شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

جوشهايي شبيه تاول!

1. یکی دو روز پیش  متوجه قرمز شدن  و خارش مختصر در دست و سینه ام شدم  و  بعد از چند  ساعت دیدم  که  در ان  ناحیه ها  جوش صورتی رنگ شفافی  بوجود  امده. که دورش هم قرمز رنگ است.  تقریبا  شبیه یه تاول. امروز صبح که از خواب بیدار شدم دیدم تعداد زیادی  جوش شبیه  همین در جاهای مختلف بدنم هست.دست  پا سینه و  کمر  حتی گردن و  گوش  و  صورت!شايد  كاملا بي ربط  باشه اما فکر کنم  عفونت مختصری هم در گلو دارم. لطفا  منو  راهنمایی  کنید  که  این جوشها چی هستن  و برای  درمان  بايدچه کار  بکنم.

2. golnar7 نوشته است: یکی دو روز پیش  متوجه قرمز شدن  و خارش مختصر در دست و سینه ام شدم  و  بعد از چند  ساعت دیدم  که  در ان  ناحیه ها  جوش صورتی رنگ شفافی  بوجود  امده. که دورش هم قرمز رنگ است.  تقریبا  شبیه یه تاول. امروز صبح که از خواب بیدار شدم دیدم تعداد زیادی  جوش شبیه  همین در جاهای مختلف بدنم هست.دست  پا سینه و  کمر  حتی گردن و  گوش  و  صورت!شايد  كاملا بي ربط  باشه اما فکر کنم  عفونت مختصری هم در گلو دارم. لطفا  منو  راهنمایی  کنید  که  این جوشها چی هستن  و برای  درمان  بايدچه کار  بکنم.

بدون معاینه حضوری نمیشه نظر خاصی داد
    شما برای درمان ناگزیر هستید به پزشک مراجعه کنید . حالا می خواد یکسر تاول بر اثر حساسیت باشد یا زونا یا ...
    بهرحال بد نیست متن زیر رو هم بخونید .

زونا بیماری نهفته - مصاحبه با دکتر رابعه فیضی

زونا بيماري ويروسي است كه عامل مولد آن شبيه ويروس آبله مرغان است. تاولهاي زونا، تاولهاي كوچكي اند كه جنب يكديگر در منطقه يك عصب محيطي و در امتداد مسير آن پديد مي آيند و با درد و سوزش همراهند. پس از بهبود، اثرات تاولها و زخمها باقي مي ماند. ويروس زونا با ويروس آبله مرغان از يك گروه است. زونا مي تواند در هر سني رخ دهد، اما در افراد بالاي 50 سال شايع تر است. دليل ابتلا به اين بيماري فعال شدن مجدد ويروس «واريسلازوستر» است كه در دوران كودكي بيماري آبله مرغان را در فرد سبب شده است. اين ويروس در سيستم عصبي بدن پنهان مي شود و هنگامي كه سيستم ايمني تضعيف مي شود خود را به شكل بيماري زونا نمايان مي كند.
        براي شناختن بيشتر اين بيماري با خانم دكتر رابعه فيضي، متخصص پوست و استاديار گروه پوست دانشگاه آزاد اسلامي مشهد و عضو انجمن متخصصان پوست ايران و نيز انجمن متخصصان پوست شاخه خراسان گفتگويي انجام داده ايم كه در پي مي آيد:
        * خانم دكتر !لطفاً بيماري «زونا» را براي خوانندگان ما تعريف كنيد؟
        ** بيماري زونا يك بيماري ويروسي است. ويروس آن عامل بيماري آبله مرغان نيز مي باشد. اين ويروس از طريق تماس مستقيم با بيمار و يا از طريق هوا وارد بد ن مي شود و پس از گذراندن دوره كمون به مدت حدود دو هفته باعث بروز علايم بيماري آبله مرغان در شخص مي شود. پس از بهبود بيماري آبله مرغان اين ويروس در بدن به حالت نهفته باقي مي ماند و در آينده در هر زماني كه بدن به دليلي دچار ضعف سيستم دفاعي شود، اين ويروس مجدداً فعال مي شود، ولي اين بار تظاهر بيماري به صورت بيماري «زونا» مي باشد.
        البته در بعضي موارد ممكن است به دنبال ورود اوليه ويروس به بدن، شخص دچار بيماري آبله مرغان نشود و ظاهراً علايم بيماري در وي آشكار نگردد، اما اين ويروس در بدن وي نهفته است و احتمال دارد در آينده شخص مبتلا به «زونا» شود، در حالي كه سابقه بيماري آبله مرغان را در كودكي نداشته است. اين حالت در تقريباً يك تا دو درصد افرادي است كه قبلاً دچار آبله مرغان شده اند.
        * افراد مبتلا به زونا، معمولاً چه علايم باليني دارند، آيا اين علايم در سنين مختلف يكسان است؟
        ** علايمي كه يك بيمار مبتلا به زونا با آن مراجعه مي كند، عبارتند از: ضايعه پوستي در قسمت محدودي از پوست كه به صورت وزيكول مي باشد و با درد شديد در همان قسمت همراه است كه ممكن است اين درد به قسمتهاي داخلي بدن و يا نواحي مجاور انتشار داشته باشد. بندرت بيمار به جاي درد، شكايت از سوزش و يا خارش در محل ضايعه دارد. شدت اين علايم در سنين مختلف و نيز بسته به شغل و فعاليتهاي بدني شخص و نيز وضعيت سلامت عمومي وي، متفاوت است. به عنوان مثال در افراد پير كه ضعيف تر مي باشند، شدت درد بيشتر است. اين ضايعات تنها يك سمت بدن را درگير مي كنند. اطراف تاولها را قرمزي فرامي گيرد. گاهي احساس ناراحتي همراه با خارش، سوزش و افزايش حساسيت پوست ايجاد مي شود.
        * خانم دكتر فيضي! آيا يكبار ابتلا به زونا براي هميشه ايمني ايجاد مي كند؟
        ** معمولاً هر شخص يك بار مبتلا به بيماري زونا مي شود و فقط در شرايط خاص و استثنايي كه بدن فرد دچار ضعف شديد سيستم دفاعي به دليل ابتلا به بيماري خاصي شود زونا براي بار دوم اتفاق مي افتد.
        * عوارض زونا در بزرگسالان چگونه است؟
        ** مطالعات اخير در دانشكده پزشكي «آلاباما» آمريكا نشان داده كه زونا در بزرگسالان عوارض وخيمي دارد كه هم در افراد مبتلا به ضعف سيستم ايمني و هم در افراد سالم مشاهده مي شود. اين عوارض عبارتند از: عفونت شديد نسوج نرم كه اغلب توسط استرپتوكوك گروه A ايجاد مي شود. سندرم ممي پارزي ويروس، آنسفاليت مزمن بخصوص در بيماران مبتلا به ايدز و رتينيت وارسيلا زوستر كه مي تواند موجب نابينايي شود، ولي در صورت درمان به موقع اين عوارض بسيار كاهش مي يابد.
        * آيا زخمهاي ناشي از زونا خود به خود بهبود مي يابد؟ و آ يا آثارش روي بدن باقي مي ماند؟
        ** دوره بيماري زونا معمولاً حدود دو تا سه هفته است كه پس از آن وزيكولها يا همان ضايعات پوستي كم كم شروع به خشك شدن و سياهرنگ شدن مي كنند و پس از بهبود به صورت پوسته هاي سياهرنگ خشك شده از پوست جدا مي شوند. آثار اين زخمها بشدت اوليه آنها و اينكه در مرحله حاد بيماري درمان شده اند تا مدتها بر روي پوست باقي مي ماند. اين آثار به صورت تغيير رنگ در محل ضايعه با پررنگي و يا كمرنگي محل همراه است و در مواردي پس از بهبود در محل اسكار به جاي مي ماند. چنانچه در مرحله حاد بيماري عفونت ثانويه روي ضايعات ايجاد شده باشد، احتمال به جاي ماندن آثار زخم روي پوست بيشتر است.
        * تشخيص افتراقي بيماري زونا با كدام بيماري هاست، و تفاوت آنها با هم در چيست؟
        ** تشخيص افتراقي بيماري زونا با بعضي بيماري هاي ديگر پوستي مطرح مي شود. به عنوان مثال ضايعه تبخال، چنانچه بر روي پوست بدن اتفاق بيفتد، به دليل شباهت ضايعه پوستي و نيز دردناك بودن ضايعه، مي تواند با شروع بيماري زونا تشخيص افتراقي باشد. اما با توجه به اين كه بيماري زونا در سطح پوست بدن در مسير يك عصب پوستي انتشار پيدا مي كند و نهايتاً به درگيري قسمتي از پوست كه محدود به يك طرف بدن باشد منجر مي شود، از بيماري تبخال افتراق داده مي شود؛ چون چنين مسير انتشاري در مورد تبخال اتفاق نمي افتد. و يا از ديگر بيماري هايي كه مي تواند در تشخيص افتراقي مطرح شود؛ درماتيت هاي تماسي است.
        تماس قسمتي از پوست با يك ماده حساسيت زا كه مي تواند سبب بروز قرمزي و سوزش و خارش و نيز پيدايش ضايعات وزيكولي و يا تاولي در محل شود كه از ديد يك فرد غير پزشك با شروع زونا اشتباه شود، اما به دليل توزيع و انتشار خاصي كه ضايعات زونا بر روي پوست وجود دارد و نيز نحوه شروع اوليه بيماري و همچنين دردناك بودن ضايعات زونا، اين دو بيماري براحتي از هم افتراق داده مي شوند.
        * راه تشخيص زونا چيست، آيا براي تشخيص زونا از روشهاي پاراكلينيك هم استفاده مي شود؟
        ** راه تشخيص بيماري زونا معمولاً كلينيكي است و نيازي به استفاده از روشهاي پاراكلينيك نمي باشد. ديدن ضايعات پوستي و نيز شرح حال و سير باليني بيمار به پزشك در تشخيص بيماري كمك مي كند.
        * آيا براي جلوگيري از ابتلا به زونا روشهاي خاصي وجود دارد؛ مثلاً واكسن ويژه اي؟
        ** خير، راه خاصي براي جلوگيري از ابتلا به زونا وجود ندارد، چون بسياري از افراد در سنين كودكي در معرض تماس با ويروس آبله مرغان بوده اند و اين ويروس در بدن آنها به طور نهفته وجود دارد، در سنين بزرگسالي احتمال فعال شدن اين ويروس در بدن آنان و بروز علايم بيماري زونا وجود دارد.
        * براي درمان زونا چه بايد كرد؟
        ** براي درمان زونا اولين و مهمترين كار استراحت است. با ادامه فعاليتهاي روزانه و عدم استراحت كردن، درد بيمار در ناحيه ضايعه شديدتر مي شود. تجويز داروهاي مسكن خاصي كه توسط پزشك متخصص پوست انجام مي گيرد، كمك زيادي به كنترل درد بيمار مي كند.
        همچنين درمانهاي موضعي شامل پمادها و يا شستشوي ضايعات با سرم نرمال سالين در بهبود سريعتر ضايعات پوستي و نيز به حداقل رساندن آثار بعدي زخمها مؤثر است.

منبع : http://www.magiran.com

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  3. من قبلا  ابله مرغان نگرفته بودم. گویا بیماری حال حاضرم ابله مرغان  است.جدا  گرفتن این بیماری  تو  این سن  حال گیریه! امیدوارم جای جوشهام نمونه. توصيه خاصي اگه براش هست بفرمایید.

4. golnar7 نوشته است: من قبلا  ابله مرغان نگرفته بودم. گویا بیماری حال حاضرم ابله مرغان  است.جدا  گرفتن این بیماری  تو  این سن  حال گیریه! امیدوارم جای جوشهام نمونه. توصيه خاصي اگه براش هست بفرمایید.

اغلب توصیه هایی که در مورد زونا گفته شد برای آبله مرغان هم کاربرد دارد . بنظر من باز هم شما به پزشک مراجعه کنید خیلی بهتره چون درصورت گسترش ضایعات به سمت صورتتون و سهل انگاری های آتی می تونه باعث بشه جای ضایعات باقی بمونه . البته معمولا آبله مرغان با طی دوره اش رو به افول می گذارد و بهبودی حاصل می شود اما طی دوره زیر نظر پزشک و استفاده از درمانهای جانبی مثل استفاده از پماد اسکلوویر ( بشرط استفاده بموقع ) و داروهای ضد التهاب و خارض - جهت جلوگیری از تحریک ضایعات - ... می تونه به روند بهبود کمک کرده و عوارض ماجرا رو در حد خوبی کاهش بدهد

یادتون نره دستکاری تاول ها شانس باقی موندن اسکار رو بیشتر می کنه . توصیه می کنم ناخن ناهاتون رو موقتا از ته بگیرید تا ناخواسته به تاولها آسیب نزنید

یادتون نره تا وقتی تاولها کامل خوب نشده اند احتمال انتقال بیماری به دیگران هست . بخصوص به بچه ها ی فامیل . مراقب این موضوع باشید

مراقب وسائلی مثل حوله و ... باشید . اینها راههای خوبی برای انتقال بیماری هستند

حمام روزانه با آب متمایل به سرد می تونه به شما کمک بکنه اما اکید توصیه می کنم از لیف زدن و خلاصه هرکاری که ضایعات رو تحریک کند دوری کنید

نگران نباشید .

آبله مرغان

آبله مرغان يک  
    بيماري ويروسي بسيار حاد ،مسري  و خوش خيم است كه اكثراً در دوران كودكي بروز مي كند و عامل آن ويروس زوستر مي باشد. اين بيماري در بزرگسالان اغلب داراي شدت بيشتري بوده و داراي عوارضي از جمله گرفتاريهاي ريوي ، عفونت ميكروبي ثانويه كه در اثر خارش شديد بوجود مي آيد. در كودكان آبله مرغان بطور معمول يك بيماري خفيف مي باشد . بيماري از نظر باليني داراي يك مرحله مقدماتي كوتاه بوده و سپس دانه هاي خارش دار جلدي ايجاد مي شود . پس از چند ساعت جوش بصورت تاول در مي آيد و بالاخره با تشكيل كبره و بهبودي كامل پايان مي پذيرد. طي اين دوران خارش زياد احساس مي شود. انسانها تنها ميزبان بيماري مي باشند . آبله مرغان در اصل يك بيماري دوره كودكي است كه بيش از 90% موارد آن قبل از سن 9 سالگي مي باشد اما در هر سني ممكن است بروز كند. ويروس مولد بيماري قادر به عبور از جفت بوده و لذا ممكن است نوزادان با آبله مرغان مادر زادي متولد شوند . در بالغين بخصوص در زنان باردار آبله مرغان با تظاهرات بيشتري همراه است.چنانچه فردي در دوران كودكي به اين بيماري مبتلا نشود  در بزرگسالي اگر در معرض ويروس آبله مرغان قرار گيرد به بيماري  زونا مبتلا خواهد شد . يكبار مبتلا شدن به بيماري آبله مرغان باعث ايجاد مصونيت دائمي در فرد مي گردد .<xml><o></o>
    <o> </o>

علائم بيماري <o></o>

شروع بيماري اغلب با تب خفيف، خستگي و بي اشتهايي  به مدت يك تا دو روز مي با شد. سپس دانه هاي خارش دار جلدي سرخرنگي  كه در عرض چند ساعت پر از مايع مي گرددبروز مي كند. اين دانه ها  بصورت تاول ظاهر  شده و هنگام باز شدن بصورت كبره در سطح پوست از بين مي روندودر جاي آن ممكن است براي چند روز يا چند هفته پوست محل تاول با تغيير رنگ نسبت به پوست مجاور ديده مي شود. دانه ها ابتدا در پشت بيمار و به دنبال آن به فاصله چند ساعت روي شكم  و قفسه سينه ظاهر مي شود.<o></o>
    انتشار راشها  بصورت سانتريپی است . مساله ای که ارزش بيشتری در تشخيص داردنحوه انتشار راش ها در منطقه پشت در اين بيماری است.در منطقه حد فاصل بين دو شانه تجمع راش ها زياد ولی روی بر جستگی دو استخوان کتف کم می باشد. دانه ها  در آبله مرغان بسيار سريع تكامل يافته و بيشتر آنها در عرض 48 ساعت خشك و شروع به تشكيل پوسته مي كنند و راش هاي جديد پيدا مي شوند. بدين جهت بثورات در مراحل مختلف وجود دارند.( آسمان پر ستاره )<o></o>
    <o> </o>

دوره نهفتگي <o></o>

دوره كمون بيماري بين 2 تا 3 هفته مي باشد.<o></o>

دوره واگيري <o></o>
    اين بيماري از يك تا دو روز قبل از ظهور بثورات جلدي تا زماني كه تمام بثورات جلدي تبديل به توده هاي نامنظم خشك شوند ( دلمه )  واگير دار هستند.<o></o>
    <o> </o>

راههاي سرايت بيماری<o></o>

1-   سرايت در اثر تماس مستقيم :  اين بيماري از شخص بيمار  بوسيله تماس مستقيم ( بثورات ) و يا از طريق ترشحات  مجراي تنفسي بيماران صورت مي گيرد اين بيماري مي تواند از مادر به نوزاد منتقل شود.<o></o>
    2-     تماس غير مستقيم : بوسيله لوازمي كه به تازگي به ترشحات وآبدانه فرد بيمار آلوده شده اند.<o></o>
    <o> </o>

درمان بيمار <o></o>

استراحت تا زماني كه بيمار تب دارد لازم است . درمان بيمار علامتي و منحصر به تسكين خارش، پيشگيري از عفونت هاي ثانويه و يا درمان عوارض بيماري است .<o></o>
    استفاده از پودر تالك و محلول كالامين  در صورت خارش سطح پوست توصيه مي شود.<o></o>
          ×        بايد توجه داشت مصرف آسپرين در اين بيماري براي افرا د زير 16 سال خطرناك است.<o></o>
    عوارض <o></o>

عارضه شايع آبله مرغان عفونت ثانوي ضايعات جلدي است به خصوص وقتي كه بعلت خارش شديد،اين ضايعات زخمي شوند.<o></o>

مراقبت و پيشگيري <o></o>

1-    گزارش موارد مشكوك بيماري به مركز بهداشتي  درماني<o></o>
    2-  آموزش به اطرافيان بيمار  در مورد ضد عفوني كردن وسايل و لوازم بيمار<o></o>
    3- جداسازي بيمار در طول دوره واگيري در صورت امكان.<o></o>
    4-   آموزش به بيمار  و اطرافيان وي در خصوص كوتاه كردن ناخنها <o></o>
    5-  براي جلوگيري از اضافه شدن عفونت  به تاولها حمام گرفتن روزانه توصيه مي شود( با آب سرد )

منبع : http://www.medsab.ac.ir<o></o>

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. دکتر رفتم و یه قرص و یک محلول برای جلوگیری از خارش گرفتم. ولی  الان غیر از پوست سر و دست و پا  و شکم و کمرم که جوش داشتن  صورت و حتی داخل دهانم  هم جوش  زده. و اینکه جوشهای جدید به نظر ابدار نمیان بلکه ریز و  چرکی  اند. مشکلی هست؟ در ضمن میخواسم بدونم ممکنه داخل گلوم هم جوش داشته باشم؟ اخه گلو دردم دارم.

6. golnar7 نوشته است: دکتر رفتم و یه قرص و یک محلول برای جلوگیری از خارش گرفتم. ولی  الان غیر از پوست سر و دست و پا  و شکم و کمرم که جوش داشتن  صورت و حتی داخل دهانم  هم جوش  زده. و اینکه جوشهای جدید به نظر ابدار نمیان بلکه ریز و  چرکی  اند. مشکلی هست؟ در ضمن میخواسم بدونم ممکنه داخل گلوم هم جوش داشته باشم؟ اخه گلو دردم دارم.

سلام،
    بثورات پوستی در مراحل مختلف ممکن است دیده شوند، اگر حالت چرکی پیدا کرده اند، نشاندهنده اضافه شدن یک عفونت باکتریال روی بثورات قبلی (احتمالا به دلیل خاراندن و یا دستکاری) است. بثورات معمولا در سر، صورت و تنه هستند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  7. golnar7 نوشته است: دکتر رفتم و یه قرص و یک محلول برای جلوگیری از خارش گرفتم. ولی  الان غیر از پوست سر و دست و پا  و شکم و کمرم که جوش داشتن  صورت و حتی داخل دهانم  هم جوش  زده. و اینکه جوشهای جدید به نظر ابدار نمیان بلکه ریز و  چرکی  اند. مشکلی هست؟ در ضمن میخواسم بدونم ممکنه داخل گلوم هم جوش داشته باشم؟ اخه گلو دردم دارم.

قاعدتا تاولها نباید چرکی باشند . البته وقتی تاولها می ترکند اگر بهداشت رعایت نشود به سرعت چرکی هم می شوند اما از ابتدا چرکی نیستند و بعد هم چرا شما انقدر از واژه جوش استفاده می کنید . تاولهای آبله مرغان در ابتدای ظهور دقیقا تاول هستند و شباهتی به جوش ندارند ( بعد از ترکیدن البته شبیه جوشهای تخلیه شده می شوند و دلمه می بندند )
    ضمن اینکه شما آبله مرغان سفت و سختی گرفتید و نباید از گسترشش خیلی تعجب کنید این بیماری از فرق سر تا نوک پا رو می تونه مورد هدف قرار بده . حتی نواحی تناسلی رو . خیلی کار خوبی کردید به پزشک مراجعه کردید .فقط
    دوست من معمولا در اینگونه موارد دکتر ضعف سیستم ایمنی بدن رو یکبار بررسی می کنه . برای شما هیچ آزمایش و چکاپی تجویز نکردند ؟

نگران نباشید از 2-3 روز دیگه بیماری رو به افول می ره و هر روز با دیروزتون کلی فرق خواهید کرد و به امید خدا بهبودی حاصل می شه

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  8. ممنون از جوابتون. من 4 ماهه اومدم كويت و اصلا به زبان تسلط ندارم و نميتونم با پزشكهاي اينجا ارتباط درستي برقرار كنم به خاطر همين  از شما دوستان كمك ميگيرم . ازمايشي برام ننوشتند. بايد بگم ضايعات اوليه دقيقا  تاول بودند كه نهايتا 15تا بودند و هنوز هم كاملا رفع نشدند. اما جديدها كه از قبل جاشون قرمز شده بود، جوشهاي سفيد رنگ اند. و من اصلا هيچ كدام رو دستكاري نكردم. ضايعات بدون دردند و گاهي خارش مختصري دارند.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید