شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درمان بدخوابی و کم خوابی و کنترل خواب

1. با عرض سلام و خسته نباشید،

من معمولاً از بد خوابی رنج میبرم! گاهی اوقات شبها خواب آلود هستم و نمیتوانم هیچ کاری انجام دهم، در عین حال در رختخواب نیز خوابم نمیبرد! اکثراً بیش از یک ساعت و گاهی تا 3 ساعت در رختخواب هستم و غلت میزنم تا نهایتاً به خواب بروم... و اگر کمتر از 8 ساعت هم بخوابم، وقتی بیدار میشوم تا ساعتها خواب آلوده هستم (مگر مجدداً بخوابم البته اگر بتوانم!).
    فکرم کاملاً آزاد است و مشغله فکری خاصی ندارم و به چیز خاصی هم فکر نمیکنم. خوشبختانه کارم هم طوری است که نگرانی ذهنی خاصی بوجود نمیاورد. (اگر استرس داشته باشم یا مشغله فکری بدی داشته باشد به راحتی تا چهار پنج ساعت باید در رختخواب غلت بزنم تا به خواب بروم حتی گاهی شده ساعتهای 6 و 7 صبح و بعد از طلوع آفتاب به خواب رفته ام!)

گاهی اوقات هم شبها سرحالم و به راحتی تا 3 ساعت بعد از زمان خواب همیشگی با تمرکز تمام کار میکنم ولی وقتی میخوابم باید 8 ساعتم را بخوابم!! آدمی هم نیستم که با تلقین اینطور شده باشم! توضیح اینکه پدرم هم همیشه از بیخوابی رنج برده و میبرد! که البته الان من در شهری دیگر و در خانه خودم زندگی میکنم. 27 سال سن دارم و 4 سال است ازدواج کرده ام. از وقتی یادم هست با خواب مشکل داشته ام و در فامیل به کسی که زیاد میخوابد مشهور بوده ام!!
    نکته جالب تر اینکه اگر خوابم بیش از حد بشود معمولاً سر درد میگیرم. سردردی که با حرکت کردن شدید میشود (حرکت کردن سر) و اگر حرکت نکنم آرام میشود. گاهی این سردرد بسیار شدید میشود و اگر قرص مسکن نخورم تا شب ادامه دارد!
    با این عادت بد خوابی، اکنون عصرها نمیخوابم (مگر خیلی خوابم بیاید! و شب گذشته اش نتوانسته باشم بخوابم) و سعی میکنم فقط شبها بخوابم و چون اکثراً در خانه کار میکنم، مشکلی برای دیر بیدار شدن ندارم. البته از دیر بیدار شدن متنفرم!! معمولاً 12 به رخت خواب رفته و 1 به بعد به خواب میروم و 9 صبح  بیدار میشوم (معمولاً بدون زنگ ساعت)

خلاصه اینکه مشکل خواب همیشه با من بوده است. تا به حال با این مشکل کنار آمده ام و از قرصهای خواب آور تا به حال استفاده نکرده ام. برای این موضوع به دکتر هم مراجعه نکرده ام (اصلاً باید به چه  متخصصی مراجعه کنم؟)

1. آیا راهی برای کنترل خواب وجود دارد؟! آیا قرصهای خواب آور آدم را بعد از خواب، کسل و خواب آلود نمیکنند؟!

2. آیا درست است هرشب قرص خواب آور بخورم؟! آیا اعتیادآور نیست؟! عوارض جانبی چطور؟ ارزش خواب راحت را دارد؟!!

3. آیا قرص خواب آور 8 ساعت خواب معمول من را بیشتر نمیکند؟! چون معمولاً من وقت کم میاورم! برای همین ترجیح میدهم خوابم را کم کنم تا اینکه خواب راحتی داشته باشم! به شرط آنکه وقتی بیدار هستم کسل و خواب آلود نباشم. آیا برای کم کردن خواب داروی خاصی وجود دارد؟

با تشکر فراوان
    فاتحی

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. fatehi نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید،
    من معمولاً از بد خوابی رنج میبرم! گاهی اوقات شبها خواب آلود هستم و نمیتوانم هیچ کاری انجام دهم، در عین حال در رختخواب نیز خوابم نمیبرد! اکثراً بیش از یک ساعت و گاهی تا 3 ساعت در رختخواب هستم و غلت میزنم تا نهایتاً به خواب بروم... و اگر کمتر از 8 ساعت هم بخوابم، وقتی بیدار میشوم تا ساعتها خواب آلوده هستم (مگر مجدداً بخوابم البته اگر بتوانم!).
    فکرم کاملاً آزاد است و مشغله فکری خاصی ندارم و به چیز خاصی هم فکر نمیکنم. خوشبختانه کارم هم طوری است که نگرانی ذهنی خاصی بوجود نمیاورد. (اگر استرس داشته باشم یا مشغله فکری بدی داشته باشد به راحتی تا چهار پنج ساعت باید در رختخواب غلت بزنم تا به خواب بروم حتی گاهی شده ساعتهای 6 و 7 صبح و بعد از طلوع آفتاب به خواب رفته ام!)
    گاهی اوقات هم شبها سرحالم و به راحتی تا 3 ساعت بعد از زمان خواب همیشگی با تمرکز تمام کار میکنم ولی وقتی میخوابم باید 8 ساعتم را بخوابم!! آدمی هم نیستم که با تلقین اینطور شده باشم! توضیح اینکه پدرم هم همیشه از بیخوابی رنج برده و میبرد! که البته الان من در شهری دیگر و در خانه خودم زندگی میکنم. 27 سال سن دارم و 4 سال است ازدواج کرده ام. از وقتی یادم هست با خواب مشکل داشته ام و در فامیل به کسی که زیاد میخوابد مشهور بوده ام!!
    نکته جالب تر اینکه اگر خوابم بیش از حد بشود معمولاً سر درد میگیرم. سردردی که با حرکت کردن شدید میشود (حرکت کردن سر) و اگر حرکت نکنم آرام میشود. گاهی این سردرد بسیار شدید میشود و اگر قرص مسکن نخورم تا شب ادامه دارد!
    با این عادت بد خوابی، اکنون عصرها نمیخوابم (مگر خیلی خوابم بیاید! و شب گذشته اش نتوانسته باشم بخوابم) و سعی میکنم فقط شبها بخوابم و چون اکثراً در خانه کار میکنم، مشکلی برای دیر بیدار شدن ندارم. البته از دیر بیدار شدن متنفرم!! معمولاً 12 به رخت خواب رفته و 1 به بعد به خواب میروم و 9 صبح  بیدار میشوم (معمولاً بدون زنگ ساعت)
    خلاصه اینکه مشکل خواب همیشه با من بوده است. تا به حال با این مشکل کنار آمده ام و از قرصهای خواب آور تا به حال استفاده نکرده ام. برای این موضوع به دکتر هم مراجعه نکرده ام (اصلاً باید به چه  متخصصی مراجعه کنم؟)

سلام ،
    قبل از اینکه به سوالات شما پاسخ بدهم اشاره ای به بی خوابی می کنم :

بی خوابی (Insomnia) به اشکال در به خواب رفتن یا بیدار ماندن یا اختلالی در خواب که باعث شود خواب کافی نباشد و فرد پس از خواب احساس تازگی نکند.
    بی خوابی یک بیماری نمی باشد بلکه نشانه ای است که علل مختلفی از جمله برنامه خواب نامنظم ، اختلالات فیزیکی ، استفاده از دارو یا ترک آن ، مشکلات احساسی و استرس می تواند داشته باشد. اغلب علت اصلی ، اضطراب ، عصبی بودن ، افسردگی یا ترس می باشد . گاهی اوقات علت می تواند حتی عدم خستگی باشد.
    اشکال در به خواب رفتن در بین جوانان و سالمندان شایع می باشد . حدود 10 درصد از بالغین به بی خوابی مزمن و حدود 50% گاهی اوقات این حالت را تجربه می کنند .
    چون الگوی خواب همگام با افزایش سن تغییر می کند، برخی از سالمندان وقتی کاری انجام نمی دهند فکر می کنند که به بی خوابی دچار شده اند . وقتی سن بالا می رود تمایل به خواب شب کمتر شده و بیشتر به سمت چرت زدن در روز گرایش پیدا می شود . همچنین سالمندان در طی خواب بیشتر بیدار می شوند و تمام اینها در این سنین طبیعی بوده و نشانه ای از اختلال در خواب نمی باشد.
    بی خوابی انواع مختلفی دارد . اشکال در به خواب رفتن اغلب زمانی اتفاق می افتد که فرد به ذهن خود آرامش نمی دهد و به فکر کردن و نگرانیهای روزانه ادامه می دهد . اشکال در به خواب ماندن ، نوع دیگری است که بیشتر در سالمندان وجود دارد . در این نوع فرد به طور طبیعی به خواب می رود ولی چند ساعت بعد از خواب بیدار شده و دیگر به راحتی خوابش نمی برد . صبح زود بیدار شدن هم نوع دیگری است که می تواند مربوط به افسردگی باشد و در هر سنی رخ بدهد.
    اختلالات تنظیم زمان خواب و بیداری ممکن است در هر فردی که الگوی خوابش به هم خورده باشد ، ایجاد شود : این افراد در زمانی نامناسب به خواب می روند و در نتیجه به اندازه ای که باید نمی خوابند . این حالات در مسافرتهای طولانی (شرق به غرب کره زمین) ، کسانی که شیفتهای شبانه دارند ، تغییر مکرر در ساعات کاری روزانه یا استفاده زیاد از الکل دیده می شود . گاهی این حالات در نتیجه استفاده از داروها می باشد . علت دیگر بستری شدن در بیمارستان است که به دلیل بیدار شدن طی شب از خواب اتفاق می افتد .

علایم و تشخیص :
    علایم شامل بی قراری ، خستگی طی روز ، اشکال در تمرکز و تحت استرس بودن می باشد . برای تشخیص علت بی خوابی پزشک الگوی خواب ، داروهای مصرفی ، مقدار استرس روانی ، تاریخچه پزشکی و مقدار فعالیت فرد را ارزیابی می کند . برخی افراد کمتر از بقیه به خواب احتیاج دارند و به همین دلیل تشخیص می بایست به توجه به نیازهای هر فرد تعیین شود .

درمان:
    درمان بی خوابی به علت و شدت آن بستگی دارد . اگر بی خوابی به دلیل اختلال دیگری باشد ، برطرف کردن آن عامل به بهبود وضعیت خواب منجر خواهد شد . در بسیاری از افرا تغییرات مختصر در شیوه زندگی مثل تعیین زمان منظم برای خواب می تواند به بهبود علایم کمک کند .
    یکی از روشهای درمانی قرار دادن فرد در شرایط نور روشن در زمانهای مشخص (برای تنظیم ساعت بیولوژیک) می باشد .
    زمانی که کمبود خواب باعث ایجاد اختلال در روند کار روزانه فرد شود ، می توان از داروهای کمکی برای خواب حداکثر تا یک هفته بهره جست . بسیاری از داروهای کمکی برای خواب، احتیاج به تجویز پزشک دارند ولی برخی داروهای بدون نیاز به تجویز پزشک مثل دیفن هیدرامین هم کمک کننده هستند .
    سالمندانی که به بی خوابی به دلیل افزایش سن دچار هستند معمولا نیاز به درمان ندارند . و در صورت استفاده از داروهای کمکی مشکلات دیگری نیز مثل گیجی ، سقوط و عدم کنترل ادرار نیز به بی خوابی آنها اضافه می شود .
    اگر استرس احساسی باعث بی خوابی باشد ، برطرف کردن آن استرس بیش از استفاده از داروهای کمکی به درمان کمک خواهد کرد . کسانی که بی خوابی و افسردگی دارند می بایست توسط پزشک ارزیابی شده و افسردگی آنها تحت درمان قرار گیرد . درمان افسردگی معمولا به درمان بی خوابی می انجامد اما برخی داروهای ضد افسردگی به دلیل اثر آرامبخشی خود به طور مستقیم به بهبود خواب کمک می کنند .

توصیه هایی برای بهبود خواب:
    اجرای برنامه منظم خواب : هر شب در زمان مشخصی به رختخواب رفته و از آن مهم تر صبح هم ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید ، حتی روزهای تعطیل .
    تنظیم روتین برای خواب : فعالیتهای روتین و منظم قبل از خواب مثل کمی قدم زدن ، گوش دادن به موسیقی ملایم ، مسواک زدن ، شستن صورت و تنظیم ساعت می تواند فرد را آماده خواب کند .
    ایجاد محیط مناسب برای خواب : اتاق خواب می بایست تاریک و ساکت باشد و زیاد گرم یا سرد نباشد.
    از اتاق خواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید : اتاق خواب نمی بایست برای غذا خوردن ، مطالعه کردن ، تماشای تلویزیون و کارهایی که احتیاج به بیداری دارد ، استفاده شود .
    عدم استفاده از موادی که باعث اختلال خواب می شوند : غذا هایی که حاوی الکل یا کافئین می باشند (مثل قهوه ، چای ، نوشیدنی های حاوی کولا و شکلات ) باعث اختلال در خواب ، کاهش اشتها و تحریک برای ادرار کردن می شوند . این مواد بخصوص قبل از خواب نباید مصرف شوند . ترک سیگار کمک کننده است .
    بلند شدن از تخت خواب : زمانی که به خواب رفتن مشکل می شود ، به جای اینکه در رخت خواب بمانید و هر چه بیشتر سعی کنید که خوابتان ببرد ، بلند شده و در اتاقی دیگر به فعالیت مشغول شوید .
    به طور منظم ورزش کنید : ورزش به افراد کمک می کند تا به طور طبیعی به خواب روند . با این حال ، ورزش کردن در ساعات پایانی روز باعث تحریک قلب و مغز شده و فرد را بیشتر بیدار نگه می دارد .
    آرامش داشته باشید : استرس و نگرانی از علل مهم اختلالات خواب هستند . کسانی که در هنگام خواب، خواب آلود نیستند می توانند با مطالعه و یا گرفتن دوش گرم آرامش پیدا کنند . اجتناب از فعالیت مغزی طی چند ساعت یا بلافاصله قبل از خواب کمک کننده می باشد .
    خوردن کمی غذا : گرسنگی می تواند باعث اختلال در خواب شود . خوردن کمی غذا ، ترجیحا گرم ، می تواند کمک کننده باشد .

fatehi نوشته است:
    1. آیا راهی برای کنترل خواب وجود دارد؟! آیا قرصهای خواب آور آدم را بعد از خواب، کسل و خواب آلود نمیکنند؟!

بله می توان راههای بالا را امتحان نمود ، یکی از راهها همانطور که ذکر شد استفاده از داروهای کمکی برای خواب است . این داروها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها باعث خواب آلودگی می شوند (آنهایی که نیمه عمر طولانی تر دارند) ولی برخی از آنها کوتاه اثر بوده و اثر از آنها در روز بعد وجود ندارد .
    fatehi نوشته است:
    2. آیا درست است هرشب قرص خواب آور بخورم؟! آیا اعتیادآور نیست؟! عوارض جانبی چطور؟ ارزش خواب راحت را دارد؟!!

نه ، درست نیست که هر شب و به طور منظم از داروهای خواب آور استفاده شود چون باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد به آن دارو می شود . این حالت با نیمه عمر دارو رابطه دارد یعنی هرچه دارو کوتاه اثرتر باشد ، وابستگی و اعتیاد به آن زودتر و بیشتر اتفاق می افتد . ولی می بایست خواب راحت را برای بهره مندی از یک روز پر انرژی ایجاد نمود .
    fatehi نوشته است:
    3. آیا قرص خواب آور 8 ساعت خواب معمول من را بیشتر نمیکند؟! چون معمولاً من وقت کم میاورم! برای همین ترجیح میدهم خوابم را کم کنم تا اینکه خواب راحتی داشته باشم! به شرط آنکه وقتی بیدار هستم کسل و خواب آلود نباشم. آیا برای کم کردن خواب داروی خاصی وجود دارد؟

بله ، برای کم کردن خواب هم داروهایی وجود دارد ولی استفاده از تمام این داروها می بایست با تجویز پزشک و با توجه به شرایط بیمار صورت گیرد. اگر با انجام توصیه های بالا مشکل شما برطرف نشد می توانید به یک روانپزشک مراجعه نمایید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. سلام مجدد،

چه قرص خواب آوری نیمه عمر کمتری دارد؟! شنیده ام که قرص دیازپام اثرش طوری است که اگر شخص قبل از خواب بخورد، اثر آن پس از صبح روز بعد نیز وجود داشته و شخص را خواب آلود میسازد. آیا قرص خواب آور دیگری که در ایران موجود باشد وجود دارد که کمترین نیمه عمر را داشته باشد و این مشکل را نداشته باشد؟!

4. fatehi نوشته است: سلام مجدد،

چه قرص خواب آوری نیمه عمر کمتری دارد؟! شنیده ام که قرص دیازپام اثرش طوری است که اگر شخص قبل از خواب بخورد، اثر آن پس از صبح روز بعد نیز وجود داشته و شخص را خواب آلود میسازد. آیا قرص خواب آور دیگری که در ایران موجود باشد وجود دارد که کمترین نیمه عمر را داشته باشد و این مشکل را نداشته باشد؟!

سلام ،
    بله قرصهای دیگری با نیمه عمر کوتاه تر وجود دارند ولی باید توجه داشت که استفاده مرتب از این دسته داروها باعث ایجاد وابستگی شده و در صورت قطع فرد مبتلا به سندرم محرومیت از دارو خواهد شد. این موضوع همانطور که در بالا هم اشاره شد در داروهای با نیمه عمر کوتاه تر بیشتر و سریعتر اتفاق می افتد.
    در ادامه لیست برخی داروها و نیمه عمر آنها آمده است: (واحد سنجش 10 میلیگرم دیازپام)

نام دارو • نیمه عمر[ساعت] • دوز[میلیگرم]

آلپرازولام • 12-6 • 5/0
    کلردیازپوکساید • 30-5 • 25
    کلونازپام • 50-18 • 5/0
    دیازپام • 100-20 • 10
    لورازپام • 12-6 • 2-1
    اگزازپام • 15-4 • 20
    تمازپام• 22-8 • 20
    تریازولام • 2 • 5/0

5. چند توصيه براي رفع بي خوابي:

* از نوشيدن قهوه ، چاي يا كاكائو و ساير نوشابه هاي حاوي كافئين ، خصوصا در هنگام شب خودداري كنيد.

* هر گونه فعاليت شديد را از 2-3 ساعت قبل از خواب متوقف كنيد.

* چرت زدن و خوابيدن در طول روز را كاهش دهيد.

* هرگز قبل از خواب ، به خوردن مبادرت نكنيد.

* سعي كنيد هر شب در زمان مشخصي به رختخواب برويد.

* محل خواب بايد آرام ، بدور از هر گونه سر و صدا و نور باشد.

* در زمان خوابيدن به هيچ چيزي فكر نكنيدو نگراني هاي شغلي ، عاطفي ، مالي ، بيماري ،تحصيلي و ...را براي زمان مناسبش بگذاريد.يك راه مناسب براي اين كار ، نوشتن اينگونه افكار بر روي كاغذ و خالي كردن ذهن از آنهاست .

* نوشيدن يك ليوان شير گرم گاهي مي تواند بسيار ارزشمند باشد .

* يادتان باشد كه رختخواب محل خوابيدن است ، نه محل رفع مشكلات و نگراني هاي روز مره ! پس سعي كنيد هر كاري را در محل مناسبش انجام دهيد .

* دعاي قبل از خواب مي تواند آرامش شما را بيشتر كند و بهمين خاطر آن را به شما پيشنهاد مي كنيم .

* قبل از خواب مي توانيد به خواندن كتاب ، ماساژ ملايم بدن ، لميدن روي يك صندلي مناسب و يا حمام با آب ولرم بپردازيد .

* در صورتيكه بيخوابي شما را در رختخواب رها نكرد ، نهايتا ميتوانيد محل سر را جا بجا كنيد .

* اگر رعايت موارد فوق نتوانست مشكل بيخوابي شما را حل كند با پزشك خود مشورت نمائيد

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید