شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

راهنمایی در مورد بیماری واریکوسل و تفسیر آزمایش منی

1. سلام
    چند روزی میشه یکی از دوستانم جهت معاینه و پیگیری در مورد بیماری واریکوسل به 2 پزشک مراجعه کرده و هر دو با دیدن جواب آزمایش 2 جواب متفاوت دادن یکی گفته باید عمل شه و دیگری گفته با دارو رفع میشه بین دو راهی گیر کرده که چه کنه
    جواب آزمایش رو میذارم و از دکتر رهام یا هر کدوم از دوستان که میتونن کمک کنن جواب بدن
    در ضمن ایشون هیچگونه دردی ندارند

جواب آزمایش :

seminal fluid.............

volume...........6

color va appearance.........milky

viscosity..............high

liquifaction time...............60

ph............7

total sperm count............55

non motility.................20%

non progressive motility...........10%

progressive motility...............70%

proge. motiliti grading.............II va III

abnormal spermatozoa.............5%

wbc...........2_3

rbc..............1_2

epithelial cell...............1_2

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. سلام
    مطمئن هستید که نتایج رو درست وارد کردید؟ چون تو نتایج آزمایش که مشکل چشمگیری نیست.
    دو احتمال میدم. یا وضعیت واریکوسل دوستتون درجه 3 (شدید) هست و دکتر احتمال داده که بعدا مشکل ایجاد کنه، و یا دکتر دوست داره برای اتاق عملش مشتری جور کنه.
    اما تا اونجا که من میدونم اگه کسی واریکوسل داره میتونه هر 6 ماه یک بار آزمایش بده تا اگر داشت دچار مشکل میشد عمل کنه. واریکوسل وقتی عمل میشه که یا به سیستم تولید اسپرم آسیب رسونده باشه و یا باعث ایجاد درد بشه و اصولا یک عمل اورژانسی محسوب نمیشه.
    پیشنهاد میکنم ایشون درباره واریکوسل توی همین سایت جست و جو کنند و بعد از به دست آوردن اطلاعات کامل از این بیماری و روشهای درمانش، به یک دکتر سوم مراجعه کنند و از دکتر توضیح کامل بخواهند.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. Clooney نوشته است: سلام
    چند روزی میشه یکی از دوستانم جهت معاینه و پیگیری در مورد بیماری واریکوسل به 2 پزشک مراجعه کرده و هر دو با دیدن جواب آزمایش 2 جواب متفاوت دادن یکی گفته باید عمل شه و دیگری گفته با دارو رفع میشه بین دو راهی گیر کرده که چه کنه
    جواب آزمایش رو میذارم و از دکتر رهام یا هر کدوم از دوستان که میتونن کمک کنن جواب بدن
    در ضمن ایشون هیچگونه دردی ندارند

جواب آزمایش :

seminal fluid.............

volume...........6

color va appearance.........milky

viscosity..............high

liquifaction time...............60

ph............7

total sperm count............55

non motility.................20%

non progressive motility...........10%

progressive motility...............70%

proge. motiliti grading.............II va III

abnormal spermatozoa.............5%

wbc...........2_3

rbc..............1_2

epithelial cell...............1_2

سلام، این آزمایش مایع منی طبیعی است، ولی اینکه آیا واریکوسل وجود دارد یا نه و آیا نیاز به جراحی وجود دارد یا نه، با معاینه بالینی و نیز علایم بیمار مشخص می شود (در پزشکی آزمایش درمان نمی شود بلکه بیمار درمان می شود).
    تاپیک زیر را هم مطالعه بفرمایید:
    آزمایش منی

تشکر شده توسط : 8 کاربر
  4. با عرض معذرت فکر می کنم اشتباهی در برداشت از نوشته ی شما رخ داده، یا شاید هم من اشتباه می کنم؟!
    شما total sperm count رو 55 ذکر کردید، و با توجه به حجم که 6 هست غلظت اسپرم دوستتون در این آزمایش در حدود 9 میلیون خواهد بود. که عدد پایینی محسوب می شه.

اون دکتر هم که گفته با دارو رفع میشه، اگه تشخیص واریکوسل بوده، این بیماری داروی خاصی نداره! اگه شدتش کم باشه می تونه استراحت و کاهش فعالیت فیزیکی در رفعش مؤثر باشه.

عامل مهم تر توی تشخیص نیاز به جراحی همون طور که دکتر عزیز گفتن، معاینه ی بالینی، و در صورت تشخیص پزشک بررسی با سونوگرافیه..
    (که البته با توجه به این که میگین دردی ندارن احتمالاً واریکوسلشون خفیفه، و مشکل باروریشون هم ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه)

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  5. با سلام یه سوال من از بیضه هام سونوگرافی کردم تو جواب نوشته "علائم واریکوسل گرید3 با انجام مانور والسالوا و بدون آن در اسکروتوم چپ وچود دارد..." این معنیش یعنی من واریکوسل درجه سه دارم؟  چند درصد درسات تشخیص داده من خیلی نگرانم کمک کنین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. سلام
    در مورد این دوستم مورد عجیبی برخوردم که لطفا من رو از سر درگمی نجات بدید
    آزمایش خون و ادرار و اسپرم این آقا در حد عالی نرمال بوده و هیچ کدوم از عوارض واریکوسل رو نداره اما با معاینات پزشکی که انجام داده تشخیص واریکوسا درجه 2 را داده و همچنین سونوگرافی که انجام داده در سونوگرافی هم واریکوسل درجه 2 تشخیص داده شده
    دکتر هم گفته حتما باید عمل کنه
    حالا دوستم مونده به این دلیل که هیچ علایمی از بیماری نداره و آزمایشهات هم نرمال بوده غیر سونوگرافی به گفته دکتر تن بده و عمل کنه؟؟؟؟
    گرچه منم گفتم باید عمل شه

7. واريکوسل چيست؟

واريکوسل بزرگ شدن وريدهاي درون کيسه بيضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کيسه پوستي شلي است که بيضه‌ها درون آن قرار دارند. واريکوسل شبيه به وريدهاي واريسي است که در پا ممکن است بروز کنند.

حدود يک ششم مردان واريکوسل دارند. در مرداني که دچار ناباروري هستند، اين رقم بالاتر است و به 40 درصد مي‌‌رسد.

واريکوسل شايع‌ترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، گرچه همه واريکوسل‌ها بر توليد اسپرم اثر نمي‌گذارند.

اغلب واريکوسل‌ها در طول زمان ايجاد مي‌شوند. خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند، و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد.

علائم
    واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند. ندرتا واريکوسل درد ايجاد مي‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند.

علل
    طناب اسپرماتيک که خون را به بيضه‌ها مي‌رساند و از آنها خارج مي‌کند،‌ حاوي "واز دفرانس" است که اسپرم توليدشده از بيضه را تخليه مي‌کند. "شبکه پامپينيفرم" گروهي از وريدها درون اسکروتوم و بالاي بيضه‌ها هستند. شبکه پامپينيفرم، خون را از بيضه‌ها تخليه مي‌کند. بزرگ شدن اين وريدها اغلب در حين بلوغ رخ مي‌دهد.

اگر چه علت دقيق ايجاد واريکوسل معلوم نيست، اما بسياري از کارشناسان معتقدند که دريچه‌هاي غيرطبيعي درون وريدها مانع جريان خون طبيعي در آنها مي‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وريدها مي‌انجامد.

واريکوسل معمولا در ناحيه بيضه چپ رخ مي‌دهد، که به علت موقعيت وريد بيضه‌اي چپ است. اما واريکوسل در يک بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.

در سنين 15 تا 25 سالگي، بيشترين احتمال بروز واريکوسل وجود دارد.

تشخيص
    از آنجايي که واريکوسل معمولا علامتي ندارد،‌ اغلب در حين ارزيابي ناباروري يا معاينه جسمي کشف مي‌شود.

با اين حال اگر در اسکروتوم‌تان احساس درد يا تورم مي‌کنيد، بايد با پزشک تماس بگيريد. علل گوناگوني ممکن است باعث درد بيضه شوند، و برخي از اين عارضه‌ها نياز به درمان فوري دارند. پزشک شما مي‌تواند تعيين کند که کدام عارضه باعث درد بيضه شما شده است.

پزشک در معاينه جسمي شما، ممکن است توده غيردردناک کلاف‌مانندي را در بالاي بيضه شما لمس کند. برخي از افراد، اين توده را به صورت احساس "کيسه‌اي از کرم" وصف مي‌کنند. اگر اين توده به اندازه کافي بزرگ باشد، پزشک هنگامي که ايستاده‌ايد، مي‌تواند آن را لمس کند.

اگر واريکوسل شما کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد نفس عميقي بکشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد (مانور والسالوا).

اين مانور به پزشک کمک مي‌کند، بزرگي غيرطبيعي وريدها را لمس کند. اگر معاينه جسمي نتيجه قطعي به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافي اسکروتوم کند. اين آزمون که در آن از امواج صوتي پرفرکانس براي ايجاد تصاوير دقيق از ساختار درون استفاده مي‌شود، براي اين مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا اطمينان حاصل شود علائم شما به دليل ديگري رخ نداده است. يکي از علل چنين عارضه‌اي ممکن ست توموري باشد که بر وريد اسپرماتيک فشار مي‌آورد.

عوارض
    واريکوسل ممکن است باعث اين عوارض شود:

تحليل رفتن (آتروفي) بيضه: توده بيضه از لوله‌هاي سازنده اسپرم تشکيل شده است. هنگامي که اين لوله‌ها در اثر عاملي مانند واريکوسل آسيب مي‌بينند، ممکن است بيضه‌ها نرم شوند و تحليل روند. روشن نيست که چه عاملي باعث تحليل رفتن بيضه ها مي‌شود،‌ اما اختلال در کارکرد دريچه‌هاي وريدها باعث تجمع خون در بيضه‌ها مي‌شود و افزايش فشار وريدها و قرارگيري در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسيب شود.

ناباروري: روشن نيست که واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. برخي از کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بيضه‌ها بيش از حد بالا رود، و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

درمان
    درمان واريکوسل ممکن است ضروري نباشد. اما اگر نابارور هستيد، يا واريکوسل شما باعث درد يا تحليل‌رفتگي بيضه‌ها شده است، ممکن است لازم باشد واريکوسل را ترميم کنيد. درمان، با هدف بستن وريدهاي آسيب‌ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي‌گيرد.

گرچه واريکوسل معمولا در دوران نوجواني رخ مي‌دهد،‌ اما روشن نيست که آيا بايد واريکوسل را در همان زمان ترميم کرد يا نه. در صورتي که تحليل‌رفتگي پيشرونده بيضه،‌ درد يا نتايج غيرطبيعي در آزمايش اسپرم رخ دهد، ترميم در دوره نوجواني ممکن است ضرورت پيدا کند.

ترميم واريکوسل ممکن است با جراحي باز، يا جراحي از طريق لاپاراسکوپي، و يا بستن وريد با بالون يا فنر از راه پوست (آمبوليزاسيون از راه پوست) انجام گيرد.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  8. با سلام .........دوست من واریکوسل درجه 3 داشت وبا عمل جراحی مشکلش برطرف شد ..دکترا بهش گفته بودن یا زود ازدواج کن که بچه دار شی یا عمل جراحی کن...دوست منم عمل کرد وبعد از عمل نتیجه آزمایش اسپرموگرامش طبیعی شد ..عملش زیاد سخت نیس ...به نظر من با یه دکتر باتجربه و متبحر دیگه مشورت کن

9. راستی قبل از عمل جراحی  دوست من هیچ دردی نداشت فقط بخاطر واریکوسل سمت چپ در همین سمتش توی بیضه ش احساس سنگینی داشت

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید