شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

غیر شمرده حرف زدن با دیگران ولی با خود عادی حرف زدن

1. با سلام . زندگيم به خاطر اين مشکلاتم که الان ميگم به هم خورده. لطفا سوالمو کامل بخونيد و منو نجات بديد. من زماني که ميخوام با يکي حرف بزنم به خصوص زماني که ميخوام يه جمله بلند رو برا يکي تعريف کنم بعضي جاهاش زبونم قفل ميکنه و يه جورايي دچار لکنت ميشم(هر چي جملهه طولاني تر باشه لکنت منم بيشتر ميشه ولي اگه چند حرف باشه اصلا لکنت نميگيرم).
    جالبش اينجاست که همون حرفها رو اگه تو خلوت خودم با خودم بزنم دچار هيچ مشکلي نميشم و خييلي روون اداشون ميکنم
    به خصوص با کساني که که قبلا جلوشون دچار لکنت شدم دفعات بعد اين لکنت به اوجش ميرسه
    معلومه که فقط و فقط به خاطر استرسمه وگرنه چرا با خودم حرف ميزنم شمرده حرف ميزنم
    چيکار بايد بکنم تا حرف زدنم بهتر بشه؟ اين استرس  و اظراب تقريبا تو تمام زندگيم تاثير گذاشته:ريزش مو-عرق زير بغل-لکنت-رانندگي -درهاي ثانيه اي گيجگاه هاي سر-سلوليت که ميگن بيسترين علتش استرسه و...زماني همکه ميخوام برم جمعي که قراره با همه دست به خييلي استرس منو ميگيره موندم 3 ماه ديگه عروسيمه و قراره با 500 نفر دست بدمو همه منو نگاه کنن چيکا رکنم؟!!! از طرفي چون کرمونشاهم امکان امدن به مطب رو ندارم ولي حاضرم هر دارويي که باشه مصرف کنم ولي نميخوام يه قرصي باشه که مصرفش دايمي باشه
    از همه جالبتر اينکه زماني که مثلا دارم درس ميخونم و اظطراب و اينها يادم نيست که هيچي ولي اگه يهويي يادم بياد که نکنه الان اظطرابه برگرده(اظطرابه کاملا بي دليله) اون موقع يه جوري ميشم و حتي نميتونم عادي کتابو بخونمو چشام کمي تار ميشه  و اصلا نمیتونم رو کتاب تمرکز کنم و هر کاري هم ميکنم بهش فکر نکنم نميشه و دستمم کمي ميلرزه
    تو رو خدا به دادم برسيد

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. درود بر شما

اين موضوع بسيار شايعی است و بسيار آسان هم برطرف می شود.

شما درست متوجه شديد و همه اين موضوع به خود شما بر می گرده.

دارويی نياز نيست با مراجعه به مشاور و يادگيری برخورد با خود اين مسئله حل خواهد شد.

کتاب "انسان در جستجوی معنا" نوشته دکتر فرانکل
    کتاب " هيچ چيز نمی تواند مرا ناراحت کند" نوشته آلبرت اليس به شما کمک می کند اما مشاور اين کتاب ها را به شما بيشتر توضيح خواهد داد که بتوانيد عمل کنيد.

يک راه حل کوچک به شما می دهم.

هرگاه لکنت گرفتيد صحبت را متوقف کنيد آن لغت را با لب و دهان ولی بدون صدا برای خود تکرار کنيد و  سپس صحبت خود را ادامه بدهيد.

شاداب باشيد

ژاسينا

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. با سلام
    همینطور که ژاسینای عزیز فرمودن این مشکل خیلی از افراد هست و این خیلی خوب هست که شما روی این مطلب تمرکز کردی و تقریباً درمان کردی چون تشخیص و درک بیماری و کلاً مشکلات اولین و اصلی ترین گام در درمان هست .

مدیر منم این مشکل رو داره ، گاهی تند صحبت میکنه و به قول شما روی یک کلمه قفل میشه زبونش گاهی هم نه ،شغل مل هم یه جوری هست که زبان و قدرت بیان توش حرف اول رو میزنه با این حال مدیر من توی کارش کاملاً موفق هست و این مشکل که گاهی هست و گاهی نیست باعث کناره گیریش از مردم نشده.

همینطور که گفتی وقتی درس میخونی و حواست بهش نیست خوبی ،پس این شد یک راه حل :که بهش فکر نکنی و تمرکزت روی عملت باشه و فکرت.

2 تا راه هم که دوستمون گفتن کتاب و مشاور
    امیدوارم سایر دوستان هم دوستانه راهنماییت کنن

عروسیتون هم پیشا پیش مبارک

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. از راهنماييتون خيييلي خيييلي ممنون

هرچي سعي ميکنم بهش فکر نکنم نميشه.موقع حرف زدن با بقيه هر چي سعي ميکنم که اروم و شمرده حرف بزنم نميشه که نميشه

شنيدم کساني که لکنت دارن با خودشونم که حرف ميزنن دچار لکنت ميش در حالي که من اگه هزار کلمه هم با خودم حرف بزنم يه حرفشم لکنت نميگيره منو. پس احتمال اين که مشکل من لکنت نباشه و يه چيز ديگه باشه هست؟
    مشکل من زماني خودشو بيشتر نشون ميده که ميخوام يه جمله طولاني رو براي يکي تعريف کنم
    جالبتر از همه اينکه مثلا من که معمولا  در موقع حرف زدن با ديگران  از هر مثلا 30 حرف يه بار دچار لکنت ميشم يه بار که با بردرم حرف ميزردم و از حد معمول بيشتر لکنتي شدم از اون به بعد هر موقه با اون برادرم حرف ميزنم تقريبا از هر 10 حرف يه بار لکنتي ميشم و اين نشون ميده تجربه بد روم خيييلي تاثير داره
    پارسال که براي درمان عرق زير بغلم رفتم پيش فوق تخصص غدد گفت تو هيچ مشکلي نداري جز استرس و بهم قرص پرانول داد. يه مدت پرانول خوردم خوبه خوب نشدم ولي روم خييييلي تاثير داشت و بهتر شدم  ولي به محض اينکه اين قرص ضد اظطرابو رها کردم مشکلم کامل برگشت

غير از لکنت مشکل ديگم اظطراي عجيب و غريبمه(کاملا بي دليل) مثلا الان که امتحاناي ترم تابستان دانشگامه خيييلي از مواقع که ميخوام درس بخونم  ناخداگاه پيش خودم فکر ميکنم نکنه الان اون اظطراب بي دليله برگرده و من نتونم رو درسم تمرکز کنم و مشکلات ديگه اي رو برام درست کنه مثل ريزش مو و سکته مغزي و... همين فکرها باعث ميشه که نتونم با تمرکز  و روون خط به خط کتاب رو بخونم و دستامم کمي ميلرزه. هر چي هم سعي ميکنم که بهش فکر نکنم خييييلي کم موفق ميشم که به طور کامل فکرمو ازش دور کنم. چون گاهي اوقات که يادم ميره که اين مشکلو دارم خيلي عادي درسمو ميخونمو تمرکز ميکنمو و کارهاي ديگمم عادي ميشه. حيف که نميتونم اين کارو بکنم

5. سلام
    یه مدت قرص  B1  100  بخور هیچ ضرری نداره روزی 1 عدد بخور.

حتماً خانوادت در جریان هستن پس وقتایی که کاری نداری و اونا هم بیکارن بعنوان تمرین بشین و براشون صحبت کن
    مثلاً فیلمی که شب قبل دیدی تعریف کن ( دختر نیستی وگرنه میگفتم غیبت دخترای فامیلتون رو بکن Smile)   ) و .... .یا با دوستای صمیمیت اینکارو کن سعی کن بیشتر حرف بزنی اونم در جمع تا کم کم اعتماد به نفست زیاد بشه.
    با همون برادرتون که گفتی یکبار دچار لکنت شدی بیشتر صحبت کن.

حالا ما میگیم لکنت اما همونطور که گفتی مشکلت لکنت نیست شما استرس داری همین! پس برای درمانت فقط و فقط دنبال آرامش باش

موفق باشی

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. بهتون توصیه میکنم مطلب دوستمون maepc  رو با عنوان زیر بخونید:

استراتژی و نکاتی برای سلامت فکری

به امید کار آمد بودن مطلب

7. دوست عزیزسلام

عزیزان بخوبی شما را راهنمایی کردند

وبه نظر من مشگل شما در نحوه صحبت کردنتون نیست بلکه در حساسیتی که به این موضوع پیدا کردید

من بشخصه دهها بار این حالتو تجربه کردم ودر اولین تجربه ام خیلی خیلی جا خوردم که چرا اینجوری شدم

ولی با کمی حوصله وممارست توانستم کنترل اوضاع را بدست بگیرم تازه خوب که دقت کردم

دیدم 90درصد مردم از من بترن ولی چون تو بحرش نیستند حسش نکردن

سرتون درد نیارم بعد از اینکه این حالت پیش امد من عقب نشینی نکردم بلکه خیلی بیشتر در جمع حضور پیدا کردم

وهرجا یی که بضائت اطلاعاتم پاسخگوب بود خیلی بیشتر میرفتم وتاجایی که ممکن بود سعی کردم وارد بحثها بشوم

وخیلی هم عالی نتیجه گرفتم بهترین جا هم برای این کار انجمنهای اولیا در مدارس بود

خلاصه منظورم این بود که همه چیز در باور خودتان می باشد مادامی که باور داشته باشید این حالت شما یک عیب هست

اظطراب درونی تان اجازه مقابله با ان را از شما میگیرد

ولی اگر بدانید این یک موردی هست که بصورت نسبی همه مردم با ان مواجه هستند

وفقط چون با دید منفی برخورد نمی کنند موفق به رفع ان میشوند

عزمتان را جزم کنید وبا مراجعه به کلینک های گفتار درمانی ومطالعه کتب مربوطه خاطر جمع باشید

که موفقیت شما در عبور از این مرحله حتمی است

8. عواملی که باعث مشکل در تکلم می شوند عبارتند از: عصبانيت و پرخاشگری، گوشه‌گيری و منزوی شدن و عدم اعتماد به نفس.
    بايد هميشه سعی كنید آهسته صحبت كنید و در حین صحبت کردن به پدیده ی لکنت زبان فکر نکنید.
    لکنت زبان ريشه در مسائل و مشکلات عاطفی دارد و به صورت نشانه های فيزيکی و اختلالات زبانی تظاهر می کند.
    عوامل روانی سبب بروز لکنت می شوند، بدين ترتيب که ترس باعث می شود قشر مغز نتواند کنترل خود را بر اندام های گفتاری اعمال کند. صحبت کردن آرام و آهسته و سنجيده موجب برقراری ارتباط آرام تر با ديگران می شود.
    در یک شيوه توصيه می شود قبل از حرف زدن، نفس عميقی بکشید و همیشه قبل از صحبت کردن در جمع، از صحت حرفاتون اطمینان داشته باشید تا ضمن اعتماد بنفس کامل، آمادگی بیشتری داشته باشید.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  9. عنوان:گرفتن زبان در هنگام صحبت
    شاهين 846 مشكل من هم شبيه شماست.البته الان خيلي بهتر شده ام. مشكل من به اين صورت بود كه هميشه از صحبت كردن در جمع ميترسيدم چون هميشه اين اضطراب را داشتم كه نكنه زبونم بگيره. كه هميشه هم همينطور بود در مكالمات كوتاه مشكل چنداني نداشتم ولي در مكالمات طولاني و يا بيان بعضي كلمات خاص دچار مشكل بودم. سر كلاس هيچ وقت سوالي نمي پرسيدم.در جمع ساكت بودم.
    من يا شما يا امثال من و تو چرا بايد دچار اين مشكل شويم؟ دلايل زيادي ميتواند داشته باشد. من تجربه خودم را در اين مورد با شما در ميان ميگذارم. دليل اصلي گرفتگي زبان من سريع صحبت كردنم وعدم اعتماد به نفس بود.مقداري روي اعتماد به نفسم كار كردم.كارهايي كردم كه از عهده آنها بر مي آمدم تا از آن طريق مورد تاييد  و تشويق ديگران قرار بگيرم. ديگه اينكه سعي كردم آرام صحبت كنم.
      شما ميتوانيد اين تمرين را روزي چند بار در خانه انجام دهيد.
    1- جلوي آينه بايستيد وبا خود صحبت كنيد. ميتوانيد صحبت هاي مهمي را كه در آينده ي نزديك ميخواهيد جلوي يك يا چند نفر بيان كنيد چندين بار جلوي آينه بگوييد.
    2-در مرحله بعد جلوي  دوربين فيلمبرداري خانگي يا موبايل بايستيد و صحبت كنيد و بعد فيلم خود را بازبيني كنيد. هر بار سعي كنيد آرامتر و شمرده تر صحبت كنيد
    3-از همسرتان يا هر كسي كه با او راحت هستيد بخواهيد جلوي شما بنشيند و نقش يك شنونده را ايفا كند. و شما در مورد يك موضوع صحبت كرده و نظراتتان را بيان كنيد
    4-تمرينات ريلكسيشن را در خانه انجام دهيد.(بوسيله سي دي ريلكسيشن)
    5-به توانايي ها و نعمت هايي كه خدا در اختيارتان قرار داده فكر كنيد.(من مطمئن هستم كه شما توانايي هاي زيادي داريد كه اگر اين طور نبود خانواده همسرتان با ازدواج شما با دخترشان موافقت نمي كردند.آنها شما را جوان شايسته اي براي خوشبخت كردن دخترشان مي دانند.)
    6-كتابهايي در مورد بالا بردن اعتماد به نفس و ايجاد آرامش در درونتان بخوانيد
    در آخر چند كتاب مفيد جهت مطالعه به شما معرفي ميكنم.
    جادوي فكر بزرگ          نويسنده:دكتر د.شوارتز       ترجمه:ژنا بخت آور
    راز شاد زيستن           نويسنده:اندرو متيوس         مترجم:وحيد افضلي راد
    آيين سخنراني        نويسنده: ديل كارنگي         مترجم:ريحانه جعفري-پروين قائمي
    آيين زندگي                          ديل كارنگي             مترجم:هانيه حق نبي مطلق
    اعتماد به نفس سريع     نويسنده:پل مكنا             مترجم:كيوان سپانلو- لادن گنجي

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  10. sima_65 نوشته است: سلام
    یه مدت قرص  B1  100  بخور هیچ ضرری نداره روزی 1 عدد بخور.

حتماً خانوادت در جریان هستن پس وقتایی که کاری نداری و اونا هم بیکارن بعنوان تمرین بشین و براشون صحبت کن
    مثلاً فیلمی که شب قبل دیدی تعریف کن ( دختر نیستی وگرنه میگفتم غیبت دخترای فامیلتون رو بکن Smile)   ) و .... .یا با دوستای صمیمیت اینکارو کن سعی کن بیشتر حرف بزنی اونم در جمع تا کم کم اعتماد به نفست زیاد بشه.
    با همون برادرتون که گفتی یکبار دچار لکنت شدی بیشتر صحبت کن.

موفق باشی

سلام
    با عرض شرمندگی

من دیروز قرصی که معرفی کردم اشتباه بود قرص ب 1 (100) ضد تهوع هست
    قرصی که موقع استرس و کلاً برای کم کردن استرس بهتره استفاده بشود قرص ب1 (300) هستش

11. سلام
    دوست خوبم
    دوستان حرفا و پیشنهادهای خوبی گفتن و شما باید اعتماد بنفستو بیشتر کنی داداش منم اینجوریه ولی از وقتی توی جامعه اومده کار داره اعتماد بنفسش خیلی خوب شده و خیلی کم لکنت میزنه پس توهم خودتو به دست جامعه بسپار بهشم فکر نکن بزار هرجور دوس داری باشی نه چیزی که مردم ازت میخان پس عادی عادی برخورد کن چون زندگی خودته قشنگ بسازش.

12. درود بر شما

کلينيک يک آقای گفتار درمانگر هست که اگر تهران هستی بيای باهاش يک جلسه مشاوره کمکت می کنه.

اين رشته ها که بی دليل تدريس و تحصيل نمی شند عزيز من.

شاداب باشی.

13. سلام دوباره
    neda 846 مشکل من با دوربین و اینه حل نمیشه چون اگه کسی روبروم نباشه من کاملا عادی حرف میزنم

اخرش نفهمیدم که معمولا کسانی که لکنت دارن با خودشونم حرف میزنن لکنتشون وجود داره؟ که بفهمم اصلا مشکل من لکنته یا  یه چیز دیگه؟

بازم بگم یه مدت که قرص پرانول خوردم خیییلی بهتر شدم ولی به محض قطع قرص بازم همون اش و همون کوزه. نمیدونم چرا اثر این قرصهای ضد استرس موقتیه؟ قرصی هست که مثلا با چند ماه مصرف اثرش دایمی بشه و با قطعش اثراتش از بین نره؟
    تشکر از همه

14. شاهين عزيز مشكل شما همانطور كه دوستان هم گفتند عدم اعتماد به نفس است. چون در مقابل ديگران و به خصوص افرادي كه قبلا در مقابل انها دچار لكنت شده ايد مشكلتان تشديد ميشود
    به نظر من شما خودتان را دست كم مي گيريد. كسي كه خودش را پايين تر از ديگران ببيند نمي تواند به خوبي با آنها ارتباط برقرار كند.
    همچنين مرور خاطرات منفي مبني بر گرفتگي زبانتان در مقابل ديگران مشكل شما را تشديد مي كند .از حالا تصميم بگيريد كه اين خاطرات را فراموش كنيد . كار سختي است ولي سعي كنيد اجازه ندهيد كه اين افكار منفي به سراغتان بيايند.
    كارهايي را انجام دهيد كه از عهده ي انجام آنها به خوبي بر مي اييد.
    اين3 مورد را روزي 3 دقيقه انجام دهيد. و لطفا براي انجام ندادن ان بهانه اي نياوريد.
    دقيقه اول:موفقيت هايي را كه در گذشته داشته ايد را بصورت واضح و روشن در ذهنتان مجسم كنيد
    دقيفه دوم:جلوي آينه بايستيد.چشمانتان راببنديد .به شخصي كه عاشق شماست فكر كنيد و از چشمان او به خود نگاه كنيد.بعد چشماتون را باز كنيد و به آينه نگاه كن و خودت رو از چشمان كسي نگاه كن كه واقعا شما رو دوست داره
    دقيقه سوم:از خودتون تعريف كنيد.با نگاه كردن به آينه و با صداي دروني به طور مداوم اين كار رو انجام بديد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید