شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ارتباط التهاب لگن با نازایی

1. سلام
    27 سال دارم حدود 2 ساله که عروسی کردم از همون ماههای اول دچار عفونت و زخم واژن شدم هر بار درمان می کنم اما بعد از مدت کوتاهی دوباره عود می کنه به دکتر های مختلف مراجعه کردم و انواع داروهای مربوطه رو مصرف کردم . تمام اصول بهداشتی رو هم رعایت میکنم . آخرین بار که سونو گرافی دادم التهاب لگن (pid)  نشون داد . دکترم گفته اگه هر چه زودتر برای بارداری اقدام نکنم ممکنه دچار چسبندگی و نهایتا نازایی بشم .
    می خوام بدونم چنین احتمالی وجود داره و اگه بخوام بارداری رو به تاخیر بندازم برای جلوگیری از عارضه نازایی چیکار باید بکنم ؟
    آیا فریز کردن می تونه از عودزخم و عفونت جلوگیری کنه ؟
    ( در ضمن من قبل از ازدواج هم گاه گداری دچار عفونت می شدم )

با تشکر

2. سلام

عوارض بیماری التهابی لگنی چیست؟

درمان مناسب می تواند به جلوگیری از ایجاد عوارض بیماری التهابی لگنی کمک کند. در صورت عدم درمان، بیماری آسیب دائمی به دستگاه تولید مثل وارد می کند.

باکتری مولد بیماری آرام آرام به لوله رحمی آسیب می رساند و بافت سالم آنرا به بافت اسکار ( آسیب دیده ) تبدیل می کند. این بافت اسکار در حرکت طبیعی تخمک به طرف رحم اختلال ایجاد می کند. اگر لوله رحمی به طور کامل توسط بافت اسکار بسته شود، اسپرم نمی تواند تخمک را بارور کند و در نتیجه بیمار نازا می شود. نازایی حتی در صورت آسیب خفیف یا انسداد نسبی لوله رحمی هم ممکن است به وقوع بپیوندد. از هر 8 بیمار، یک نفر نازا می شود و اگر شخص چندین حمله بیماری را تجربه کند، شانس نازایی افزایش پیدا می کند.

انسداد نسبی یا آسیب خفیف لوله رحمی می تواند منجر به باقی ماندن تخم بارور در لوله رحمی شود. اگر این تخم بارور شروع به رشد در لوله کند، حاملگی خارج رحمی رخ می دهد. در اثر رشد ممکن است لوله رحمی پاره شود و منجر به درد شدید شکم، خونریزی داخلی و حتی مرگ بیمار شود. اسکار داخل لوله رحمی یا سایر ارگانهای لگنی می تواند منجر به درد مزمن لگنی شود ( دردی که ماهها تا سالها طول می کشد)

درمان بیماری التهابی لگنی چیست؟

این بیماری با آنتی بیوتیک های مختلف قابل درمان است. پزشک بهترین درمان جهت بیمار مورد نظر را تشخیص داده و تجویز می کند. البته درمان با آنتی بیوتیک روی آسیبهای ایجاد شده در ارگانهای تولید مثل تاثیری ندارد. در صورت وجود درد و سایر علائم این بیماری، شخص باید سریعاً تحت درمان قرار گیرد. درمان سریع آنتی بیوتیکی می تواند از آسیبهای شدید به ارگانهای تولید مثل جلوگیری کند. هرچه شخص در درمان تاخیر بیشتری داشته باشد، امکان بروز نازایی و حاملگی خارج رحمی در آینده افزایش پیدا می کند.

به علت دشواری تشخیص عامل بیماری معمولاً بیمار حداقل با دو آنتی بیوتیک درمان می شود. این آنتی بیوتیکها روی طیف وسیعی از عوامل عفونی موثرند و می تواند به صورت خوراکی یا تزریقی تجویز شود.

علائم ممکن است قبل از درمان کامل، برطرف شود. اما بیمار بایستی تا پایان دوره درمان، داروی تجویز شده را مصرف کند. این کار از عود عفونت جلوگیری می کند. شخصی که درحال درمان شدن است، بایستی 3-2 روز بعد از آغاز درمان مجدداً معاینه و ارزیابی شود تا پزشک اطمینان حاصل کند که آنتی بیوتیکها در درمان عامل بیماریزا موثرند. همسر بیمار نیز بایستی به طور همزمان تحت درمان قرار گیرد، حتی اگر علامتی نداشته باشد.

چگونه می توان از بیماری التهابی لگنی پیشگیری کرد؟

عفونت منتقله از راه جنسی ( به خصوص کلامیدیا یا سوزاک درمان نشده ) عامل اصلی و قابل پیشگیری بیماری التهابی لگنی است. بنابراین می توان از طریق پیشگیری از ابتلا به بیماری منتقله از راه جنسی و یا درمان آن از ابتلا به بیماری التهابی لگنی جلوگیری کرد.

کاندوم لاتکس مردانه، اگر به صورت صحیح و مداوم به کار برده شود شانس انتقال کلامیدیا یا سوزاک را کاهش می دهد.

هر علامت تناسلی از قبیل زخم غیر طبیعی، ترشح بودار، سوزش ادرار و لکه بینی بین دوره های قاعدگی می تواند به معنای یک عفونت منتقله از راه جنسی باشد. اگر شخصی هر یک از این علائم را داشته باشد، بایستی از تماس جنسی خودداری کرده و سریعاً به پزشک مراجعه کند. درمان زودهنگام عفونت منتقله از راه جنسی می تواند از ابتلا به بیماری التهابی لگنی جلوگیری کند. همسر شخص نیز بایستی معاینه شده، در صورت وجود بیماری تحت درمان قرار گیرد.

منبع
    www.idtmrc.ac.ir

اگه در مورد فريز كردن اطلاعات لازم دارين اين كلمه رو سرچ كنيد جوابتون رو دريافت مي كنيد

به پزشكتون اطمينان كنيد. متخصص شما اطلاعات لازم رو در اختيار شما قرار ميده

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  3. سلام
    من حدودا 2 ماه پیش فریز کردم زخمم تقریبا خوب شد ولی آخرین باری که برای معاینه رفتم دکترم بعد از معاینه لگنی درخواست سونو گرافی واژینال داد . می خوام بدونم سونوگرافی واژینال چه جوریه ؟ برای تشخیص چه عارضه ای به کار می ره ؟ ( آخه من شنیدم برای تشخیص تغییرات لگن و نازایی انجام می شه ) مهمه که توی چه زمانی از سیکل ماهانه انجام بشه ؟ (این زمان توی جواب سونو موثره ؟)
    ممنوم که جواب میدید

4. neeiayesh نوشته است: سلام
    من حدودا 2 ماه پیش فریز کردم زخمم تقریبا خوب شد ولی آخرین باری که برای معاینه رفتم دکترم بعد از معاینه لگنی درخواست سونو گرافی واژینال داد . می خوام بدونم سونوگرافی واژینال چه جوریه ؟ برای تشخیص چه عارضه ای به کار می ره ؟ ( آخه من شنیدم برای تشخیص تغییرات لگن و نازایی انجام می شه ) مهمه که توی چه زمانی از سیکل ماهانه انجام بشه ؟ (این زمان توی جواب سونو موثره ؟)
    ممنوم که جواب میدید

سلام،
    سونوگرافی واژینال تصاویر نزدیکتری ایجاد می کند و البته زمان انجام آن مهم است چون سیستم تناسلی زن در مواقع مختلف سیکل دارای خصوصیتهای متفاوتی می باشد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید