شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

حساسیت به پنی سیلین و بیماری هنوخ

1. سلام
    من در کودکی با تزریق پنی سیلین دچار علائمی مثل ورم مفاصل و ... شدم که پزشک تشخیص داد بیماری هنوخ هست و من نباید به دلیل این حساسیت، هرگز پنی سیلین تزریق کنم. بیماری هنوخ چیست؟ و آیا همواره از تزریق پنی سیلین باید اجتناب کنم؟
    با تشکر

2. helli نوشته است: سلام
    من در کودکی با تزریق پنی سیلین دچار علائمی مثل ورم مفاصل و ... شدم که پزشک تشخیص داد بیماری هنوخ هست و من نباید به دلیل این حساسیت، هرگز پنی سیلین تزریق کنم. بیماری هنوخ چیست؟ و آیا همواره از تزریق پنی سیلین باید اجتناب کنم؟
    با تشکر

با سلام
    دوست عزیز،پسر بنده هم در کودکی و در 2 سالگی این بیماری رو گرفت!اونجور که دکترش میگفت یک بیماری کبدی است که بندرت در بچه ها دیده میشه!تقریباً یکجور اختلال در عملکرد کبد هستش!در فرزند بنده این بیماری بصورت پاره شدن مویرگ در زیر پوست،اسهال خونی،تورم شدید اعضا و دردهای شدید جلدی و ماهیچه ای بروز کرده بود!که مجبور شدیم ایشونو  به مدت چهل روز در بیمارستان بستری کنیم!خدارو شکر بعدازاون مسئله حل شد!ولی با ریشه یابی از علل بروز بیماری!فهمیدیم که مصرف بی حد از شکلات و کاکائو در اون مقطع منجر به ایجاد اینچنین بیماری شده!(میگند کبد خیلی داغ کرده بوده!) البته دکتر معالج اون زمان بهمون گفته بود که هیچ داروئی برای این بیماری وجود نداره!و فقط باید مدتش طی بشه تا بهبودی حاصل بشه! از طرفی برای تسکن درد،تزریق کورتون میتونه چاره ساز بشه!اما متخصصین امر به دلایل وجود تبعات ناشی از این کار !از انجامش بشدت خودداری میکنند! و میگذارند تا مدت نقاهت طی بشه!که این مدت بسته به توان جسمی و فیزیکی و روحی فرد!میتونه از یک ماه تا یک سال هم طول بکشه!
    انشالله هیچ فردی اینگونه مشکلی براش پیش نیاد
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  3. helli نوشته است: سلام
    با تشکر

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

ضایعات پوستی در هنوخ

سلام،
    بیماری پورپورای هنوخ شوئن لاین Henoch-Schonlein purpura یک نوع واسکولیت است (واسکولیت به گروهی از بیماریها گفته می شود که باعث ایجاد التهاب در جدار عروق میشوند). در این بیماری التهاب به وجود آمده باعث بروز خونریزی در مویرگها در پوست، مفاصل، روده ها و کلیه می شود. علامت اصلی بروز ضایعات برجسته روی اندام تحتانی (پا ها) و باسن است. درد شکم، درد مفاصل و مشکلات کلیوی با شیوع کمتر رخ می دهند.
    اگر چه این بیماری می تواند در همه افراد رخ دهد ولی در بچه و بالغین جوان شیوع بیشتری دارد. این بیماری معمولا خودبخود بهبود می یابد ولی در صورت درگیری کلیوی باید پیگیری طولانی مدت برای آن انجام شود.

علایم اصلی:

• ضایعات پوستی (پورپورا)
    • تورم و درد مفاصل (آرتریت)
    • علایم دستگاه گوارش (تخوع، استفراغ، درد شکم و اسهال)
    • درگیری کلیوی (در 20 تا 50% موارد)
    علل:

• عفونتهای باکتریال یا ویرال (استرپتوکوک یا پارو ویروس)
    • داروها
    • گزش حشرات
    • تزریق واکسن (سرخک، تیفوئید، تب زرد و وبا)
    • آب و هوای سرد
    • برخی مواد شیمیایی
    عوامل خطر ساز:

• سن (کودکی و جوانی)
    • جنس (در پسرها بیشتر است)
    • نژاد (سفید پوست و آسیایی)
    • ناخوشی (وجود عفونتها دستگاه تنفسی فوقانی یا سایر عفونتها)
    • فصل (پاییز و زمستان)

عوارض:

• آسیب کلیوی
    • انسداد گوارشی (اینتوساسپشن)
    • فشار خون حاملگی

آزمایش و تشخیص:

• معمولا با توجه به علایم بالینی میتوان تشخیص را مطرح نمود
    • آزمایش خون (IgA و ESR)
    • آزمایش ادرار
    • بیوپسی پوست
    • بیوپسی کلیه
    • تصویر برداری (سونوگرافی)