شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

دور بینی و نزدیک بینی

1. دوربینی یا هایپروپیا یک عیب انکساری بینایی است که هنگامی رخ می‌دهد که فرد در دیدن اشیای نزدیک دچار اشکال یاشد.
    شیوع دوربینی از نزدیک بینی کمتر است. دوربینی در اغلب موارد ارثی است.
    دوربینی وقتی ایجاد می‏شود که یا چشم نسبت به انحنای قرنیه طول کمتری داشته و یا قرنیه نسبت به طول چشم انحنای کمتری دارد، در نتیجه نور واردشده به چشم در پشت شبکیه متمرکز می‏شود. در این حالت اشیای دور تار بنظر می‏رسند و تصاویر نزدیک حتی بیشتر تار می‏شوند.
    افراد جوان که دوربین هستند می‏توانند با استفاده از قدرت متمرکزکننده عدسی چشم، تصویر را از پشت شبکیه به روی شبکیه بیاندازند و در نتیجه واضح ببینند. اما در دوربینی شدید یا سنین بالاتر این توانایی کاهش یافته و بیماران احتیاج به عینک مطالعه یا عینک دو دید دارند.
    دوربینی را نباید با پیرچشمی اشتباه کرد که در آن هم توانایی دید نزدیک مختل می‌شود. پیرچشمی به علت کاهش دامنه تطابق در نتیجه تغییرات ناشی از پیری در عدسی چشم رخ می‌دهد.
    دوربینی به میزان کم را گاهی درمان نشده باقی می‌گذارند. در موارد شدیدتر عینک‌های با عدسی تصحیحی محدب یا مثبت یا لنزهای تماسی و در برخی موارد جراحی می‌تواند به بهبود دید مبتلایان به دوربینی کمک کند.
    با افزایش سن توانایی متمرکز کردن تصویر بر روی شبکیه کاهش می‏یابد و بتدریج وابستگی چشم‏های دوربین به عینک بیشتر می‏شود و به شماره بالاتری نیاز پیدا می‏کنند.
    علائم دوربینی شامل تاری دید، اشکال در دیدن اشیای نزدیک و در برخی موارد تنبلی چشم و  لوچی است.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

نزدیک‌بینی یا مایوپیا یک عیب انکساری بینایی است که هنگامی رخ می‌دهد که شخص در دیدن اشیای دور د چار اشکال باشد.
    مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد نزدیک‌بینی موثر هستند.
    سابقه خانوادگی مهمتربن عامل زمینه‌ساز برای نزدیک‌بینی است، اما.انجام مرتب کارهای در فاصله نزدیک به چشم نیز احتمال بروز نزدیک‌بینی را افزایش می‌دهد.
    نزدیک بینی معمولا از اوایل دهه دوم زندگی شروع شده و با رشد اندازه چشم در طی بلوغ افزایش می‏یابد و معمولا بعد از 18 سالگی متوقف می‏شود.
    اگر قرنیه نسبت به اندازه چشم انحنای بیشتری داشته باشد یا اندازه چشم نسبت به انحنای قرنیه بیشتر از حد معمول باشد, نزدیک‏ بینی ایجاد می‏گردد. درنتیجه نور واردشده به چشم بصورت دقیق بر روی شبکیه متمرکز نمی‏شود و وضوح تصاویر کاهش می‏یابد.
    واژه نزدیک بینی بدین معناست که شما می توانید اشیای نزدیک را واضح‏تر از اشیای دور ببینید. البته اشیای نزدیک در فاصله متناسب با نمره چشم واضح دیده می‏شود. برای مثال فردی که  نمره نزدیک بینی 2 دارد، اشیا را در فاصله 50 سانتی‏متری از چشم واضح می‌بیند.
    افرادی که نمره نزدیک بینی آنها کمتر از 3 است، این امتیاز را دارند که بدون عینک اشیای نزدیک را واضح می‏بینند. بسیاری از افراد نزدیک‏بین در هنگام مطالعه از عینک استفاده نمی‏کنند.
    عینک با عدسی‌های مقعر یا نمره منفی، لنزهای تماسی یا جراحی با اشعه لیزر  ممکن است برای تصحیح نزدیک بینی به کار رود.
    کالج اوپتومتریست‌‌های آمریکا این توصیه‌ها را برای کاهش یاپیشگیری از نزدیک‌بینی ارائه می‌کند:
    هنگام خواندن وضعیت مناسبی به خود بگیرید - مستقیم بنشینید و با نزدیک یا دورنگه‌داشتن بیش از حد کتاب به چشمان‌تان فشار نیاورید.
    ترتیبی دهید که همیشه هنگام مطالعه یا کار نور اتاق مناسب باشد.
    هنگام مطالعه یا کار با کامپیوتر یا هر فعالیتی که ممکن است به چشم فشارآورد، به طور منظم کار را قطع کنید و به چشمهای‌تان استراحت دهید.
    اگر متوجه شدیدکه موقع خواندن قوز می‌کنید یا در دیدن اشیای دور مشکل دارید به متخصص چشم یا اوپتومتریست مراجعه کنید.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

منبع :

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام و خسته نباشید.
    می خواستم بدونم استفاده از عینک ،نزدیک بینی  یا دوربینی را درمان می کنه؟ چون من شنیدم که عینک هایی که به این منظور تجویز میشه فقط برای اینکه چشم ضعیف تر نشه ؟
    من خودم نزدیک بین هستم و الان عینک نمره 1.25 دارم. می خوام بدونم استفاده از عینک این مشکل را حل می کنه؟
    چه درمان دیگری دارد؟
    آیا استفاده از ویتامین a کمکی می کنه؟

3. goleyas نوشته است: سلام و خسته نباشید.
    می خواستم بدونم استفاده از عینک ،نزدیک بینی  یا دوربینی را درمان می کنه؟ چون من شنیدم که عینک هایی که به این منظور تجویز میشه فقط برای اینکه چشم ضعیف تر نشه ؟
    من خودم نزدیک بین هستم و الان عینک نمره 1.25 دارم. می خوام بدونم استفاده از عینک این مشکل را حل می کنه؟
    چه درمان دیگری دارد؟
    آیا استفاده از ویتامین a کمکی می کنه؟

سلام،
    همانطور که در بالا هم ذکر شده این مشکلات (دوربینی و نزدیک بینی) به دلیل ایجاد مشکلات انکساری در مسیر بینایی رخ می دهد. از عینک برای اصلاح مشکل ایجاد شده استفاده می شود و نه برای رفع آن. به طور ساده، یعنی اینکه به دلیل تغییراتی که در ساختار چشم شما ایجاد شده شما بدون استفاده از وسایل کمک بینایی قادر به دیدن صحیح مناظر نیستید و با استفاده از عینک این مشکل اصلاح می شود. البته روشهای جراحی وجود دارد که شما را از استفاده عینک بی نیاز می کنند. سلولهای بینایی برای فعالیت خود نیاز به ویتامین آ دارند ولی مشکل انکساری شما را برطرف نمی کنند و شما باید از عینک برای رفع آن استفاده نمایید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید