شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ابتلا به كرمك

1. sh1234

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام

حدود دو سال پيش به انگ كرمك مبتلا شده بودم كه براي خودم هم جاي تعجب بود چون فكر مي كردم فقط بچه ها به اين انگل مبتلا مي شوند. پس از مراجعه به دكتر و مصرف داروي مبندازول ظاهرا مشكلم برطرف شده بود تا اينكه مجددا امروز با اين مشكل مواجه شدم. با توجه به اينكه بهداشت رو خيلي رعايت مي كنم و قبل و بعد از دستشويي رفتن دستهايم را خيلي خوب شسته و حتي از ترس ابتلا به كرمك با دست بچه ها تماس پيدا نمي كنم علت اين امر چه مي تواند باشد؟ آيا من مستعد ابتلا به اين انگل هستم؟  آيا رفتن به استخر، خوردن آلوچه و لواشكهايي كه ممكن است بهداشتي نباشند، تماس با اشيا مختلف در محل كارم يا بيرون مي تواند عامل اين بيماري باشد؟ اگر اينطور است واقعا چگونه مي توان براي هميشه جلوي آنرا گرفت آيا واقعا راهي وجود دارد يا اينكه تا آخر عمر بايد هر از چند گاهي به آن مبتلا شده و درمان كرد؟
    ممنوم ميشم اگر جواب بديد چون واقعا از اين انگل مسري كه درمان كردن و نكردنش فرقي ندارد كلافه شدم.

2. sh1234 نوشته است: سلام

حدود دو سال پيش به انگ كرمك مبتلا شده بودم كه براي خودم هم جاي تعجب بود چون فكر مي كردم فقط بچه ها به اين انگل مبتلا مي شوند. پس از مراجعه به دكتر و مصرف داروي مبندازول ظاهرا مشكلم برطرف شده بود تا اينكه مجددا امروز با اين مشكل مواجه شدم. با توجه به اينكه بهداشت رو خيلي رعايت مي كنم و قبل و بعد از دستشويي رفتن دستهايم را خيلي خوب شسته و حتي از ترس ابتلا به كرمك با دست بچه ها تماس پيدا نمي كنم علت اين امر چه مي تواند باشد؟ آيا من مستعد ابتلا به اين انگل هستم؟  آيا رفتن به استخر، خوردن آلوچه و لواشكهايي كه ممكن است بهداشتي نباشند، تماس با اشيا مختلف در محل كارم يا بيرون مي تواند عامل اين بيماري باشد؟ اگر اينطور است واقعا چگونه مي توان براي هميشه جلوي آنرا گرفت آيا واقعا راهي وجود دارد يا اينكه تا آخر عمر بايد هر از چند گاهي به آن مبتلا شده و درمان كرد؟
    ممنوم ميشم اگر جواب بديد چون واقعا از اين انگل مسري كه درمان كردن و نكردنش فرقي ندارد كلافه شدم.

سلام
    این درست نیست که فکر کنیم فقط بچه ها دچار انگل می شوند
    هرکس در معرض انتقال قرار بگیرد شانس این را دارد که مبتلا شود
    هیچ راهی هم برای مصونیت دائمی در برابر انگل وجود ندارد جز رعایت نکات بهداشتی
    عود مجدد مشکل دو دلیل دارد
    1- از بین نرفتن انگل
    2- تماس مجدد با عوامل انتقال

باتوجه به اینکه دوسال هیچ مشکلی نداشتید بعید می دونم انگل از بین نرفته باشد
    می تونید به تماس مجدد فکر کنید
    شاید یکی از اعضای خانواده شما دچار این مشکل هست اونوقت نه فقط دستشویی که کل محیط خونه می تونه باعث انتقال بشه
    ضمن اینکه درمان نکردنش ممکنه حالاحالا ها برای شما مشکلی ایجاد نکند اما تمام این مدت منبع انتقال انگل خواهید بود .
    درمان سختی که نداره . خیلی راحت با 2 تا قرص خلاص می شید پس

ناخن هاتون رو کوتاه کنید
    شیر های دستشویی رو ضد عفونی کنید
    ملافه و ... رو بشورید
    از سلامت سایر اعضای خانواده مطمئن شوید ( هر کس مبتلا هست باید درمان شود )
    استفاده از دستشویی های عمومی رو محدود کنید
    در محیط کار چون نمی تونید از سلامت همه مطمئن شوید لذا نکات بهداشتی را دوبرابر رعایت کنید
    و در نهایت به درمان بپردازید

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  3. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    انتروبویس ورمیکولاریس-اکسیور یا به گفته عام کرمک شیوع بسیار زیادی دارد و بعلا گستردگی وابتلاآسان در صورت دیده شدن در یک فرد خانواده -کل افرا خانواده باید دارم مصرف کنند چون بهبودی یک فرد باعث ابتلا مجدد وی خواهد شد ونتیجه ندارد -علاوه بر دارو -ملحفه و لباس زیر برای ریشه کن شدن باید اتو شده یا در اب جوش شستشو کردد.

4. sh1234

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    از آنجائيكه خانواده ما دو نفره است بغير از خودم شوهرم ممكن است مبتلا به اين انگل شده باشد كه دفعه قبل هم خودم و هم او با فاصله دو هفته دارو مصرف كرديم و تمام لباسهايمان را نيز با حرارت بالا شستم. به همين دليل فكر مي كنم يك عامل خارجي بايد باعث اين موضوع باشد يعني عاملي كه من يا شوهرم دائم  يا هر از چند گاهي با آن در تماس هستيم.

شوهرم تقصير را گردن آلوچه و لواشكهايي كه مي خورم مي اندازد و مي گويد بهداشتي نيستند اما بعلت جوشيده شدن اين خوراكيها ممكن است علت چيز ديگري باشد. ضمنا بندرت از دستشوييهاي عمومي استفاده ميكنم آنهم با رعايت اصول بهداشتي چه عوامل خارجي ديگري ممكن است باعث اين موضوع شده باشد؟

5. sh1234 نوشته است: از آنجائيكه خانواده ما دو نفره است بغير از خودم شوهرم ممكن است مبتلا به اين انگل شده باشد كه دفعه قبل هم خودم و هم او با فاصله دو هفته دارو مصرف كرديم و تمام لباسهايمان را نيز با حرارت بالا شستم. به همين دليل فكر مي كنم يك عامل خارجي بايد باعث اين موضوع باشد يعني عاملي كه من يا شوهرم دائم  يا هر از چند گاهي با آن در تماس هستيم.

شوهرم تقصير را گردن آلوچه و لواشكهايي كه مي خورم مي اندازد و مي گويد بهداشتي نيستند اما بعلت جوشيده شدن اين خوراكيها ممكن است علت چيز ديگري باشد. ضمنا بندرت از دستشوييهاي عمومي استفاده ميكنم آنهم با رعايت اصول بهداشتي چه عوامل خارجي ديگري ممكن است باعث اين موضوع شده باشد؟

همکارا
    بچه های فامیل و همسایه ها که باهاشون در ارتباطید
    خیلی عوامل هست
    ضمن اینکه میشه روی بدشانسیتون هم حساب کرد
    بهرحال درسته کرمک مسئله شایعی بین بزرگسالان نیست اما دوسال یکبار هم خیلی زیاد نیست
    شاید بدشانسید

6. sh1234

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    مرسي از جوابتون. پس من برم بدنبال راههاي خوش شانس شدن بگردم!

7. با سلام
    راستش باید گفت لواشکها وآلوچه ها شدیدا باعث ابتلا به این مورد میشه چون من خودم تجربشو داشتم یه مدت نخورین یا نوع مطمئن اونو مصرف کنیین

8. علائم کرمک وجود کرم در مدفوع انسانه يااينکه ممکنه بدون وجود کرمک در مدفوع انسان به اون مبتلا بشه آيا خارش مقعد میتونه دلیلی بر وجود کرمک باشه  چه دارویی بايد مصرف بشه

9. mansy نوشته است: علائم کرمک وجود کرم در مدفوع انسانه يااينکه ممکنه بدون وجود کرمک در مدفوع انسان به اون مبتلا بشه آيا خارش مقعد میتونه دلیلی بر وجود کرمک باشه  چه دارویی بايد مصرف بشه

خارش مقعد فقط به انگل محدود نمی شود و شقاق و هموروئید و ... هم می تواند علت خارش باشد . بخصوص اگر هنگام شستشو خارش بیشتر می شود ... باید به پزشک مراجعه کنید ولی در مورد کرمک متن زیر می تونه کمکتون بکنه . ضمن اینکه اگر شما مبتلا به انگل باشید لزوما نباید رو در مدفوع هم ببینید

مقدمه

كرمك يا اكسيور كه در فارسي با نامهاي كرم نخي يا كرم سنجاقي از آن ياد مي شود ، كرمي است انگلي به رنگ سفيد صدفي يا شفاف به شكل نخ با پوسته نرم كه طول كرم نر 2 الي 5 ميلي متر و كرم ماده  8الي 13 ميلي متر است . تخم كرم بيضي شكل و غير متقارن مي باشد . كرم بالغ در نواحي تحتاني روده كوچك يا ابتداي روده بزرگ زندگي مي كند ، كه پس از جفتگيري و بارور شدن كرم ماده به طرف مخرج مهاجرت نموده ، در اواخر شب از مخرج خارج شده در اطراف مخرج تخم گذاري مي نمايد و در نزد دختران كوچك تخم گذاري ممكن است در اطراف بخش خارجي دستگاه تناسلي و يا ندرتاً در داخل صورت گيرد . تخمها پس از 6 ساعت در حرارت بدن داراي لارو آلوده كننده مي شوند كه در اين صورت با بلعيده شدن از راه دستگاه گوارش وارد روده گرديده تبديل به لارو مي گردد كه لاروها مسير خود را به سمت روده بزرگ طي نموده در اين محل بالغ شده سيكل زندگي كرمك تكرار مي گردد . زمان لازم براي تكميل سير تكامل تخم ماده چهار الي هفت هفته است . عمل تخم ريزي در اطراف مقعد با خارش شديد ناحيه همراه بوده كه اكثراً در اثر خاراندن ناحيه مقعد تخمها به انگشتان فرد چسبيده يا در زيرناخن ها قرار مي گيرد كه با قرار گرفتن تخمها در دهان ، تخمهاي حاوي لارو مجدداً وارد دستگاه گوارش گرديده و عفونت ادامه پيدا مي كند . آلودگي به انگل معمولاً در بين افراد خانواده هاي پر جمعيت ، مراكز شبانه روزي ، محل نگهداري اطفال ، آسايشگاههاي بيماران رواني بسيار شايع بوده است كه سرايت عفونت معمولاً از راه مقعد به دهان در اثر خاراندن مقعد و يا از طريق  وسايل آلوده و البسه آلوده و فضاي اتاق ها و توالتها مي باشد ديده شده است كه در فضاي سكونت افراد آلوده تعداد زيادي تخم اكسيور موجود است .

علائم باليني :
    تخم گذاري انگل در اطراف مقعد باعث خارش شديد ناحيه نشمين مي شود كه در كودكان با خاراندن مداوم ناحيه مقعد همراه است كه ممكن است ايجاد زخم يا خونريزي در ناحيه بنمايد خارش معمولاً در شب خيلي شديد تر بوده ايجاد بي خوابي و بي قراري در كودك مي نمايد . ( حالات عصبانيت در كودك )

تشخيص
    بهترين راه تشخيص عفونت چسباندن نوار چسب شفاف در ناحيه نشمين گاه و مشاهده تخم انگل در زير ميكروسكوپ و يا مشاهده كرم بالغ در مدفوع است .

راههاي سرايت
    تخم كرم از طريق مدفوع افراد آلوده دفع شده و همراه غذا ، دستها ، آب ، ميوه و سبزيجات آلوده از راه دهان وارد بدن انسان مي شوند .

مراقبت و پيشگيري
    1.                   درمان بيماران و اعضاء خانواده طبق دارونامه

2.         آموزش به مردم در مورد دفع صحيح زباله و مدفوع و عدم استفاده از كودهاي انساني تازه در مزارع

3.                شستشوي مكرر ناحيه باسن كودك مبتلا به خصوص صبح زود كه طفل از خواب بيدار مي شود .

4.                  ضدعفوني كردن توالتهاي آلوده

5.         آموزش به مردم در مورد اهميت شستشوي دستها با آب و صابون بعد از اجابت مزاج و قبل از تهيه و مصرف غذا

6.         عوض كردن لباس زير و ملحفه كودك مبتلا و شستشوي آن با آب جوش و خشك كردن در آفتاب

7.        آموزش به اطرافيان بيمار در مورد ضدعفوني نمودن وسايل و اشياء بيمار و استفاده نكردن از آنها

8.        در صورتي كه آب آشاميدني محل تصفيه نيست آنرا كلرينه نماييد . به مردم‌اموزش دهيد كه در مسافرتها يا در محلهايي كه آب آشاميدني تصفيه و يا كلرينه ندارند آنرا بجوشانند و سپس مصرف نمايند .

9.                 نظارت دقيق بر كار غذا فروشيها و نظارت بر تهيه و توزيع مواد غذايي

10.                پيگيري بيماران شناخته شده تحت درمان

11.               آموزش به مردم در مورد كوتاه كردن ناخنها

مدت عمر انگل حدود سه هفته كه در همين مدت هر شب حدود 10 هزار تخم مي ريزد و هر كدام سير تكاملي را طي نموده و بالغ مي شوند بنابراين بايد براي تمام خانواده درمان دسته جمعي انجام داد و درمان را يك هفته بعد تكرار نمود .

v           بهتر است قرص مبندازول همراه با غذا بخصوص غذاهاي چرب مصرف شود .

v           توصيه مي شود حتي المقدور از شربت پي پرازين در كودكان زير دو سال استفاده شود .

علائم آلرژي يا حساسيت به دارو

1 – ريه ها : در ريه ها بصورت تنگي نفس ظهور مي كند .

2 – پوست : علائم بصورت قرمزي – خارش

3 – معده : علائم بصورت اسهال ، استفراغ و درد شكم

4- چشمها : علائم شامل سوزش و اشك ريزش

5- بيني : علائم بصورت آب ريزش و عطسه

منبع : http://www.medsab.ac.ir

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  10. قرص های مبندازول و مترونیدازول فقط برای درمان کرمکه؟

شربت پی پی رازین برای بزرگسالان مناسبه؟

علائم وجود انگلهای دیگه در روده و معده چیه؟
    ممنونم

11. solonex_2020 نوشته است: قرص های مبندازول و مترونیدازول فقط برای درمان کرمکه؟

شربت پی پی رازین برای بزرگسالان مناسبه؟

علائم وجود انگلهای دیگه در روده و معده چیه؟
    ممنونم

سلام

در مورد پیپی رازین متاسفانه اطلاعی ندارم
    علائم انگل هم متنوعه . گاهی بدون علامته . گاهی خارش مقعد . گاهی لاغر شدن و ضعف . گاهی درد گوارشی و گاهی رویت خود انگل در مدفوع

قرصهایی هم که نام بردید از مشهورترین داروهای درمان انگل هستند
    خوددرمانی هم البته کار صحیحی نیست ولی اگر اصرار دارید مبندازول رو سرچ کنید ، احتمالا دز پیشنهادی رو پیدا می کنید . ولی کار درستی نیست

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  12. آقای سامی از راهنماییتون خیلی خیلی ممنونم
    من کسی هستم که حتی از درد هم بمیرم خودسرانه دارو یا قرص نمیخورم
    فقط برای اینکه اطلاعاتم زیاد شه این سوالا رو میپرسم
    بازم ازتون ممنونم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید