شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

حاملگي خارج از رحم ، دلایل و علایم

1. maryfafa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام

ميخواستم يك سري اطلاعات كلي در رابطه با اين نوع باروري (خارج از رحم) دلايل پيدايش  آن و علايم آن كسب كنم.لطفا راهنمايي كنيد.

با درود و سپاس

2. بارداري خارج رحمي چيست؟
    اگر تخمك لقاح يافته در هر جاي ديگري غير از داخل رحم جايگزين شود، بارداري نابجا يا خارج از رحم اتفاق مي افتد. حدود 50 درصد حاملگي ها به اينصورت پايان مي يابند.
    در حالت عادي بعد از اينكه تخمك بارور مي شود به حركت خود كه از تخمدان شروع شده بود ادامه مي دهد تا از لوله به رحم برسد و بر روي ديواره حفره رحمي جايگزين شود. اگر به دلايل مختلف مثل تنگي لوله هاي رحمي بر اثر چسبندگي ناشي از عفونت يا جراحي هاي شكمي اين حركت متوقف شود، تخم لقاح يافته ممكن است در محل تنگي لانه گزيني كرده و به رشد خود ادامه دهد. از آنجا كه اكثر بارداريهاي خارج رحمي در يكي از لوله هاي رحم رخ مي دهند آنرا بارداري لوله اي نيز مي نامند. با احتمال بسيار كم ممكن است بارداري خارج رحمي در محلهاي ديگري نيز ديده شود. ساير مكان هاي احتمالي جايگزيني عبارتند از : تخمدان، دهانه رحم و يا بخش هاي ديگر شكم، در موارد نادر همراه با يك بارداري رحمي يك تخم ديگر نيز در جايي خارج از رحم جايگزين مي شود؛ البته اين اتفاق در IVF كه تخمكها بطور مصنوعي لقاح يافته و به داخل رحم تزريق مي شوند ديده مي شود.
    هيچ راهي براي جابجايي محل تخم و انتقال و كاشتن آن در رحم وجود ندارد بنابراين تنها راه درمان ختم حاملگي است. اگر بارداري خارج رحمي به موقع تشخيص داده نشود و مورد درمان قرار نگيرد، با رشد سلولي و بزرگ شدن جنين احتمال پارگي لوله هاي رحمي وجود دارد. اين واقعه با درد شديد و خونريزي همراه است و يك اورژانس پزشكي محسوب مي شود. متاسفانه در چنين حالتي آسيب جدي يا از دست دادن كامل لوله رحمي اتفاق مي افتد. در اين شرايط اگر درمان سريع مقدور نباشد خونريزي شديد داخلي حتي منجر به مرگ نيز خواهد شد.
    چه عواملي مي تواند خطر بارداري خارج رحمي را افزايش دهد؟
    بارداري خارج رحمي در هر خانم در دوره فعاليت جنسي ممكن است رخ دهد، اما بعضي شرايط احتمال وقوع آنرا افزايش مي دهد.
    در 10 سال گذشته، تعداد بارداري هاي خارج رحمي تقريبا سه برابر شده است و اگر شما شرايط زير را داشته باشيد اين احتمال بالا مي رود:

• بارداري بعد از بستن لوله ها (يك جراحي براي جلوگيري از باردراي دائم)
    • انجام هر نوع عمل جراحي در ناحيه لگن. بخصوص اگر بعد از بستن لوله هاي رحمي با انجام يك جراحي ديگر اقدام به باز كردن آنها كرده باشيد اين خطر بسيار زياد است. با اين حال بعد از جراحي هاي كيست تخمدان و فيبروم، برداشتن آپانديس، يا حتي سزارين قبلي اين احتمال بالا مي رود.
    • سابقه بارداري خارج رحمي
    • اگر مادر شما حين بارداري شما داروي دي اتيل استيل بسترول يا DES مصرف كرده باشد.
    • اگر در حين داشتن IUD باردار شده باشيد. معمولا IUD يك روش خوب جلوگيري از بارداري است و تا 99 درصد مانع از بارداري مي شود. نكته مهم اين است كه اثر جلوگيري آن در بارداري هاي داخل رحمي است. بنابراين وجود IUD باعث بارداري خارج رحمي نمي شود بلكه اگر قرار باشد بارداري خارج رحمي اتفاق بيافتد به احتمال كمتري از يك بارداري طبيعي مي تواند از آن جلوگيري كند.
    • آسيب ديدگي لوله ها ناشي از ابتلا به عفونتهايي كه مي توانند موجب التهاب و عفونت لگن يا PID شوند. بيماريهاي مقاربتي بخصوص عفونت با كلاميديا و بيماري سوزاك حتي اگر علائم واضحي براي شما نداشته باشند ممكن است سبب درگيري لوله ها شوند.
    • اگر قبلا تشخيص ناباروري براي شما داده شده و يا درمان شده ايد. از آنجا كه برخي از ناباروري ها به علت اختلال در لوله هاي رحم رخ مي دهند، در اينصورت شما نسبت به افراد عادي احتمال بيشتري براي بارداري خارج رحمي داريد.
    • احتمال وقوع بارداري خارج رحمي در خانمهاي مسن تر بيشتر است. برخي مطالعات نشان مي دهد كه كشيدن سيگار و استفاده مرتب از دوش واژينال نيز اين خطر را افزايش مي دهند.

منبع : نی نی سایت

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  3. nebeka

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    3ماه قبل با همسرم نزدیکی بدون دخول داشتم.پریود هم می شوم.ازمایش خون بارداری هم منفی بوده.ایا امکان بارداری خارج رحمی وجود دارد؟(امکان سونو ندارم)

4. nebeka نوشته است: 3ماه قبل با همسرم نزدیکی بدون دخول داشتم.پریود هم می شوم.ازمایش خون بارداری هم منفی بوده.ایا امکان بارداری خارج رحمی وجود دارد؟(امکان سونو ندارم)

سلام
    دوست عزیز
    پریود شدن یعنی عدم بارداری
    از طرفی آزمایش خون هم می تونه شک ما رو نسبت به بارداری خارج رحمی رفع کنه بشرط آنکه مقدار بتا اچ سی جی زیرحد بارداری باشد
    در بارداری خارج رحمی افزایش اچ سی جی رخ می دهد اما نه با سرعت و شتابی که در بارداری های نرمال رخ می دهد و پزشک از روی همین موضوع به بارداری مشکوک می شود .
    اگر آزمایش خون شما در رنج مشکوک نبود پس باردار نیستید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. nebeka

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    از جواب سریع و دقیق شما بی نهایت سپاسگزارم.اما چند سوال برام پیش امد.ممنون میشم پاسخ بدین.من چند جا مطالعه کردم که در بارداری خارج رحمی پریود می تونه ادامه داشته باشه.در ضمن جواب ازمایش من کمتر از یک دهم بوده.ایا میتونم مطمئن باشم باردار نیستم؟(چه خارج رحمی جه عادی)

6. nebeka نوشته است: از جواب سریع و دقیق شما بی نهایت سپاسگزارم.اما چند سوال برام پیش امد.ممنون میشم پاسخ بدین.من چند جا مطالعه کردم که در بارداری خارج رحمی پریود می تونه ادامه داشته باشه.در ضمن جواب ازمایش من کمتر از یک دهم بوده.ایا میتونم مطمئن باشم باردار نیستم؟(چه خارج رحمی جه عادی)

سلام،
    با توجه به نتیجه آزمایش شما باردار نیستید.

7. nebeka

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    چند وقته که این فکر وحشتناک(بارداری)داره مثل خوره روحمو می خوره دچار تپش قلب شدیدی شدم(قلبم در گلوم یا وقتی دراز میکشم و نافمو فشار میدم در انجا تند می تپد)و حتی دل درد  خیلی خفیف و نفخ و یا سردی دست و پا شدم.همین علائم باعث شده با مطالعه در مورد علائم بارداری بیشتر شک کنم به حدی که لحظه ای از این فکر بیرون نمی روم.گاهی حتی نمی دانم ایا این علائم نگرانی را در من بوجود اورده یا بخاطر نگرانی دچار این علائم شدم؟خواهش می کنم راهنماییم کنید ایا من که 3 ماه کامل بعد از نزدیکی ازمایش خون دادم و جواب ان کمتر از یک دهم بوده و تا حالا پریود هم شدم ایا من قطعا باردار نیستم؟مخصوصا خارج رحمی؟

8. nebeka نوشته است: چند وقته که این فکر وحشتناک(بارداری)داره مثل خوره روحمو می خوره دچار تپش قلب شدیدی شدم(قلبم در گلوم یا وقتی دراز میکشم و نافمو فشار میدم در انجا تند می تپد)و حتی دل درد  خیلی خفیف و نفخ و یا سردی دست و پا شدم.همین علائم باعث شده با مطالعه در مورد علائم بارداری بیشتر شک کنم به حدی که لحظه ای از این فکر بیرون نمی روم.گاهی حتی نمی دانم ایا این علائم نگرانی را در من بوجود اورده یا بخاطر نگرانی دچار این علائم شدم؟خواهش می کنم راهنماییم کنید ایا من که 3 ماه کامل بعد از نزدیکی ازمایش خون دادم و جواب ان کمتر از یک دهم بوده و تا حالا پریود هم شدم ایا من قطعا باردار نیستم؟مخصوصا خارج رحمی؟

سلام،
    شما هیچ نوع بارداری اعم از داخل یا خارج رحمی ندارید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید