شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

عدم کنترل گاز روده

1. با سلام خدمت شما پسری هستم 17 ساله از حدود دو سال پیش معده ام تولید گاز زیاد و دائمی کرد و تا حالا ادامه داشته البته این مهم نیست مهم عدم کنترل گاز روده ام هست که در جمع شرمنده ام میکنه توی این مدت هر کاری کردم تا این مشکل را برطرف کنم نزد پزشک فوق تخصص گوارش رفتم،آندوسکوپی کردم و چندین نوع دارو را مصرف کردم اما وضع بدتر شد که بهتر نشد من به خاطر این مشکلم خیلی ضرر کردم دوستانم را از دست دادم و سعی کردم در جمع نباشم توی کلاس هم خودم اذیت میشدم هم دوستان همکلاسی توی سایت های مختلف دنبال راه علاج بیماریم میگشتم ولی انگار کسی دانش درمان این بیماری رو نداشت چند وقت پیش توی یکی از سایت ها خوندم یکی تونسته یه لباس (شرت) طراحی کنه که میتونه جلوی بوی بد گاز معده رو بگیره اما دیگه نتونستم خبری از اون بدست بیارم ... حالا از شما درخواست دارم که کمکم کنید چه درمان داروئی باشه چه استفاده از لباس مخصوص و چه جراحی فقط میخوام این مشکلم برطرف بشه ممنون.
    نتیجه آندوسکوپی:
    sedation:midazolam/dyspepsaia
    esophagus:upper,middle,and lower third have normal mucosa.no hernia.no erosion
    stomach:cardia:normal mucosa   fundus:normal mucosa   body:normal mucosa    antrum:mild patchy redness
    duodenum:d1 & d2 have normal mucosa
    final diagnosis:antral gastropathy
    h.pylori:not done
    داروهای تجویز شده:کولوفک ریتاید-کلیدیوم سی-رابزول-نورتریپتیلین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. و نفخ شكم بیشتر بدلیل افزایش حساسیت احشایی در بعضی افراد باشد گاه نیز میتواند ناشی از اختلال حركتی روده ای باشدكه باعث می شوددر بعضی این حجم گاز قابل تحمل نباشد. از منابع اصلی تولید گاز روده فعالیت تخمیری باكتریهای روده ای روی قند و پروتئین است. افزایش تولید گازدر داخل مجرا به دنبال خوردن برخی غذاها مثل حبوبات و بعضی غلات ومیوه ها موجب اتساع شكم و پربادی و نفخ شكم می شود. گاه نیز علت ایجاد نفخ تكثیر غیر طبیعی باكتریها در روده یا عفونت ژیاردیا است.برای درمان باید فرد از مصرف غذاها و موادی كه باعث پیدایش این حالت می شود خودداری كند. مصرف دایمتیكون و كارمینت تا حدی موثر است در صورت ادامه یافتن علایم بهتر است ازمایشان لازم جهت بررسی علل دیگر مثل عفونتهای انگلی و سوء جذب مواد توسط متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش انجام شود.

این حالت نفخ و احساس بادکردگی و ناراحتی بعد از خوردن مواد لبنی را پزشکان عدم تحمل لاکتوز می نامند . یعنی معده قادر به هضم لاکتوز یا قند شیر ، نیست .
    متأسفانه ، اکثر بزرگسالان تا حدی دچار این عارضه هستند . هر چه سن بالاتر می رود ، لاکتاز کمتری در بدن تولید می شود که این آنزیم برای هضم لاکتوز لازم است . بدون لاکتاز ، قند شیر هضم نشده تخمیر می گردد و تولید گاز می کند . این گاز جمع شده و نفخ می سازد . مواد غذایی دیگری که سخت هضم می شوند مثل حبوبات ، آجیل ، دانه های گیاهی ، میوه ها ، کلم دلمه ای ، جو ، عسل و مخمر هم تولید گاز کرده و معده را باد می کنند .
    آلرژی های غذای نیز باعث نفخ می شوند ، ولی در اینجا واکنش دستگاه ایمنی عامل آن است و تمام بدن را گرفتار می کند و معمولاً کهیر و آبریزش از بینی نشانه های عمده آن است .
    اگر دستگاه گوارش شما حساس است ، یعنی حالتی که آن را روده تحریک پذیر می گویند ، شیر ، حبوبات و دیگر غذاهای دیرهضم مشکل آفرین تر می شوند . در این حالت اعصاب به غذاهای تحریک کننده شدیدتر پاسخ داده و گرفتگی ماهیچه های دیواره روده بزرگ را به وجود می آورند . محتویات روده نمی تواند پیش تر برود و یبوست عارض می شود و روده را متورم می کند . با تخمیر روده گاز تولید شده و نفخ به وجود می آید .
    اگر تند غذا می خورید همراه آن مقداری هوا می بلعید که در روده نفخ می شود .
    نفخ طولانی همراه با درد نشاندهنده چندین بیماری گوارشی است ، از جمله انسداد روده یا کلیه ، التهاب آپاندیس ، وجود سنگ کیسه صفرا ، زخم مهای گوارشی و تومور است .
    درمان نفخ
    بعد از غذا پیاده روی کنید . ورزش علاوه بر تحریک حرکت محتویات روده هورمون های تحریک کننده فعالیت روده را نی‌ز آزاد می کند .
    قرص بخورید . برای از بین بردن نفخ ، از قرص سیمتیکون استفاده کنید که حباب های گاز را در دستگاه گوارش از بین می برد .
    چای گیاهی بنوشید . برای رفع درد نقطه ای ناشی از نفخ ، یک فنجان چای نعناع ، بابونه و یا رازیانه بنوشید .
    غذاهای فیبردار بخورید . غذاهای فیبردار محتویات روده را نرم کرده و نفخ ناشی از گرفتگی روده را برطرف می کند با خوردن سبزیجات و غلات سبوس نگرفته فیبر را به برنامه غذایی خود بیفزایید ؛ اما نشاسته گندم خود ممکن است باعث نفخ شود و می توان به جای آن از نشاسته برنج و سیب زمینی استفاده کرد که قابل تحمل تر هستند . یا روزی یک قاشق متاموسیل همراه با آب میوه بخورید . متاموسیل در برخی افراد ایجاد گاز می کند . ولی در بیشتر افراد مفید است .
    چیزهای محرک نخورید . قهوه ، چای و شکلات لوله گوارش را بیشتر تحریک می کنند . چربی نیز دیرهضم است و ممکن است گرفتگی روده را تشدید کند و باعث ایجاد نفخ شود .
    لبنیات را با احتیاط بخورید . صرفاً به خاطراینکه شیر ایجاد نفخ می کند نباید لبنیات را کنار گذاشت . می توانید شیر بدون لاکتوز ، که شیرین تر است ، بخورید یا لاکتاز مایع به لبنیات خود بیفزایید . ماست و برخی انواع پنیر مقدار کمی لاکتوز دارند و خوردن آنها مشکل چندانی ایجاد نمی کند .
    غذاهای داغ یا سرد نخورید . همراه با غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد مقداری هوا می بلعید . جویدن آدامس هم باعث خوردن هوا می شود و بهتر است از آن صرف نظر شود .
    آهسته غذا بخورید . وقتی سریع غذا می خورید ، کمی هم هوا همراه با لقمه هایتان فرو می دهید . با آهسته تر و جویده تر خوردن غذا هوای کمتری خورده و لقمه را با بزاق خیس می کنید . بزاق آنزیمهایی دارد که غذا را قبل از ورود به معده آماده تجزیه می کند .
    مکمل پیش از قاعدگی بخورید . شکم زنان پیش از زمان قاعدگی انباری از مایعات می شود . زنانیکه ویتامین B - کمپلکس و کلسیم و منیزیم می خورند کمتر دچار نفخ می شوند .
    مواد نفخ آور را یادداشت کنید . اشخاص مختلف واکنش های متفاوت نسبت به غذاها نشان می دهند . فهرستی از موادی که برای شما ایجاد نفخ می کنند تهیه کنید تا بتوانید برخی از آنها را کم یا حذف کنید .
    به پزشک مراجعه کنید . نفخ می تواند علامت یک بیماری جدی گوارشی باشد . اگر هیچ یک از موارد بالا مؤثر نشد ، برای معاینه کامل نزد پزشک خود بروید .
    اگه راه حل بهتری هم پیداکردیدحتماماروهم درجریان بزارید

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  3. negin456 نوشته است:
    و نفخ شكم بیشتر بدلیل افزایش حساسیت احشایی در بعضی افراد باشد گاه نیز میتواند ناشی از اختلال حركتی روده ای باشدكه باعث می شوددر بعضی این حجم گاز قابل تحمل نباشد. از منابع اصلی تولید گاز روده فعالیت تخمیری باكتریهای روده ای روی قند و پروتئین است. افزایش تولید گازدر داخل مجرا به دنبال خوردن برخی غذاها مثل حبوبات و بعضی غلات ومیوه ها موجب اتساع شكم و پربادی و نفخ شكم می شود. گاه نیز علت ایجاد نفخ تكثیر غیر طبیعی باكتریها در روده یا عفونت ژیاردیا است.برای درمان باید فرد از مصرف غذاها و موادی كه باعث پیدایش این حالت می شود خودداری كند. مصرف دایمتیكون و كارمینت تا حدی موثر است در صورت ادامه یافتن علایم بهتر است ازمایشان لازم جهت بررسی علل دیگر مثل عفونتهای انگلی و سوء جذب مواد توسط متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش انجام شود.

این حالت نفخ و احساس بادکردگی و ناراحتی بعد از خوردن مواد لبنی را پزشکان عدم تحمل لاکتوز می نامند . یعنی معده قادر به هضم لاکتوز یا قند شیر ، نیست .
    متأسفانه ، اکثر بزرگسالان تا حدی دچار این عارضه هستند . هر چه سن بالاتر می رود ، لاکتاز کمتری در بدن تولید می شود که این آنزیم برای هضم لاکتوز لازم است . بدون لاکتاز ، قند شیر هضم نشده تخمیر می گردد و تولید گاز می کند . این گاز جمع شده و نفخ می سازد . مواد غذایی دیگری که سخت هضم می شوند مثل حبوبات ، آجیل ، دانه های گیاهی ، میوه ها ، کلم دلمه ای ، جو ، عسل و مخمر هم تولید گاز کرده و معده را باد می کنند .
    آلرژی های غذای نیز باعث نفخ می شوند ، ولی در اینجا واکنش دستگاه ایمنی عامل آن است و تمام بدن را گرفتار می کند و معمولاً کهیر و آبریزش از بینی نشانه های عمده آن است .
    اگر دستگاه گوارش شما حساس است ، یعنی حالتی که آن را روده تحریک پذیر می گویند ، شیر ، حبوبات و دیگر غذاهای دیرهضم مشکل آفرین تر می شوند . در این حالت اعصاب به غذاهای تحریک کننده شدیدتر پاسخ داده و گرفتگی ماهیچه های دیواره روده بزرگ را به وجود می آورند . محتویات روده نمی تواند پیش تر برود و یبوست عارض می شود و روده را متورم می کند . با تخمیر روده گاز تولید شده و نفخ به وجود می آید .
    اگر تند غذا می خورید همراه آن مقداری هوا می بلعید که در روده نفخ می شود .
    نفخ طولانی همراه با درد نشاندهنده چندین بیماری گوارشی است ، از جمله انسداد روده یا کلیه ، التهاب آپاندیس ، وجود سنگ کیسه صفرا ، زخم مهای گوارشی و تومور است .
    درمان نفخ
    بعد از غذا پیاده روی کنید . ورزش علاوه بر تحریک حرکت محتویات روده هورمون های تحریک کننده فعالیت روده را نی‌ز آزاد می کند .
    قرص بخورید . برای از بین بردن نفخ ، از قرص سیمتیکون استفاده کنید که حباب های گاز را در دستگاه گوارش از بین می برد .
    چای گیاهی بنوشید . برای رفع درد نقطه ای ناشی از نفخ ، یک فنجان چای نعناع ، بابونه و یا رازیانه بنوشید .
    غذاهای فیبردار بخورید . غذاهای فیبردار محتویات روده را نرم کرده و نفخ ناشی از گرفتگی روده را برطرف می کند با خوردن سبزیجات و غلات سبوس نگرفته فیبر را به برنامه غذایی خود بیفزایید ؛ اما نشاسته گندم خود ممکن است باعث نفخ شود و می توان به جای آن از نشاسته برنج و سیب زمینی استفاده کرد که قابل تحمل تر هستند . یا روزی یک قاشق متاموسیل همراه با آب میوه بخورید . متاموسیل در برخی افراد ایجاد گاز می کند . ولی در بیشتر افراد مفید است .
    چیزهای محرک نخورید . قهوه ، چای و شکلات لوله گوارش را بیشتر تحریک می کنند . چربی نیز دیرهضم است و ممکن است گرفتگی روده را تشدید کند و باعث ایجاد نفخ شود .
    لبنیات را با احتیاط بخورید . صرفاً به خاطراینکه شیر ایجاد نفخ می کند نباید لبنیات را کنار گذاشت . می توانید شیر بدون لاکتوز ، که شیرین تر است ، بخورید یا لاکتاز مایع به لبنیات خود بیفزایید . ماست و برخی انواع پنیر مقدار کمی لاکتوز دارند و خوردن آنها مشکل چندانی ایجاد نمی کند .
    غذاهای داغ یا سرد نخورید . همراه با غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد مقداری هوا می بلعید . جویدن آدامس هم باعث خوردن هوا می شود و بهتر است از آن صرف نظر شود .
    آهسته غذا بخورید . وقتی سریع غذا می خورید ، کمی هم هوا همراه با لقمه هایتان فرو می دهید . با آهسته تر و جویده تر خوردن غذا هوای کمتری خورده و لقمه را با بزاق خیس می کنید . بزاق آنزیمهایی دارد که غذا را قبل از ورود به معده آماده تجزیه می کند .
    مکمل پیش از قاعدگی بخورید . شکم زنان پیش از زمان قاعدگی انباری از مایعات می شود . زنانیکه ویتامین B - کمپلکس و کلسیم و منیزیم می خورند کمتر دچار نفخ می شوند .
    مواد نفخ آور را یادداشت کنید . اشخاص مختلف واکنش های متفاوت نسبت به غذاها نشان می دهند . فهرستی از موادی که برای شما ایجاد نفخ می کنند تهیه کنید تا بتوانید برخی از آنها را کم یا حذف کنید .
    به پزشک مراجعه کنید . نفخ می تواند علامت یک بیماری جدی گوارشی باشد . اگر هیچ یک از موارد بالا مؤثر نشد ، برای معاینه کامل نزد پزشک خود بروید .
    اگه راه حل بهتری هم پیداکردیدحتماماروهم درجریان بزارید

سلام  من هم  این مشکل گاز روده رو دارم که 24 ساعته اینجوری هستم شلی اسفنکنر هم دارم  البته بیشتر اوقات خودم هیچ بویی نمیکنم  دو شرکت امریکای هست  که شرتی طراحی کردنن که جلوی بوی گاز روده رو میگیره البته م ایرانم نمیدونم چه جوری این شرت رو از خارج خریداری کنم  واقا کسی رو در خارج از یارن ندارم  حالم خراب است  نام این دو شرکت  
    fartypants و   subtlebutt
    مینا

4. با توجه به داروهایی که دکتر تجویز کرده شما ibs یا سندرم روده تحریک پذیر دارید ، بهترین راه درمانش هم جایگزین کردن فلور میکروبی روده از طریق مصرف پروبیوتیک هست ، درمانش نسبتا طولانیه البته پروبیوتیک های قوی سرعت بهبود رو افزایش میدن مثل vsl#3 البته در ایران نیست باید از اروپا تهیه کنید، همین طور رژیم غذایی به نام Fodmaps هست، که قند هارو در رژیم کاهش میده اگر سرچ کنید تو اینترنت لیست غذاهایی که باید بخورید یا نخورید رو پیدا می کنید. برای کاهش بو مصرف قرص آنزیم گوارشی هم کمک میکنه، داروخانه ها دارند. تمام این موارد رو باهم انجام بدید ، به مرور بهتر میشه وضعیتتون. اگر مساله بو خیلی اذیت میکنه گوشت و ادویه جات و همینطور سبزیجات برگ تیره رو از رژیم غذایی تون حذف کنید
    در مورد بی اختیاری جراحی راه حلش نیست دو تا راه حل داره یکی انجام ورزش های کگل هست و یکی دیگه که در ایران انجام نمیشه تزریق ژل به دیواره مقعد هست

دنبال لباس هایی که نوشتید نباشید چون از کسانی که استفاده کردند شنیدم تاثیری نداشتند

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید