شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

Bas , RBC , LIC چیه؟

1. سلام من ازمایش خون دادم می خواتستم بدونم اینا چین؟

Bas% ------------0.4

RBC-----------6.01

LIC%----------3.6

ممنون

2. omiddimo2 نوشته است: سلام من ازمایش خون دادم می خواستم بدونم اینا چین؟

Bas% ------------0.4

RBC-----------6.01

LIC%----------3.6

ممنون

اول اینکه همه فاکتورای تو ازمایشتونو ذکر نکردین.

به هر حال ....

Bas یا بازوفیل Basophil granulocytes

بازوفیل‌ها کمترین گلبول سفید در مغز استخوان و خون (حداقل ۲ درصد از سلول های خون) است و مثل نوتروفیل‌ها و ائوزینوفیل‌ها آنها نیز هسته‌های چند قطعه ای دارند. البته آنها دارای یک یا دو قطعه بیش نیستند. و فیلامنت کروماتین در آنها قابل رویت نیست. بازوفیل‌ها گیرنده هایی دارند که به IgE و IgG و کمپلمانها میچسبند.

RBC یا سلول گلبول قرمز  Red Blood Cell

RBC مخفف سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز خون یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که به گلبول‌ قرمز کمک می‌کند تا اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد.
    به طور خلاصه، گلبول‌های قرمز، اکسیژن را از ریه به بقیه سلول‌های بدن حمل می کنند.

مقادیر طبیعی: بین 4.7 تا 6.1 میلیون در هر میکرو لیتر خون است. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

میتونین این سه تاپیکو بخونین تقریبا کامله.

تفسیر آز خون 1

تفسیر آز خون 2

تفسیر آز خون 3

اینجا رو هم حوصله داشتین یه نیگا بندازین تا تکمیل کننده مطالب فوق باشه.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. سلام
    ممنون
    من این آزمایش را برایب تشخیص گروه خونی دادم اما بعد دیدم سه فکتور از رنجی که تعیین شده خارج هست
    بقیه فاکتور ها طبیعی بود و بین رنج تعریف شده بود  اما این سه فاکتور خارج از رنج مطرح شده بود!

Bas% ----- L ----------------------0.4-----------------------------------1.0 - 1

RBC------  H ----------------------6.01-------------------------- 4.50 - 5.50

LIC%-----    H  ---------------------3.6  ------------------------------0.0 - 2.5
    این سه فاکتور که غیر طبیعی هست به نظرتون نیاز من به پزشک مراجعه کنم؟
    ایا این مشکلی برایم به وجود می اورد؟

4. omiddimo2 نوشته است: سلام
    ممنون
    من این آزمایش را برایب تشخیص گروه خونی دادم اما بعد دیدم سه فکتور از رنجی که تعیین شده خارج هست
    بقیه فاکتور ها طبیعی بود و بین رنج تعریف شده بود  اما این سه فاکتور خارج از رنج مطرح شده بود!

Bas% ----- L ----------------------0.4-----------------------------------1.0 - 1

RBC------  H ----------------------6.01-------------------------- 4.50 - 5.50

LIC%-----    H  ---------------------3.6  ------------------------------0.0 - 2.5
    این سه فاکتور که غیر طبیعی هست به نظرتون نیاز من به پزشک مراجعه کنم؟
    ایا این مشکلی برایم به وجود می اورد؟

سلام مجدد

اون مقاله هایی که رفرنس داده بودمو خوندین؟؟؟

تا جایی که من میدونم از بین این سه فاکتوری که گذاشتین، RBC خیلی مهمه. که با توجه به اون بازه ی نرمالی که تو پست قبلی براتون گذاشتم نتیجه نرماله. البته بسته به ازمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده هر ازمایشگاهی یه رنجی برا خودش تعریف میکنه ولی من اون رنج بالارو (4.7 - 6.1) عمومی تر دیدم. به هر حال چون RBC خون شما زیاده یه دلیل این افزایش میتونه این باشه که شما ورزشکاری و تحرکت زیاده یا اینکه بودن در ارتفاعات مثلا کوهنوردی اونو افزایش میده و ... .

میتونی به پزشک هم مراجعه کنی ضرری نداره.

5. سلام من آزمایش خون دادم . به جز بعضی چیزا که اختلاف جزیی با رنج تعیین شده داره بقیه چیزا خوب بود ,ولی LIC% که باید بین 0-2.5 باشه برای من 8 بود.
    اگر امکان داره برام توضیح بدید LIC در آزمایش خون مربوط به چیست؟
    خطر داره یا خیر؟

6. mahsa1366 نوشته است: سلام من آزمایش خون دادم . به جز بعضی چیزا که اختلاف جزیی با رنج تعیین شده داره بقیه چیزا خوب بود ,ولی LIC% که باید بین 0-2.5 باشه برای من 8 بود.
    اگر امکان داره برام توضیح بدید LIC در آزمایش خون مربوط به چیست؟
    خطر داره یا خیر؟

سلام

بهتر بود تمامی آیتم‌های تست‌تون رو به طور کامل می‌نوشتید.

به هر حال ...

دوست من،
    بیماری‌های زیادی باعث افزایش بیش از حد آهن در بدن می‌شن و کبد محل اصلی ذخیره‌ی آهن هستش و LIC یا Liver Iron Concentration به غلظت آهن کبد گفته می‌شه که برای بررسی طیف وسیعی از اختلالات ذخیره‌ی آهن بدن مانند

• هماکروماتوز
    • تالاسمی
    • بیماری سلول داسی‌شکل
    • آنمی آپلاستیک
    • سندروم MD یا Myelodysplastic  
    • و ...
    اندازه‌گیری اون ضروریه.
    البته شما واحد اندازه‌گیری رو ننوشتید اما مقادیر بیشتر از 15 میلی‌گرم آهن به یک گرم وزن خشک کبد (mg Fe/gr dry wt) نشون‌دهنده‌ی ذخیره‌ی شدید آهن هستش که عوارضی مانند فیبروز (تصلب بافت‌ها)، اختلال در عملکرد کبد و ... رو به همراه داره.  
    بنابراین
    زیر نظر پزشک‌تون باشید تا ارزیابی‌های لازم انجام بشه.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید