شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

حمله تنگی نفس ناگهانی و مشاهده مرگ !!!

1. mhd69

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام دوستان ، من 23 سالمه و حدودا 1 سال از یه بیماری رنج میبرم Sad متاسفانه سیگاری هم هستم

من بیشتر بیرون از خونه همیشه استرس دارم و میترسم که بمیرم و بعضی وقتا احساس میکنم نفس رو که میدم پایین به جایی نمیرسه و الانه که بمیرم و تو همین حالت ضربان قلبم میره بالا مثله دیوونه ها از این و اون کمک میخوام چند باری هم همین تازگیا توی خونه این حالت شدم تبلتمو از ترس انداختم زمین نزدیک بود ...
    خلاصه این حالت شاید 5 دیقه هم نشه که ضربان قلبم فوق العاده میره بالا و ترس و لرزش و ... میگیرم بعدشم خوب میشم Neutral

اطرافیان تعجب میکنن ، من میدونم سیگار نقش داره توی تنگی نفس ولی این حالت فکر کنم واسه اضطراب باشه ؟
    هیچ دردی هم نه قلبم میگیره نه سینه ام حتی چندبار ورزش کردم و حسابی دوویدم ولی اصلا تنگی نفس نگرفتم و فقط خلط (عذرخواهی میکنم) داشتم

نه سرفه دارم نه هیچ مشکل ریوی یکم خلط پشت گلو دارم که همین یکی از عوامل محرک حمله است توی تاکسی و اتوبوس وقتی نمیتونم این خلط رو بیرون بدم همین حملات بهم دست میده از بچگی هم روی گلوم حساس بودم مدتی توی بچگی از ترس خفگی و گیر کردن غذا توی گلو غذا نمیخوردمNeutral همش هم از دیدن یه صحنه (توی سن 6سالگی) توی بیمارستان شروع شده و تا همین امروز همیشه یه مشکل داشتم Sad البته آدم خیلی شادی هستم و همه میگن شوخی رو از جدیت نمیتونیم تشخیص بدیم ولی ....
    همیشه تو فکر سرطان و ایست قلبی و ... هستم Sad

سوال اصلی من اون حملات هست خطرناکه ؟ رفتنی هستیم Sad ؟

سپاس از مدیران محترم

2. سلام .فقط میتونم بگم اصلا

برای درمان مشکلتون که یک مسأله کاملا روانی ست طبق اتفاقی که در سن ۶سالگی براتون پیش

امده  به  یک روان شناس مراجعه کنید مشکل شما فقط تلقین هست نه بیشتر

قدرت تلقین انقدر زیاد هست که شاید فکرش هم نکنید

سالم و شاد باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. mhd69 نوشته است: سلام دوستان ، من 23 سالمه و حدودا 1 سال از یه بیماری رنج میبرم Sad متاسفانه سیگاری هم هستم

من بیشتر بیرون از خونه همیشه استرس دارم و میترسم که بمیرم و بعضی وقتا احساس میکنم نفس رو که میدم پایین به جایی نمیرسه و الانه که بمیرم و تو همین حالت ضربان قلبم میره بالا مثله دیوونه ها از این و اون کمک میخوام چند باری هم همین تازگیا توی خونه این حالت شدم تبلتمو از ترس انداختم زمین نزدیک بود ...
    خلاصه این حالت شاید 5 دیقه هم نشه که ضربان قلبم فوق العاده میره بالا و ترس و لرزش و ... میگیرم بعدشم خوب میشم Neutral

اطرافیان تعجب میکنن ، من میدونم سیگار نقش داره توی تنگی نفس ولی این حالت فکر کنم واسه اضطراب باشه ؟
    هیچ دردی هم نه قلبم میگیره نه سینه ام حتی چندبار ورزش کردم و حسابی دوویدم ولی اصلا تنگی نفس نگرفتم و فقط خلط (عذرخواهی میکنم) داشتم

نه سرفه دارم نه هیچ مشکل ریوی یکم خلط پشت گلو دارم که همین یکی از عوامل محرک حمله است توی تاکسی و اتوبوس وقتی نمیتونم این خلط رو بیرون بدم همین حملات بهم دست میده از بچگی هم روی گلوم حساس بودم مدتی توی بچگی از ترس خفگی و گیر کردن غذا توی گلو غذا نمیخوردمNeutral همش هم از دیدن یه صحنه (توی سن 6سالگی) توی بیمارستان شروع شده و تا همین امروز همیشه یه مشکل داشتم Sad البته آدم خیلی شادی هستم و همه میگن شوخی رو از جدیت نمیتونیم تشخیص بدیم ولی ....
    همیشه تو فکر سرطان و ایست قلبی و ... هستم Sad

سوال اصلی من اون حملات هست خطرناکه ؟ رفتنی هستیم Sad ؟

سپاس از مدیران محترم

سلام

اضطراب و استرس دامنه‌داری در شما دیده می‌شه دوست من
    فکر به این موضوع که الان خفه می‌شم، الان می‌میرم، الان فلان می‌شم و ... از خود مرگ بدتره!  
    علت زمینه‌ای این مشکل شما درصد عمده‌ایش به همین استرس برمی‌گرده
    اما بهتره که به متخصص ریه هم یه مراجعه‌ای داشته باشید تا برای شما اسپیرومتری درخواست بشه و ارزیابی لازم در مورد حجم ریه‌ها و مشکلات احتمالی مانند انسداد ریوی و ... صورت بگیره. بهتره که به نظر من واجبه ...
    در مورد مشاوره هم که دوست‌مون توضیحات لازم رو ارائه دادن.

4. سلام،
    علاوه بر رد سایر علل احتمالی ایجاد کننده این علایم مانند برخی بیماریهای داخلی که در بالا ذکر شده، احتمال ابتلای شما به «حمله هراس» (Panic attack) وجود دارد. با این حال علایم، تشخیص و درمان حمله هراس در تاپیکهای زیر بحث شده است:

اختلال هراس (Panic Attack) چیست؟

پانيك

مشکل تنفسی ، تپش قلب و بیحسی

ترس شدید و غیر قابل کنترل

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. سلام مطمئن هستم كه پانيك هست چون من هم خودم دو سال پيش در اثر خواب ديدن مردن وقتي از خواب بيدار شدم همين حالات بهم دست داد تست تنفس ودادم مشكلي نبود مشكل قلبي هم نداشتم پزشك گفت پانيك هست كه بر اثر ترس و استرس شديد به صورت حملات ايجاد ميشه و وقتي مطمئن شدم كه اينطوري هست خدا رو شكر خيالم راحت شد. و ديگه مشكلي برام پيش نيومد چون فكر ميكنم همش تليقينه و از استرس ناگهاني و فكر در مورد مرگ كه زياد بهشون حساس نيستم

6. mhd69

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    ممنون از همگی ، منم فکر که نه مطمئنم همین پانیک هست !!!

من 1 سال پیش این مشکل رو داشتم توی همین فصل زمستون ،تابستون بطور کل حل شد دیگه خیلی کم نفسم تنگ میشد ، حتی میشد هم نمیترسیدم ولی الان دوباره با ورود پاییز این مشکل جدی تر پیش اومده که کلا فکر کنم واسه دلگیر بودن این فصل هست
    الان هر روز نفس تنگی دارم Sad

7. mhd69 نوشته است: ممنون از همگی ، منم فکر که نه مطمئنم همین پانیک هست !!!

من 1 سال پیش این مشکل رو داشتم توی همین فصل زمستون ،تابستون بطور کل حل شد دیگه خیلی کم نفسم تنگ میشد ، حتی میشد هم نمیترسیدم ولی الان دوباره با ورود پاییز این مشکل جدی تر پیش اومده که کلا فکر کنم واسه دلگیر بودن این فصل هست
    الان هر روز نفس تنگی دارم Sad

سلام

ضمن این‌که توصیه می‌کنم به صحبت‌های جناب دکتر حتما توجه کنید، در همین ابتدا بایستی عنوان کنم که هدفم از این پست صرفا تکمیل کردن مطالب خودم هست.
    ببینید دوست من،
    با توجه به مجموع صحبت‌های شما، من اینجوری متوجه می‌شم که شما ابتدا به ساکن در تنفس دچار مشکل هستید و در اثر این اختلال هستش که احساس خفگی بهتون دست می‌ده و از ترس این خفگی ضربان قلب‌تون افزایش پیدا می‌کنه و به دنبال اون لرزش و ... اتفاق میفته و در انتها به مرگ فکر می‌کنید. در صورتی‌‌که در Panic Attack، این حمله‌ ناگهانی رخ میده و بعد به اوج می‌رسه و علائم بروز پیدا می‌کنه.  
    متوجه منظورم هستید؟
    در واقع، من اختلال پانیک رو رد نمی‌کنم اما به نظر من، علت اولیه، طبق توضحیات‌تون، اختلال تنفسی در شماست که پیامدهای ثانویه رو که شرح دادید به همراه داره. بنابراین، با توجه به صحبت‌های شما مبنی بر استعمال سیگار، تنگی نفس، بدتر شدن اوضاع در فصل زمستان، و تولید مخاط من همچنان به شما توصیه می‌کنم به متخصص ریه هم مراجعه داشته باشید تا ارزیابی لازم در مورد مشکلات ریوی (انسداد و ...) صورت بگیره و بعد احتمال این مشکل رد بشه! ممکنه این مشکل واقعا وجود نداشته باشه اما بهتره که ارزیابی لازم زیر نظر متخصص ریه صورت بگیره و اگه این احتمال رد شد، پرواضحه که در ادامه‌ی روند درمان، می‌تونید اختلال پانیک رو به کمک روانکاو یا روانپزشک مرتفع کنید.

صرفا جهت آشنایی شما، مختصری در مورد بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، علائم اون، نحوه‌ی تشخیص و درمان این بیماری رو در ادامه ببینید:

COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) - Overview

What is chronic obstructive pulmonary disease: COPD

COPD is a lung disease that makes it hard to breathe. It is caused by damage to the lungs over many years, usually from smoking

COPD is often a mix of two diseases

Chronic bronchitis camera (say "bron-KY-tus"). In chronic bronchitis, the airways that carry air to the lungs (bronchial tubes camera) get inflamed and make a lot of mucus. This can narrow or block the airways, making it hard for you to breathe
        Emphysema camera (say "em-fuh-ZEE-muh"). In a healthy person, the tiny air sacs in the lungs are like balloons. As you breathe in and out, they get bigger and smaller to move air through your lungs. But with emphysema, these air sacs are damaged and lose their stretch. Less air gets in and out of the lungs, which makes you feel short of breath

COPD gets worse over time. You can't undo the damage to your lungs. But you can take steps to prevent more damage and to feel better

What causes COPD

COPD is almost always caused by smoking. Over time, breathing tobacco smoke irritates the airways and destroys the stretchy fibers in the lungs

Other things that may put you at risk include breathing chemical fumes, dust, or air pollution over a long period of time. Secondhand smoke is also bad

It usually takes many years for the lung damage to start causing symptoms, so COPD is most common in people who are older than 60

You may be more likely to get COPD if you had a lot of serious lung infections when you were a child. People who get emphysema in their 30s or 40s may have a disorder that runs in families, called alpha-1 antitrypsin deficiency. But this is rare

What are the symptoms

The main symptoms are

A long-lasting (chronic) cough
        Mucus that comes up when you cough
        Shortness of breath that gets worse when you exercise

As COPD gets worse, you may be short of breath even when you do simple things like get dressed or fix a meal. It gets harder to eat or exercise, and breathing takes much more energy. People often lose weight and get weaker

At times, your symptoms may suddenly flare up and get much worse. This is called a COPD exacerbation (say "egg-ZASS-er-BAY-shun"). An exacerbation can range from mild to life-threatening. The longer you have COPD, the more severe these flare-ups will be

How is COPD diagnosed

To find out if you have COPD, a doctor will

Do a physical exam and listen to your lungs
        Ask you questions about your past health and whether you smoke or have been exposed to other things that can irritate your lungs
        Have you do breathing tests, including spirometry, to find out how well your lungs work
        Do chest X-rays and other tests to help rule out other problems that could be causing your symptoms

If there is a chance you could have COPD, it is very important to find out as soon as you can. This gives you time to take steps to slow the damage to your lungs

How is it treated

The best way to slow COPD is to quit smoking. This is the most important thing you can do. It is never too late to quit. No matter how long you have smoked or how serious your COPD is, quitting smoking can help stop the damage to your lungs

It's hard to quit smoking. Talk to your doctor about treatments that can help. You will double your chances of quitting even if medicine is the only treatment you use to quit, but your odds get even better when you combine medicine and other quit strategies, such as counseling. To learn more about how to quit, go to smokefree.gov, or call 1-800-QUITNOW 1-800-784-8669

Your doctor can prescribe treatments that may help you manage your symptoms and feel better

Medicines can help you breathe easier. Most of them are inhaled so they go straight to your lungs. If you get an inhaler, it is very important to use it just the way your doctor shows you

A lung (pulmonary) rehab program can help you learn to manage your disease. A team of health professionals can provide counseling and teach you how to breathe easier, exercise, and eat well

In time, you may need to use oxygen some or most of the time

People who have COPD are more likely to get lung infections, so you will need to get a flu vaccine every year. You should also get a pneumococcal shot. It may not keep you from getting pneumonia. But if you do get pneumonia, you probably will not be as sick.

There are many things you can do at home to stay as healthy as you can

Avoid things that can irritate your lungs, such as smoke, pollution, and air that is cold and dry
        Use an air conditioner or air filter in your home
        Take rest breaks during the day
        Get regular exercise to stay as strong as you can
        Eat well so you can keep up your strength. If you are losing weight, ask your doctor or dietitian about ways to make it easier to get the calories you need

What else should you think about

Flare-ups: As COPD gets worse, you may have flare-ups when your symptoms quickly get worse and stay worse. It is important to know what to do if this happens. Your doctor can prescribe medicines to help. But if the attack is severe, you may need to go to the emergency room or call 911

رفرنس: COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) - Overview برگرفته از WebMD

من یه ترجمه‌ی مختصری هم براتون می‌نویسم و بحثم رو تکمیل می‌کنم:

COPD اختلالی هست که در اون، فرد در تنفس دچار مشکل هست. عواملی مانند استعمال سیگار، گرد و غبار، آلودگی هوا و استنشاق دود یا بخار شیمیایی به این موضوع دامن می‌زنه. علائم اون سرفه، تولید مخاط و تنگی نفس هست. نحوه‌ی تشخیص با انجام تست فیزیکی، معاینه‌ی بالینی متخصص و بررسی سابقه‌ی سلامت شما، انجام اسپیرومتری، اشعه‌ی X از سینه و سایر تست‌ها صورت می‌گیره. بهترین راه درمان هم ترک سیگار عنوان شده البته به کمک پزشک، درمان دارویی و مشاوره. مواردی هم در خونه می‌تونید انجام بدید مانند

- اجتناب از سیگار، آلودگی و هوای سرد و خشک
    - استفاده از تهویه در منزل
    - استراحت کردن در طول روز
    - انجام ورزش به طور منظم
    - تغذیه‌ی مناسب و دریافت کالری

با آرزوی بهبودی

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  8. mhd69

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    ممنونم ،بالاخره باید تمام جزئیات رو در نظر گرفت
    ولی من خلط و... زیاد ندارم که نگران کننده باشه طبیعیه بنظرم چون سیگاری ها همه خلط دارن
    بازم ممنون حتما میرم دکتر ریه Smile

9. mhd69

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    ممنون از همه ی دوستانی که همفکری کردن، من دیگه مشکلی ندارم بعد از مطالعه پانیک اولین حمله ای که شد اصلا نترسیدم البته این حمله تایمش زیاد شد ولی اصلا نترسیدم همش میگفتم این فقط یه فکر

از اون روز دیگه حمله شدید بهم نشده و هرموقه یکم میخوام دربارش فکر کنم خودم رو مشغول میکنم فقط کف دستام زیاد عرق میکنن :-؟

دکتر هم پر پرانولول 10 بهم داد گفت قبل از قرار گرفتن توی شرایطی که احتمال میدی استرس زا هست بخور

ورزش هم هر شب میکنم

دست همگی درد نکنه ، واقعا نظراتتون خیلی کمک کرد موفق باشید

10. soobasa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    آیا کسی که پانیک داره، بستری شدن در بیمارستان به بهبود زودترش کمک می کنه؟
    ممنون

11. mhd69 نوشته است:
    کف دستام زیاد عرق میکنن :-؟

دکتر هم پر پرانولول 10 بهم داد گفت قبل از قرار گرفتن توی شرایطی که احتمال میدی استرس زا هست بخور

سلام

اگه این تعریق به خاطر این استرس‌های شما باشه همون پروپرانولـول اوضاع رو بهتر می‌کنه.
    اما باز اگه بخوایم احتمالات دیگه رو هم بررسی کنیم
    من می‌گم شما به یه متخصص غدد مراجعه داشته باش تا با درخواست تست تیروئید از عملکرد صحیح غده‌ی تیروئید شما مطمئن بشیم. یکی از علائم اختلال در غده‌ی تیروئید، تعریق بدن به خصوص در کف دست هست.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  12. soobasa نوشته است: سلام
    آیا کسی که پانیک داره، بستری شدن در بیمارستان به بهبود زودترش کمک می کنه؟
    ممنون

سلام

دوست من،
    برای درمان اختلال Panic بایستی به روانکاو یا روانپزشک مراجعه بشه. طی چند جلسه مشاوره و در صورت نیاز، درمان دارویی، این ماجرا بهتر می‌شه و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.  

13. mhd69

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    m1989 نوشته است:
    mhd69 نوشته است:
    کف دستام زیاد عرق میکنن :-؟

سلام

اگه این تعریق به خاطر این استرس‌های شما باشه همون پروپرانولـول اوضاع رو بهتر می‌کنه.
    اما باز اگه بخوایم احتمالات دیگه رو هم بررسی کنیم
    من می‌گم شما به یه متخصص غدد مراجعه داشته باش تا با درخواست تست تیروئید از عملکرد صحیح غده‌ی تیروئید شما مطمئن بشیم. یکی از علائم اختلال در غده‌ی تیروئید، تعریق بدن به خصوص در کف دست هست.

دکتر نرفته میدونم غده تیروئیدم مشکل داره ، چون از بچگی تعریق دست داشتم ،

دارم اقدام برای معافیت میکنم بخاطرش

ولی پر پرانونول که میخورم شدید تر میشه اتفاقا و دستم خیس خیس میشه اصلا چکه میکنه Confused در عین حال دستام سرده

البته کلا تعریق بدنم میره بالا احساس میکنم حتی زیر بغلم عرق شره میکنه

14. soobasa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    ممنون از جوابتون
    میخواستم ببینم عوارضی که در اثر خوردن قرصهای سرترالین و ایمی پرامین و زاناکس در طی مدت 9 ماه بوجود اومدن، از بین می رن؟؟؟ در طول چه مدت و آیا این از بین رفتن به طور کامل هستش؟؟
    ممنون

15. soobasa نوشته است: سلام
    ممنون از جوابتون
    میخواستم ببینم عوارضی که در اثر خوردن قرصهای <a>سرترالین</a> و ایمی پرامین و زاناکس در طی مدت 9 ماه بوجود اومدن، از بین می رن؟؟؟ در طول چه مدت و آیا این از بین رفتن به طور کامل هستش؟؟
    ممنون

سلام

ببین دوست من،
    هر دارویی یه سری سایدافکت‌هایی داره که قرار نیست همه‌ی اون‌ها به سر شما بیاد!
    اون موارد اندکی هم که شما رو درگیر می‌کنه رو باید با پزشک‌تون مطرح کنید تا اگه نیاز بود ایشون برای تغییر دوز یا قطع دارو یا تغییر خط درمان اقدام کنند.
    عوارض داروها بعد از اتمام دوره‌ی درمان و قطع دارو معمولا رفته رفته از بین می‌رن.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید