شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

مو و چند توصيه برای طراوت و شادابی آن

1. توجه به این نكته ضروری است كه هرچند مو از سلول های مرده تشكیل شده است ولی خود از وضع درون انسان حاكی می باشد نگهداری از مو از جمله حساسیت های یك فرد اجتماعی است ومو كه خود سلولی بی جان است ولی به انسان جان می بخشد تصور یك انسان بدون مو ابرو و مژه كه بیشتر به یك روح شبیه است یك تصور ترسناك می باشد.متاسفانه برخی محصولات آرایشی وبه اصطلاح بهداشتی بیش از سودی كه به مو برسانند ضرری می رسانند كه تا سالها ماندگار و پا برجاست استفاده از مواد نفتی چون پارافین ویا روغنهایی كه از تركیبات آن كسی جز سازنده آن آگاه نیست چون انواع واكس های مو وكرم های مو و... برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست كه انتظار ریزش ویا سفید شدن یك دانه مو راهم ندارند استفاده از موادی كه هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند..فقط شكم پر كنند وبدن را با فقر مواد غذایی روبرو می كند كه خود از عوامل موثر ریزش مو سفید شدن و... میباشد.موادی چون چیپس پفك تخمه و...از همین دسته اند.یكی دیگر از علل بسیار مهم ریزش وضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد كه حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان وحتی پزشكان می باشیم استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده ومانع رسیدن مواد غذایی به آن میشود.انجام برخی كارها كه البته نیاز به همت والا واراده ای استوار دارد در امر مو از اهمیت زیادی برخودار است به طور مثال كمتر خانواده ای است كه برنج این منبع بزرگ ویتامن به خصوص ویتامین های خانواده ب را به طور صحیح مصرف كند وآنرا آبكش نكند.ما به پوست برنج كه همان سبوس است به چشم ماده ای زائد وكاه صفت نگاه می كنیم در حالی كه در گشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست وسیاه شدن مو و... میسازند وحتی اخیرا در اسرائیل از آن قرص های ویتامین ب ساخته اند وبا چند برابر قیمت به كشورهای مصرفی می فروشند.بر آن شدیم تا چند دستور راحت كه فقط نیاز به كمی رعایت دارد را برای دوستان بیاوریم.

1-سعی كنید كه در برنامه غذایی خود از سبزیجات ومیوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون كرفس جعفری كاهو واسفناج توصیه می شود. این مطلب را هم اضافه كنم كه اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو منبع عظیم آهن می باشد كه باعث تقویت استخوان وناخن ومو می شود. ذكر این نكته ضروری است كه اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.

2-بعد از استحمام اگر موهای شما پف می كند به جای استفاده از ژل ها كه باعث خفه شدن مو می شود خودداری كرده وبه جای آن از روغنهای مفید گیاهی استفاده كنید والبته به یاد داشته باشید كه هیچ روغنی نباید بیش از 3ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یك شامپوی خوب شسته شود.

3-از حنا این گیاه مفید استفاده كنید وبه هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده كنید كه دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.

4-شلتوك یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است كه در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمكرده آن مانند چای استفاده كنید.

5-از رسیدن گرد وخاك ودود به موهایتان جلوگیری كنید كه دشمن مو هستند.

سعی كنید موهای خود را با شانه پلاستیكی شانه نكرده وبهترین شانه شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامكان از درجه بسیار گرم ان استفاده نكنید.به علاوه از شانه كردن مو در حمام خودداری شود.

منبع : ورلد نیوز

تشکر شده توسط : 14 کاربر
  2. شامپو درمان موخوره

راه هایی که می تواند با استفاده از آنها موخوره را درمان کنید. از این قرارند: یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده ریخته و به مدت 10 دقیقه می گذارید تا بجوشد و دم بکشد، پس از سرد شدن آنرا صاف نمایید. این مایع را به سر موهای خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار نمایید تا موخوره شما بهبودی حاصل نماید. ریشه کنجد را در آب جوش خیس نموده و بگذارید تا 15 دقیقه بماند سپس آن را حدود 30 دقیقه دیگر جوشانده و دم کنید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و مایع صاف شده را به سر خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار کنید.

برای رفع موخوره باید حداقل ماهی یک بار آن را با جوشانده گل بابونه یا گل ختمی شست  و شو داد. خیس کردن مو در آب جوشانده تخم پیاز، نیز برای رفع موخوره بسیار مفید می باشد. در طب جدید آمونیاک را بهترین درمان موخوره می دانند . بدین ترتیب که در یک لگن آب، دو یا سه قطره آمونیاک ریخته و موهای سر را با آن می شویید .

قهوه خام (یک قسمت)نخود خام (یک قسمت)، دانه خشخاش (یک قسمت) روناس ساییده (یک قسمت) و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیری در آورید و شب آنها را به سر خود ببندید و صبح با آب گرم سر را بشویید و بعد از آنکه موها خشک شدند موها را با روغن زیتون چرب کنید.

گل ریواس ، شاه تره ، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت 24 ساعت آن را صاف کرده ، این مایع صاف شده را به سر خود بمالید. مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده ، پنج شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

روغن های معتدل ، مانند روغن بنفشه یا روغن بادام را به سر بمالید و مالش دهید. از لعاب کتیرا نیز می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید.

منبع:سایت ایران مانیا

تشکر شده توسط : 9 کاربر
  3. مطمئنا شما هم به سلامت ، طراوت و شادابي موهاي خود علاقمنديد. معمولا اين علاقمندي در اكثر افراد بويژه خانم ها وجود دارد اما بهرهمندي از موهاي سالم و زيبا به چيزي بيش از علاقه نيازمند است و در واقع مستلزم توجه كافي و مراقبت شايسته از آن است.
    يكي از بهترين روش ها براي حفظ سلامت پوست و مو راههاي طبيعي هستند كه در آنها استفاده از مواد شيميايي به حداقل رسيده و به اين ترتيب از اثرات جانبي آنها نيز اجتناب مي شود. توصيه هاي زير به شما كمك مي كند بدون استفاده از مواد شيميايي و صرف هزينه زياد به سلامت موهاي خود كمك كنيد:
    1- هنگام خواب به موهايتان روغن زيتون يا روغن خردل بماليد و صبح روز بعد آنها را شستشو دهيد.
    2- روغن خردل را بجوشانيد و با آن به طور مرتب موها را ماساژ دهيد.
    3- براي حفظ سلامت مو و پوست هميشه رژيم غذايي متعادلي داشته باشيد و ورزش را فراموش نكنيد. نوشيدن مقادير كافي آب در روز و خوردن ميوه و سبزي تازه بهترين راه داشتن موهاي سالم و با طراوت است.
    4- استفاده از عصاره شنبليله نيز 2 تا 3 بار در هفته براي حفظ طراوت موها توصيه شده است.
    5- حتي اگر مايليد موهايتان بلند شود 5-4 هفته يك بار كمي آنها را كوتاه كنيد.
    6- ماليدن مخلوط روغن نارگيل با آب ليمو روي موها در روز هم براي سلامت آن مفيد است.
    7- موها را با كش هاي پلاستيكي قديمي نبنديد.
    اين كش ها موجب شكستن تار مو مي شوند. به جاي آن از يك نوار قابل ارتجاع با پوشش پارچه اي استفاده كنيد.
    8- موي خيس را به سختي شانه نزنيد زيرا استحكام آن يك سوم قدرت موي خشك است و احتمال شكسته شدن آن وجود دارد ابتدا با حوله موي خيس را خشك كنيد آنگاه بااستفاده از يك شانه به آرامي گره هاي مو راباز كنيد.
    9- شستشوي مو با آب ليمو طراوت و درخشندگي را به آن بر مي گرداند.
    10- اگر به شوره سر دچار هستيد يكي از قديمي ترين روش ها استفاده از مخلوط سركه و آب است به اين صورت كه طي شب پوست سر را به آن آغشته كرده صبح روز بعد نيز آن را با آب و سركه شستشو دهيد. پس از چند هفته نتيجه را خواهيد ديد.
    11- روش مناسب ديگر براي خلاص شدن از شوره سر اين است كه موها را با عصاره آبي بذر شنبليله آغشته كرده پوست سر را با اين عصاره ماساژ داده چند دقيقه بگذاريد بماند و سپس شستشو دهيد.
    12- همچنين ماليدن روغن زيتون و بادام بر پوست سر براي رهايي از شوره سر توصيه شده است.
    13- يكي ديگر از دستورالعمل هاي توصيه شده براي درخشندگي مو ها اين است كه موز را با عسل مخلوط كرده به مدت 40 -30 دقيقه اجازه دهيد روي سر بماند و بعد شستشو دهيد.
    14- گفته شده براي جلوگيري از سفيد شدن مو نيز راههايي وجود دارد. يكي از اين روش ها استفاده از مخلوط يك گياه علفي به نام (Bhringraj (Eclipta elba ، Amala ، مرجان ، آهن و دانه كنجد سياه است كه در كاهش روند سفيد شدن مو موثر شناخته شده است.
    15- روش مناسب ديگر براي داشتن موهاي سالم ماليدن عصاره برگهاي گشنيز سبز بر روي پوست سر است.
    به هرحال توصيه اصلي و مهم رعايت رژيم غذايي سالم و شيوه زندگي مناسب است كه بر سلامت همه اعضاي بدن و از جمله موها تاثير مي گذارد. به ياد داشته باشيد انعكاس آنچه در بد ن اتفاق مي افتد بر روي پوست و مو نمايان مي شود. رژيم غذايي ناسالم و ناقص از نظر عناصر مهم براي سلامت ، بيماري ها و كمبود ويتامين ها و مواد معدني بر كيفيت موي سر اثر دارد و مشكلاتي مانند شوره ، نازك شدن موها ، ريزش مو و سفيد شدن زودرس به موها آسيب مي رسانند.

منبع:جام جم آنلاين

تشکر شده توسط : 10 کاربر
  4. mosafer

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با عرض سلام و روز بخير
    من گاهي وقتها شب به موهايم حنا ميگذارم و صبح آن را مي شويم.اما هروقت كه اينكار را انجام مي دهم ، مشاهده مي كنم كه صبح ‌‌(با عرض معذرت) رنگ ادرارم تغيير يافته و به رنگ سبز حنايي درآمده است.آيا واقعا علت آن حنا گذاشتن است يا اينكه مشكل كليوي دارم؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. mosafer نوشته است: با عرض سلام و روز بخير
    من گاهي وقتها شب به موهايم حنا ميگذارم و صبح آن را مي شويم.اما هروقت كه اينكار را انجام مي دهم ، مشاهده مي كنم كه صبح ‌‌(با عرض معذرت) رنگ ادرارم تغيير يافته و به رنگ سبز حنايي درآمده است.آيا واقعا علت آن حنا گذاشتن است يا اينكه مشكل كليوي دارم؟

سلام،
    به نظر نمی رسد علت حنا گذاشتن روی موها باشد، شاید علل دیگر از جمله مشکلات کلیوی در این امر دخیل باشند.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. با سلام خدمت جناب آقای دکتر صادقی.من موی بلند رو خیلی د وست دارم اما به محض اینکه موهام به کمرم میرسه ریزش شدید داره جوری که بسیار کم به نظر میرسه.سوال اول من این است:که هر چند روز 1 بار باید موها رو شست؟چون من معمولا هر روز موهایم را میشورم شنیدم که ضرر داره.2.چه شامپویی واسه شستن موها خوبه؟3.به من مصرف قرص مولتی ویتامین رو توصیه کردندکه دارای درصد بالای بیوتین باشه آیا درسته؟باید چند بار در هفته استفاده کنم؟4.هنگام چرب کردن موها با روغن های گیاهی فقط ساقه مو چرب بشه یا اینکه ریشه هم باید چرب بشه؟مرسی.

7. yalda68 نوشته است: با سلام خدمت جناب آقای دکتر صادقی.من موی بلند رو خیلی د وست دارم اما به محض اینکه موهام به کمرم میرسه ریزش شدید داره جوری که بسیار کم به نظر میرسه.سوال اول من این است:که هر چند روز 1 بار باید موها رو شست؟چون من معمولا هر روز موهایم را میشورم شنیدم که ضرر داره.2.چه شامپویی واسه شستن موها خوبه؟3.به من مصرف قرص مولتی ویتامین رو توصیه کردندکه دارای درصد بالای بیوتین باشه آیا درسته؟باید چند بار در هفته استفاده کنم؟4.هنگام چرب کردن موها با روغن های گیاهی فقط ساقه مو چرب بشه یا اینکه ریشه هم باید چرب بشه؟مرسی.

سلام

1- استانداردی در این مورد وجود ندارد . نوع و جنس مو تعیین می کنه شما هفته ای چند بار موها رو بشویید اما در حالت کلی اگر تصمیم دارید هرروز موها رو بشویید بهتره از شامپوی روزانه ( مصرف روزانه ) استفاده کنید که PH مناسبی داشته باشد .

2- شامپو باید با جنس موی شما ( چرب یا خشک ) متناسب باشه . مارک خاصی مدنظرم نیست اما بازهم توصیه می کنم اگر هرروز موها رو می شویید از شامپوهایی که مصرف روزانه آنها مورد تایید هست استفاده کنید .

3- مو عملا از پرتئین و ویتامین تغذیه می کند و اگر شما تغذیه متنوع و مناسبی دارید عملا نیازی به استفاده از این مکملها نیست اما در هر صورت کمک کننده هستند . نه فقط در مورد مو که در مورد سلامت عمومی بدن
    روی این مکمل ها نوشته شده روزانه چند عدد باید مصرف شود و توصیه من اینه که بیش از 1-2 ماه بطور مستمر مصرف نکنید

4- قطعا اگر چربی به ریشه مو نرسد خیلی بهتر است .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 7 کاربر ديگر
  8. حنا و ختمی بايد باهم مخلوط بشن؟

برای موهای خيلی چرب هم توصيه اي دارين؟ موهايی که هروز چرب ميشن و نسبتاً کم پشت هستن.

روشی برای پر پشت شدن مو (رشد مو تو قسمت های خاليه سر) ميتونيد معرفی کنيد؟

رزماری باعث رشد موهای جديد ميشه؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  9. موهاي من خيلي نازک شدن. خيلي هم ريزش دارن طوري که نگرانم کرده. هر دقيقه که دستي بهشون بکشم حداقل يکي دو تار به دستم مياد که ريخته. چکار کنم؟ از چه شامپويي استفاده کنم؟ براي تقويت چي مصرف کنم؟

10. yandi نوشته است: حنا و ختمی بايد باهم مخلوط بشن؟

برای موهای خيلی چرب هم توصيه اي دارين؟ موهايی که هروز چرب ميشن و نسبتاً کم پشت هستن.

روشی برای پر پشت شدن مو (رشد مو تو قسمت های خاليه سر) ميتونيد معرفی کنيد؟

رزماری باعث رشد موهای جديد ميشه؟

حنا  و ختمی ؟ چیزی در این مورد نمی دونم . ولی فکر می کنم یکم خیارم تووش رنده کنید بد نشه

موهای چرب رو باید هرروز با شامپوی مناسب شست . از طرفی چربی بیش از حد پوست و مو ممکنه ریشه در مسائل هورمونی داشته باشه و بهتره چک بشید .

نازکی و کم پشت شدن مو ها هم یکی از نشانه های مشکلات هورمونی هست پس دوباره توصیه می کنم به متخصص مراجعه کنید . از طرفی تا علت این نازکی و کم پشتی ( هورمونی - کم خونی - استرس - مصرف برخی داروها بخصوص برخی داروهای ضد اضطراب و افسردگی و یا ... ) مشخص نشه ، نمیشه در مورد درمان تصمیم گرفت . به دکتر مراجعه کنید

رزماری هم گفته میشه اثری مثل ماینوکسیدیل در تسریع گردش خون در پوست سر داره ( البته قدرت ماینوکسیدیل رو نداره ) و می تونه باعث رویش مجدد موهای ریخته شده بشه . کلای توصیه مضری نمی تونه باشه فقط وقتی رزماری رو به موهاتون بزنید انگار روی کله تون یک باب مغازه عطاری باز شده ! بوش همه جا رو ور می داره

کلاه شما بخاطر مو و اعصاب اگر روزی یک عدد ب کمپلکس همراه یک لیوان آب پرتقال بخورید به خودتون لطف کردید

تشکر شده توسط : 7 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید