به خصوص حرفای mosafer_bahar  در مورد سلب آزادی و اینا که فک میکنم در مورد این شرایط من هم صدق میکنه

اما در جواب msety آخه من می ترسم بعدا پشیمون شم از این انتخاب و خجالت می کشم چون همه منو یه آدم عاشق شیمی و درس خون با بلند پروازی های علمی میدونستن و من یهو دارم تغییر راه میدم و شاید این عدم موفقیت تلقی شه یا یه حرکت بچگانه

بازم از همه ی شما ممنونم یه دنیا

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید