شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

راهنمايي مهم درمورد قرصهاي ضداظطراب و مکملهاي ويتامين

1. سلام به کل دوستان
    راستش من با توجه به مشکلات و شرايطم مطمينم بدنم به ويتامين ب و س نياز مبرم دارم ولي از يه طرف جاهايي خوندم که مصرف مکمل ها اگه زيادي باشن عوارض هم مياره. چجوري من ميتونم بفهمم چقدر بدنم لازم داره و تا کي بايد بخورم که عوارضه برام به وجود نياد؟
    و اينکه من ريزش موي ارثي دارم که دارم درمانشم ميکنم ولي اظطراب و استرس و اظطراب اجتماعي شديدي هم دارم که مطمينم تو ريزش موم هم تاثير بسزايي گذاشته. دکتر بهم قرصهاي ضد اظطراب داده ولي تو مقالات اينترنتي خوندم داروهاي ضد افسردگي ريزش مو ميارن!! يعني هم اظراب ريزش مياره هم قرص ضداظطراب!!!  علتش چيه؟چه داروي ضد اظطرابي ريزش نمياره؟ پرانول ريزش مياره؟ کامل جواب بديد ممنون ميشم
    چون فردا ميخوام برم داروخانه بگيرمشون برام مهمه به خصوصسوال دومي

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام دوست عزيز :
    پيشنهاد مي كنم مدت كوتاهي از قرص كلرديازپوكسايد استفاده كنيد. چون اين قرص عوارض كمتري داره. اگر با اين قرص مشكلتان بر طرف نشد از قرصهاي قوي تر استفاده كنيد.

3. شما رژيم غذايي مناسبي داريد که همه نيازهاي بدنتان را تامين مي کند، ولي چون همه جا صحبت از مکمل هاست، حس مي کنيد شما هم به مصرف مکمل هاي ويتاميني احتياج داريد و اينجاست که با دريافت ويتامين اضافي بدنتان را در معرض خطرعواقب ناشي از وجود بيش از حد ويتامين ها قرار مي گيرد؛ چرا که مقادير بيش ازحد ويتامين ها هم مانند کمبود آنها سلامتي را به خطر مي اندازد. عکس اين ماجرا هم وجود دارد؛ يعني شما ممکن است فکرکنيد رژيم غذايي مناسبي داريد که همه نيازهاي بدنتان را تامين مي کند، ولی در واقع به دلايل گوناگون مانند روش های غلط نگهداری و پخت غذا بدنتان ويتامين ها و مواد معدني لازم را دريافت نمي کند.
    مصرف روزانه مکمل ها برای فرد عادی كه ميتونه غذا بخوره مضر است، چون بدن نميتواند اضافه ويتامينهای محلول در چربی و مينرالها رو دفع كند.
    ممکن است شما علايم گوناگوني داشته باشيد که در ظاهر علت آنها معلوم نيست، ولي با مراجعه به متخصص دريابيد که بدنتان کمبود ويتامين دارد. در اين شرايط، با تجويز مکمل مناسب و دوز درماني صحيح مي تواند به شما کمک کند.
    دقت کنيد مکمل تجويز شده توسط پزشک را درست مطابق دستور او مصرف کرده و از مصرف بيش از اندازه يا قطع خودسرانه يا کاهش دوز آن پرهیز کنید
    اخیراً مصرف خودسرانه مکملهای تغذیه ای مانند کپسولهای مولتی ویتامین مینرال، ویتامین E، قرص آهن یا ویتامین C جوشان، قرص کلسیم، کپسول روغن ماهی و غیره رواج زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد از عوارض جانبی مصرف زیاد این مواد مانند تاثیر روی جذب سایر مواد مغذی و یا تداخل با داروهایی که همزمان مصرف میشود و سایر عوارض جدی تر، غافل هستند.
    این در حالی است که با مصرف روزانه 5-6 واحد میوه و سبزی،2-3 واحد گوشت یا حبوبات و 2-3 واحد شیر و لبنیات در روز براحتی میتوان کلیه نیازهای بدن به ریز مغذی ها را تامین نمود و نیازی به مصرف مکمل ها نخواهد بود.
    ازمیان ویتامین ها علائم مسمومیت بیشتر در اثر مصرف دوزهای بالای ویتامینهای محلول درچربی رخ میدهد زیرا این ویتامینها خودشان دربدن ذخیره میشوند
    در مورد داروهای ضد اضطراب هم طبق دستور پزشک مصرف کنید، اگر به مشکل خاصی برخوردید با پزشک خود مشورت کنید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. چه فرقی بین استرس و اظطراب و افسردگی وجود داره؟ ایا داروهاشون یکیه؟

در مورد قرص ضد اظطرابم که اینترنت نوشته داروهای ضد افسردگی ریزش مو میارن درحالی که من اصلا افسردگی ندارمو اظطراب و استرس دارم ایا داروهای ضد اظطراب مثل پرانول هم ریز شمو میارن

در موردمکملهای ویتامین اینو میخواستم بدونم که تچطور بفهمیم روزانه چند میلی گرمو تا کی لازم داریم

5. فرق اظطراب واسترس با افسردگی فرق داره اظطراب همش ازدلشوره میادیعنی ارام وقرارنداری ومدام دلشوره میگیری برای کارخاصی یاهمیشه این به خود فرد مربوط میشه افسردگی ازناراحتی روحی روانی میاد که فردبی حوصله وزودرنج وهمیشه ناراحت وحس های تنهایی یابنا به هر دلیلی که موجب ناراحتی وازارش میشه
    بهتره به نظره من به پزشک مراجعه کنید
    ببينيد اين نظري كه ميدم نظر پزشكي نيست فقط نظر خودمه؛دارو براي درمان بيماري بايد استفاده بشه .اينكه يك مشكلي پيش بياد كه اعصاب ادمو كمي خورد كنه يا چند روزي روي خواب ادم تاثير بگذاره بيماري نيست بلكه چيزيه كه همه ما تا اخر عمرمون باهاش مرتبا روبرو ميشيم.بنابراين مصرف خودسرانه دارو كار درستي نيست.اگر نه بايد تا اخر عمرمون دارو مصرف كنيم.
    اما عوارضش ايناس:
    چرت زدن دايمي؛گيجي:سردرد؛اشفتگي؛و� �رفتگي؛لرزش؛يبوست؛تهوع ؛اختلالات قاعدگي و تاري ديد و به صورت هاي شديدتر باعث بروز مشكلات قلبي و نارسايي كبدي ميشه.
    اما چرا شما نبايد دارو رو بدون نظر پزشك مصرف كنيد :اگر خداي ناكرده به يكي از بيماريهاي كليوي؛كبدي؛خوني يا افسردگي دچار بشين و خودتون ندونين (در مراحل اوليه)مصرف كلرديازپوكسايد باعث بدتر شدن سير بيماريهاتون ميشه.طوري كه بايد بعضي از جانداران رو بيارين و باقالي بار كنيد!
    در ضمن دارو رو با الكل و ساير داروهاي اعصاب و انتي اسيد ها استفاده نكنيد.

6. چند ماهه گواهینامه رانندگی گرفتم ولی هنوز رانندگیم کامل نشده هر کی باهام میشینه تو ماشین متوجه هظطرابم میشه
    سوالم اینه که ایا قرص های ضد اظطرا ببرای بهتر رانندگی کردن موثره یا تاثیر منفی هم داره؟

7. omid20oo نوشته است: چند ماهه گواهینامه رانندگی گرفتم ولی هنوز رانندگیم کامل نشده هر کی باهام میشینه تو ماشین متوجه هظطرابم میشه
    سوالم اینه که ایا قرص های ضد اظطرا ببرای بهتر رانندگی کردن موثره یا تاثیر منفی هم داره؟

این اظطراب یکم طبیعیه شاید به خاطراینه که تازه گواهی نامه گرفتین وکمی مظطرب هستین سعی کنیدبااعتمادبه نفس بیشتری برخوردکنید قرص های ضداظطراب میتونه تاحدودی اسنترس وبرای رانندگی کردنتون بکاهه اما نمیتونه دلیلی واسه بهتر رانندگی کردن باشه
    داروهایضداظطراب

8. omid20oo نوشته است: چند ماهه گواهینامه رانندگی گرفتم ولی هنوز رانندگیم کامل نشده هر کی باهام میشینه تو ماشین متوجه هظطرابم میشه

داروهای ضد اضطراب علاوه بر ایجاد احساس آرامش و آسودگی ممکن است بر اثر زیاده روی در مقدار دوز مصرفی باعث احساس خواب آلودگی و عدم تسلط در حین رانندگی شود.
    لذا به منظور تعیین نوع قرص و تنظیم مقدار دوز آن مبنی بر رفع اضطراب و عدم کاهش سطح هوشیاری در زمان رانندگی باید با نظر پزشک مصرف شوند.
    به عنوان مثال بنزودیازپینها مانند کلرودیازپوکساید، دیازپام، اکسازپام و آلپرازولام از جمله داروهای آرام بخش در درمان اضطراب هستند و فعالیت سمپاتیک مغز را به اندازه‌ای کاهش می‌دهند که اضطراب را کاهش می دهد. اگر به میزان لازم مصرف شوند باعث کاهش استرس و اضطراب خواهند شد ولی اگر در مقادار آن زیاده روی کنید یا دوز آن را افزایش دهید باعث تشدید عوارض آن مثل خواب آلودگی یا ضعف و خستگی می شود.
    قرص کلردیازپوکساید در موارد اضطراب خفیف معمولاً تجویز می شود و مزیت ویژه آن تأثیر خواب آوری کم و نامحسوس بودن آن است.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  9. با سلام.هر چه قدر خواستم یه مبحث جدید ایجاد کنم نشد که نشد!
    و چون من وسواس دارم دیدم اینجا بنویسم بهتره!
    من مشکل عجیبی دارم  و اونم اینکه من از بچگی همیشه قبل از خواب یه رویا داشتم.جای شخصیتهای داستانم قرار می گیرم تا زمانی که خوابم ببره.با دکترم که صحبت کردم گفت خیلی از نوجوانها این طوری هستن ولی الان تو دیگه از دوره نوجوانی گذشتی و باید بزاریشون کنار.ولی من هنوز نزاشتم .انگار اون آدمها جز زندگی منن!هر وقت هم بخوام می تونم افکارمو کنترل کنم.می خام ببینم آیا این افکار غیر عادی ان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

10. omid20oo نوشته است: سلام به کل دوستان
    راستش من با توجه به مشکلات و شرايطم مطمينم بدنم به ويتامين ب و س نياز مبرم دارم ولي از يه طرف جاهايي خوندم که مصرف مکمل ها اگه زيادي باشن عوارض هم مياره. چجوري من ميتونم بفهمم چقدر بدنم لازم داره و تا کي بايد بخورم که عوارضه برام به وجود نياد؟
    و اينکه من ريزش موي ارثي دارم که دارم درمانشم ميکنم ولي اظطراب و استرس و اظطراب اجتماعي شديدي هم دارم که مطمينم تو ريزش موم هم تاثير بسزايي گذاشته. دکتر بهم قرصهاي ضد اظطراب داده ولي تو مقالات اينترنتي خوندم داروهاي ضد افسردگي ريزش مو ميارن!! يعني هم اظراب ريزش مياره هم قرص ضداظطراب!!!  علتش چيه؟چه داروي ضد اظطرابي ريزش نمياره؟ پرانول ريزش مياره؟ کامل جواب بديد ممنون ميشم

دوست عزيز من چندين نوع داروي مربوط به اضطراب واسترس و.. روامتحان كردم وريزش مو نداشتم وخيلي از اين عوارض نادر هستند وروي بعضي ها اتفاق ميوفته وچون ريزش موي شما ارثي هست شايد بخاطر اون هست اما نظر من اينه كه فكر درمان مشكل روانيتون باشيد چون مورو بعدها هم ميشه كاشت ولي روان پريشان رو هروقتي ديگه نميشه درمان كرد

11. omid20oo نوشته است: سلام به کل دوستان

منم مثل شمااضطراب اجتماعی شدید داشتم و الانم دارم ولی کمی بهترم ولی شما اشتباه منو تکرار نکن و خودتو اسیر بنزودیازپین ها نکن . اگر هم میخوای بخوری نهایتا دو الی سه ماه بخور و طی این مدت بدنسازی کار کن و بدنت رو بیار روی فرم با این کار اعتماد به نفست میره بالا و اضطرابت کم می شه وبا برنامه زندگی کن و نظم داشته باش و سحر خیز باش و شب به موقع بخواب این جوری دیگه به هیچ داروی شیمیایی هم نیاز داری و به راحتی هم داروهاتو قطع میکنی .
    در صورت لزوم کلردیازپوکساید مصرف کن و سراغ زاناکس و کلونازپام نرو که داغون میشی و ترکش سخته.
    موید باشید.
    ویتامین ب و ث هم بخور مشکلی نداره ولی زیاد تاثیری نداره چون تو جوونی و انواع غذاها و میوه ها رو میخوری
    پروپرانول هم ریزش نمیاره و با این کارا که گفتم اضطرابت قطع میشه و ریزش موت که اگر از اضطراب بوده باشه رفع میشه

12. سلام
    ببخشید که سوالمو اینجا مطرح میکنم،آخه نمیشد تاپیک جدیدی باز کرد
    سوالم خیلیم به موضوع اینجا بی ربط نیست
    میخواستم بدونم آیا مصرف یک عدد قرص فروس سولفات و روی سولفات در هفته بدون تجویز پزشک خطرناکه؟

13. FERROUS SULFATE

موارد مصرف‌: اين‌ دارو در كم‌خوني‌ ناشي‌از فقر آهن‌ مصرف‌ مي‌شود.

مكانيسم‌ اثر: آهن‌ يك‌ عنصر اساسي‌ و لازم‌براي‌ ساخت‌ هموگلوبين‌ است‌. آهن‌ بمقدارمناسب‌ براي‌ خونسازي‌ و در نتيجه‌ تامين‌ظرفيت‌ انتقال‌ اكسيژن‌ خون‌ ضروري‌ است‌.اين‌ عنصر در ساخت‌ ميوگلوبين‌ نيز عملي‌مشابه‌ به‌عهده‌ داشته‌ و همچنين‌ به‌عنوان‌كوفاكتور چندين‌ آنزيم‌ اساسي‌، مانندسيتوكروم‌، نقش‌ دارد. آهن‌ براي‌ متابوليسم‌كاتكول‌آمين‌ و عملكرد صحيح‌ نوتروفيلهانيز ضروري‌ است‌. آهن‌ موجود در غذا يامكملهاي‌ غذايي‌، پس‌ از مصرف‌ خوراكي‌،بشكل‌ آهن‌ دو ظرفيتي‌ از سلولهاي‌ مخاطي‌عبور كرده‌ و به‌ ترانسفرين‌ پيوند مي‌يابد. دراين‌ حالت‌، آهن‌ براي‌ ساخت‌ گلبولهاي‌ قرمز،به‌ مغز استخوان‌ منتقل‌ مي‌شود.

فارماكوكينتيك‌: جذب‌ آهن‌ در صورت‌ تخليه‌ذخاير آن‌ يا افزايش‌ ساخت‌ گلبولهاي‌ قرمزافزايش‌ مي‌يابد. آهن‌ از دوازدهه‌ و ابتداي‌ژژنوم‌ جذب‌ مي‌شود. جذب‌ آهن‌ با شدت‌ فقرآهن‌ متناسب‌ مي‌باشد. جذب‌ آهن‌ دو ظرفيتي‌با معده‌ خالي‌ بيشتر است‌. نيمه‌عمر سولفات‌آهن‌ 6 ساعت‌ مي‌باشد. آهن‌ عمدتŠ درسلولهاي‌ كبدي‌ و سيستم‌ رتيكولوآندوتليال‌ذخيره‌ مي‌شود. هيچ‌ نوع‌ مكانيسم‌فيزيولوژيك‌ براي‌ دفع‌ آهن‌ وجود ندارد.

موارد منع‌ مصرف‌: سولفات‌ آهن‌ درهموسيدروز، هموكروماتوز و سايركم‌خوني‌ها (مگر اينكه‌ همراه‌ فقر آهن‌باشد)، نبايد مصرف‌ شود.

عوارض‌ جانبي‌: تحريك‌ مجراي‌ گوارش‌بامصرف‌ اين‌ دارو گزارش‌ شده‌ است‌.تهوع‌ و درد اپي‌گاستريك‌ وابسته‌ به‌ مقدارمصرف‌ است‌. مصرف‌ آهن‌ از راه‌ خوراكي‌در بيماران‌ مبتلا به‌ بيماري‌ التهابي‌ روده‌،ممكن‌ است‌ سبب‌ تشديد اسهال‌ شود.مصرف‌ آهن‌ از راه‌ خوراكي‌ ممكن‌ است‌سبب‌ بروز يبوست‌، به‌ ويژه‌ درسالخوردگان‌ شود.

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ همزمان‌ آهن‌ باتتراسيكلين‌هاي‌ خوراكي‌، ممكن‌ است‌ سبب‌كاهش‌ جذب‌ و اثرات‌ درماني‌ تتراسيكلين‌هاشود.

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ دارو بايد با معده‌خالي‌، يك‌ ساعت‌ قبل‌ يا دو ساعت‌ پس‌ ازغذا مصرف‌ شود، اما به‌منظور كاهش‌احتمال‌ بروز دل‌ آشوبه‌، اين‌ دارو رامي‌توان‌ همراه‌ با غذا مصرف‌ نمود.

2 ـ براي‌ جلوگيري‌ از لكه‌دار شدن‌ دندانها وپوشاندن‌ طعم‌ دارو، محلول‌ خوراكي‌ دارو رابايد همراه‌ با آب‌ يا آبميوه‌ و با استفاده‌ از ني‌مصرف‌ نمود. هنگام‌ مصرف‌ قطره‌ خوراكي‌،قطرات‌ دارو بايد بر روي‌ زبان‌ ريخته‌ شوند.

مقدار مصرف‌:

بزرگسالان‌: بمنظور پيشگيري‌ از كم‌خوني‌فقر آهن‌، 300 mg/day و در درمان‌كم‌خوني‌ فقر آهن‌، 300 ميلي‌گرم‌ دوبار درروز مصرف‌ مي‌شود و سپس‌ برحسب‌نياز و تحمل‌ بيمار، بتدريج‌ تا 300 ميلي‌گرم‌4 بار در روز افزايش‌ مي‌يابد.

كودكان‌: مقدار mg/kg/day 5 بمنظورپيشگيري‌ از كم‌خوني‌ فقر آهن‌ و مقدارmg/kg 10، سه‌ بار در روز در درمان‌كم‌خوني‌ مصرف‌ مي‌شود. به‌عنوان‌ مكمل‌غذايي‌، مقدار مصرف‌ توصيه‌ شده‌ عنصرآهن‌ در روز بين‌ 15ـ6 ميلي‌گرم‌ و براي‌زمان‌ بارداري‌ 30 ميلي‌گرم‌ است‌.

اشكال‌ دارويي‌:

Tablet: Eq. to 50 mg Iron

Syrup: 200 mg (41 mg Iron)/5ml

Oral Drops: 125 mg (25 mg Iron)/ml

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید