شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کنترل قند خون

1. با سلام حضور دكتر رهام محترم
    من يك سوال داشتم
    از اسفند 85 فهميدم قندم 150 است و كلسترولم هم بالا بود خيلي ترسيدم و از همه مهمتر اينكه از دارو ميترسم كلا ادم مضطرب و افسرده اي هستم و مشكلات زيادي در زندگي داشتم الان داروهاي ارامبخش مصرف ميكنم (كلوميپرامين 35 ميلي عصر و آلپرازولام نصف نيم ميلي ظهر و يه عدد نيم ميلي عصر )و حالا بعد از اون ازمايش اسفند با رژيم تونستم قندم را به 106 برسونم ولي يك ماه گذشته باز كم كم شروع كردم بسكويت و كلوچه و انجير خشك وخربزه و... مصرف كردم الان مجدد ازمايش دادم  قندم شده 140 وكلسترولم  فكر كنم 260 بودبهرحال بالا بود الان نگرانم يعني دوباره ميتونم كنترلش كنم مشكلي برام پيش نمياد من خيلي نگران سلامتيم هستم اما از مصرف دارو ميترسم و دلم ميخواد اين ارامبخشها را هم ترك كنم چون سالهاست مصرف ميكنم قدم 164 و وزنم تقريبا 77-78 و از شما خواهش ميكنم كمكم كني تا بتونم خوب بشم ولي نميدونم چكار كنم اگه بگي رژيم بگيرم من ناراحتي معده هم دارم و گرسنگي را نميتونم تحمل كنم و نان را بيشتر از غذا ميخورم كه عامل مهم در چاقي من بوده خواهش ميكنم با دقت بخوانيد و كمكم كنيد من خيلي تنهام و ........ از لطف شما بينهايت ممنونم.ياعلي مدد

2. سلام
    من پزشک نیستم , فقط یکسری اطلاعات بهت میدم پس حرفهای من بعنوان نظر پزشکی نیست.
    قطعا اقای صادقی جواب کاملی به شما خواهند داد .
    کاش مشخصاتی مثل سن , جنسیت , وضعیت تاهل میدادی .
    به احتمال زیاد زمینه ژنتیکی  بیماری قند رو داشتی و بعد با تغذیه بد اون رو بوجود اوردی .
    وقتی ازمایش خون یکبار از مرز مجاز بگذره یعنی بیماری قند بوجود امده , پس مجبور به رعایت یکسری نکات هستی .
    فکر نکن باید رژیم دائم و سفت و سخت بگیری , ولی باید نحوه تغذیه ات رو تعدیل کنی.
    از یک پزشک متخصص تغذیه برنامه بگیر .
    شما نباید مواد کربوهیدراتی  قندی ) با ضریب گلیسمیک بالا بخوری ( این ضریب بر دو صورت ارد سفید و گلوکز سنجیده میشه , که معمولا در جدوال از گلوکز به عنوان پایه و 100 استفاده میشه )
    شما باید از مواد غذائی با ضریب گلیسمیک کمتر از 50 استفاده کنی , خربزه ( بالاخص سرد ان ) و میوه های خشک و شیرینی ها از بیشترین ضریب برخوردارن و قند خون رو خیلی سریع بالا میبرن ..
    علاوه بر ضریب گلیسمیک غذاها , بار کربوهیدراتی نیز مهم هست , یعنی میزان مقداری که از اون نوع مصرف کردی . ( از لحاظ وزنی )
    همراه با ازمایش قند خون ناشتا و 2 ساعت بعد از غذا از ازمایش " هموگلوبین  ای - وان - سی نیز استفاده کن ( این ازمایش میزان نواسانات قند خون را در 3-4 ماه گذشته مشخص میکند )
    جهت ثبات قند خون و جلوگیری از گرسنگی و ناراحتی معده 3 وعده غذای اصلی به میزان کم  حجم مصرف کن و 2-3 وعده میان وعده خوب هم بخور .
    میان وعده هم ترکیبی از پروتیین و کربو هیدرات و میوه باشد ( البته کم حجم )
    میتونی جداول ضریب گلیسمیک مواد غذائی رو در اینتر نت سرچ کنی یا از کتب مربوطه در این زمینه استفاده کنی .
    دو چیز رو فراموش نکن , ورزش و تغذیه که حتی روی ذهن و احساسات تاثیر زیادی دارند , و میتونند تو رو از شر داروهای آرامبخش خلاص کنند .

3. sara3 نوشته است: با سلام حضور دكتر رهام محترم
    من يك سوال داشتم
    از اسفند 85 فهميدم قندم 150 است و كلسترولم هم بالا بود خيلي ترسيدم و از همه مهمتر اينكه از دارو ميترسم كلا ادم مضطرب و افسرده اي هستم و مشكلات زيادي در زندگي داشتم الان داروهاي ارامبخش مصرف ميكنم (كلوميپرامين 35 ميلي عصر و آلپرازولام نصف نيم ميلي ظهر و يه عدد نيم ميلي عصر )و حالا بعد از اون ازمايش اسفند با رژيم تونستم قندم را به 106 برسونم ولي يك ماه گذشته باز كم كم شروع كردم بسكويت و كلوچه و انجير خشك وخربزه و... مصرف كردم الان مجدد ازمايش دادم  قندم شده 140 وكلسترولم  فكر كنم 260 بودبهرحال بالا بود الان نگرانم يعني دوباره ميتونم كنترلش كنم مشكلي برام پيش نمياد من خيلي نگران سلامتيم هستم اما از مصرف دارو ميترسم و دلم ميخواد اين ارامبخشها را هم ترك كنم چون سالهاست مصرف ميكنم قدم 164 و وزنم تقريبا 77-78 و از شما خواهش ميكنم كمكم كني تا بتونم خوب بشم ولي نميدونم چكار كنم اگه بگي رژيم بگيرم من ناراحتي معده هم دارم و گرسنگي را نميتونم تحمل كنم و نان را بيشتر از غذا ميخورم كه عامل مهم در چاقي من بوده خواهش ميكنم با دقت بخوانيد و كمكم كنيد من خيلي تنهام و ........ از لطف شما بينهايت ممنونم.ياعلي مدد

سلام،
    پس از مشخص شدن وجود اختلال در قند خون اولین اقدام درمان طبی تغذیه ای MTN و ورزش جهت تسریع کاهش وزن می باشد. اگر به دنبال این اقدامات و پس از 3 تا 4 هفته سطح مطلوب قند خون ایجاد نشد، درمان دارویی لازم می باشد.
    برخی موارد در تغییر شیوه زندگی (رژِم غذایی سلامت، انتخاب غذای مناسب و فعالیت بدنی) و درمان طبی تغذیه در بالا گفته شده ولی پروتکل کلی توصیه های تغذیه ای در مبتلایان به دیابت به شرح زیر می باشد:
    1 - تامین تقریبا 20 - 15 درصد کیلوکالری روزانه با مصرف پروتئین
    2 - چربی های اشباع شده به میزان کمتر از 10 %
    3 - چربی های اشباع نشده چند ظرفیتی تقریبا 10 %
    4 - 70 - 60 درصد باقیمانده کالری بین کربوهیدرات ها و چربی های اشباع نشده یک ظرفیتی تقسیم می گردد. اندکس گلیسمی غذا اهمیت چندانی ندارد.
    5 - جهت حفظ سلامت، مصرف فیبرها (35 - 20 گرم) و سدیم کمتر از 3000 میلی گرم توصیه می شود.
    6 - استفاده از شیرین کننده های انرژی زا مثل سوکروز مورد قبول استو مصرف قند باید با نیاز به انسولین مصرفی هماهنگ باشد.
    7 - مصرف کلسترول کمتر از 300 میلیگرم در روز
    8 - تمام احتیاط ها و توصیه ها در مورد مصرف الکل در فرد عادی، در بیمار دیابتی هم صادق است.
    در ضمن شما می بایست فشار خون خود را نیز بررسی کنید چون ممکن است فشار خونتان هم بالا باشد. در هر صورت توجه داشته باشید که این بیماری تا آخر عمر با شما همراه خواهد بود، هرچه بیشتر عوامل خطر ساز مثل چاقی، رژیم غذایی نامناسب و ... را از خود دور نگه دارید، دیرتر مجبور به استفاده از دارو خواهید شد. به نظر من در حال حاضر تغییر شیوه زندگی Lifestyle Modification و ارزیابی مستمر جهت بررسی اثر این تغییرات در میزان قند خون بهترین راه حل برای شما می باشد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. با سلام مجدد حضور دكتر رهام محترم
    از پاسختان ممنونم
    ميخ.استم مطمئن بشم كه مشكلم خطرناك نيست براي هميت توضيح بيشتري عرض ميكنم
    نوشته بودند ممكنه جنبه ارثي داشته قند خونم ولي نه هيچكس در خونواده و فاميل ما قند نداشته
    درسايت شما ديدم كه قرصهاي كلوميپرامين باعث تغييرات قند خون ميشن كه من الان مصرف ميكنم؟
    من تحرك زيادي ندارم پشت ميزنشينم ولي گاهي ميرم پياده روي يك ساعته اون مدت كه قندم تا 106 پايين اومد هرروز يكساعت عصرها پياده روي داشتم .
    همون اوايل دو سه بار فشار خونم كه چك كردم 16-16-12 بود وليي چند بار بعد 10-12 بود ميگفتن بخاطر اينه كه ترسيدم از بيماريم
    راستي شما منو خيلي ترسوندين گفتين بيماريم تا اخر عمر با منه يعني ديگه اميدي نيست؟
    ازمايش اي-وان-سي كه نوشتن چي هست؟ لازمه؟
    ميشه به من برنامه غذايي مناسب بدين؟
    در ضمن من 31 سال دارم و 20 كيلو اضافه وزن هم دارم؟
    اگه لطف كنيد و عاميانه يعني زير ديپلم برام توضيح بدي چون از اصطلاحات تخصصي زياد نمي فهمم ولي فكر نكني ديپلمم Smile  نه ليسانسم اما ميخوام بهتر بفهمم و خيالم اسوده بشه(يه جور وسواس فكريه)
    اين توضيحات دوستمان را كه اصلا متوجه نشدم
    اگر لطف كني به من برنامه بدي ممنون ميشم و بگيد چه ميوههاي قند دارن و كدوم بهتره؟
    راستي چايي سبز تاثير درماني داره؟
    خيلي مشوشم و پرازاسترس ونگراني-من خوب ميشم يا نه؟؟؟؟؟؟
    ببخشيد پرحرفي كردم ممنون از لطفتون-ياعلي  Embarassed

5. sara3 نوشته است: با سلام مجدد حضور دكتر رهام محترم
    از پاسختان ممنونم
    ميخ.استم مطمئن بشم كه مشكلم خطرناك نيست براي هميت توضيح بيشتري عرض ميكنم
    نوشته بودند ممكنه جنبه ارثي داشته قند خونم ولي نه هيچكس در خونواده و فاميل ما قند نداشته
    درسايت شما ديدم كه قرصهاي كلوميپرامين باعث تغييرات قند خون ميشن كه من الان مصرف ميكنم؟
    من تحرك زيادي ندارم پشت ميزنشينم ولي گاهي ميرم پياده روي يك ساعته اون مدت كه قندم تا 106 پايين اومد هرروز يكساعت عصرها پياده روي داشتم .
    همون اوايل دو سه بار فشار خونم كه چك كردم 16-16-12 بود وليي چند بار بعد 10-12 بود ميگفتن بخاطر اينه كه ترسيدم از بيماريم
    راستي شما منو خيلي ترسوندين گفتين بيماريم تا اخر عمر با منه يعني ديگه اميدي نيست؟
    ازمايش اي-وان-سي كه نوشتن چي هست؟ لازمه؟
    ميشه به من برنامه غذايي مناسب بدين؟
    در ضمن من 31 سال دارم و 20 كيلو اضافه وزن هم دارم؟
    اگه لطف كنيد و عاميانه يعني زير ديپلم برام توضيح بدي چون از اصطلاحات تخصصي زياد نمي فهمم ولي فكر نكني ديپلمم Smile  نه ليسانسم اما ميخوام بهتر بفهمم و خيالم اسوده بشه(يه جور وسواس فكريه)
    اين توضيحات دوستمان را كه اصلا متوجه نشدم
    اگر لطف كني به من برنامه بدي ممنون ميشم و بگيد چه ميوههاي قند دارن و كدوم بهتره؟
    راستي چايي سبز تاثير درماني داره؟
    خيلي مشوشم و پرازاسترس ونگراني-من خوب ميشم يا نه؟؟؟؟؟؟
    ببخشيد پرحرفي كردم ممنون از لطفتون-ياعلي  Embarassed

سلام،
    اول از همه اینکه شما باید این استرس و آشفتگی را از خود دور کنید.
    دوم اینکه ... بله این بیماری تا آخر عمر با شما هست و شما هم باید مراقبت از خود را بیشتر کنید اما توجه داشته باشید که این عوارض بیماری است که ممکن است دردسر ساز شوند پس با انجام درمانهای مناسب دارویی و نیز رعایت رژیم غذایی ، کاهش وزن و پایین نگه داشتن آن می توانید از بروز عوارض جلوگیری نمایید. تمام عوارض این بیماری به دلیل بالا بودن قند خون رخ می ده پس اگر فردی با رعایت اصول پزشکی قند خون خود را در حد مطلوب نکه دارد اصلا جای نگرانی نخواهد داشت.
    شما وقتی آزمایش خون می دهید، مقدار قند خون شما در آن لحظه محاسبه می شود، اما با اندازه گیری هموگلوبین A1C می توان از قند در حدود 3 -4 ماه گذشته اطلاع کسب نمود و برای ارزیابی روند درمان از آن استفاده می شود.
    در مورد رژیم غذایی هم به نظر من بهتره که با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید تا با یک برنامه ریزی دقیق و بلند مدت بهترین نتیجه را بگیرید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید