شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

نامنظم بودن پریود

1. سلام ...

آقای دکتر من دختر 30 ساله و مجرد هستم .. مشکل من نامنظم بودن پریودم هست به طوری که بعد از هر 4 یا 5 ماه یکبار خونریزی می کنم .. چند بار هم به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کردم  بعد از آزمایش خون و سونوگرافی می گفتند که هیچ مشکلی نداری بجز اینکه اختلال هورمون داری ...

سئوال من اینکه آیا ممکن است این نامنظم بودن پریود سبب نازائی بشه ؟

آیا راه معالجه برای تنظیم آن وجود دارد ؟

با تشکر فراوان

2. nada نوشته است: سلام ...
    آقای دکتر من دختر 30 ساله و مجرد هستم .. مشکل من نامنظم بودن پریودم هست به طوری که بعد از هر 4 یا 5 ماه یکبار خونریزی می کنم .. چند بار هم به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کردم  بعد از آزمایش خون و سونوگرافی می گفتند که هیچ مشکلی نداری بجز اینکه اختلال هورمون داری ...
    با تشکر فراوان

سلام ،
    حالتی که شما مطرح نمودید یکی از موارد تغییر در خونریزی رحمی یعنی الیگومنوره می باشد . این حالت در صورتی اطلاق می شود که خونریزیهای ماهیانه با فواصلی بیش از  35 روز اتفاق بیفتد.
    شایعترین علت این حالت سندرم تخمدان پرکیست می باشد که به دلیل وجود کیستهای کوچکی در تخمدان مقدار هورمون مردانه در بدن زن بیشتر می شود . اولیگومنوره همچنین می تواند به دلیل استرس احساسی یا فیزیکی ، بیماریهای مزمن ، تومورهایی که استروژن ترشح می کنند ، تغذیه نامناسب ، اختلالات خوردن (کم اشتهایی عصبی) به وجود آید . ورزشکاران حرفه ای زن نیز به دلیل فعالیت و نحوه تغذیه به این اختلال دچار می شوند . عدم تعادل هورمونی نیز می تواند در نوجوانان این اختلال را به وجود آورد .
    برخی از این افراد برای حاملگی دچار مشکل می شوند و اگر سطوح پایین استروژن هم به این اختلال افزوده شود احتمال پوکی استخوان و بیماریهای قلبی - عروقی وجود خواهد داشت.
    درمان با توجه به علت به وجود آورنده انجام می پذیرد:
    نوجوانان و افراد حوالی یائسگی به درمان نیاز ندارند . ورزشکاران حرفه ای می بایست روش تمرینات و نیز نوع رژیم غذایی خود را تغییر دهند . استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری برای متعادل کردن هورمونها و نیز در سندرم تخمدان پرکیست مورد استفاده قرار می گیرد . اختلالات خوردن (بی اشتهایی عصبی) نیز با ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی بهبود می باید . با انجام درمان احتمال بارداری در فرد وجود خواهد داشت .

توصیه ها :
    • در صورت عقب افتادن یک دوره قاعدگی، به خصوص اگر از لحاظ جنسی فعال هستید و از وسیله جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنید ، حتما به پزشک مراجعه کنید.
    • اگر اضافه وزن دارید ، رژین غذایی متناسبی را انتخاب کنید و فعالیت را فراموش نکنید .
    • اگر دوره های قاعدگی نامنظمی دارید ، زمان شروع و پایان دوره ها را یادداشت کنید ، این اطلاعات برای درمان به پزشک شما کمک خواهد کرد .
    • از کشیدن سیگار ، مصرف داروهای شادی آور و مصرف زیاد الکل اجتناب کنید .
    • از قرار گرفتن در وضعیتهای پر استرس دوری کنید.
    • اگر ورزشکار حرفه ای هستید ، برای ایجاد دوره هایی قاعدگی منظم برنامه ورزشی خود را تعدیل نمایید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. خسته نباشید.
    می خواستم بدونم اختلالات هورمونی باعث ترشحات غیر طبیعی رحم میشه؟
    ترشحات خونابه ای یا زردرنگ یا قهوه ای رنگ ممکنه باعث اینها بشه؟

4. nada نوشته است: سلام ...
    با تشکر فراوان

سلام،
    بله، احتمال مشکلات باروری در شما وجود دارد، اختلالات هورمونی نقش عمده ای در نازایی دارند ولی با درمان مناسب این مشکلات بهبود یافته و احتمال بارداری بالا می رود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید