شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

برخی مشکلاتم در کم کاری تیرویید

1. با سلام
    من 5 ساله دارم روزانه یه دونه لووتیروکسین مصرف میکنم. از همون ابتدا متوجه یه مشکلی شدم که به نظرم از همین تیروییدم بود.

احساس میکردم زود گلوم خشک میشه- دهانم خشکه و زود تلخ میشه. هر قدر هم از مسواک و آدامس نعنایی استفاده میکردم بازم یه نیم ساعت بعد همین مشکل شروع میشد.

گفتم شاید بوی نامطبوعی که در دهانم ایجاد میشه از دندون باشه. کامل بررسی و چکاپ کردم. الان هیچ مشکلی در دندان ندارم.

دکتر گوش و حلق و بینی هم رفتم. تا ته حلقمو بررسی کرد. گفت مشکلی نیست.
    پرسیدم که عارضه لووتیروکسین هست؟ توی یه کتابی که اثرات داروها بود هم چک کرد. گفت نه. نمیتونه از اون باشه.

در نهایت برا من استفاده از لیمو و خیار و آدامس نعنایی تجویز کرد! انقدر آدامس خوردم که دیگه معده درد دارم میگیرم. نمیدونم چکار کنم. تو بیرون که نمیشه مسواک زد.

کلا آب بدنم انگار کم شده. لبهام زود خشک میشه و کم آبه. گلومم زود خشک میشه. کلا هر غذا یا خوراکی بخورم باید سریع مسواک بزنم. چون یه بوی موندگی از جنس همون خوراکی توی دهانم ایجاد میشه ( حتی خوراکیهای معمولی که دیگران هیچ بویی تو دهنشون ایجاد نمیشه)

البته به حد عادی که از پس دستشویی رفتنش بر بیام، مایعات مصرف میکنم. چایی هم خیییلی کم.

از آقای دکتر سوالم اینه که آیا تیرویید کم کار میتونه بدنو کم آب کنه ؟؟
    مشکل از لووتیروکسینه یا چیز دیگه؟

راهنماییم کنید لطفا
    ممنون

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. Lantern00 نوشته است: با سلام
    من 5 ساله دارم روزانه یه دونه <a>لووتیروکسین</a> مصرف میکنم. از همون ابتدا متوجه یه مشکلی شدم که به نظرم از همین تیروییدم بود.

احساس میکردم زود گلوم خشک میشه- دهانم خشکه و زود تلخ میشه. هر قدر هم از مسواک و آدامس نعنایی استفاده میکردم بازم یه نیم ساعت بعد همین مشکل شروع میشد.

گفتم شاید بوی نامطبوعی که در دهانم ایجاد میشه از دندون باشه. کامل بررسی و چکاپ کردم. الان هیچ مشکلی در دندان ندارم.

دکتر گوش و حلق و بینی هم رفتم. تا ته حلقمو بررسی کرد. گفت مشکلی نیست.
    پرسیدم که عارضه <a>لووتیروکسین</a> هست؟ توی یه کتابی که اثرات داروها بود هم چک کرد. گفت نه. نمیتونه از اون باشه.

در نهایت برا من استفاده از لیمو و خیار و آدامس نعنایی تجویز کرد! انقدر آدامس خوردم که دیگه معده درد دارم میگیرم. نمیدونم چکار کنم. تو بیرون که نمیشه مسواک زد.

کلا آب بدنم انگار کم شده. لبهام زود خشک میشه و کم آبه. گلومم زود خشک میشه. کلا هر غذا یا خوراکی بخورم باید سریع مسواک بزنم. چون یه بوی موندگی از جنس همون خوراکی توی دهانم ایجاد میشه ( حتی خوراکیهای معمولی که دیگران هیچ بویی تو دهنشون ایجاد نمیشه)

البته به حد عادی که از پس دستشویی رفتنش بر بیام، مایعات مصرف میکنم. چایی هم خیییلی کم.

از آقای دکتر سوالم اینه که آیا تیرویید کم کار میتونه بدنو کم آب کنه ؟؟
    مشکل از <a>لووتیروکسین</a>ه یا چیز دیگه؟

راهنماییم کنید لطفا
    ممنون

سلام

از شایع ترین عوارض هیپوتیروئیدیسم و مصرف لووتیروکسین تعریق زیاد بدن هست و همین داستان دلیل خوبی برای خشکی دهان و لب های شماست.
    سعی کنید روزانه 6 -7 لیوان آبی که برای همه توصیه میشه رو بنوشید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. آخخخخخ گفتی. از این تعریق هم کلافه ام. ولی وقتهایی که تعریق ندارم و خونه هستم و مثلا پیاده روی نمیکنم هم همینه ؟!

(دیگه نه مامو این زهرمارا جواب میده ، نه اون محلول الکلی که دکتر پوست داد.

خیلی حس بدیه آدم همیشه مرطوب باشه مخصوصا تو برخورد با دیگران

حالا جدیدا شنیدم زاج سفید ضد تعریق و ضد بو هست که میرم دنبالش ببینم چی میشه.)

صبح که از خواب پا میشم گلوم خیلی ی ی خشکه . انگار مسدوده و چسبیده به هم. این تو تمام فصوله. از ترس قند و دیابت هم تست ادرار و fbs دادم که ظاهرا چیزی نیست ولی تو تاپیک آزمایشها میذارمش.

آبم میخورم به حد نرمال حتی حاضرم بیشتر هم بخورم ( با وجود دردسرش!) ولی تاثیر آنچنانی نداشته

حالا چرا اینقدر بوی موندگی داخل دهانم ایجاد میشه؟ واقعا هیچ درمانی نداره؟ یعنی من باید عوارض تیروییدو تا آخر عمر داشته باشم؟؟
    ممنون

4. Lantern00 نوشته است: با سلام
    من 5 ساله دارم روزانه یه دونه <a>لووتیروکسین</a> مصرف میکنم. از همون ابتدا متوجه یه مشکلی شدم که به نظرم از همین تیروییدم بود.
    احساس میکردم زود گلوم خشک میشه - دهانم خشکه و زود تلخ میشه. هر قدر هم از مسواک و آدامس نعنایی استفاده میکردم بازم یه نیم ساعت بعد همین مشکل شروع میشد.
    راهنماییم کنید

با توجه به مصرف 5 سال از قرص لووتیـروکسین و تحمل عوارض مصرفی داروی فوق در سالهای شروع مصرف تا کنون، پیشنهاد میکنم با مشورت پزشک متخصص غدد از قرص (Euthyrox 100 mcg (0.1 mg بجای قرص فعلی استفاده کنید.
    داروی فوق که ساخت کشور آلمان بوده همان قرص لووتیـروکسین است که در درمان کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد، دارای عوارض مصرفی خیلی کمتری بوده و جایگزین بسیار مناسبی می تواند باشد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. Lantern00 نوشته است: آخخخخخ گفتی. از این تعریق هم کلافه ام. ولی وقتهایی که تعریق ندارم و خونه هستم و مثلا پیاده روی نمیکنم هم همینه ؟!

(دیگه نه مامو این زهرمارا جواب میده ، نه اون محلول الکلی که دکتر پوست داد. خیلی حس بدیه آدم همیشه مرطوب باشه مخصوصا تو برخورد با دیگران حالا جدیدا شنیدم زاج سفید ضد تعریق و ضد بو هست که میرم دنبالش ببینم چی میشه.)

صبح که از خواب پا میشم گلوم خیلی ی ی خشکه . انگار مسدوده و چسبیده به هم. این تو تمام فصوله. از ترس قند و دیابت هم تست ادرار و fbs دادم که ظاهرا چیزی نیست ولی تو تاپیک آزمایشها میذارمش.

آبم میخورم به حد نرمال حتی حاضرم بیشتر هم بخورم (با وجود دردسرش!) ولی تاثیر آنچنانی نداشته

حالا چرا اینقدر بوی موندگی داخل دهانم ایجاد میشه؟ واقعا هیچ درمانی نداره؟ یعنی من باید عوارض تیروییدو تا آخر عمر داشته باشم؟؟
    ممنون

سلام

ببین دوست من،
    اگه صادقانه بخوام برات بنویسم، در صورت وجود مشکل تیروئیدی در بعضی موارد، دوره ی درمان و مصرف دارو تا پایان عمر طرف ادامه داره و باز در مواردی قدرت باروری شخص رو هم کاهش خواهد داد. بقیه ی عوارضش منجمله گرفتگی عضلات، مشکلات قاعدگی و ... بماند.
    این موارد در صورتی هست که واقعا هیپوتیروئیدی تایید بشه چون در تست اخیر شما همه چیز نرمال بود.  
    بوی نامطبوع دهان شما درصد عمده ایش به همین خشکی دهان بر می گرده و من توصیه می کنم قبل از خواب یه لیوان شیر گرم بنوشید و هنگام خواب کمتر لباس بپوشید و کمتر روی خودتون رو بپوشونید و ترجیحا از یه کاور نخی به جای پتو استفاده کنید تا تعریق شما در زمان خواب به حداقل ممکن برسه و آب بدن کمتر کاهش پیدا کنه و باز ترجیحا مسواک (به خصوص مسواک زبان) رو به بعد از خواب موکول کنید.
    خلاصه، هر چه کمتر دهان تون خشک باشه بوی نامطبوع کمتر خواهد بود.

6. سلام اقای m1989
    برامنم سوالی پیش اومد.منم چندین ساله ترویید دارم و ازوقتی یادمه قرص لیوو میخورم هر6ماه هم میرم کنترل.دزدارورو تغییر میده دکترم و میگه زیاد بزرگ نیست ولی باید تحت کنترل باشم
    من 3تا زاییمان زودرس داشتم با بچه های تشنجی که چند روزموندن و مردن. البته درمورد این موضوع چندبار پست گذاشتم که گفتم دکترا تشخیص و بر ژنتیک گذاشتن اما بازترسیدم یعنی امکانش هست ازتروییدم باشه؟؟
    با وجود 3تا زایمان بازاحتمال داره برام نازای بیاره؟اخه دیوانه وارعاشقه بچه هستم؟میترسم توزندگی بعدیم مشکل پیش بیاره نازا بشم؟اخه 2سالی میشه پریودم اختلال پیدا کرده 45 روز شده.
    باتشکر فراوان دعاتون میکنم

7. سلام ممنون

مسواکو که نمیشه نزد جنس دندونام خوب نیست ولی زبونو حق با شماست

پس این تیرویید روی کم شدن ترشحات خانما در طول 28 روز هم موثره؟

آیا این درسته که افرادی که بیشتر اون حالت ترشحات سفیده تخم مرغی رو دارن یعنی تخمدان فعالی دارن و سلامت هستن؟
    و در غیر این صورت آیا تخمدان کم کاره؟

من تقریبا 2 یا 3 ساله که دیگه در طول ماه اون حالت مداوم سفیده تخم مرغی رو ندارم و فقط چند روز بعد از پریود که تخمکگذاری باشه یه چیزایی هست... ( ولی یادمه قبلا مجبور بودم بیشتر لباسمو عوض کنم)

در اطرافیان یائسگی زود رس حدود 35 سال داشتیم! میتونه ارثی باشه و تیروییدم این مطلبو در من تشدید کنه؟

من برا یه متخصص زنان هم ایمیل زدم که در مورد اینکه در سه سال گذشته 2 بار سونو دادم و فقط فولیکول بوده و دیگر هیچ والبته مقدار تستسترون رو هم گفتم نظرش این بود که چون پریودم منظمه و موها بیشتر نشده دارو نمیخواد و بقیه مسیرو به لیزر موی زائد بسپاریم!
    ( راستی من همیشه فقط یدونه فولیکول حدود 10 تا20 میل دارم . این مساله سازه؟! )

چقدر حرف زدم!
    ممنون

آقای همشهری ممنون. با وضعیت جدید دارو در کشور که گویا موارد عادی هم کمیاب شدن این دارو رو میشه گیر آورد؟ شما ازش اطلاعی دارید؟
    باتشکر

8. taranom65 نوشته است: سلام اقای m1989
    برامنم سوالی پیش اومد.منم چندین ساله ترویید دارم و ازوقتی یادمه قرص لیوو میخورم هر6ماه هم میرم کنترل.دزدارورو تغییر میده دکترم و میگه زیاد بزرگ نیست ولی باید تحت کنترل باشم
    من 3تا زاییمان زودرس داشتم با بچه های تشنجی که چند روزموندن و مردن. البته درمورد این موضوع چندبار پست گذاشتم که گفتم دکترا تشخیص و بر ژنتیک گذاشتن اما بازترسیدم یعنی امکانش هست ازتروییدم باشه؟؟
    با وجود 3تا زایمان بازاحتمال داره برام نازای بیاره؟اخه دیوانه وارعاشقه بچه هستم؟میترسم توزندگی بعدیم مشکل پیش بیاره نازا بشم؟اخه 2سالی میشه پریودم اختلال پیدا کرده 45 روز شده.
    باتشکر فراوان دعاتون میکنم

سلام

اگه اشتباه نکنم ازدواج اول شما با پسر عموتون بود و اون سه بارداری ناموفق درصد اعظمش به مشکلات ژنتیکی مربوط میشه همونطور که قبلا هم براتون نوشتم انسان دارای بیش از 30000 ژن هست و در آزمایش ژنتیکی که قبل از ازدواج انجام میشه چند بیماری مهم (منجمله سندروم داون) رو چک می کنن و بقیه ی موارد به رو به احتمالات و قضا و قدر واگذار می کنن.
    شرایط فعلی شما و ازدواج با فرد جدید که غریبه هم هست! و جزو نزدیکان درجه 3 و 4 محسوب نمیشه احتمال بروز مشکلات ژنتیکی نسبت به مورد قبلی کمتر خواهد بود و دلیلی نداره با توجه بارداری های قبلی، پیشاپیش زانوی غم بغل بگیرید و
    مادامی که در روند تخمک گذاری مشکل خاصی نباشه حتی با وجود هیپوتیروئیدیسم امکان بارداری هست.

9. Lantern00 نوشته است: سلام ممنون
    با وضعیت جدید دارو در کشور که گویا موارد عادی هم کمیاب شدن این دارو رو میشه گیر آورد؟ شما ازش اطلاعی دارید؟
    باتشکر

قرص Euthyrox در بسته بندی 100 تایی با قیمت 17000 تومان در داروخانه توضیع شده و خوشبختانه کمیاب نیست.
    ولی قرص Tapazole که با عنوان Methimazole 5mg توسط داروسازی ایران هورمون و لقمان در درمان (Hyperthyroidism) پرکاری تیروئید مصرف می شود نمونه های آلمانی یا آمریکایی توسط شرکتهای توضیع کننده وارد نشده که دلیلش هم ممکنه بخاطر تـقاضای پایین قرص متی مازول بوده، ولی به دلیل شایع بودن کم کاری تیروئید و تأثیرات چشمگیر در درمان کم کاری تیروئید با قرص Euthyrox استقبال از این دارو زیاد بوده.
    همچنین در آزمایش خون بعضی ها دیده شده با وجود مصرف روزی 2 قرص لووتیـروکسین، میزان هورمون محرکه تیروئید TSH 17ml بوده که با مصرف قرص Euthyrox به مدت 2 ماه (با تجویز پزشک) مقدار آن 2ml شده و کاملاً در محدوده نرمال قرار گرفته است.

10. Lantern00 نوشته است: سلام ممنون

مسواکو که نمیشه نزد جنس دندونام خوب نیست ولی زبونو حق با شماست

پس این تیرویید روی کم شدن ترشحات خانما در طول 28 روز هم موثره؟

آیا این درسته که افرادی که بیشتر اون حالت ترشحات سفیده تخم مرغی رو دارن یعنی تخمدان فعالی دارن و سلامت هستن؟
    و در غیر این صورت آیا تخمدان کم کاره؟

من تقریبا 2 یا 3 ساله که دیگه در طول ماه اون حالت مداوم سفیده تخم مرغی رو ندارم و فقط چند روز بعد از پریود که تخمکگذاری باشه یه چیزایی هست... ( ولی یادمه قبلا مجبور بودم بیشتر لباسمو عوض کنم)

در اطرافیان یائسگی زود رس حدود 35 سال داشتیم! میتونه ارثی باشه و تیروییدم این مطلبو در من تشدید کنه؟

من برا یه متخصص زنان هم ایمیل زدم که در مورد اینکه در سه سال گذشته 2 بار سونو دادم و فقط فولیکول بوده و دیگر هیچ والبته مقدار تستسترون رو هم گفتم نظرش این بود که چون پریودم منظمه و موها بیشتر نشده دارو نمیخواد و بقیه مسیرو به لیزر موی زائد بسپاریم!
    ( راستی من همیشه فقط یدونه فولیکول حدود 10 تا20 میل دارم . این مساله سازه؟! )

چقدر حرف زدم!
    ممنون

سلام

1. ترشحات زنانه از غدد بارتولن واژن صورت می گیره و درصد زیادیش تحت تاثیر غده ی هیپوفیزه و عدم وجود اون ها یا کاهش میزان شون نشونه ی خوبی برای ضعف در عملکرد تخمدان ها نیست.
    برای بررسی عملکرد تخمدان بایستی سونوگرافی انجام بشه و سایز فولیکول ها اندازه گیری بشن.
    2. در تست شما میزان FSH نرماله و دلیلی برای نگرانی در مورد یائسگی زودرس وجود نداره!
    3. در مورد موهای زائد من همچنان اینجا هستم و شما رو به انجام سونو توصیه می کنم. قبلا هم براتون نوشتم که کیست تخمدان در هر سیکل ماهانه ممکنه به وجود بیاد و اون سونوی دو سه سال پیش شما به درد امروزتون نخواهد خورد.

11. سلام

من منظورم ترشحات جنسی نیستا!

اینهایی که به صورت طبیعی هم در طول یک دوره خارج میشن و شفاف هستن و رقیق!

برای خشکی دهان میشه از داروهایی که بزاق رو افزایش میده استفاده کرد؟ اونها چی هستن و چه دکتری باید تجویز بکنه؟

بزاق مصنوعی چطور ؟ میتونه موثر باشه و بو و خشکی را به طور کامل مرتفع کنه؟!

با داروهای دیگه تداخل مصرف ندارن؟

12. Lantern00 نوشته است: سلام

من منظورم ترشحات جنسی نیستا!

اینهایی که به صورت طبیعی هم در طول یک دوره خارج میشن و شفاف هستن و رقیق!

برای خشکی دهان میشه از داروهایی که بزاق رو افزایش میده استفاده کرد؟ اونها چی هستن و چه دکتری باید تجویز بکنه؟

بزاق مصنوعی چطور ؟ میتونه موثر باشه و بو و خشکی را به طور کامل مرتفع کنه؟!

با داروهای دیگه تداخل مصرف ندارن؟

سلام

دوست من،
    نوشتم ترشحات زنانه که هم شامل ترشحات حاصل از تحریکات میشه هم ترشحات معمولی.
    برای خشکی دهان میتونی به متخصص گوش، حلق و بینی یا متخصص بیماری های گوارشی مراجعه کنی هر دو به آناتومی دهان مسلط هستن.
    شما باید توسط متخصص معاینه بشی اگه در مورد گزروستومیا تشخیص گذاشته شد اونوقت
    شاید بزاق مصنوعی هم تجویز شد که البته به طور موقت اوضاع رو بهبود میده
    یا شاید با محلول شستشوی دهان این مشکل مرتفع شد.
    این موارد پیگیری شما رو برای درمان می طلبه.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید