شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کیست بارتولند

1. maral_sh

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام.اگر ممکن است در مورد کیست بارتولند توضیح دهید.

2. maral_sh نوشته است: با سلام.اگر ممکن است در مورد کیست بارتولند توضیح دهید.

سلام،
    کیست غدد بارتولین Bartholin's Gland Cysts پر از موکوس بوده و در هر طرف ورودی واژن ممکن است ایجاد شود. این کیست یکی از شایعترین کیست های بزرگ ولو است.
    غدد بارتولین گرد، کوچک و غیر قابل لمس هستند و در قسمت خلفی - خارجی مدخل واژن قرار دارند. انسداد مجرای غده باعث می شود که غده بزرگ و پر از موکوس شود و به صورت کیست درآید. علت انسداد معمولا نامشخص است. در موارد نادری این انسداد به دلیل بیماریهای متقله جنسی (مثل گنوره) رخ می دهد . یک کیست ممکن است عفونی شده و تشکیل آبسه بدهد.

علایم ، نشانه ها و تشخیص
    اکثر کیست ها بدون علامت هستند ولی کیست های بزرگ ممکن است التهاب، اختلال در ارتباط جنسی و راه رفتن ایجاد کنند. اکثر کیستها، دردناک نبوده، یکطرفه هستند و در نزدیکی مدخل واژن لمس می شوند و به دلیل بزرگی باعث ایجاد عدم تقارن در لب های بزرگ می شوند. تشخیص با معاینه بالینی انجام می گیرد، در افراد بالای 40 سال بیوپسی هم گرفته می شود.

درمان
    در زنان زیر 40 سال، کیست های بدون علامت درمان لازم ندارند. کیستهای علامت دار جراحی می شوند. چون این در این کیستها با درناژ احتمال عود وجود دارد، به هنگام جراحی یک خروجی مطمئن نیز برای مجرا ایجاد می شود. در صورت ایجاد آبسه هم از آنتی بیتیک های وسیع الطیف استفاده می شود.

3. maral_sh

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام.24 ساله هستم.3سال پیش تشخیص کیست بارتولین در تخمدان سمت راستم داده شد.
    آیا عمل جراحی این کیست به پرده بکارت آسیب میرساند؟وطی این 3سال موهای زائد در زیر ران وزیر شکمم رشد کرده.آیا مصرف داروی آلداکتون و یا اسپیرنولاکتون به درمان موهای زائد کمک میکند؟آیا این داروها عوارضی دارند؟وآیا بدون نسخه از داروخانه میشود تهیه کرد؟

4. maral_sh نوشته است: سلام.24 ساله هستم.3سال پیش تشخیص کیست بارتولین در تخمدان سمت راستم داده شد.
    آیا عمل جراحی این کیست به پرده بکارت آسیب میرساند؟وطی این 3سال موهای زائد در زیر ران وزیر شکمم رشد کرده.آیا مصرف داروی آلداکتون و یا اسپیرنولاکتون به درمان موهای زائد کمک میکند؟آیا این داروها عوارضی دارند؟وآیا بدون نسخه از داروخانه میشود تهیه کرد؟

سلام،
    کیست بارتولین در دستگاه تناسلی خارجی به وجود می آید. همانطور که در بالا هم ذکر شد، تا علامتدار نشده احتیاجی به درمان ندارد. اگر هم به درمان احتیاج داشته باشه با توجه به شرایط مریض جراحی انجام می شود.
    داروهایی که ذکر نمودید، برای درمان پرمویی استفاده می شود ولی می بایست با تجویز متخصص باشد.

5. با عرض سلام وخسته نباشید

با عرض پوزش لینک اول را نتوانستم مشاهده کنم ( eror  زد)
    1) آیا احتمال انتقال عفونت ناشی از کیست بارتولین به سایر اعضا وجود دارد؟
    2) علائم عفونت دار شدن کیست بارتولین چیست ؟ آیا اصلا کیست بارتولین خود، نوعی عفونت است اگر بلی یکی از علل ان می تواند استفاده از آب آلوده باشد؟
    3) آیا امکان دارد بین وجود داشتن کیست بارتولین و بدبو بودن دهان ارتباطی وجود داشته باشد؟ چون من دقیقا این مشکل را دارم ولی علت آن و در نتیجه راه درمانش را نمی دانم (از لحاظ دندانپزشکی سالم هستم  و خیلی هم  بهداشت  دهان و دندانم  را رعایت میکنم  نخ دندان هم استفاده میکنم با این وجود  التهاب لثه دارم  که البته علت آن هم برایم روشن نشده)

با تشکر فراوان

6. rastbin نوشته است: با عرض سلام وخسته نباشید

با عرض پوزش لینک اول را نتوانستم مشاهده کنم ( eror  زد)
    1) آیا احتمال انتقال عفونت ناشی از کیست بارتولین به سایر اعضا وجود دارد؟
    2) علائم عفونت دار شدن کیست بارتولین چیست ؟ آیا اصلا کیست بارتولین خود، نوعی عفونت است اگر بلی یکی از علل ان می تواند استفاده از آب آلوده باشد؟
    3) آیا امکان دارد بین وجود داشتن کیست بارتولین و بدبو بودن دهان ارتباطی وجود داشته باشد؟ چون من دقیقا این مشکل را دارم ولی علت آن و در نتیجه راه درمانش را نمی دانم (از لحاظ دندانپزشکی سالم هستم  و خیلی هم  بهداشت  دهان و دندانم  را رعایت میکنم  نخ دندان هم استفاده میکنم با این وجود  التهاب لثه دارم  که البته علت آن هم برایم روشن نشده)

با تشکر فراوان

سلام،
    مطالب بالا را مطالعه کنید، این بیماری با التهاب لثه و بوی بد دهان ارتباطی ندارد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید