شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

خون ریزی لثه حین مسواک

1. من معمولا وقتی دیر به دیر مسواک میزنم لثه هام خون ریزی میکنه ولی اگ یه مدت بطور متداول مسواک بزنم و فاصله نزارم شدتش کم میشه ولی هیچ وقت اونقدری طولانی مدت نشده مسواک زدنه روتینم که بتونم بگم ایا متوقف میشه این خون ریزی یا نه
    حالا سوالم اینه که این خون ریزی طبیعیه یا حکایت از بیماری لثه داره؟ به شخصه فک نمیکنم طبیعی باشه. چون یکی از اشنایان هم یکی دوبار گفته لثه هام بیش از حد سفیده
    راستی نوع مسواکیم که استفاده میکنم مدیومه ..
    پیش دندون پزشک رفتم یه نشون دادم بهش ولی چیز خاصی نگفت ،گفت چیزیت نیس .. ولی بنظر خودم طرف سرسری گرفته چون مسئله ی لثه ب دندون پزشکی ربطی نداره که
    حالا بنظرتون لازمه به  متخصص خاصی مراجعه کنم؟

2. سلام

خونریزی های لثه از نظر مدت،‌ تناوب تکرار،‌ شدت و سهولت بروز با هم تفاوت دارند. همچنین می توان خونریزی عود کننده را از خونریزی حاد تشخیص داد.
    - خونریزی مزمن عود کننده
    خونریزی مزمن لثه همیشه به خاطر منشا باکتریایی در لثه ایجاد می شود. این عفونت با درجات مختلف تقریبا همه افراد جامعه را درگیر می کند. باکتری ها در سطح دندان ها جای می گیرند و به تدریج ماده ای به نام پلاک دندانی را تشکیل می دهند. این پلاک ها اگر به خوبی با مسواک زدن از بین نروند به لثه هجوم می آورند و واکنش التهابی را به وجود می آورند. در نتیجه لثه ضعیف شده و بافت های آن نسبت به کوچکترین ضربه مستعد خونریزی می شوند. خونریزی ممکن است پس از مسواک زدن،‌ استفاده از نخ دندان، دندان قروچه و... ایجاد شود. اگر این عفونت درمان نشود،‌ به تدریج به التهاب لثه منجر خواهد شد که می تواند باعث جدا شدن لثه از دندان شود.
    - خونریزی حاد
    گاهی ممکن است به صورت موضعی خونریزی لثه مشاهده شود در حالی که نشانه ای از عفونت وجود ندارد. تحریک ضربه به لثه به خاطر مسواک یا جویدن خوراکی های سفت غالبا علت این حالت هستند که البته التهاب لثه وجود ندارد. سوزش لثه ناشی از خوراکی های گرم نیز می تواند عامل خونریزی باشد.
    خونریزی لثه با منشا مشکلات عمومی بدن
    بعضی مشکلات سلامت بدن می توانند منشا خونریزی های لثه باشند بدون اینکه التهاب لثه یا ضربه به لثه وجود داشته باشد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    - ناهنجاری های عروقی (‌کمبود ویتامین C یا حساسیت)
    - کمبود ویتامین K
    - مشکل پلاکت های خون
    - مشکلات انعقادی خون ( هموفیلی یا لوسمی)
    خونریزی همچنین ممکن است در نتیجه مصرف بیش از اندازه بعضی داروها مانند داروهای ضدانعقاد بروز کند.
    در برابر خونریزی های لثه چه باید کرد؟
    اکثر افراد خونریزی های لثه را بی اهمیت می دانند وبه عواقب آن توجهی ندارند. آنها عموما فقط به مشکلات دهان و سفیدی دندان ها دقت می کنند. در حالی که عفونت و التهاب لثه معمولا دیده نمی شوند زیرا در مراحل ابتدایی با درد و مشکلات زیبایی دندان ها همراه نیست. با این حال،‌ باید دانست که خونریزی لثه غیر عادی است،‌ لثه سالم رنگی صورتی دارد و با کمترین ضربه ای خونریزی نمی کند.
    - بهداشت مطلوب دهان و دندان
    اگر این مشکل به دلیل لتهاب باکتریایی باشد، باید پلاک های دندانی حذف شوند تا تهاجمات عفونی نیز به سرعت از بین بروند. از همین رو باید بهداشت دهان و مسواک زدن بهبود یابد. توصیه می شود دندان ها و همچنین لثه ها 2 تا3 بار در روز پس از غذاخوردن مسواک زده شوند. حرکات مسواک باید از سمت لثه به سمت دندان ها و با 45 درجه باشد.
    همچنین نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که مسواک های برقی بسیار مؤثرتر از مسواک های معمولی هستند. استفاده روزانه از نخ دندان یا مسواک های بین دندانی نیز برای از بین بردن ریزه های غذا و باکتری هایی که بین دندان ها جای گرفته اند، بسیار مهم و مفید است.
    - مشورت با دندانپزشک
    اگر خونریزی لثه بسیار پیشرفت کرده باشد و روش های بهداشتی دهان و دندان برای حل این مشکل کافی نباشد، باید حتما دندانپزشک مشورت کرد. توصیه می شود با مراجعه منظم هر سال یک بار برای پیشگیری و درمان عفونت ها در مراحل اولیه از تشدید مشکلات دهان و دندان پیشگیری کرد.
    منبع:www.Passportsante.fr

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. با این اوصاف بنظر من مشکلم همون خون ریزی مضعیه ،
    با مسواک یا نخ دندون کشیدن راحت خونریزی میکنه لثم موقع جویدن غذاهای سخت هم اذیت میکنه
    حالا باید چیکار کنم من رفتم پیش دندون پزشک ولی قضیه رو سهل گرفت احساس کردم طرف دراین زمینه مهارت نداره چون تو این متن هم نوشته بود در مراحل اولیش به این راحتیا خودشو نشون نمیده و اون دندون پزشک هم صرفا به یه بررسی بصری بسنده کرد
    دوستان چیزی به اسم متخصص دهان و لثه هست که برم پیشش؟ دندون پزشک نباشه!چون بنظرم تو تخصص اون انیست اصلا :/

4. سلام..
    برید پیش جراح لثه... بعضی دندون پزشکا تخصصشون امکان داره جراحی لثه یا.... باشه

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید