شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سابقه داشتن مشکل ژنتیکی در خانواده

1. taty

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام.
    به همه کسانی که وقت خودشان را صرف پاسخگویی به سئوالات می کنند به خصوص مسئولان این سایت خسته نباشید میگم.
    من و همسرم به مدت 4 سال است که ازدواج کرده ایم و ایشان از اقوام دور من هستند. پیش از ازدواج آزمایشات مربوط به اعتیاد و تالاسمی و... را دادیم و خدا را شکر مشکلی وجود نداشته. اما نکته اینجاست که متاسفانه خاله و دایی همسرم و همچنین چند نفر دیگر از فامیل های نزدیک مادربزرگ (مادری) همسرم از جمله خاله ی مادر همسرم و ... مشکلات ژنتیکی دارند و مادرزادی دچار عقب ماندگی ذهنی می باشند و من پیش از ازدواج از این قضیه اطلاع نداشتم و اقدامی جهت انجام مشاوره ژنتیک و احیانا آزمایش ژنتیک نکرده ام. این قضیه بسیار موجب تشویش خاطرم شده و نگران عواقب سوء آن هستم از طرفی از انجام این آزمایش میترسم چون فکر می کنم که نتیجه آزمایش مطلوب نخواهد بود. حال از نظر شما چه باید کرد ؟ سوابق خانوادگی به این شکل تا چه حد در بروز مشکلات ژنتیکی تاثیر گذار خواهد بود؟ آیا ممکن است به دلیل احتمال بروز اختلالات ذهنی در فرزندمان بگویند که از بچه دار شدن خودداری کنیم؟ و آیا راه حلی برای اصلاح ژنی که موجب این اختلال شده است وجود دارد؟ لطفا کاملا توضیح دهید.
    از توجه شما بسیار متشکرم.

2. taty نوشته است: با سلام.
    به همه کسانی که وقت خودشان را صرف پاسخگویی به سئوالات می کنند به خصوص مسئولان این سایت خسته نباشید میگم.
    من و همسرم به مدت 4 سال است که ازدواج کرده ایم و ایشان از اقوام دور من هستند. پیش از ازدواج آزمایشات مربوط به اعتیاد و تالاسمی و... را دادیم و خدا را شکر مشکلی وجود نداشته. اما نکته اینجاست که متاسفانه خاله و دایی همسرم و همچنین چند نفر دیگر از فامیل های نزدیک مادربزرگ (مادری) همسرم از جمله خاله ی مادر همسرم و ... مشکلات ژنتیکی دارند و مادرزادی دچار عقب ماندگی ذهنی می باشند و من پیش از ازدواج از این قضیه اطلاع نداشتم و اقدامی جهت انجام مشاوره ژنتیک و احیانا آزمایش ژنتیک نکرده ام. این قضیه بسیار موجب تشویش خاطرم شده و نگران عواقب سوء آن هستم از طرفی از انجام این آزمایش میترسم چون فکر می کنم که نتیجه آزمایش مطلوب نخواهد بود. حال از نظر شما چه باید کرد ؟ سوابق خانوادگی به این شکل تا چه حد در بروز مشکلات ژنتیکی تاثیر گذار خواهد بود؟ آیا ممکن است به دلیل احتمال بروز اختلالات ذهنی در فرزندمان بگویند که از بچه دار شدن خودداری کنیم؟ و آیا راه حلی برای اصلاح ژنی که موجب این اختلال شده است وجود دارد؟ لطفا کاملا توضیح دهید.
    از توجه شما بسیار متشکرم.

ببینید توصیه من در این مورد اینه که هیچ چیزی رو به انشالله و ماشالله واگذار نکنید
    یادتون باشه خدایی نکرده داشتن یک بچه ی معلول نه تنها تا ابد برای شما درد و رنج به همراه خواهد داشت
    بلکه از کیفیت زندگی شما هم قطعا می کاهد
    البته معلولیت به معنی پایان زندگی نیست و در بسیاری موارد دیدیم که معلولین از افراد بظاهر سالم پیشی گرفته اند فقط هیچ معلولی دوست نداره معلول بدنیا بیاد و شما بعنوان یک مادر - پدر مسئولید
    پس حتما به یک مرکز معتبر بررسی مسائل ژنتیک مراجعه کنید و خیال خودتون رو راحت کنید

دقت کنید که لزومی نداره فرزندان شما حتما دچار اختلال ژنتیک بشوند . این آزمایش فقط جهت اطمینان و آرامش خاطر شماست . حتما تایید می فرمایید 9 ماه بارداری با کابوس اینکه نکنه فرزندم دچار نقص باشه برای جنین و مادر مناسب نیست

نگران نباشید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. taty

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    تا زمانی که اطلاعات درستی در این زمینه ندارم همچنان نگرانم . اگر ممکنه از نظر علمی کمی توضیح دهید، مستندات علمی و مقاله هایی در این خصوص بیشتر میتونه باعث آرامش من بشه . من خودم هم قصد ندارم همه چیز رو به تقدیر بسپارم بلکه تا جایی که راهی وجود داشته باشه که بتوان جلوی این اختلال ژنتیکی رو گرفت پیش میرم اما بدون داشتن اطلاعات لازم که نمیشه . اگر قدری اطلاعاتم در این خصوص بیشتر باشه با خیال آسوده تری و با اعتماد به نفس بیشتری خودم را برای آزمایشات ژنتیک آماده می کنم.

4. taty نوشته است:
    تا زمانی که اطلاعات درستی در این زمینه ندارم همچنان نگرانم . اگر ممکنه از نظر علمی کمی توضیح دهید، مستندات علمی و مقاله هایی در این خصوص بیشتر میتونه باعث آرامش من بشه . من خودم هم قصد ندارم همه چیز رو به تقدیر بسپارم بلکه تا جایی که راهی وجود داشته باشه که بتوان جلوی این اختلال ژنتیکی رو گرفت پیش میرم اما بدون داشتن اطلاعات لازم که نمیشه . اگر قدری اطلاعاتم در این خصوص بیشتر باشه با خیال آسوده تری و با اعتماد به نفس بیشتری خودم را برای آزمایشات ژنتیک آماده می کنم.

ببینید بعید می دونم آقای دکتر هم بتونن از پشت کامپیوتر به شما پاسخ علمی بدهند که هیچ خطری نوزاد آینده شما رو تهدید می کند یا نمی کند .
    بطور کلی یکی از مواردی که توصیه شده پیش از بارداری آزمایشات دقیق ژنتیک انجام شود همین وجود مورد یا مواردی از نقص ژنتیک و معلولیت در خانواده طرفین هست که شما هم شامل این داستان می شوید
    پس بجای اینکه انقدر این پروسه رو طولانی کنید تا ترس از آینده در شما ریشه دار بشود بهتره با خیال راحت و دید مثبت به مرکز مشاور ژنتیک مراجعه کنید . تاکید دارم هیچ لزومی نداره که با وجود فرد معلول ژنتیکی در خانواده لزوما فرزندان آینده شما هم دچار نقص بشن ولی حتما این مورد رو با متخصص امر درمیان بگذارید

این دو تا لینک زیر رو هم برای شما گیر اوردم شاید کمکتون بکنه
    موفق باشید

کیلنیک ژنتیک

انجمن ژنتیک ایران

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید