شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تورم غدد لنفاوي دو هفته ای

1. با سلام
    پسري هستم با سن بيست سال تمام
    حدود دو هفته است كه يكي از غدد لنفاوي گردنم در سمت چپ چانه متورم شده و هيچ دردي نداره اندازه اش هم حدودا اندازه نخوده كه با لمس عادي يا با چشم قابل تشخيص نيست بلكه بايد يكم با دقت جستجو كرد تا بشه پيداش كني
    توي اينترنت خوندم از علايم لنفوم هوچكين تورم بدون درد غدد لنفاوي گردن ، زير بغل و كشاله رانه همچنين علائمي مثل تب شديد ، تعريق شبانه ،خارش پوست و كاهش محسوس وزنه كه خدا رو شكر هيچ كدوم از اين علايم رو ندارم و فقط يكي از غدد لنفاويم بدون درد متورم شده
    دو سه روز پيش به پزشك مراجعه كردم و برام ازمايش cbc و esr و ldh نوشتن كه نتايجش رو خدمتتون عرض ميكنم :
    Wbc:9.6
    Rbc:6.21
    Hgb:17.7
    Hct:51.8
    Plt:254
    Neut:73
    Lymph:23
    Mono:2
    Eos2
    Esr 1hr:3mm
    Esr 2hr:7mm
    Ldh:293
    و ساير ازمايشات موجود در cbc هم كاملا طبيعي و نرماله پزشك هم گفت ازمايش خونم كاملا طبيعيه و مشكلي نداره البته أينم بايد بگم حدود يكسال و نيم پيش هم كه ازمايش داده بودم هماتوكريت و هموگلبينم مثل الان در سقف ميزان نرمال قرار داشت كه طبق نظر پزشك كاملا عادي بود
    بعد ازمايش chest x-Ray هم انجام دادم و اونم صد در صد طبيعي و بدون هيچ مشكلي بود
    نكاتي كه فكر ميكنم به تشخيص كمك كنه هم عرض ميكنم:
    من معمولا هر روزي كه دانشگاه داشته باشم حموم ميرم و بارها شده هنوز موهام كاملا خشك نشده بايد ميرفتم بيرون از خونه و طبيعتا سرماخوردگي و گرفتگي بيني هم در زمستان و هم تابستان رو زياد تجربه كردم ايا اين ميتونه علت تورم غدد لنفاوي باشه؟ در ضمن از ديروز يه تورم خيلي كوچيك هم بالاي حلقم احساس ميكنم كه به نظر خودم از دستكاري زياد اين ناحيه ست و اينكه از وقتي نسبت به اين موضوع حساس شدم مدام اين غدد لنفي رو دستكاري ميكنم و حتي اگه بخواد كوچيكتر بشه من فرصت اينكارو ازش ميگيرم. در ضمن در حال حاضر هيچ مشكلي أعم از كاهش وزن ، تب ، تعريق ، بي اشتهايي و بي حالي و غيره ندارم.
    حال با اين توصيفات به نظرتون بهترين كار چيه؟ از پزشكم كه متخصص داخلي هست پرسيدم ايا سي تي أسكن هم لازمه كه با قاطعيت گفتن نه و اينكه شايد تا يه ماه هم خوب نشه و مشكلي هم نيست
    پيشاپيش از صبر و حوصله تون براي خوندن اين موضوع تشكر ميكنم
    ممنون ميشم نظرتون رو بدونم

2. Debr نوشته است: با سلام
    پسري هستم با سن بيست سال تمام
    حدود دو هفته است كه يكي از غدد لنفاوي گردنم در سمت چپ چانه متورم شده و هيچ دردي نداره اندازه اش هم حدودا اندازه نخوده كه با لمس عادي يا با چشم قابل تشخيص نيست بلكه بايد يكم با دقت جستجو كرد تا بشه پيداش كني
    توي اينترنت خوندم از علايم لنفوم هوچكين تورم بدون درد غدد لنفاوي گردن ، زير بغل و كشاله رانه همچنين علائمي مثل تب شديد ، تعريق شبانه ،خارش پوست و كاهش محسوس وزنه كه خدا رو شكر هيچ كدوم از اين علايم رو ندارم و فقط يكي از غدد لنفاويم بدون درد متورم شده
    دو سه روز پيش به پزشك مراجعه كردم و برام ازمايش cbc و esr و ldh نوشتن كه نتايجش رو خدمتتون عرض ميكنم :
    Wbc:9.6
    Rbc:6.21
    Hgb:17.7
    Hct:51.8
    Plt:254
    Neut:73
    Lymph:23
    Mono:2
    Eos2
    Esr 1hr:3mm
    Esr 2hr:7mm
    Ldh:293
    و ساير ازمايشات موجود در cbc هم كاملا طبيعي و نرماله پزشك هم گفت ازمايش خونم كاملا طبيعيه و مشكلي نداره البته أينم بايد بگم حدود يكسال و نيم پيش هم كه ازمايش داده بودم هماتوكريت و هموگلبينم مثل الان در سقف ميزان نرمال قرار داشت كه طبق نظر پزشك كاملا عادي بود
    بعد ازمايش chest x-Ray هم انجام دادم و اونم صد در صد طبيعي و بدون هيچ مشكلي بود
    نكاتي كه فكر ميكنم به تشخيص كمك كنه هم عرض ميكنم:
    من معمولا هر روزي كه دانشگاه داشته باشم حموم ميرم و بارها شده هنوز موهام كاملا خشك نشده بايد ميرفتم بيرون از خونه و طبيعتا سرماخوردگي و گرفتگي بيني هم در زمستان و هم تابستان رو زياد تجربه كردم ايا اين ميتونه علت تورم غدد لنفاوي باشه؟ در ضمن از ديروز يه تورم خيلي كوچيك هم بالاي حلقم احساس ميكنم كه به نظر خودم از دستكاري زياد اين ناحيه ست و اينكه از وقتي نسبت به اين موضوع حساس شدم مدام اين غدد لنفي رو دستكاري ميكنم و حتي اگه بخواد كوچيكتر بشه من فرصت اينكارو ازش ميگيرم. در ضمن در حال حاضر هيچ مشكلي أعم از كاهش وزن ، تب ، تعريق ، بي اشتهايي و بي حالي و غيره ندارم.
    حال با اين توصيفات به نظرتون بهترين كار چيه؟ از پزشكم كه متخصص داخلي هست پرسيدم ايا سي تي أسكن هم لازمه كه با قاطعيت گفتن نه و اينكه شايد تا يه ماه هم خوب نشه و مشكلي هم نيست
    پيشاپيش از صبر و حوصله تون براي خوندن اين موضوع تشكر ميكنم
    ممنون ميشم نظرتون رو بدونم

ورم غدد لنفاوی

غده لنفاوی را گره لنفاوی نیز می گویند. غدد لنفاوی نقش مهمی در توانایی بدن برای مقابله با ویروس ها، باکتری ها و سایر علل بیماری ها دارد.

ورم و بزرگ شدن غدد لنفاوی در قسمت های گردن، زیر بغل، زیر چانه و کشاله ران دیده می شود.

در برخی موارد، گذشت زمان و کمپرس گرم (مثل حوله گرم) باعث بهبودی این ورم می شود. درمان بزرگی و ورم غدد لنفاوی عفونی بستگی به علت آن دارد.

علائم ورم غدد لنفاوی

دستگاه لنفاوی بدن شامل مجموعه ای از اندام ها (مثل طحال و غده تیموس)، رگ ها و تعداد زیادی غده یا گره لنفاوی است که در سراسر بدن وجود دارند (تصویر پایین).

غدد لنفاوی بیشتر در ناحیه سر و گردن وجود دارند. غدد لنفاوی که به طور مکرر دچار ورم می شوند، در این قسمت ها و نیز در زیر بغل و کشاله ران قرار دارند.

ورم و بزرگ شدن غدد لنفاوی نشان می دهد در یک محل از بدن، چیزی اشتباه است. وقتی برای اولین بار غدد لنفاوی ورم می کنند، شما متوجه علائم زیر می شوید:

- درد و سوزش غدد لنفاوی

- ورم و بزرگ شدن غدد لنفاوی به اندازه یک نخود یا لوبیا[
    بیشترین علت ورم غدد لنفاوی، ابتلا به یک بیماری عفونی به خصوص یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی است

بسته به علت ورم غدد لنفاوی، علائم زیر نیز مشاهده می شوند:

- آبریزش بینی، گلودرد، تب و سایر علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

- ورم کلی غدد لنفاوی در سرتاسر بدن که می تواند نشان دهنده ابتلا به یک بیماری عفونی مثل ایدز، مونونوکلئوز و یا یک اختلال خودایمنی مثل لوپوس یا آرتریت روماتوئید باشد.

- ورم دست یا پا نشان می دهد ورم یک غده لنفاوی خیلی دور از سطح پوست که حس نمی شود، باعث انسداد و گرفتگی سیستم لنفاوی بدن شده است.

- رشد سریع، دائمی و شدید غدد لنفاوی می تواند علامت تومور باشد.

- تب

- تعریق شبانه (عرق کردن در خواب شب)

زمان مراجعه به پزشک

ورم غدد لنفاوی زمانی از بین می رود که بیماری زمینه ای مثل عفونت که باعث بروز آن شده است، درمان شود.

اما اگر این مشکل شما را نگران کرده است و یا اگر ورم غدد لنفاوی شما ویژگی های زیر را دارد، نزد پزشک بروید:

- غدد لنفاوی بدون دلیل مشخصی ورم کنند.    

- غدد لنفاوی به مرور بزرگ تر می شوند و یا این ورم دو تا چهار هفته ادامه دارد.

- موقع فشار دادن غدد احساس می کنید سفت هستند و یا حرکت نمی کنند.

- ورم غدد لنفاوی با تب، تعریق در خواب شب یا کاهش وزن بی دلیل همراه است.

- ورم غدد لنفاوی با گلودرد، یا سختی قورت دادن غذا یا دشواری نفس کشیدن همراه است.

علل ورم غدد لنفاوی

یک گره یا غده لنفاوی، شکلی گرد یا لوبیا شکل دارد. گره لنفاوی مجموعه ای از سلول هاست که توسط یک پوشش (کپسول) از بافت پیوندی پوشیده شده اند.
    دستگاه لنفاوی بدن

این سلول ها شامل سلول های لنفولیست و ماکروفاژ هستند.

لنفوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند که اجزای پروتئینی را برای کشتن عوامل مهاجم به بدن مثل ویروس ها تولید می کنند و ماکروفاژها هم مواد کشته شده را تجزیه می کنند.

زمانی که مایع لنف در سراسر بدن گردش می کند، لنفوسیت ها و ماکروفاژها، آن را تصفیه می کنند و از شما در برابر مهاجم های مخرب محافظت می نمایند.

گره های لنفاوی در یک گروه قرار دارند و هر گروه یک قسمت خاص از بدن را تصفیه می کند.

در برخی قسمت های بدن، ورم غدد لنفاوی بیشتر دیده می شود مثل گردن، زیر بغل، زیر چانه و کشاله ران.

محل بروز ورم می تواند به تشخیص علت آن کمک کند.

بیشترین علت ورم غدد لنفاوی،ابتلا به یک بیماری عفونی به خصوص یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی است. اما بیماری های عفونی دیگری مثل بیماری های انگلی و باکتریایی و سایر علل می توانند باعث این ورم شوند.

علل ورم غدد لنفاوی عبارتند از:

1- بیماری های عفونی شایع

- گلو درد چرکی

- سرخک

- عفونت های گوش

- عفونت (آبسه) دندان

- مونونوکلئوز

- عفونت پوست یا زخم مثل سلولیت یا باد سرخ

- ویروس اچ آی وی (HIV) که باعث بیماری ایدز می شود

2- بیماری های عفونی غیر شایع

- بیماری سل

- برخی بیماری های منتقله از راه تماس جنسی مثل سیفیلیس

- توکسوپلاسموز: یک بیماری انگلی که در اثر تماس با مدفوع گربه آلوده یا خوردن گوشت نپخته یا نیم پز ایجاد می شود.

- تب خراش گربه: یک بیماری باکتریایی که در اثر چنگ زدن یا گاز گرفتن گربه ایجاد می شود.

3- اختلالات سیستم ایمنی بدن

- بیماری لوپوس: یک بیماری التهابی مزمن که مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خونی، قلب و ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

- آرتریت روماتوئید: یک بیماری التهابی مزمن که مفاصل بدن را دچار مشکل می کند.

4- سرطان ها

- لنفوم (سرطان دستگاه لنفاوی)

- لوسمی: سرطان بافت تشکیل دهنده خون شامل مغز استخوان و سیستم لنفاوی

- سرطان سایر قسمت های بدن که به غده لنفاوی انتشار پیدا کرده اند (متاستاز سرطان)

سایر علل ورم غدد لنفاوی که نادر هستند عبارتند از:

برخی داروها مثل داروی ضد تشنج فنی توئین و داروهای جلوگیری کننده از ابتلا به بیماری مالاریا.
    http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=276991

3. سلام.پسرم تقریبا ۴ سالشه.از حدود یکسال و نیمگی متوجه تورم غدد لنفاوی سمت راست گردنش شدم.بعد از آزمایش خون تشخیص عفونت دادن.دو سه دوره آنتی بیوتیک مصرف کرد.غدد کوچکتر‌شدند اما هنوز قابل لمس بودن و هنوزم همونطور قابل لمس موندن.در مواقع سرماخوردگی بزرگترم میشن.امسال پزشک خون مراجعه کردم،سه دوره ازش آزمایش خون گرفتن،سونو گرفتن و نمونه کشت خون،هم در آزمایشات و هم در سونو فقط التهاب و عفونت بود.ldh  در آزمایش اول بالا بود که با مصرف آنتی بیوتیک نرمال و حتی کمتر از نرمال شد.دفعه آخر گفتن بچتون کاملا سالمه و هیچ دارویی نیاز نداره اما ۳ ماه دیگه دوباره آزمایش بده.دو سه بار تو اینماه سرما خورد،هنوز‌سرفه میکنه ولی خدا رو شکر تب نداره.تو این سرماخوردگیام یه بار فقط دو سه روز تب کرد که‌خفیف هم بود و خوب شد.امروز متوجه شدم غدد لنفاوی زیر بغلاش و کشاله رانهاش هم قابل لمس شدن.دارم میمیرم از ترس و دلشوره.تو رو خدا بگین مشکلی هست؟ دوباره باید آزمایش خون بده؟اینم بگم پسرم کلا لاغر اندام.حدود ۱۵ کیلو.قدش تقریبا ۱۰۰،و اینکه لوزه سوم هم دار ه.گفتن خیلی بزرگ و باید عمل بشه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید