شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درد نامحسوس بیضه راست

1. سلام خدمت دوستان گرامی
    4 الی 5 روز بیضه سمت راست من درد نامحسوسی داشت که بعد از لمس بیضه درد کمی بیشتر می شد و به پهلو هام سرایت می کرد که با لمس بیشتر متوجه شدم از رگ یا لوله ای هست که به بیضه متصله که اگه اشتباه نکنم لوله اسپرم بر باید باشه الان چند روزی هست که درد کامل از بین رفته و مشکلی ندارم ولی میخواستم بدونم ممکنه مورد یا بیماری خواصی باشه و نیاز به مراجعه به پزشک هست یا نه
    ممنون از دوستان

2. shasha1364 نوشته است: سلام خدمت دوستان گرامی
    4 الی 5 روز بیضه سمت راست من درد نامحسوسی داشت که بعد از لمس بیضه درد کمی بیشتر می شد و به پهلو هام سرایت می کرد که با لمس بیشتر متوجه شدم از رگ یا لوله ای هست که به بیضه متصله که اگه اشتباه نکنم لوله اسپرم بر باید باشه الان چند روزی هست که درد کامل از بین رفته و مشکلی ندارم ولی میخواستم بدونم ممکنه مورد یا بیماری خواصی باشه و نیاز به مراجعه به پزشک هست یا نه
    ممنون از دوستان

– درد بیضه نشانهٔ چیست؟
    برای یک مرد چیزی دردناک‌تر از وارد آوردن ضربه‌ای به بیضه‌هایش نیست. اما همهٔ دردهای بیضه ناشی از ضربهٔ خارجی نیست. گاهی منشأ درد در خود آنها است. علت احتمالی درد بیضه بستگی به سن شما دارد. درد بیضه در بزرگسالان می‌تواند ناشی از التهاب اپیدیدیم در اثر عفونت آن باشد. (اپیدیدیم یا بربخ لوله‌ای پیچ‌خورده در پشت بیضه و داخل کیسهٔ آن است.) در اینجا نه تنها پوست بیضه درد می‌گیرد،بلکه احتمالاً احساس تورم یا برآمدگی در اپیدیدیم خواهید کرد.
    به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،   درد بیضه در کودکان و نوجوانان ممکن است در اثر پیچیده شدن طناب منوی متصل به بیضه به دور آن است. چیزی شبیه به این در کودکان بسیار شایع و کمتر جدی است (گرچه ممکن است دردناک باشد) که پیچ‌خوردگی جائی به نام زائدهٔ بیضه یا اپیدیدیم است. این پیچ‌خوردگی‌ها خودبه‌خود روی می‌دهد، گاهی در حال بازی و گاهی نیز در نیمه شب.
    درد بیضه می‌تواند ناشی از اوریون باشد. به‌علاوه، ممکن است علل غیر مستقیمی مثل فشردگی اعصاب پشت، سنگ‌کلیه، سیاهرگ‌های واریسی طناب منوی.
    -درمان درد بیضه
    گذراندن وقت در هنگامی که از درد شدید بیضه دولا شده‌اید جایز نیست، چون اگر پیچیده شدن طناب منوی به دور آن علت درد باشد فقط چهار تا شش ساعت تا مرگ بیضه در اثر نرسیدن خون فاصله هست. و وقتی به بیمارستان برسید، تشخیص اینکه درد ناشی از پیچیدگی بیضه، اپیدیدیم، یا فتق است فرقی ندارد. تمام اینها مثل هم دردناکند و تشخیص آن حتی برای پزشک دشوار است. بنابراین، درد حاد بیضه را فوراً به پزشک اطلاع دهید، چون اگر ظرف چند ساعت درمان نشود، به از دست رفتن بیضه منجر می‌گردد.
    به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  بیضه را بلند کنید. یک آزمایش ساده، ولی نه دقیق، این است که با گذاشتن بالشی در زیر لمبر، پوشیدن بیضه‌بند، یا تغییر وضعیت بیضهٔ متورم را بلند کنید. درد التهاب اپیدیدیم موقتاً تسکین می‌یابد، ولی درد پیچ‌خوردگی تشدید می‌شود. فرد دچار پیچ‌خوردگی ممکن است تهوع هم داشته باشد یا استفراغ کند.
    چرخاندن بیضه را به پزشک بسپارید. پزشک ممکن است بتواند بیضه را بدون جراحی نجات دهد، اما این کار اغلب بسیار دردناک است. معمولاً عمل جراحی اجتناب‌ناپذیر می‌شود. پزشک پیچ‌خوردگی را باز کرده و سپس آن را به درون پوست بیضه می‌دوزد تا دوباره گرفتار نشود. حتی اگر بدون عمل هم پیچ‌خوردگی باز شود، پزشک ممکن است عمل جراحی ثابت کردن بیضه را لازم بداند.
    آن را خنک کنید. اگر پزشک پیچ‌خوردگی زائدهٔ بیضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص دهد، نیازی به جراحی نیست. این پیچ‌خوردگی گرچه دردناک است، اما خطرناک نیست. در این حالت، پزشک کمپرس یخ، بالاگرفتن پوست بیضه و داروهای مسکن به‌مدت چند هفته تجویز می‌کند، گرچه درد به‌طور عادی ظرف دو یا سه روز فروکش می‌کند. با گذاشتن بالش در زیر لمبر یا پوشیدن شورت ورزشی بیضه‌ها را بالا بگیرید. اگر درد طول بکشد، عمل جراحی ممکن است لازم شود.
    درد عفونت بیضه. عفونت‌های باکتریائی یا مقاربتی – معمولاً از باکتری ناشناخته، ولی گاهی ناشی از باکتری سوزاک یا کلامیدیا – دردی ایجاد می‌کند که هر ساعت بیشتر می‌شود. گرچه بیشتر افراد مبتلا به عفونت بیضه از نظر جنسی فعالند، ولی تماس جنسی تنها علت این عفونت‌ها نیست. هر باکتری، مخصوصاً باکتری‌های آلوده‌کنندهٔ مجاری ادرار، می‌توانند باعث درد بیضه شوند.
    وقتی بیضه عفونی شود، برآمدگئی در داخل پوست آن احساس می‌شود که قرمز و در تماس گرم است. ادرار کردن ممکن است دشوار و ترشح آلت تناسلی دیده شود.
    التهاب اپیدیدیم مانند پیج‌خوردگی حال اورژانس ندارد. اما شدت درد ممکن است شما را بی‌درنگ نزد پزشک بفرستد. پزشک آن را با تجویز آنتی‌بیوتیک درمان می‌کند. خود نیز می‌‌توانید کارهائی برای کمک به آن انجام دهید.
    استراحت کنید. استراحت در تسریع درمان التهاب اپیدیدیم مؤثر است. بالا گرفتن بیضه درد را کمتر می‌کند.
    حمام کنید. دراز کشیدن در وان آب گرم تورم و درد را کم کرده و جریان خون را بیشتر می‌کند.
    کمپرس یخ کنید. کمپرس بیضه با یخ نیز درد و تورم را کاهش می‌دهد.
    بیضه‌بند بپوشید. پوشیدن بیضه‌بند، استراحت مطلق به‌مدت چند روز، و گذاشتن یخ برای رفع درد ناشی از اوریون کافی است.
    – چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
    – درد بیضه یا پوست آن با تورم، تهوع، استفراغ، دردشکم، قرمزی، ترشحات تناسلی، یا اشکال در دفع ادرار همراه است.
    منبع:www.patoghee.in

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. تشکر میکنم از متنی که دوستمون گذاشت ولی متاسفانه من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم
    من هنوز وقتی بیضه راستم رو بررسی میکنم متوجه میشم لوله اسپرم بر یا رگ یا هر چیز دیگه ای که هست که متصل به بیضه راستم هست خیلی بزرگ و محسوس هست که همین لوله هم چند روز قبل عامل درد نامحسوس من بود که البته درد رفع شده ولی همچنان این لوله بزرگ و محسوس هست و با لمس بیضه به راحتی به دست میاد ولی اگر این لوله اسپرم بر هست چرا در بیضه چپ بسیار سخت تر بدست میاد و اندازه کوچکتری هم داره من بدنبال این جوابمکه این چی هست آیا واریکوسله و من اشتباهی فکر میکنم لوله اسپرم بر هست
    ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن من زیاد علاقه ای به مراجعه به پزشک در این زمینه ندارم
    با تشکر

4. shasha1364 نوشته است: تشکر میکنم از متنی که دوستمون گذاشت ولی متاسفانه من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم
    من هنوز وقتی بیضه راستم رو بررسی میکنم متوجه میشم لوله اسپرم بر یا رگ یا هر چیز دیگه ای که هست که متصل به بیضه راستم هست خیلی بزرگ و محسوس هست که همین لوله هم چند روز قبل عامل درد نامحسوس من بود که البته درد رفع شده ولی همچنان این لوله بزرگ و محسوس هست و با لمس بیضه به راحتی به دست میاد ولی اگر این لوله اسپرم بر هست چرا در بیضه چپ بسیار سخت تر بدست میاد و اندازه کوچکتری هم داره من بدنبال این جوابمکه این چی هست آیا واریکوسله و من اشتباهی فکر میکنم لوله اسپرم بر هست
    ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن من زیاد علاقه ای به مراجعه به پزشک در این زمینه ندارم
    با تشکر

سلام
    بیماری واریسکول در 90 درصد مواقع در سمت چپ اتفاق می افتد ولی علائم شما کمی هم شبیه واریسکول گرید 2 است... البته تشخیص نهایی برعهده پزشک متخصص با انجام ازمایشات مربوط است و این صرفا یک احتمال بر اساس پست های ارسالی شماست

بیماری واریکوسل (varicocele) باعث بزرگ شدن رگ ها درون کیسه بیضه می شود. واریکوسل مشابه بیماری ورید واریسی (varicose vein) که در پا رخ می دهد می باشد. واریکوسل یکی از معمول ترین دلایل کاهش اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم که می تواند باعث نازایی و ناباروری مردان شود، بااینحال همه انواع آن برروی تولید اسپرم تاثیری ندارند. درضمن واریکوسل می تواند باعث کوچک شدن بیضه ها نیز شود.

اکثر انواع واریکوسل در گذر زمان رشد می کنند، خوشبختانه بیشتری انواع واریکوسل را می توان مشخص نموده و خیلی از آنها نیاز به درمان خاصی ندارند، البته زمانیکه واریکوسل باعث ناراحتی شما شود، معمولا نیاز به جراحی برای درمان و بهبود آن وجود دارد.

علایم واریکوسل
    بیماری واریکوسل اغلب نشانه و علامتی ندارد اما اگر علامتی ظاهر شود، این علایم می توانند شامل:

•رگ های بزرگ شده و پیچ خورده در کیسه بیضه
    •ورم ها و برآمدگی های درون کیسه بیضه که البته دردناک نیستند
    •درد در ناحیه کیسه بیضه کا ممکن است با نشستن، پاشدن و سایر کشش های فیزیکی افزایش یافته، در روز شدید تر شود و زمانیکه به پشت دراز می کشید بهتر شود.
    دلایل واریکوسل
    واریکوسل زمانی رخ می دهد که دریچه های درون رگهای در امتداد طناب اسپرمی، جلوی جریان خون را گرفته و کارایی آن را مختل می کنند. این مشکل باعث برگشتن خون به بالا و در نتیجه ورم و پهن شدن رگ ها می شود.

واریکوسل عموما به آرامی پیشرفت کرده، اغلب در سنین بلوغ شکل می گیرد، در مردان 15 تا 25 معمول تر است و عموما در سمت چپ کیسه بیضه دیده می شود. هرچند که عواملی که می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند، پیدا نشده اما نتایج بعضی از تحقیقات نشان می دهند که چاقی ممکن است خطر ابتلای شما به بیماری واریکوسل را افزایش دهد.

ظهور ناگهانی واریکوسل در مردان مسن ممکن است ناشی از تومور کلیه باشد و نیاز به بررسی دقیق دارد.

عوارض واریکوسل
    واریکوسل می تواند باعث کوچک شدن بیضه تحت تاثیر شده، همچنین می تواند باعث نازایی و ناباروری در مردان شود. علت اینکه این بیماری باعث ناباروری مردان شده معلوم نیست، اما می توان آنرا بدلیل افزایش دمای ناحیه و در نتیجه تاثیر بر شکل گیری و تحرک اسپرم شود.

تشخیص ابتلا به بیماری واریکوسل
    پزشک شما ناحیه کشاله ران از جمله کیسه بیضه و بیضه ها را برای تشخییص ابتلای شما به این بیماری بررسی می نماید. از آنجاییکه ممکن است واریکوسل با بررسی نواحی خود را نشان ندهد، برای تشخیص آن از سونوگرافی اسکروتوم استفاده کند.

انواع بیماری واریکوسل
    •گرید ۱: وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می‌باشند
    •گرید ۲: وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می‌باشند
    •گرید ۳: وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده‌اند
    •واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.
    درمان کردن و یا درمان نکردن واریکوسل
    واریکوسل یک بیماری خوش خیم است اما درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. تصمیم گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند: شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تاهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد. در مواردی که بیمار واریکوسل گرید دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد. اگر واریکوسل با اختلال در آزمایش منی همراه باشد، باز هم نیاز به عمل دارد.

در برخی رفرنس‌ها اگر مرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلا قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می‌شود. درمورد جراحی واریکوسل های بسیار خفیف یا ساب کلینیکال اختلاف نظر وجود دارد.

درمان واریکوسل
    همان طور که گفته شد واریکوسل درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. روشهای درمان آن یا با روشهای با برش جراحی است یا با روش آمبولیزاسیون (فرستادن لخته) از طریق پوست. جراحی واريکوسل يا به اصطلاح پزشکی واريکوسلکتومی بستن وريدهای بيضه مبتلا می باشد که پس از انسداد اين وريدها بتدريج بدليل عدم حرکت خون، وريدهای مسدود شده کوچک شده و از بين می رود و واريکوسل برطرف می گردد. اين اقدام از طريق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتيمتر قابل انجام است.

روشهای جراحی:
    •روش استاندارد طلایی جراحی واریکوسل روش اینگوینال میکروسکوپیک می‌باشد که با برش کوچک پایین شکم نزدیک خارج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام می‌شود. مزیت این روش حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب می‌باشد و میزان عود نیز کمتر است.
    •روش جراحی اینگوینال که تقریبا مانند روش اول است اما بدون میکروسکوپ انجام می‌شود و بنابراین عوارض آن بیشتر است.
    •روش جراحی رتروپریتوان که با برشی بالاتر از روش قبلی انجام می‌شود.
    •روش جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای کافی برای کار انجام می‌شود. اما در این روش احتمال اسیب عروق بزرگ یا روده‌ها یا مثانه و… هر چند ناشایع وجود دارد.
    •روش آمبولیزاسیون از راه پوست که از راه وریدهای کنار ران به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر به داخل وریدها فرستاده می‌شوند. این روش نیاز به متخصص رادیولوژی ماهر در این زمینه و تجهیزات پیشرفته دارد.
    سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه
    منابع ویکی پدیای فارسیhttp://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001284.htmhttp://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicocele/basics/definition/con-20024164

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. با سلام. حدود 20 روز قبل در فوتبال یک ضربه نه چندان محکم با توپ به بیضه من اصابت کرد. الان درد خفیفی در بیضه سمت راست دارم. البته وقتی لمس میکنم متوجه درد می شوم. در طول این مدت گاهی متوجه درد می شدم اما دو سه روز است که هر وقت دست می زنم کمی درد دارد. آیا علت همان ضربه است ؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید