شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ضربان قلبم مثل گنجشک تند تند هست دلیلش چی میتونه باشه؟ (تاکیکاردی)

1. با سلام خدمت دوستان وآقای دکتر یه سوالی داشتم در مورد تپش قلبی که از دوران کودکی دارم البته قبل از سوال سرچ کردم ولی مطلبی راجع به اینکه این تپش از کودکی تا بزرگسالی وجود داشته باشه با این موردکه تا به این سن مشکل خاص ووخیمی برام از نظر قلبی پیش نیومده
    از همان موقعی که یادم میاد یعنی دوران کودکی ودبستان در زنگهای ورزش با دویدن دچار تپش قلب شدیدی میشدم در آن دوران زیاد به این چیزها اهمیت نمیدادند حتی چند باراطرافیان وقتی دستشون رو روی قلبم میزاشتن بهم میگفتن قلبم مثل گنجشک میزنه وتا حالا ادامه دارد و من همچنان تپش قلب زیادی دارم مثلا در حالت استراحت کامل تعداد ضربان قلبم 110 یا 130 در میاد وبا بالا رفتن پله یا سربالایی این تپش بیشتر شده ودچار رنگ پریدگی وعرق سرد میشم با گفتن این مورد که جثه ظریفی دارم اگه امکانش هست آقای دکتر در این مورد منو راهنمایی کنند که آیا این علائم نشونه یک بیماری قلبی مادر زادی یا حتی اکتسابی میتونه باشه ؟ واگر هست این سوال برام پیش میاد که آیا ماهیچه های قلبم ضعیف هست؟یا احتمال روماتیسم قلبی جزئی ؟ خواهشا با جزئیات بفرمایید متشکر میشوم آیا اشکال یا عارضهای در دریچه ها ویا سرخرگ میتونه وجود داشته باشه ؟ تا به حال به متخصص قلب وعروق مراجعه نکردم ولی بالاخره به دلایل بیماریهای دیگر به پزشکان دیگر مراجعه کردم و ضربان قلبم رو گوش دادن وحتی در یک بار هم نوار قلبی برداشتن وفقط گفتند که تپش قلب زیادی دارم که ممکنه در میزان طول عمر من تاثیر بزاره وگفتن با این تپش قلب زیاد 10 سال از عمری که قراره طی کنی کمتر میشه البته من در نظر دارم که به متخصص قلب وعروق برای کنترل برم ولی خواهش میکنم قبلا کمی آگاهی در مورد بیماری احتمالی را بدهید .خیلی از لطفتون ممنونم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. این می تونه دلیل استرس یا اضطراب باشه
    یا ممکنه یک نوع بیماری قلبی باشه
    مشکل قلب رو فکر کنم آقای دکتر روهام هم نتونن جواب بدن چون نیاز به معاینه یا نوار قلب شاید هم اکو داشته باشی
    پیشنهاد من اینه که به یک دکتر متخصص قلب مراجعه کنی دوست عزیز
    من خودم شخصا قلب ام گاهی میزنه دکتر قرص پرانول بهم داده و مصرف می کنم اما پیشنهاد من اینه که به یک پزشک متخصص مراجعه کنی تا از نزدیک قلب شما رو مورد معاینه قرار بده

موفق باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. با سلام
    دوست عزیز معمولا در خانمها به دلیل فعالیت روزانه و گاهی بدلیل استرس تپش قلب وجود داره
    من خودم که به همین دلیل به متخصص قلب مراجعه کردم و بعد از گرفتن اکو گفتند لرزش دریچه رو دارید که در اکثر خانمها وجود داره  و یک سری داروها در این رابطه برام تجویز کردن که بعد از مصرف داروها خیلی بهتر شدم پس حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.
    موفق باشید.

4. nasim58 نوشته است: من در نظر دارم که به متخصص قلب وعروق برای کنترل برم ولی خواهش میکنم قبلا کمی آگاهی در مورد بیماری احتمالی را بدهید .خیلی از لطفتون ممنونم.

سلام،
    همانطور که در بالا هم توصیه بهترین راه برای شناسایی مشکل، مراجعه به پزشک متخصص و انجام ارزیابی های تکمیلی (نوار قلب و ...) می باشد. اما برای بالا بردن آگاهی در مورد افزایش ضربان قلب به مطالب زیر توجه کنید:

تعریف:
    تاکیکاردی (افزایش ضربان قلب) به تپش سریعتر از نرمال قلب اطلاق می شود. قلب یک انسان طبیعی در حالت استراحت بین 60 تا 100 بار در دقیقه تپش می کند. شربان قلب توسط سیگنال های الکتریکی که توسط بافت قلب ایجاد می شود، کنترل می گردد. گاهی اوقات تاکیکاردی بدون علایم و عوارض رخ می دهد. به هر حال تاکیکاردی می تواند تاثیرات شدیدی بر عملکرد قلب، افزایش خطر سکته و مشکلات جدی تر داشته باشد. درمان مناسب می تواند ضربان سریع را کاهش داده و یا بیماری ایجاد کننده آن را کنترل کند.

علایم:
    وقتی ضربان قلب بیش از حالت طبیعی باشد، خون به میزان مناسب به بافتهای بدن نمی رسد و در نتیجه ممکن است علایم زیر رخ دهد:

• سرگیجه
    • کوتاه شدن تنفس
    • سبکی سر
    • ضربان سریع
    • تپش قلب (احساس ضربان قلب توسط خوده فرد)
    • درد قفسه سینه
    • سنکوپ

برخی افراد علایم بالینی ندارند و تنها زمانی که توسط پزشک معاینه می شوند و یا نوار قلبی گرفته می شود، تشخیص داده می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:
    شرایط مختلفی می تواند باعث افزایش شربان قلب و بروز علایم تاکیکاردی شود و توجه به این علایم، تشخیص صحیح و مراقبت مناسب باید انجام شود. اگر شما یا فرزندتان به علایم تاکیکاردی مبتلا هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر برای بیش از چند دقیقه به سنکوپ، مشکل تنفسی و یا درد قفسه سینه مبتلا شدید، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

علل:
    تاکیکاردی به علت ایجاد اختلال در سیستم الکتریکی قلب به وجود می آید، عوامل زیر باعث این اختلال می شوند:

• آسیب به بافت قلب در نتیجه بیماریهای قلبی
    • راه های الکتریکی غیر طبیعی از بدو تولد (مادرزادی)
    • بیماری یا اختلال مادرزادی قلب
    • افزایش فشار خون
    • کشیدن سیگار
    • مصرف زیاد الکل
    • مصرف زیاد کافئین
    • عوارض دارویی
    • سوء مصرف موارد مخدر (کوکائین)
    • عدم تعادل الکترولیتها و مواد معدنی
    • پر کاری تیروئید (هیپر تیروئیدی)

انواع تاکیکاردی:

• فیبریلاسیون دهلیزی
    • فلوتر دهلیزی
    • تایکاردی فوق بطنی
    • تاکیکاردی بطنی
    • فیبریلاسیون بطنی

عوامل خطر ساز (ریسک فاکتورها):
    هر عاملی که باعث ایجاد فشار و یا تخریب در بافت قلب می شود می تواند باعث ایجاد تاکیکاردی شود. تغییر شیوه زندگی و یا درمان دارویی می تواند ریسک عوامل زیر را کاهش دهد:

• بیماری قلبی
    • افزایش فشار خون
    • سیگار کشیدن
    • مصرف زیاد الکل
    • مصرف زیاد کافئین
    • سوء مصرف مواد
    • نگرانی یا استرس روانی
    • سن بالاتر
    • سابقه خانوادگی

عوارض:
    بروز و شدت علایم به نوع تاکیکاردی، مدت آن و وجود یا عدم وجود سایر مشکلات قلبی بستگی دارد. عوارض احتمالی عبارتند از:

• اختلال انعقادی که می تواند باعث بروز حمله قلبی یا مغزی شود
    • نارسایی قلبی ( ناتوانی قلب برای پمپ خون)
    • سنکوپ های مکرر
    • مرگ ناگهانی (در صورت بروز فیبریلاسیون و یا فلوتر بطنی)

شما چه کار باید بکنید:
    موارد زیر را با زمان آن یادداشت کنید:

• علایمی که تجربه می کنید
    • اطلاعات شخصی (منجمله استرس های عمده و ...)
    • سابقه دارویی (داروهایی احتمالی که مصرف می کنید)
    • سوالاتی که از پزشک دارید

چه انتظاری از پزشکتان باید داشته باشید:
    پزشک از شما سوالاتی خواهد کرد که اگر برای پاسخ به آنها آماده باشید خوب است، سوالاتی که پزشک ممکن است از شما بپرسد:

• اولین بار چه زمانی این تجربه را داشتید؟
    • هر چند وقت یکبار با تاکیکاردی مواجه می شوید؟
    • این حالت شما چه مدت طول می کشد؟
    • آیا عاملی باعث شروع یا بدتر شدن علایم می شود (مثل استرس، کافئین، فعالیت)؟
    • آیا سیگار می کشید؟
    • چه مقدار الکل یا کافئین مصرف می کنید؟
    • آیا سوء مصرف مواد دارید؟
    • آیا مشکلی در سیستم عروقی داشته اید (افزایش فشار خون، افزایش چربی خون و ...)؟
    • آیا برای این مشکل دارویی مصرف می کنید و آیا آن را منظم مصرف می کنید؟

آزمونها و تشخیص:
    پزشک ممکن است برای تشخیص و ارزیابی علایمی که شما اعلام کرده اید از آزمونهایی استفاده کند، برخی آزمونهای متداول عبارتند از:

• نوار قلب (الکتروکاردیوگرام - ECG)
    • هولتر مونیتورینگ (ثبت نوار قلب 24 ساعته)
    • ثبت کننده حوادث (هر زمان که علایم در شما شروع شود با فشردن دکمه ای ثبت نوار قلبی شروع می شود)
    • تست الکتروفیزیولوژیک

داروها و درمان:
    سر فصلهای درمانی عبارتند از:

• توقف ضربان سریع:

• مانور واگ
      • دارو
      • کاردیو ورژن

• جلوگیری از وقوع ضربان سریع:

• Radiofrequency catheter ablation
      • دفیبریلاتور
      • دارو
      • جراحی

• جلوگیری از انعقاد خون
    • درمان بیماری زمینه ای

پیشگیری:
    بهترین راه برای پیشگیری از تاکیکاردی ، جلوگیری از ایجاد بیماریهای قلبی است، رعایت موارد زیر در پیشگیری از بیماریهای قلبی مفید است:

• ورزش و رژیم غذایی سلامت
    • داشتن وزن مناسب
    • کنترل فشار خون و چربیهای خون
    • ترک سیگار
    • تجدیدنظر در مصرف نوشیدنیها الکلی
    • عدم مصرف مواد مخدر
    • کنترل استرس
    • مراجعه منظم به پزشک

ارزیابی دقیق و درمان بیماریهای قلبی موجود:

• پیروی از دستورات و درمانهای پزشک معالج
    • گزارش سریع تغییرات احتمالی

منبع : www.mayoclinic.com

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  5. باسلام و در ادامه فرمایشات دکتر رهام اضافه کنم که کم خونی هم یکی از دلایل تاکیکاردی و آریتمی قلب هست که در خانمها بخصوص باجثه ظریف خیلی دور از ذهن نیست

و در هرحال مراجعه به متخصص قلب و عروق بهترین راه حل برای شماست

تشکر شده توسط : 3 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید