شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

عقب ماندگی ذهنی

1. با سلام

می خواستم از دوستان فهیم خواهش کنم کمی راجع به عقب ماندگی های ذهنی برام توضیح بدن
    می خوام رک بگم که مقاله نمی خوام! می دونم با یه جستجو توی نت می شه هزار تا حرف و مطلب پیدا کرد، اما راستش من دنبال دلیل این موضوع هستم بیشتر. نه انواع و اقسامش! یه چیزایی از دوران دبیرستان یادمه که اختلالات ژنتیکی سبب این عقب ماندگی ها می شه. اما چرا؟ وقتی که دو نفر هیچ رابطه ی خویشاوندی ندارن و توی اقوام و فامیلشون هم این جور افراد وجود ندارن، پس چرا فرزندشون عقب مانده ی ذهنی به دنیا می یاد؟ چی پیش می یاد که این اختلالات ژنی و کروموزومی شکل می گیره؟ یعنی واقعا قابل جلوگیری و اقدامات پیشگیرانه نیست؟ من به تازگی با موردی برخورد کردم که نوزاد 2 ساله ای عقب ماندگی داره. پدر و مادر و اقوام هردوشون واقعا سالم و نرمال هستن. این نوزاد سر بزرگی داره به نسبت بدنش. دو سوم عمرش داخل دستگاه زندگی کرده. الانم که از دستگاه در اومده روی معده اش رو از بیرون، یعنی دقیقا از روی پوست باز کردن و توسط یه چیزی که اسمشو نمی دونم (مثلا مثل سرم که به طور خارجی چیزی رو وارد رگ ها می کنه) مایعات و غداهای آبکی وارد معده اش می کنن. هیچ دلیلی هم مطرح نکردن برای علت بیماری اش و البته می گن که درمانی هم نداره. واقعا یعنی باید باور کنیم که اینگونه موارد بدون علت مشخص اتفاق می افتن؟ مثلا من نوعی زمان ازدواج یا بارداری ام باید چی کار کنم و از چه چیزایی دوری کنم که فرزند عقب افتاده ای به دنیا نیارم؟
    واقعا این موضوع حل نشدنی است؟

2. haale نوشته است: با سلام

می خواستم از دوستان فهیم خواهش کنم کمی راجع به عقب ماندگی های ذهنی برام توضیح بدن
    می خوام رک بگم که مقاله نمی خوام! می دونم با یه جستجو توی نت می شه هزار تا حرف و مطلب پیدا کرد، اما راستش من دنبال دلیل این موضوع هستم بیشتر. نه انواع و اقسامش! یه چیزایی از دوران دبیرستان یادمه که اختلالات ژنتیکی سبب این عقب ماندگی ها می شه. اما چرا؟ وقتی که دو نفر هیچ رابطه ی خویشاوندی ندارن و توی اقوام و فامیلشون هم این جور افراد وجود ندارن، پس چرا فرزندشون عقب مانده ی ذهنی به دنیا می یاد؟ چی پیش می یاد که این اختلالات ژنی و کروموزومی شکل می گیره؟ یعنی واقعا قابل جلوگیری و اقدامات پیشگیرانه نیست؟ من به تازگی با موردی برخورد کردم که نوزاد 2 ساله ای عقب ماندگی داره. پدر و مادر و اقوام هردوشون واقعا سالم و نرمال هستن. این نوزاد سر بزرگی داره به نسبت بدنش. دو سوم عمرش داخل دستگاه زندگی کرده. الانم که از دستگاه در اومده روی معده اش رو از بیرون، یعنی دقیقا از روی پوست باز کردن و توسط یه چیزی که اسمشو نمی دونم (مثلا مثل سرم که به طور خارجی چیزی رو وارد رگ ها می کنه) مایعات و غداهای آبکی وارد معده اش می کنن. هیچ دلیلی هم مطرح نکردن برای علت بیماری اش و البته می گن که درمانی هم نداره. واقعا یعنی باید باور کنیم که اینگونه موارد بدون علت مشخص اتفاق می افتن؟ مثلا من نوعی زمان ازدواج یا بارداری ام باید چی کار کنم و از چه چیزایی دوری کنم که فرزند عقب افتاده ای به دنیا نیارم؟
    واقعا این موضوع حل نشدنی است؟

سلام.

دوست عزیز توضیحاتی که هرکسی اینجا بتونه به شما بده مطمئنآ قانع کننده نیست براتون.چون همه دلیل هایی که مطرح میشه علمیه و نمیشه به صورت ساده توضیح داد.
    اما خب در اون حدی که من اطلاع دارم اینه که دو نفر که با هم ازدواج میکنن اگر فامیل باشن و توی فامیل های نزدیک افرادی باشن که عقب افتاده ذهنی باشن حتمآ باید از نظر ژنتیکی بررسی بشن تا برای فرزنداشون مشکلی پیش نیاد.
    ازدواج افراد غریبه این احتمال و خیلی کمتر میکنه اما از بین نمیبره چون اگر بر حسب اتفاق روی کروموزوم هرکدام از زوجین نقصی وجود داشته باشه که غیر فعال باشه هنگام انعقاد نطفه اگر این کروموزوم هایی که دارای نقص هستن کنار هم قرار بگیرن به صورت فعال در میان که نتیجش یه فرزند هست که به طور مثال عقب افتاده ذهنیه.
    شما قبل از ازدواج اگه انقدر نگرانید حتمآ ازمایش زنتیک بدین.اما خب هزینه بالایی داره.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. سندرم دان که نوع شدید عقب ماندگی ذهنی هستش بدلیل زیاد بودن یک ژن رخ میده
    علایماش هم زیاده که از ابتدا نشونه خاصی نداره اما این نوع بچه ها دیرتر راه میرن و دیرتر چیزی یاد میگرن و برای انجام این کارها نیاز به آموزش زیاد دارن
    هیچ ارتباطی هم به نسبت فامیلی نداره
    عواملی زیادی باعث این عارضه میشه که مهمترینش سن زیاد مادر هستش
    امروزه با انجام آزمایشات غربالگری و تست تشخیصی میشه از تولد این نوزاد کاست
    اینم یه توضح کلی هاله جان!

تشکر شده توسط : 3 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید