شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درمانی جديد برای طاسی و ريزش مو

1. یک شرکت بیوتکنولوژی (فن آوری علوم زیست شناسی) در حال ساخت روباتی است که می تواند سلول موی انسان را تکثیر کند. هدف از ساخت این روبات و تکثیر سلول های مو، ترمیم طاسی است.
    شرکت "اینترسایتکس" (Intercytex) توانسته طی آزمایش هایی سلول های مو را از پشت گردن جدا و تکثیر کند و سپس آن را در نقطه ای دیگر بکارد.
    این شرکت بریتانیایی قصد دارد با استفاده از وجهی که دولت این کشور برای این طرح در نظر گرفته است، روند تکثیر سلول در آزمایشگاه را به خط تولیدی تمام خودکار تبدیل کند. به این ترتیب شمار بیشتری از افراد به خدمات ترمیم مو دسترسی خواهند داشت.
    از این روش تازه می توان برای ترمیم طاسی در مردان و ریزش منطقه ای مو در زنان (آلوپسی) استفاده کرد.دولت بریتانیا برای انجام این طرح یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار پوند کمک مالی در نظر گرفته است.
    شرکت "اینترسایتکس"، که در دو شهر منچستر و کمبریج فعالیت می کند، برنده بورس وزارت صنایع و بازرگانی بریتانیا بوده است.این شرکت و شرکت "اتومیشن پارتنرشیپ" (Automation Partnership)، سازنده سیستم روباتیک برای انبار و تکثیر سلولی، امیدوار هستند که تولید سلول موی انسان را به سطحی تجاری توسعه دهند.

اولین آزمایش ها بر روی هفت مرد طاس انجام شد که منجر به رشد مو در پنج نفر از آنها شد. این روش اکنون بر روی بیست نفر دیگر در حال انجام است.در جریان ترمیم مو، که سی دقیقه طول می کشد، سلول های مو که از پشت گردن افراد برداشته شده، کشت می شود و بعد از آنکه شمار آنها به هزاران سلول رسید در نقطه ای که نیاز است زیر پوست سر تزریق می شود.

یکی از گسترده ترین انواع طاسی ناشی از ترشح هورمون مردانه موسوم به دی هیدرو تستوسترون (dihydrotestosterone) است که باعث نازک شدن تار مو و نهایتا متوقف شدن رشد آن می شود.

نیک هیگینز، مدیر اینترساتکس، می گوید حساسیت به این هورمون در موهای پشت گردن مردان (که به دلایل رایج طاس شده اند) دیده نمی شود.وی می گوید: "روبات ها دو کار انجام می دهند: کشت سلول ها تقریبا سه هفته طول می کشد و مراحل مختلف دارد که ما می توانیم برنامه ریزی کنیم که همه مراحل را انجام دهد و دیگری این است که همزمان می تواند بر روی 200 نمونه از افراد مختلف کار کند. هوشمندی این روبات ها زمانی ثابت می شود که نمونه ها به طور درست در بین داوطلبان توزیع شود."
    آقای هیگینز اضافه کرد که این شرکت درصدد است از همین روش برای ترمیم ریزش مو در زنان نیز استفاده کند اما هرگونه خدمات در این زمینه تا سه سال دیگر به بازار راه نخواهد یافت.

دردناک
    نایجل هانت، روانشناس در دانشگاه ناتینگهام و سخنگوی انجمن "آلوپسی بریتانیا"، گفت ریزش مو برای افراد، به ویژه زنان، موضوعی بسیار ناراحت کننده است.
    وی گفت: "من در انتظار نتایج بیشتری در ارتباط با این روش تازه هستم اما اگر این روش موفق باشد تحولی بزرگ را در زمینه ترمیم مو در پی خواهد داشت. مردم برای درمان ریزش مو دست به هر کاری می زنند پس خیلی مهم است که داوطلبین استفاده از این روش تازه بدانند که ممکن است برای آنها کارساز نباشد."
    دکتر هانت در ادامه گفت نتیجه بخش بودن این روش برای ترمیم ریزش مو در زنان جالب توجه خواهد بود چون سلول های مو که به ظاهر فعال هستند در واقع ممکن است دچار بیماری باشند.

منبع : بی بی سی

2. باسلام خدمت آقای دکتر.
    مو های من خشک و درشت می باشد و از ریزش و شوره سر رنج میبرم در ضمن خارش هم دارد من وقتی دکتر رفتم برای من شامپوی (سلینیوم سولفاید 2.5%) تجویز کردن تا هنوز هیچ فایده نداشته تازه بد تر هم شده خارش ان دو برابر شده به همین خاطر هم دیگه ازان استفاده نمی کنم آقای دکتر ایا کدام دارو  یا شامپوی که واقعا بتواند مفید باشد میتوانید نام ببرید ویا راههای دیگه که بتوانم ازان استفاده کنم.
                                                                                                          با احترام

3. jalil نوشته است: باسلام خدمت آقای دکتر.
    مو های من خشک و درشت می باشد و از ریزش و شوره سر رنج میبرم در ضمن خارش هم دارد من وقتی دکتر رفتم برای من شامپوی (سلینیوم سولفاید 2.5%) تجویز کردن تا هنوز هیچ فایده نداشته تازه بد تر هم شده خارش ان دو برابر شده به همین خاطر هم دیگه ازان استفاده نمی کنم آقای دکتر ایا کدام دارو  یا شامپوی که واقعا بتواند مفید باشد میتوانید نام ببرید ویا راههای دیگه که بتوانم ازان استفاده کنم.   با احترام

سلام ،
    شوره سر در اثر جدا شدن سلول‌هاي خارجي پوست سر به وجود مي‌آيد و با نظر يك متخصص بايد نسبت به درمان اين عارضه اقدام كرد. بيماريهايي همچون اگزما پوسته‌ريزي شديدي در پوست سر بوجود مي‌آورند و گاهي بيماريهاي عفوني مثل زرد زخم و شپش سر به صورت پوسته در سر ظاهر مي‌شوند.
    برخی محققان معتقدند توسط قارچهايي موسوم به «مالا سزيا» كه بر روي هر پوستي مي‌توانند رشد كنند ضايعاتي توليد مي‌گردد كه موجب تحريك پوست سر و نهايتا پوسته پوسته شدن آن مي‌شود.
    همچنین شوره سر در اثر تغذیه نادرست، نگرانی، هیجان، عدم تعادل هورمون‌ها و استفاده زیاد از مواد آرایشی مو پدید می‌آید و برای مبارزه با آن ، ابتدا باید انگیزه‌اش را شناخت و سپس به درمان پرداخت، درصورتی که شوره سر در اثر بدغذایی باشد رژیم غذایی مناسب برای آن توصیه می شود.
    پرهیز از خوردن چربی‌های حیوانی، شیرینی، شکلات،‌‌آجیل،‌غذاهای سرخ شده و پر ادویه سلامت را به موها باز می‌گرداند. برای کسانی که با مشکل شوره سر رو برو هستند،‌خوردن سبزی و مواد پروتئین دار به مقدار فراوان تجویز می شود.غذاهایی که ویتامینهای A،E،B و پروتئین به حد کافی دارند از شوره سر جلوگیری می‌کنند.
    برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می شود که جریان خون سریعتر شود وسلول‌ها تغذیه شوند. هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویی‌ موهای خود را از جهات مختلف برس بزنید، به طوری که در حدود صدبار برس روی سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد.
    برای تمیز کردن موها،‌از شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید