شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کهیر مزمن و بیماری لوپوس و درمان آن

1. با سلام،

من مدت زیادی است که دچار کهیر هستم. حدوداً 6 سال که به مرور زمان بیشتر شده است.
    در دو سه سال گذشته تقریباً همیشه (در طول 24 ساعت) خارش داشته ام و گاهی اوقات خارشها شدید شده و بسیار عذاب آور است. در یک سال و نیم گذشته نیز اکثراً صبحها آبریزش بینی داشته ام که گاهی کل روز طول میکشد.
    به متخصص های زیادی مراجعه کرده ام. از فوق تخصص پوست گرفته تا یکی از بهترین ایمونولوژیستها! انواع و اقسام آزمایشات خون! دوره های درمانی ضد قارچ (داکسی سایکلین)، ضد انگل (اگر اشتباه نکنم با مترونیدازول) و حتی دوره درمانی با کورتون. که هیچکدام کوچکترین اثری نداشته اند! انواع داروهای ضد حساسیت  مانند کتوتیفن، لوراتادین، ستیریزین و حتی آپوسیتریزین نیز مصرف کرده ام که آنها نیز هیچ اثری نداشته اند.
    فقط هیدروکسی زین روی من اثر میکند که آن هم باید 25 میلی گرمی و حداقل 3 روز متوالی مصرف کنم تا کهیر مرا موقتاً خوب کند! آن هم نه به صورت 100 درصد و کامل! ولی در شرایط خیلی بد مجبورم مصرف کنم وگرنه، نه خواب دارم و نه آرامش!! که آن دارو هم بسیار خواب آور است و پس از خوردن آن (که پس از شام میخورم) روز بعد به طور کامل بی حوصله و خواب آلود هستم و از بیحالی حتی نمیتوانم با کسی حرف بزنم! برای همین فقط وقتی خارش بسیار  شدید و غیر قابل تحمل است مصرف میکنم.

به توصیه پزشک ایمونولوژیست، یک دوره 2 ماهه هم رژیم غذایی را محدود کردم و از برنج و ماست شروع کردم و کم کم مواد غذایی دیگر را به آن اضافه کردم. بی تاثیر نبود ولی هرگز متوجه غذای خاصی نشدم که عامل کهیر باشد. حتی در 10 روز اول که فقط برنج و ماست میخوردم نیز کهیرم زیاد و کم میشد. تست آلرژی هم داده ام و به هیچ عامل محیطی حساسیت نداشته ام. (تست مواد غذایی نداده ام)

پس از آن بالاجبار به داروهای گیاهی و همیوپاتی روی آوردم که اثری نداشت! (البته هنوز تحت درمان همیوپاتی هستم)

1. اخیراً دکتری به من پیشنهاد کرده است که به یک متخصص داخلی مراجعه کنم. ممکن است عامل کهیر چه باشد که باید به متخصص داخلی مراجعه کنم؟!

2. مادر من به بیماری لوپوس دچار است که رماتیسم مفصل دارد و بیش از 20 سال است که کورتون مصرف میکند و اگر مصرف نکند دچار درد شدید مفاصل و... میشود. در مورد لوپوس زیاد نمیدانم ولی میدانم که بیماری ضعف سیستم ایمنی بدن است و میگویند ارثی هم میتواند باشد و ممکن است به صورت رماتیسم، کهیر و.... در افراد نمایان شود.
    حال سوال من این است که اگر من دچار لوپوس  باشم چرا کورتون که یک ماه مصرف کردم روی من اثر نداشته است؟ آیا تحت نظر پزشک و در دوره طولانی تری میبایست مجدداً مصرف کنم؟ آیا اگر لوپوس داشته باشم، درمان آن با درمان کهیری که از آلرژی است متفاوت است؟؟

3. به توصیه اطرافیان میخواهم به کلینیک آلرژی تهران مراجعه کنم. آیا با توجه به اینکه احتمال لوپوس در من وجود دارد، آیا قبل از مراجعه به کلینیک آلرژی توصیه میکنید به متخصص دیگری مراجعه کنم؟ به چه متخصصی؟! آیا درمان من با درمان فردی که کهیر آن از آلرژی است فرق میکند؟!

ضمناً  یکی از آشنایان نیز (که پزشک عمومی است و پایان نامه آن درمورد آلرژی بوده است)  توصیه کرده که تست UBT (اوره تنفسی) نیز بدهم که هنوز نداده ام. (به دلیل نبودن کلینیکی مطمئنی که این تست را انجام بدهد!) لطفاً اگر جای مطمئنی سراغ دارید که این تست را انجام میدهد (در تهران) معرفی کنید زیرا همان آشنا گفته است که چون این تست جدیداً در ایران انجام میشود به جای مطمئنی مراجعه کنم که این تست را درست و دقیق انجام دهد.

با تشکر فراوان.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. fatehi نوشته است: با سلام،
    من مدت زیادی است که دچار کهیر هستم. حدوداً 6 سال که به مرور زمان بیشتر شده است.
    در دو سه سال گذشته تقریباً همیشه (در طول 24 ساعت) خارش داشته ام و گاهی اوقات خارشها شدید شده و بسیار عذاب آور است. در یک سال و نیم گذشته نیز اکثراً صبحها آبریزش بینی داشته ام که گاهی کل روز طول میکشد.
    به متخصص های زیادی مراجعه کرده ام. از فوق تخصص پوست گرفته تا یکی از بهترین ایمونولوژیستها! انواع و اقسام آزمایشات خون! دوره های درمانی ضد قارچ (داکسی سایکلین)، ضد انگل (اگر اشتباه نکنم با مترونیدازول) و حتی دوره درمانی با کورتون. که هیچکدام کوچکترین اثری نداشته اند! انواع داروهای ضد حساسیت  مانند کتوتیفن، لوراتادین، سیتریزین و حتی آپوسیتریزین نیز مصرف کرده ام که آنها نیز هیچ اثری نداشته اند.
    فقط هیدروکسی زین روی من اثر میکند که آن هم باید 25 میلی گرمی و حداقل 3 روز متوالی مصرف کنم تا کهیر مرا موقتاً خوب کند! آن هم نه به صورت 100 درصد و کامل! ولی در شرایط خیلی بد مجبورم مصرف کنم وگرنه، نه خواب دارم و نه آرامش!! که آن دارو هم بسیار خواب آور است و پس از خوردن آن (که پس از شام میخورم) روز بعد به طور کامل بی حوصله و خواب آلود هستم و از بیحالی حتی نمیتوانم با کسی حرف بزنم! برای همین فقط وقتی خارش بسیار  شدید و غیر قابل تحمل است مصرف میکنم.
    به توصیه پزشک ایمونولوژیست، یک دوره 2 ماهه هم رژیم غذایی را محدود کردم و از برنج و ماست شروع کردم و کم کم مواد غذایی دیگر را به آن اضافه کردم. بی تاثیر نبود ولی هرگز متوجه غذای خاصی نشدم که عامل کهیر باشد. حتی در 10 روز اول که فقط برنج و ماست میخوردم نیز کهیرم زیاد و کم میشد. تست آلرژی هم داده ام و به هیچ عامل محیطی حساسیت نداشته ام. (تست مواد غذایی نداده ام)
    پس از آن بالاجبار به داروهای گیاهی و همیوپاتی روی آوردم که اثری نداشت! (البته هنوز تحت درمان همیوپاتی هستم)

کلا نحوه برخورد با بیمار مبتلا به کهیر و آنژیوادم (نوعی کهیر شدید) به صورت زیر می باشد:

که می بایست از بالای الگوریتم به تدریج به سمت پایین حرکت نمود و علل مختلف را بررسی کرد. که البته شما تا حدودی در این الگوریتم پیش رفته اید.
    fatehi نوشته است:
    1. اخیراً دکتری به من پیشنهاد کرده است که به یک متخصص داخلی مراجعه کنم. ممکن است عامل کهیر چه باشد که باید به متخصص داخلی مراجعه کنم؟!

همانطور که در الگوریتم بالا مشاهده می کنید برخی بیماریهای سیستمیک همانند لوپوس و یا سایر بیماریهای فوق الذکر می توانند باعث ایجاد کهیر شوند.

fatehi نوشته است:
    2. مادر من به بیماری لوپوس دچار است که رماتیسم مفصل دارد و بیش از 20 سال است که کورتون مصرف میکند و اگر مصرف نکند دچار درد شدید مفاصل و... میشود. در مورد لوپوس زیاد نمیدانم ولی میدانم که بیماری ضعف سیستم ایمنی بدن است و میگویند ارثی هم میتواند باشد و ممکن است به صورت رماتیسم، کهیر و.... در افراد نمایان شود.
    حال سوال من این است که اگر من دچار لوپوس  باشم چرا کورتون که یک ماه مصرف کردم روی من اثر نداشته است؟ آیا تحت نظر پزشک و در دوره طولانی تری میبایست مجدداً مصرف کنم؟ آیا اگر لوپوس داشته باشم، درمان آن با درمان کهیری که از آلرژی است متفاوت است؟؟

برای تشخیص بیماری لوپوس معیارهای مختلفی باید همزمان وجود داشته باشد تا بتوان به بیماری آن را اطلاق نمود. قطعا در هر بیماری می بایست علت اصلی را از بین برد تا تظاهرات آن نیز از بین برود . یهنی اگر کهیر به دلیل لوپوس باشد هرچقدر که کهیر به تنهایی درمان شود نتیجه نخواهد داد چون عامل زمینه ای برطرف نشده است.

fatehi نوشته است:
    3. به توصیه اطرافیان میخواهم به کلینیک آلرژی تهران مراجعه کنم. آیا با توجه به اینکه احتمال لوپوس در من وجود دارد، آیا قبل از مراجعه به کلینیک آلرژی توصیه میکنید به متخصص دیگری مراجعه کنم؟ به چه متخصصی؟! آیا درمان من با درمان فردی که کهیر آن از آلرژی است فرق میکند؟!

بله، شما می بایست به یک متخصص داخلی - فوق تخصص روماتولوژی مراجعه نمایید تا در صورت وجود علایم به تشخیص برسد.

fatehi نوشته است:
    ضمناً  یکی از آشنایان نیز (که پزشک عمومی است و پایان نامه آن درمورد آلرژی بوده است)  توصیه کرده که تست UBT (اوره تنفسی) نیز بدهم که هنوز نداده ام. (به دلیل نبودن کلینیکی مطمئنی که این تست را انجام بدهد!) لطفاً اگر جای مطمئنی سراغ دارید که این تست را انجام میدهد (در تهران) معرفی کنید زیرا همان آشنا گفته است که چون این تست جدیداً در ایران انجام میشود به جای مطمئنی مراجعه کنم که این تست را درست و دقیق انجام دهد.

متاسفانه اطلاعی در این زمینه ندارم.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید