شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

لکه سفید در دهان

1. با سلام .من چند ماهی هست که متوجه شدم که در دو طرف لپ من در داخل دهانم لکه سفیدی وجود دارد (البته در هر دو طرف ) این لکه ها بدون درد هستن و چند وقتی از دهان شوی دهانی بی استفاده کردم و این لکه ها ناپدید شد یعنی ناپدید که نه ولی خیلی کم شد اما دوباره چند وقتی هست که این لکه ها ظاهر شدن میخواستم بدونم این لکه ها چی میتونن باشن و دلیلش چی هست در ضمن من جایی خونده بودم که ممکنه از علایم ایدز باشه ولی من چند وقت پیش آزمایش دادم و خدارو شکر منفی بود میخواستم بدونم آیا احتمالش هست که مربوط به این موضوع باشه یا خیر .خیلی ممنون(در ضمن این رو هم بگم تو این مدت این لکه ها زیادتر هم نشدن)

2. hossein_hh25 نوشته است: با سلام .من چند ماهی هست که متوجه شدم که در دو طرف لپ من در داخل دهانم لکه سفیدی وجود دارد (البته در هر دو طرف ) این لکه ها بدون درد هستن و چند وقتی از دهان شوی دهانی بی استفاده کردم و این لکه ها ناپدید شد یعنی ناپدید که نه ولی خیلی کم شد اما دوباره چند وقتی هست که این لکه ها ظاهر شدن میخواستم بدونم این لکه ها چی میتونن باشن و دلیلش چی هست در ضمن من جایی خونده بودم که ممکنه از علایم ایدز باشه ولی من چند وقت پیش آزمایش دادم و خدارو شکر منفی بود میخواستم بدونم آیا احتمالش هست که مربوط به این موضوع باشه یا خیر .خیلی ممنون(در ضمن این رو هم بگم تو این مدت این لکه ها زیادتر هم نشدن)

سلام،
    بدون معاینه بالینی نمی توان نظری داد ولی با توجه به شرح حال شما این مورد (لکه سفید در داخل دهان) در حالات زیر ممکن است رخ دهد:

- کاندیدیازیس (نوعی بیماری قارچی)
    - ایدز
    - لیکن پلان (نوعی بیماری پوستی)
    - لوکوپلاکی (نوعی بیماری دهانی)
    - بدخیمی

3. با سپاس آقای دکتر .فقط میخواستم اینو بگم که این لکه ها گاهی اوقات کاملا محو میشوند و چند وقت دیگر دوباره ظاهر می شوند(منظورم از لکه ها 2 لکه هست که دو طرفه گونه هست)با توجه به این که من تا بحال رفتار پر خطر نداشته ام و حتی آزمایش هم دادم (چون تو اینترنت خونده بودم که از علایم ایدز هست )و خدا رو شکر جواب منفی بود باز هم احتمال داره که جواب اشتباه بوده باشه .آخه یکم نگرانم ممنون میشم اگه از نگرانی در بیارینم  .آیا ممکنه واسه چیزه دیگری مثلا مثل تغذیه ی نادرست باشه ؟؟؟و در آخر هم می خواستم خواهش کنم بپید که لکه های سفیدی که در اثر بیماری ایدز بوجود می آید به چه میزان هست و آیا پایدار هست یا خیر.خیلی ممنون از از همه ی راهنمایی تون.(ببخشید که سوال زیاد پرسیدم)

4. ببینید شاید این حرف من واسه شما تا حدودی خنده دار هم باشه اما پسر عمه من تا حدودی مشکلی مشابه شما رو داشت اما بعد از یه مدت درمان شد. چجوری؟ عرض می کنم! سعی کنید هر شب قبل از خواب مقداری سماق روی لکه ها بریزید و بذارید تا صبح توی دهان شما باشه! شاید اول کار حس کنید که یه مقدار پوست داخل دهان شما تحریک شده اما بعدا به طور قطع نتیجه اون را خواهید دید!
    امیدوارم این کار مشکل شما رو برطرف کنه و دغدغتون رو از بین ببره

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. من همین الان داشتم در مورد سوال شما توی اینترنت جستجو می کردم که به یک موضوع برخوردم امیدوارم به دردتون بخوره! ولی به شما پیشنهاد می کنم یه بار دیگه آزمایش رو تکرار کنید تا 100% دیگه خیالتون راحت بشه

علائم دهانی ایدز
    کاپوسي سارکوما ( Sarcoma Kaposis

) :
    کاپوسي سارکوما يک نئوپلاسم بدخيم است که در کساني که دچار ضعف سيستم ايمني شده اند ديده مي شود. در کاپوسي سارکوما سلولهاي اندوتليالي رگهاي خوني حالت نئوپلاسميک يافته شروع به تکثير مي کنند. به عقيده بعضي از محققين سيتومگالو- ويروسها سلولهاي اندوتليال را متاثر ساخته و آنان را وادار به تکثير مي نمايند. محل تظاهرات دهاني اين تومور بدخيم در غدد بزاقي، مخاط لثه، کام سخت، کام نرم ، قاعده زبان و قسمت خلفي حلق مي باشد.
    KS

در پوست ، گره هاي لنفاوي ، دستگاه گوارش (بخصوص معده و روده ) ، و در اندامهاي داخلي از جمله قلب، پانکراس، ششها و غدد آدرنال و طحال، استخوان و بيضه ها نيز گزارش شده است. اما تظاهرات دهاني اين ضايعه نسبت به ساير اندامهاي بدن شايعتر است.
    ضايعه دهاني اين تومور بدخيم در مراحل اوليه بصورت لکه هاي قرمز و گاهي متمايل به آبي مي باشد که بمرور تيره تر، بزرگتر و برجسته شده و بسرعت اعضا» داخلي را نيز درگير مي سازد و معمولا حساس و دردناک مي باشد. (خوشبختانه به لکه های شما شباهتی ندارد)
    لنفوماي غير هوچکيني
    (
    Iymphoma Hobgkins Non ) ( L.H.N

) :
    NHL

در افراد مبتلا به
    Aids

بطور فزاينده اي ديده شده است. اين ضايعه بعد از سارکوم کاپوسي دومين بدخيمي شايع در مبتلايان به
    Aids

مي باشد. بيشترين محل بروز اين ضايعه در دهان، کام و ريج آلوئولار مي باشد. منشا آن
    cells.B

ذکر شده است. نماي کلينيکي
    NHL

شباهت زيادي به سارکوم کاپوسي دارد. (که در اینجا هم شباهتی نداشت)
    ساير تظاهرات اين بيماري عبارتند از :
    مايکوباکتريوم اويوم درون سلولي :
    اين ميکروارگانيسم بعنوان عامل موضعي ايجاد کننده بيماريهاي ريوي شناخته شده است. که با علائمي چون تب، کاهش وزن و ناتواني مشخص مي شود.
    در اين آلودگي پاسخ بافتي بدن بصورت آبسه است که با ضايعه گرانولوماتوز احاطه شده است.
    نوکارديا (
    Nocarbiosis

) :
    نوکارديا يک باکتري مژکدار غيرهوازي در خاک است که قادر است در انسان بيماريهاي ريوي و يا سيستميک نوکارديس ايجاد کند. اين عفونت بسيار نادر است و بروز آن نشانه اي از ضعف سيستم ايمني بدن است و در افراد
    Hiv

مثبت نشانه پيشرفت بيماري به
    Aids

است.
    باکتريمي عود کننده سالمونلا :
    سپتي سمي يا باکتريمي سالمونلا بسيار نادر است و چنانچه بروز کند بر اثر ضعف سيستم ايمني بدن و در افراد
    Hiv

مثبت دليل پيشرفت بيماري به
    Aids

است.
    ضايعات چندجانبه هرپس زوستر :
    هرپس زوستر که معمولا بصورت ضايعات يکطرفه در پوست ديده مي شود ( عامل آن
    varicella

است که عامل آبله مرغان نيز هست) . وجود ضايعات چند جانبه پوستي در افراد
    Hiv

مثبت نشانه پيشرفت بيماري به
    Aids

است.