شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

روزه گرفتن و زخم معده

1. سلام امیدورام حالتون خوب باشه و نماز روزه هاتون قبول باشه
    من چند سال پیش به دلیل زخم اثنی عشر تحت مداوا بودم و هر سال هم به علت کم خونی روزه هامو به استثنای شب های قدر نمی گرفتم
    اما از اول ماه رمضان شروع به گرفتن روزه کردم و اذیت نشدم اما 2 روز هست به شدت معده درد دارم و حتی گاهی به کمرم هم میرسه !
    میخواستم بدونم آیا روزه گرفتن باعث این مشکل شده ؟

2. با سلام
    دوست عزیز،جواب مثبته!!قطعاً با داشتن زخم هایکه گفتید این مسئله رخ داده!چون وقتی گرسنه امون میشه در معده و روده اسیدهایی ترشح میشه که باعث درد و تشدید زخمها میشه !یادمون نره همونطور که خداوند متعال  روزه رو برامون واجب کرده همونطور هم اگه مشکل بدنی داشته باشیم گرفتنشو حرام کرده!پس بجای اینکه اینطور به خودمون صدمه بزنیم بهتره از مزایای روحانی این ماه استفاده کنیم و زیاد جسممونو اذیت نکنیم
    و اما توصیه میکنم برای این زخمهاتون صبحها ناشتا یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی میل کنید که بسیار برای بدن و بهبودی زخمها مفیده !
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. سلام به دوستان خوبم

منم یه سوال داشتم که لازم دیدم مطرح کنم در این قسمت ،من از اول رمضان روزه گرفتم و هیچ درد یا ناراحتی برام پیش نیومده اما 3 روزه که خیلی درد دارم و حس خفگی میکنم بعد از سحری البته من قرص رانتیدین یا دایمتیکون میخورم برای هضم غذا ولی بازم ناراحتم میکنه نکته ای باید بگم اینه که معده ای من نسبت به ناراحتی های روحی واکنش نشان میدهد و این چند روزه از لحاظ روحی مشکلی برای من پیش اومده و تاثیر گذاشته هر وقتم من ناراحتیم ادامه پیدا کنه سریع معدم واکنش نشون میده ولی قبلا با خوردن رانتیدین اروم میشدم ولی این چند روزه دارو هم تاثیری نداره از لحاظ تغذیه سعی کردم غذایی بخورم که باعث یبوست نشه اما بازم درد زیادی حس میکنم.ایا روزه گرفتن در تشدید این درد موثره ؟باید چکنم؟

4. nazemam نوشته است: سلام به دوستان خوبم

منم یه سوال داشتم که لازم دیدم مطرح کنم در این قسمت ،من از اول رمضان روزه گرفتم و هیچ درد یا ناراحتی برام پیش نیومده اما 3 روزه که خیلی درد دارم و حس خفگی میکنم بعد از سحری البته من قرص رانتیدین یا دایمتیکون میخورم برای هضم غذا ولی بازم ناراحتم میکنه نکته ای باید بگم اینه که معده ای من نسبت به ناراحتی های روحی واکنش نشان میدهد و این چند روزه از لحاظ روحی مشکلی برای من پیش اومده و تاثیر گذاشته هر وقتم من ناراحتیم ادامه پیدا کنه سریع معدم واکنش نشون میده ولی قبلا با خوردن رانتیدین اروم میشدم ولی این چند روزه دارو هم تاثیری نداره از لحاظ تغذیه سعی کردم غذایی بخورم که باعث یبوست نشه اما بازم درد زیادی حس میکنم.ایا روزه گرفتن در تشدید این درد موثره ؟باید چکنم؟

با سلام
    دوست گرامی،خب جوابه سئوالتونو خودتون دادید در شما استرس اثراتی میگذاره که در وضعیت معده و روده آنگونه که گفتید قابل مشاهده است و قطعاً روزه گرفتنم درش بی تاثیر نیست!اما ریشه اصلی همون استرس و مسائل عصبیه که گفتید تا اون رو حل نکنید این دردها هم ریشه کن نخواهد شد!توصیه میکنم برای این قضیه به یک روانشناس و یا روانپزشک که میتونه کمک شایانی بهتون بکنه مراجعه کنید!داروهایی هست که میتونه بهتون آرامش بده و این مورد رو حل کنه که البته باید متخصصینی که گفتم اون هارو تجویز کنن!در کل اگر این استرستون حل بشه و معضلی در خوده معده نداشته باشید (چون گفته بودید داروهای مخصوص معده مصرف میکنید)مشکلی برای روزه گرفتن بنظر نمیاد
    در مورد هضم غذا پیشنهاد میکنم مقداری آب لیموی طبیعی رو در یک لیوان بریزید و به اون کمی نمک اضافه کنید و بقیه اونو با آب پر کرده و بهم بزنید(مزه جالبی داره امتحان کنید) و بعد از غذا میل کنید غذاتون به سرعت هضم میشه و احساس سبکی میکنید در ضمن بنا به تجربه، این معجون در مواردی که معده سنگینه و یا احساس مصمومیت میکنید میتونه موثر واقع بشه!
    موفق باشید.

5. ممنونم از دوست خوبم

اما من گاها که حجم کاریم و درسیم زیاد میشه و خسته میشم بر عملکرد معدم تاثیرم داره به متخصص هم مراجعه کرده ام و فقط دایمتیکون تجویز کردند و توصیه به استراحت و ارامش کردند و هیچ گونه قرص ارامبخشی و یا اینکه به روانشناس مراجعه کنم ندادند سوال من بیشتر این بود که چرا با مصرف قرص هم درد دارم آیا قرصا بی اثر شدن برای من یا مشکل دیگه ای وجود داره؟و یا روزه باعث تشدید اون شده؟این چند روز اخیر خیلی تشنه میشم و غروبا دیگه تحملم پایین میاد تا نزدیک افطار .ممنون از راهنماییتون

6. nazemam نوشته است: ممنونم از دوست خوبم

اما من گاها که حجم کاریم و درسیم زیاد میشه و خسته میشم بر عملکرد معدم تاثیرم داره به متخصص هم مراجعه کرده ام و فقط دایمتیکون تجویز کردند و توصیه به استراحت و ارامش کردند و هیچ گونه قرص ارامبخشی و یا اینکه به روانشناس مراجعه کنم ندادند سوال من بیشتر این بود که چرا با مصرف قرص هم درد دارم آیا قرصا بی اثر شدن برای من یا مشکل دیگه ای وجود داره؟و یا روزه باعث تشدید اون شده؟این چند روز اخیر خیلی تشنه میشم و غروبا دیگه تحملم پایین میاد تا نزدیک افطار .ممنون از راهنماییتون

با سلام
    دوست عزیز،قطعاً مراجعه مجدد به پزشک معالجتون باید دردستور کارتون قرار بگیره!شاید دارویی که دادن دارویی نبوده که میبایست میدادن!یادمه یکی از اقوام بنده برای تیروئیدشون به متخصص مراجعه کرده بودن و ایشون بجای دارو برای تیروئید کم کار!دارو برای تیروئید پرکار داده بودن!که مسئله با مراجعه مجدد به ایشون حل شد!شایدم مشکل واقعاً اونی نبوده که ایشون تشخیص داده!!به هرحال بنظرم مراجعه به ایشون بهترین کاره!!این درمورد این قرصها
    در مورد روزه گرفتن با معده ای گفتید نمیشه از نظر شرعی حکمی داد اما نظر شخصیه بنده اینه که اگر اذیت میشید نباید بگیرید چون روزه گرفتن گاهاً باعث تشدید درد میشه که حتی علما هم به نگرفتنه روزه تاکید میکنن!حالا خودتون میتونید با وضعیت خودتون بسنجید که آیا میتونید بگیرید یا خیر!!
    در مورد عطش داشتنه در این روزها هم مشخصه همه اشخاص همینطورن!!کم کم وقتی به آخرای این ماه نزدیک میشیم چون طول مدت رزه داری زیاده،بدن تحلیل رفته و اینگونه تبعاتی رو همه شاهد خواهیم بود!گرمی هوا هم که مزیدبر علته!! توصیه میکنم در سحرها چند قاچی هندوانه میل کنید
    در ضمن برای تسکین معده درد و تقویت رگهای اعصاب اون همونطور که در پستهای قبلی گفتم میتونید صبحها(البته اگر روزه نمیگیرید و یا بعد از ماه رمضان)ناشتا یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی میل کنید خیلی موثره!ضمناً نوشیدن عرق نعناع هم برای نفخ معده و روده و تقویت اعصاب این نواحی عالیه!
    اما کلام آخر اینه که استرس رو از خودتون دور کنید!
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  7. با سلام
    بعد از اون درد ها مشکلی دیگر برایم پیش آمد
    با عرض پوزش من در مدفوع خون مشاهده کردم ، باید چکار کنم ؟ نیاز به پیگیری دارد؟

8. mahshid_khanoom نوشته است: با سلام
    بعد از اون درد ها مشکلی دیگر برایم پیش آمد
    با عرض پوزش من در مدفوع خون مشاهده کردم ، باید چکار کنم ؟ نیاز به پیگیری دارد؟

سلام
    این اصلا نیاز به سوال نداره! معلومه که باید پیگیری کنید.
    دیدن خون در مدفوع طبیعی نیست و باید دلیلش مشخص بشه. میتونه دلایل زیادی داشته باشه که تنها با مراجعه به پزشک و احتمالا انجام آزمایش قابل تشخیصه.با توجه به این که شما مشکل معده دارید میتونه ناشی از زخم باشه. در هر حال در امر مهم سلامتی کوتاهی نکنید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید