شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

موهای وز کرده با ظاهری بسیار ناخوشایند بعدازشنادراستخر

1. سلام به همه عزیزان
    حدود هفت سال پیش یه روز برای اولین بار رفتم استخر و بعد اون روز موهام که نازک و لخت و لطیف و زیبا بود به شدت خشک و وز کرده شد، به حدی نازیبا که توی خونه روسری سر میکردم! تمام راه های ممکنه رو از نرم کننده مو، شامپوهای مخصوص، کرم مو، سرم مو، روغن بادام، روغن زیتون، کوتاه کردن مو و حتی رژیم غذایی امتحان کردم  ولی تاثیر زیادی نداشت. به متخصص هم مراجعه کردم که تجویز ایشون فقط باعث ریزش شدید مو و بدتر شدن اوضاع شد.
    من واقعا دیگه نمیدونم باید چیکار کنم  این روزا به سرم زده موهامو از ته بتراشم! فکر میکنین راه حل خوبیه؟ آقای دکتر،دوستان عزیز لطفا راهنمایی کنید. ممنونم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. خدمت همگی دوستان عزیزم

منم یه چندتا سوال مشابه دارم، تقریبا!

اینکه می گن شامپو ها، در ریزش مو اصلا تاثیر ندارن، درسته؟
    یعنی ما شامپو به سرمون می زنیم که فقط موهامون تمیز شه؟ همین؟ واقعا شامپو هیچ اثر مثبت دیگه ای به روی موهامون نداره؟
    اصلا بهترین وسیله برای شستشوی موها چیه؟ شامپو یا صابون؟
    بعد از شستشوی موها بهترین روش برای خشک کردنشون چیه؟ اینو از هر کسی می پرسم یه جواب متفاوت می ده! من خودم از هیچ وسیله ای برای خشک کردن یا حالت دادن موهام بعد از شستشو استفاده نمی کنم.. اجازه می دم موهام خودش خشک بشه. کارم اشتباست؟
    سوال دیگه ام راجع به شوره ی سر هست. مخصوصا توی آقایون. پوسته های ریزی که لا به لای موها هست و گاهی روی شونه ها و لباس فرد می ریزه..چه جوری برطرف می شه؟ اصلا چرا به وجود می یاد؟ می دونم سوالام خیلی کلی هست اما توی جستجوی سایت هم گشتم فقط دیدم می گن یا حساسیت فصلی هست یا برو دکتر پوست!!
    و در آخر.. اینکه می گن شامپوی بچه برای انواع موها واقعا خوبه، درسته؟ اگه خیلی قوی و کاربردیه پس چرا برای بچه ها استفاده می شه؟ و اگه خیلی ملایم و کم خطره پس چه جوری برای موهای دیگه هم خوبه؟
    من تارهای موهام خیلی نازکه. موهای سرم خیلی زیاده اما خیلی خیلی نازکه. چرا؟ و آیا راهی هست که کمی از این نازکی دور بشه؟
    سوال آخرم...دکلره کردن موها در دوران بارداری، ایرادی داره؟

ببخشید اگه طولانی شد. همه ی سوالات در یک قالب و موضوعه.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. haale نوشته است: خدمت همگی دوستان عزیزم

منم یه چندتا سوال مشابه دارم، تقریبا!

اینکه می گن شامپو ها، در ریزش مو اصلا تاثیر ندارن، درسته؟
    یعنی ما شامپو به سرمون می زنیم که فقط موهامون تمیز شه؟ همین؟ واقعا شامپو هیچ اثر مثبت دیگه ای به روی موهامون نداره؟
    اصلا بهترین وسیله برای شستشوی موها چیه؟ شامپو یا صابون؟
    بعد از شستشوی موها بهترین روش برای خشک کردنشون چیه؟ اینو از هر کسی می پرسم یه جواب متفاوت می ده! من خودم از هیچ وسیله ای برای خشک کردن یا حالت دادن موهام بعد از شستشو استفاده نمی کنم.. اجازه می دم موهام خودش خشک بشه. کارم اشتباست؟
    سوال دیگه ام راجع به شوره ی سر هست. مخصوصا توی آقایون. پوسته های ریزی که لا به لای موها هست و گاهی روی شونه ها و لباس فرد می ریزه..چه جوری برطرف می شه؟ اصلا چرا به وجود می یاد؟ می دونم سوالام خیلی کلی هست اما توی جستجوی سایت هم گشتم فقط دیدم می گن یا حساسیت فصلی هست یا برو دکتر پوست!!
    و در آخر.. اینکه می گن شامپوی بچه برای انواع موها واقعا خوبه، درسته؟ اگه خیلی قوی و کاربردیه پس چرا برای بچه ها استفاده می شه؟ و اگه خیلی ملایم و کم خطره پس چه جوری برای موهای دیگه هم خوبه؟
    من تارهای موهام خیلی نازکه. موهای سرم خیلی زیاده اما خیلی خیلی نازکه. چرا؟ و آیا راهی هست که کمی از این نازکی دور بشه؟
    سوال آخرم...دکلره کردن موها در دوران بارداری، ایرادی داره؟

ببخشید اگه طولانی شد. همه ی سوالات در یک قالب و موضوعه.

1. بله، شامپو نقشی در درمان ریزش مو ندارد.شامپوها فقط می توانند حالت مناسب و درخشش برای مو ایجاد کنند. ریشه مو از خون تغذیه می کند و مواد غذایی مورد نیاز خود را از آن طریق تامین می کند شامپوها تنها قادرند حالت مو را عوض کرده و روی حالت و قوام مو تاثیرگذار باشند که افراد در انتخاب نوع شامپو باید به جنس مو از نظر چرب، خشک و معمولی بودن موها توجه داشته باشند چرا که شامپوی مناسب می تواند باعث درخشش مو شود.
    2.علت اصلی به کارگیری شامپو توسط مردم، بهره‌گیری از خاصیت پاک‌کنندگی و تمیزکنندگی آن است یعنی سبوم یا همان چربی و چرک از روی مو و کف سر توسط سیستم سورفاکتا‌نت‌ها (موجود در شامپو) برداشته می‌شوند و درواقع این سورفاکتا‌نت‌ها هستند که برای پاکیزگی ایجاد کف می‌کنند. سورفاکتانت‌ها مواد فعال سطحی هستند که می‌توانند در سطح خود وارد واکنش شوند و کشش سطحی را کاهش دهند. سورفاکتانت‌ها از ترکیباتی که تحت نام اسیدهای چرب شناخته شده‌اند، مشتق می‌شوند. اسیدهای چرب موادی طبیعی به شمار می‌روند که از منابع مختلف گیاهی یا حیوانی به دست می‌آیند. موادی که امروزه به این منظور به کار می‌روند مشتق از روغن نارگیل، روغن هسته خرما یا روغن دانه سویا است مواد دیگری نیز برای افزایش قوام شامپوها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مانند متیل‌سلولز.خاصیت حالت دهندگی شامپو نیزاز دیگر علل استفاده ی ان توسط مردم است.  همچنین برخی شامپوها دارای خواص طبی هستند مانند شامپوهای ضد‌شوره که حاوی سلنیوم سولفید، پیریتویین‌زینک، کلیمازول یا کتوکونازول می‌باشند. تعدادی از شامپوها حاوی پانتول می‌باشند که در رشد و افزایش رطوبت مو ارزشمند است  گاه عصاره‌های گیاهی مانند گزنه، آلوئه‌ورا، رزماری (اکلیل کوهی)، نعناع، فلفل، رازیانه، بابونه، سدر، روغن بادام، کاندولا، روغن زیتون، جوجوبا، مریم‌گلی، برنج، گندم، عصاره انار و زعفران نیز به شامپوها اضافه می‌شوند.
    3.شامپو،صابون دارای ضعف‌های زیادی همانند ضعف شستشو در آب‌های سخت است صابون در آب سخت به خوبی کف نمی‌کند و باعث بر جای گذاشتن یک رویه چرب ناخوشایند که به خوبی شسته نمی‌شود، می‌گردد. اگر مو با صابون شستشو شود، این لایه ناخوشایند روی مو ایجاد شده و ظاهری بی‌جان و بی‌روح را بر جای می‌گذارد. اما مواد حالت‌دهنده و پاک‌کننده ی موجود در شامپو ، مو و کف سر را تمیز می‌کنند و باعث شانه شدن راحت‌تر موهای خیس و افزایش حجم آن بدون ایجاد الکتریسیته ساکن در زمان خشک شدن می‌شوند.
    4.نه خیر، بهترین و بی ضررترین روش برای خشک کردن مو ، آن است که پس از آبگیری موها با یک حوله نخی اجازه بدهیم مو در هوای آزاد خشک شود  
    5. در مورد تار موهای نازک هم اینجا رو مطالعه کنید. ضمن این که دلیل عمده ی نازک شدن تار های مو سوء تغذیه(فقر اهن، کمبود سیلیس،فقر روی، دریافت کالری کم در طول روز، کمبود پروتئین  وکمبود ویتامین های گروه B) هست.
    6.بله، چون موقع دکلره کردن ماده ی شیمیایی مستقیما با پوست سر در تماسه توسط پوست سر جذب میشه و وارد خون میشه و برای جنین مضره.

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  4. با سلام خدمت دوستانم
    من همیشه موهام کوتاه بودن زمان دبیرستان .خدمت سربازی  و حتی دانشگاه  حدود 9 ماه هست که موهام رو کوتاه نکردم تو این مدت برای یک دوره کوتاه از یک شامپوی المانی استفاده کردم باعث ریزش شدید موهای من شد(موهای من فر هستن و ریشه های خیلی قوی دارن)
    دوست عزیز شما گفتید که شامپو ها بیشتر برای شستشو استفاده میشوند تنها قادر به تعویض حالت مو ها هستند سوال من اینه دلیل ریزش موهای من چی بودن که با مصرف نکردن این  شامپو بر طرف شد

5. armin6300 نوشته است: با سلام خدمت دوستانم
    من همیشه موهام کوتاه بودن زمان دبیرستان .خدمت سربازی  و حتی دانشگاه  حدود 9 ماه هست که موهام رو کوتاه نکردم تو این مدت برای یک دوره کوتاه از یک شامپوی المانی استفاده کردم باعث ریزش شدید موهای من شد(موهای من فر هستن و ریشه های خیلی قوی دارن)
    دوست عزیز شما گفتید که شامپو ها بیشتر برای شستشو استفاده میشوند تنها قادر به تعویض حالت مو ها هستند سوال من اینه دلیل ریزش موهای من چی بودن که با مصرف نکردن این  شامپو بر طرف شد

سلام
    دوست عزیز استفاده از شامپوي نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو باعث ریزش مو ،كدورت و آسیب‌دیدگی موها می شود زیرا جزو تروما و ضربه به مو به شمار مي‌رود و مي‌تواند ريزش موي موقت ايجاد كند اما در صورت درمان، موهاي از دست رفته مجددا رشد مي‌كنند.
    اما مجددا عرض میکنم * شامپوها مواد شوینده ای هستند که فقط به عنوان پاک کننده و برای تمیزی و پاکیزگی موی سر به کار می روند در واقع خاصیت شامپو اینست که الودگی را از موها پاک کند البته بعضی شامپوها خاصیت نرم کنندگی دارند و افرادی که موهای خشک دارند از این شامپوها استفاده میکنن و هیچ شامپویی وجود ندارد که مانع ریزش و باعث تقویت موی سر شود واقعیت این است که بافت مرده ی مو نیازی به تقویت ندارد که بخواهیم با استفاده از شامپو به این هدف نایل شویم بهتره بدونید که اگر هم که این شامپوها ی صرفا به خاطر منابع مالی و سودجویی های کلان کمپانی های بزرگ تولید شده سرشار از پروتئین و ویتامین و مواد معدنی و......... باشند چون بافت مو مرده هست بر روی ان تاثیری ندارد و نمیتواند تاثیری در جلوگیری از ریزش مو یا تقویت ان داشته باشد *
    دوست خوبم دلایل ریزش مو اغلب : کمبود روی، کمبود اهن ، بیماری های هورمونی، توارث ، عدم اشنایی با روش صحیح شستن و خشک کردن مو و.... هست که هیچ کودوم با شامپو درمان نمیشه !!!!
    این لینک ها رو بخونید :                    

هیچ شامپویی مو را تقویت نمیکند!
                                                     معیارهایی موقع خرید شامپو    
                                                     درباره ی شامپو                  

پس فقط باید سعی بشه شامپوی مناسب موی خودمونو را پیدا نموده و روش صحیح شامپو كردن و خشك كردن مو را یاد بگیریم.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  6. سلام، میخواستم یه چیزی به مطلب قبلیم اضافه کنم: بیشتر موهای جلو و وسط سرم و کنار گوشهام وزوزی شدن یعنی بیشتر لایه های سطحی آسیب دیدن و لایه های زیری موهام کمتر آسیب دیدن.
    میخواستم از روش کراتینه استفاده کنم که وقتی دیدم خیلی ها میگن اصلا موثر نیست و مضر هم هست منصرف شدم، درست میگن؟

7. آقای دکتر خواهش میکنم راهنمایی کنید  یک ماه و نیم گذشت! هر روز میام سر میزنم ولی هیچ خبری نیست

8. امیدوارم که بهم اخطار ندین چون واقعا به کمک و راهنمایی تون نیاز دارم
    ممنونم که عزیزان به سوالها با حوصله و کامل و مفید جواب میدن

9. yasi395 نوشته است: سلام، میخواستم یه چیزی به مطلب قبلیم اضافه کنم: بیشتر موهای جلو و وسط سرم و کنار گوشهام وزوزی شدن یعنی بیشتر لایه های سطحی آسیب دیدن و لایه های زیری موهام کمتر آسیب دیدن.
    میخواستم از روش کراتینه استفاده کنم که وقتی دیدم خیلی ها میگن اصلا موثر نیست و مضر هم هست منصرف شدم، درست میگن؟

سلام

یاسی عزیز امیدوارم با این که جوابم طولانیه اما تا اخر بخونی.

تو همین سایت در لینک کراتینه ی مو  توسط جناب 1984 جواب کامل و صحیحی که به تایید دکتر صادقی هم رسیده به سوال شما داده شده .

در وبسایت دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو وزیبایی نیز در مورد کراتینه توضیحات خوبی امده است به این صورت:
    کراتینه کردن مو یکی از روشهای رایج صاف کردن مو و بر طرف کردن وزوز موهاست و اصطلاحا به آن "صاف کننده، معجزه گر" لقب داده می شود. در واقع این روش را به عنوان نوعی متد طبیعی برای صاف کردن مو بکار می برند، در حالیکه مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار می رود.
    این موضوع پس از شکایات تعدادی از مراجعه کنندگان جهت کراتینه کردن مو و گزارش عوارض جانبی ناشی از آن بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.
    کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخنهاست و باعث صاف شدن و درخشندگی موها می گردد.
    در افرادیکه موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می کند.

کراتین لازم جهت این امر از منابع حیوانی یا سایر منابع طبیعی تامین می شود. در طی این عمل، محصول کراتین بر روی مو مالیده می شود و سپس توسط یک سشوار داغ جذب مو می شود. جهت انجام این روش صاف کردن مو، پوشاندن کوتیکول مو با کراتین و کاربرد نرم کننده داخل مو لازم است.
    این محصول سپس از روی مو شسته می شود و اما عوارضی که این روش برای موها دارد چیست؟
    عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شستشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است، دیده می شود.

مهمترین عوارض آن عبارتند از:

1- خطر سرطان:
    فرمالدئید، یک ماده سرطانزاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است. اگر چه بیشتر سالنهای زیبایی از ماسکهای مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد. اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.

2- ریزش مو:
    مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصیه می شود، استفاده کنند.
    بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.
    در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

3- تخریب ساختمان مو:
    ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تامین نشود.

4- واکنشهای حساسیتی:
    مثل سایر مواردیکه برای مو انجام می شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.
    عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فریا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی آورد.

در وبسایت دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو زیبایی نیز انجام این عمل توصیه نشده که خودتون میتونین با مراجعه به این لینک ها جوابتونو بگیرید.(بعد از ورود به وبسایت از طریق این لینک در قسمت جست و جو بر اساس کلمه واژه ی کراتین را بنویسید و سرچ کنید)

در کل یاسی جان این طور نیست که با انجام 1 یا 2 بار کراتینه ی مو شما به همه ی عوارض ذکر شده در بالا مبتلا بشید این مصرف طولانی مدت و زیاد این متد هست که این عوارض رو ایجاد میکنه که البته بسته به جنس موی افراد داره که من دیدم اون هایی که بعد از بار اول مبتلا به ریزش شدید شدن  اما هم باید توجه کنید که غالب متخصصین پوست و مو زیبایی موافق انجام این روش نیستند و هم سالن های ارایشی معتبر و بنام نیز این روش رو دیگه انجام نمیدن و به جاش از ویتامینه کردن مو استفاده میکنن ؛ نتایج درمان های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده ها متفاوت است. در بعضی ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده می شود و ماه ها موهای شان صاف و لخت باقی می ماند ولی در بعضی دیگر رضایت مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی می ماند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم می گیرند در مراتب بعد از فرآورده های فاقد فرمالدئید استفاده کنند که این نیز فریبی بیش نیست. .دوست خوبم  با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگاه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.حرف من این است که آن کیفیت مویی که خداوند به ما داده، بهترین است. اما گاهی ما خودمان موهای مان را نابود می کنیم؛ با رنگ کردن های متعدد، استفاده از مواد شیمیایی مختلف روی مو، اتو کردن ها، سشوار کشیدن های پیاپی و ... و بعدش دنبال راهکاری برای ترمیم تمام این آسیب های مو می گردیم.
    کراتینه کردن مو هم شاید برای عده ای که موهای بسیار وز دارند که اصلا قابل شانه شدن نیست، آن هم هر از چند گاهی مناسب باشد و البته با علم و آگاهی به خطرات ناشی از فرمالدئید یا مشتقات آن. نهایتا تصمیم با خود افراد است که می خواهند سلامت شان را به صاف شدن موهای شان بفروشند یا نه؟

امیدوارم تا حدی کمکت کرده باشم.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  10. آسیلای عزیزم خیلی ازت ممنونم، خیلی باحوصله و مفید راهنمایی کردی
    مشکلمو با یک دکتر دیگه هم درمیون گذاشتم و ایشون گفتن هیچ راه دائمی وجود نداره!
    افسوس میخورم که چرا موهای زیبای من که حتی یک بار سشوار و اتو و رنگ نشد باید اینطور خشک و کدر و وز بشه!

11. yasi395 نوشته است: آسیلای عزیزم خیلی ازت ممنونم، خیلی باحوصله و مفید راهنمایی کردی
    مشکلمو با یک دکتر دیگه هم درمیون گذاشتم و ایشون گفتن هیچ راه دائمی وجود نداره!
    افسوس میخورم که چرا موهای زیبای من که حتی یک بار سشوار و اتو و رنگ نشد باید اینطور خشک و کدر و وز بشه!

سلام
    یاسی عزیز اون استخری که شما 7 سال پیش رفتین و بعد از اون فرم کلی موهاتون دچار تغییر شده یا هیچ تاثیری نداشته و یا اگرم رو موهاتون تاثیری داشت در رویش های بعدی مو اون اسیب به مرور زمان برطرف می شد پس مشکل شما از اون استخر شروع نشده !!! شما دقت کن ببین تو فامیلتون مخصوصا فامیل درجه 1 ایا افراد با موهای خشک و وز وجود داره یا نه ؟! دوست گلم شما به احتمال زیاد به ناگاه دچار تغییرات هورمونی، جهش ژنتیکی ، تغییراتی در خون و ... شدید که جنس و حالت موهاتونو تغییر داده که هر متخصص پوست و مو وزیبایی حاذق با انجام ازمایشات و بررسی های لازم میتونه این علت رو کشف کنه اما نمیدونم بعد از درمان دقیقا به حالت اول بر میگرده یا نه چون بستگی به اون علته داره که چی باشه اما اگرم بر نگشت مشکلی نیست مسایل خیلی مهمتری تو زندگی هست که باید راجع به اون ها فکر کرد . در ضمن الان موهای وز همه جا مد شده پس از موهات استفاده کن

12. سلام، تو فامیلمون افراد با موی فر و وز هست ولی تعداد زیادیشون هم موهای صاف دارن
    یکی دو سال بعد از اینکه موهام اینجوری شد یکی از دخترای فامیل بعداز اینکه رفت استخر دقیقا مشکل منو پیدا کرد و موهاش عین من وز شد!
    نمیدونم!   توکل به خدا، شاید خدا خواست و مشکلم حل شد

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید