شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بی خوابی عجیب

1. با سلام . من مدتی هست که یه مشکل عجیب برام پیش اومده و هر روز هم وخیم تر میشه . مشکل من این هست که از 5 سال قبل تخت نظر پزشک روانشناس داروی ضد افسرگی سیتالوپرام به مقدار 20 میل مصرف میکردم به مدت 2 سال و نیم . بعد از این مدت به مدت یکسال دارو رو پزشک ترجیح داد قطع کنم به دلیل بهبود . ولی بعد از یکسال دوباره سفارش به مصرف شدم تا مدت یکسال و نیم . بعد از این مدت چند سفر خارج از کشور برام پیش اومد و چون تو ایران نبودم دارو رو قطع کردم . از اون به بعد بی خوابی ها و ناراحتی های بدی برای من پیش اومده که یکی از اونها بی خوابی هست . البته قبل از این جریان هم بد خوابی داشتم ولی این موضوع فقط به ایران مربوط میشد و در خارج از کشور خواب من عالی بود و تا چند وقت از برگشتنم هم خوب بود ولی کم کم دوباره خراب میشد .
    جریان این هست که من ححتا به حد مرگ هم که خسته باشم و چشمام از خواب و خماری خواب باز هم نشه به محض اینکه به رختخواب میرم , خوابم میپره و مغزم رفرش میشه . گاهی این اتفاق با ناراحتی عجیبی همراهه . توی پای چپم پنجه پام یه جور بی قراری و یک حرکت مثل جریان ضعیف برق رو حس میکنم که به محض اینکه میخوام به خلسه خواب فرو برم , شروع میشه و منو میپرونه دوباره از بین میره و دوباره تا میخواد چشمم سنگین بشه دوباره حرکت و جنبش میکنه طوریکه آخر از خیر خواب میگذرم . گگاهی هم این ناراحتی از پای چپ به پای راست منتقل میشه . طپش قلب پیدا میکنم و کلافه و عصبی و بی قرار میشم به شدت و پرخاشگر . من همیشه عادت به خواب بعد از ظهر داشتم ولی الان مدتیه که حتا این خواب هم از من گرفته شده و نمیتونم بخوابم . شب ها خیلی دیر به رختخواب میرم معمولن ساعت 2 - 3 و گاه تا 5-6 صبح توی رختخواب هستم و گاه کلن تا روز بعد هم خوابم نمیبره . قرص های خواب مثل والیوم ده هم که مصرف میکنم بدتر منو سرحال میکنه . تنها یک قرص هست به اسم زولپیدم که وقتی میخورم نیم ساعت تا یکساعت بعدش میتونم بخوابم ولی فردا صبح که بیدار میشم خسته و کسل هستم و احساس میکنم نخوابیدم . ازتون خواهش میکنم به من کمک کنین تا بتونم راححت بخوابم تمام زندگی من مختل شده .. علت این بی خوابی چی میتونه باشه ؟ روش های زیادی رو امتحان کردم مثل خوردن ماست و دوغ و بابونه و سنبل الطیب و دوش آب سرد و گرم و ورزش کردن و پیاده روی و خوابیدن در هوای آزاد و بدون لباس و هر چی که به فکرم رسید ولی فایده نداشت . توی سرم مدام افکار زیادی میچرخه و به همه چیز فکر میکنم زمانی هم که سعی میکنم به چیزی فکر نکنم , بدتر میشه و اعصابم میریزه به هم . نمیدونم چیکار باید بکنم ...

2. golbaghaly نوشته است: با سلام . من مدتی هست که یه مشکل عجیب برام پیش اومده و هر روز هم وخیم تر میشه . مشکل من این هست که از 5 سال قبل تخت نظر پزشک روانشناس داروی ضد افسرگی سیتالوپرام به مقدار 20 میل مصرف میکردم به مدت 2 سال و نیم . بعد از این مدت به مدت یکسال دارو رو پزشک ترجیح داد قطع کنم به دلیل بهبود . ولی بعد از یکسال دوباره سفارش به مصرف شدم تا مدت یکسال و نیم . بعد از این مدت چند سفر خارج از کشور برام پیش اومد و چون تو ایران نبودم دارو رو قطع کردم . از اون به بعد بی خوابی ها و ناراحتی های بدی برای من پیش اومده که یکی از اونها بی خوابی هست . البته قبل از این جریان هم بد خوابی داشتم ولی این موضوع فقط به ایران مربوط میشد و در خارج از کشور خواب من عالی بود و تا چند وقت از برگشتنم هم خوب بود ولی کم کم دوباره خراب میشد .
    جریان این هست که من ححتا به حد مرگ هم که خسته باشم و چشمام از خواب و خماری خواب باز هم نشه به محض اینکه به رختخواب میرم , خوابم میپره و مغزم رفرش میشه . گاهی این اتفاق با ناراحتی عجیبی همراهه . توی پای چپم پنجه پام یه جور بی قراری و یک حرکت مثل جریان ضعیف برق رو حس میکنم که به محض اینکه میخوام به خلسه خواب فرو برم , شروع میشه و منو میپرونه دوباره از بین میره و دوباره تا میخواد چشمم سنگین بشه دوباره حرکت و جنبش میکنه طوریکه آخر از خیر خواب میگذرم . گگاهی هم این ناراحتی از پای چپ به پای راست منتقل میشه . طپش قلب پیدا میکنم و کلافه و عصبی و بی قرار میشم به شدت و پرخاشگر . من همیشه عادت به خواب بعد از ظهر داشتم ولی الان مدتیه که حتا این خواب هم از من گرفته شده و نمیتونم بخوابم . شب ها خیلی دیر به رختخواب میرم معمولن ساعت 2 - 3 و گاه تا 5-6 صبح توی رختخواب هستم و گاه کلن تا روز بعد هم خوابم نمیبره . قرص های خواب مثل والیوم ده هم که مصرف میکنم بدتر منو سرحال میکنه . تنها یک قرص هست به اسم زولپیدم که وقتی میخورم نیم ساعت تا یکساعت بعدش میتونم بخوابم ولی فردا صبح که بیدار میشم خسته و کسل هستم و احساس میکنم نخوابیدم . ازتون خواهش میکنم به من کمک کنین تا بتونم راححت بخوابم تمام زندگی من مختل شده .. علت این بی خوابی چی میتونه باشه ؟ روش های زیادی رو امتحان کردم مثل خوردن ماست و دوغ و بابونه و سنبل الطیب و دوش آب سرد و گرم و ورزش کردن و پیاده روی و خوابیدن در هوای آزاد و بدون لباس و هر چی که به فکرم رسید ولی فایده نداشت . توی سرم مدام افکار زیادی میچرخه و به همه چیز فکر میکنم زمانی هم که سعی میکنم به چیزی فکر نکنم , بدتر میشه و اعصابم میریزه به هم . نمیدونم چیکار باید بکنم ...

با سلام
    دوست گرامی، چیزی که مشخصه اینه که مورد شما برمیگرده به مشکلات عصبی!!که قطعاً باید تحت نظر متخصصین مغزو اعصاب ،معاینه،تشخیص و درمان بشه!!ولی با توضیحاتی که دادید و گفتید که با مسافرت و تغییر مکان، حالتون بهتر شده!!شاید محل زندگی،محل خواب،اشیای داخل اطاق خواب،نور و یا عدم نور اطاق خواب،تختخواب،لباس خواب و هر آن چیزی که با زمان و مکان خواب شما در ارتباطه در این قضیه دخیل باشه!!مثلاً حتی وجود یک عکس در اطاق خواب!!
    لذا پیشنهاد میکنم ضمن مراجعه به متخصصین مغز و اعصاب، وپیگیری موضوع ،در این مواردی که گفته شد،بیشتر کنکاش و جستجو کنید!! احتمال داره چیزی رو پیدا کنید که روی اعصاب شما تاثیر میزاره و بهتون استرس وارد کرده و فکرتونو مشغول میکنه که همه اینها باعث بی خوابی آدم میشه!! یک پیشنهاد دیگه اینکه امتحان کنید در منزل فرضاً برادر و یا خواهر و هر جائی به غیر از منزل خودتون بخوابید، آیا بازهم این مسئله براتون اتفاق می افته یا نه؟؟ یا به شهرستان سفر کرده و این مورد رو تست کنید!
    انشالله معضلتون بزودی مرتفع خواهد شد.
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. آرامیدگی
    برای مبارزه با بی خوابی اخیرا از روشهای روان شناختی استفاده می‌شود. برخی از این روشها مستقیما تنش را کاهش می‌دهند. مثل تمرینهای مربوط به شل کردن ماهیچه‌ها.

مبارزه با ترسهای اغراق آمیز
    خواب مخصوصا پس از تلاش بدنی به ما نیرو می‌دهد. ولی ما اغلب مساله ناشی از کمبود خواب را خیلی بزرگتر جلوه می‌دهیم. در اینصورت می‌توانیم باورهای جانشینی را جایگزین باورهای اغراق آمیز منفی کنیم.

چند باور اغراق آمیز
    اگر نخوابم فردا احساس خستگی خواهم کرد.
    اگر زیاد نخوابم از نظر سلامتی آسیب خواهم دید.

اگر زود نخوابم تا صبح بیدار خواهم ماند.
    اگر خوب نخوابم بعید است که خوب امتحان بدهم.
    باورهای جانشین
    عیب ندارد اگر خسته شدم فردا شب زودتر می‌خوابم.
    الزاما اینطور نیست، برخی اشخاص حتی با دو سه ساعت خواب نیز سلامتی کامل دارند.

هیچ ایرادی ندارد اگر خوابم نبرد بلند می‌شوم به کارهایم می‌رسم و مطمئن هستم که فردا صبح سر ساعت نیز بیدار می‌شوم.

ممکن است اما مثل این است که من زیادی می‌ترسم نتیجه امتحان نباید به چند ساعت خواب وابسته باشد.
    اجتناب از نشخوار فکری در رختخواب
    وقتی به رختخواب می‌روید به مسائل فردا فکر نکنید. وقتی به منظور خواب به رختخواب می‌روید، می‌توانید روز بعد را در چند دقیقه برنامه ریزی کنید اما به دنبال آن بتوانید خود را به دراز کشیدن و خیالبافی کردن اختصاص دهید. اگر مساله مهمی به ذهنتان رسید آن را روی تکه کاغذی که دم دست دارید یادداشت کنید تا فراموش نشود. با این همه اگر فکر خیال همچنان سماجت کرد از رختخواب بیرون بیاید و به کارهای دیگر بپردازید. کاری کنید که رختخواب محل استراحت و خواب باشد نه دفتر کار. رختخواب به هر صورتی که باشد مخزن افکار نیست.

داشتن نظم
    دیر بیدار شدن می‌تواند شما را از پیش برای بی خوابی آماده کند. اگر به کمک زنگ ساعت بیدار می‌شوید آن را روی ساعت معینی میزان کنید صرف نظر از این که چند ساعت خوابیده‌اید سر ساعت بلند شوید. وقتی بیدار شدن خود را ثابت نگه می‌دارید خود به خود ساعت خوابیدن هم ثابت می‌شود و در نتیجه خواب و بیداری نظم می‌گیرد.

استفاده از خیال پردازی
    به نظر سینگر خیال پردازیها یا رویاهای زمان بیداری پدیده‌ای است که بطور طبیعی پیش از خواب اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید به هنگام ساعت خواب به خیال پردازیها اجازه دهید که بطور آزادانه پیش بیایند تا خود از خیالبافیها برای خوابیدن استفاده کنید. مثلا مجسم کنید که در کنار دریا هستید روی ماسه‌ها دراز کشیده‌اید هوا آفتابی است و موجها ماسه‌ها را به ساحل می‌آورند یا در یک چمنزار خوش آب و هوا دراز کشیده‌اید. شما می‌توانید در ذهن خود به مسافرتهای دور و دراز بروید و جزئیات آنها را نقاشی کنید. این نوع مسافرت به شما اجازه می‌دهد که در صفهای اتوبوس و فروشگاهها منتظر نباشید و در نتیجه در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.
    وقتی بی خوابی به سراغ كسی می رود، فرد توانایی خوابیدن ندارد و یا اگر بخوابد بعد از مدت كوتاهی بیدار می شود، در حقیقت خواب او عمق و انسجام لازم را ندارد.

شخص بی خواب از اینكه نمی تواند چشم هایش را بیش از چند دقیقه بسته نگاه دارد، یا ذهن و فكر خود را ریلكس و آرام نگاه دارد، شكایت می كند. عوامل بی خوابی عموما؛ ترس، اضطراب، هیجان، مصرف دارو، مصرف داروهای گیاهی و مصرف نوشیدنی های حاوی كافئین، فعالیت زیاد و درد گزارش شده اند.

بی خوابی به سه نوع تقسیم می شود. بی خوابی گذرا، كوتاه مدت و مزمن. بی خوابی گذرا معمولا از یك شب تا چند هفته طول می كشد. بیشتر مردم این نوع از بی خوابی را به دلایل مختلفی از قبیل اضطراب یا هیجان تجربه كرده اند. بی خوابی كوتاه مدت، عموما سه هفته تا ۶ ماه ادامه دارد و در حالت مزمن، بیمار بی وقفه در مدت زمان بسیار طولانی گرفتار بی خوابی می شود. بی خوابی در بعضی مواقع به مصرف دارو یا عوامل محیطی و بیرونی ارتباط دارد و در برخی موارد به عواملی درونی مرتبط است:

تاخیر عملكرد سندرم خواب، یكی از عواملی است كه موجب بروز اختلال و بی نظمی در خواب شبانه می شود. افرادی كه به سبب كارشان به مناطق مختلف ـ در نصف النهارهای دور ـ سفر می كنند، به دلیل تغییر در ساعت طلوع خورشید و عدم هماهنگی اعضای درونی و ساعت آن مناطق دچار این نوع از بی خوابی می شوند.

پاراسومنیا یكی از ناهنجاری های خواب است كه به شكل كابوس، رفتار های خشونت آمیز و راه رفتن در خواب بروز می كند.

بیماری ریفلاكس نیز یكی دیگر از عواملی است كه موجب برهم زدن خواب شبانه افراد می شود. در این بیماری، فرد به دلیل احساس ناخوشایند بالا آمدن اسید معده به سمت حلق و دهان، از خواب بیدار می شود، این مورد نیز جزو یكی از ناهنجاری های زمان خواب محسوب می شود.

دیوانگی یا جنون خفیف نیز از جمله عوامل مختل كننده خواب است. اصولا فرد مبتلا به جنون، نسبت به افراد سالم، كمتر احتیاج به خوابیدن دارد. و دقیقا همین كم خوابی موجب شدت یافتن جنون و دیوانگی در این افراد می شود. متاسفانه، كم خوابی در افرادی كه دچار جنون خفیف هستند منجر به دیوانگی ـ مانیا ـ می شود.

مصرف مواد محركی از قبیل كافئین، نیكوتین، شكر و داروها از جمله از عواملی هستند كه موجب بروز بی خوابی می شوند.

عدم انجام تمرینات ورزشی در طول روز نیز به بروز بی خوابی كمك می كنند، زیرا اگر فرد در طول روز تمرینات ورزشی مناسب داشته باشد، انرژی قابل ملاحظه ای را می سوزاند و راحت تر به استقبال خواب شبانه می رود.

درد، یكی دیگر از عواملی است كه موجب بروز بی خوابی می شود و بهترین راه حل، تلاش برای تسكین درد و برطرف كردن آن است.

عوارض جانبی برخی داروها نیز موجب بروز بی خوابی در افراد می شود، همچنین استرس، تغییرات بارز احساسی، بیماری های جسمی و روحی، آلرژی و عدم رعایت بهداشت خواب نیز به بروز این بیماری كمك می كند.

● درمان بی خوابی

در بسیاری از موارد، بیماری بی خوابی به دلیل وجود بیماری های جسمانی و روحی در افراد ایجاد می شود. در این موارد بهره مندی از كمك های پزشكی و روان درمانی بسیار موثر است. تمامی داروهای مسكن این پتانسیل را دارند كه مصرف كننده را به خود وابسته كنند، به گونه ای كه مصرف كننده بدون آنها نمی تواند بخوابد. برخی از داروهای مسكن حاوی بنزودیازپام و مسكن های بدون آن ممكن است موجب بروز بی خوابی در مصرف كننده شوند.

بسیاری از افرادی كه دچار بی خوابی هستند، از قرص های خواب و برخی از داروهای مسكن استفاده می كنند. داروهای خواب آوری كه بیشتر در این موارد تجویز می شود، داروهای حاوی بنزودیازپام شامل دیازپام، لورازپام، نیترازپام و … می باشد، كه متاسفانه مصرف این داروها اعتیاد آور است، مخصوصا اگر در مدت زمان مصرف طولانی باشد.

داروهایی كه در آنها بنزودیازپام وجود ندارد از جهت عوارض جانبی نسبت به داروهایی فوق سالم ترند، اما به هرجهت تاثیراتی را از لحاظ جسمی و روحی بر فرد مصرف كننده خواهد داشت.

مصرف مقدار كمی از داروهای ضدناهنجاری نیز در برخی موارد به بیمارانی كه دچار بی خوابی هستند توصیه می شود كه موجب تسكین بیمار می شود اما اثرات سوء آن بر روی سیستم عصبی به حدی است، كه خاصیت آن را بی ارزش می كند.

و اما بسیاری از افرادی كه گرفتار بی خوابی هستند از گیاهان دارویی مثل سنبل الطیب، بابونه، افیون و گل ساعت برای درمان استفاده می كنند. اثر بخشی گیاه سنبل الطیب در تحقیقات مختلفی به اثبات رسیده و در درمان این بیماری بسیار موثر و كمك كننده است.

برخی از شیوه های طبیعی درمان بی خوابی مثل نوشیدن یك لیوان شیرگرم قبل از فرارسیدن زمان خواب، دوش آب گرم عصرگاهی، تمرینات ورزشی شدید به مدت نیم تا یك ساعت در روز به ویژه بعدازظهر ها، میل كردن ناهار مقوی و كامل و حذف شام و صرف غذای مختصری در میان وعده عصرانه، پرهیز از فعالیت هایی كه فكر و ذهن را درگیر می كنند از جمله مواردی است كه اكثر متخصصان درمان های طبیعی به افراد مبتلا به بی خوابی توصیه می كنند.

طب سنتی چین نیز درمان های متنوعی برای درمان بی خوابی دارد. یكی از شایع ترین این درمان ها، طب سوزنی است. رژیم غذایی مناسب، اصلاح شیوه زندگی، گیاه درمانی و … ازجمله تكنیك هایی هستند كه برای درمان این بیماری استفاده می شوند. البته استفاده از این متد هنوز به طور علمی اثبات نشده اما افرادی كه از این شیوه ها استفاده می كنند معتقدند كه این نوع از درمان باعث شكسته شدن دوره بی خوابی های شبانه شان شده، بدون آنكه آنها نیازی به مصرف مسكن و یا قرص های خواب آور داشته باشند.

عطردرمانی، به خصوص استفاده از روغن اسطوخودوس و دیگر روغن های آرام بخش نیز برای درمان بی خوابی بسیار مناسب اند.

در سنت بودا، به افرادی كه از بی خوابی و یا كابوس های شبانه رنج می برند توصیه می شود تا خود را با مهربانی و محبت كردن، درمان كنند. این تمرین باعث به وجود آمدن احساس عشق و مهربانی در فرد می شود كه در نهایت منجر به آرامش روح و جسم او می گردد. این آرامش در حقیقت تنهٔ اصلی برای ایجاد آرامشی عمیق و مثبت و انسجام بخشیدن به خواب است. البته در كنار این روش، تصحیح شیوه نادرست زندگی و رژیم غذایی مناسب نیز به افراد توصیه می شود.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی درمانگر

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  4. golbaghaly نوشته است: با سلام . من مدتی هست که یه مشکل عجیب برام پیش اومده و هر روز هم وخیم تر میشه . مشکل من این هست که از 5 سال قبل تخت نظر پزشک روانشناس داروی ضد افسرگی سیتالوپرام به مقدار 20 میل مصرف میکردم به مدت 2 سال و نیم . بعد از این مدت به مدت یکسال دارو رو پزشک ترجیح داد قطع کنم به دلیل بهبود . ولی بعد از یکسال دوباره سفارش به مصرف شدم تا مدت یکسال و نیم . بعد از این مدت چند سفر خارج از کشور برام پیش اومد و چون تو ایران نبودم دارو رو قطع کردم . از اون به بعد بی خوابی ها و ناراحتی های بدی برای من پیش اومده که یکی از اونها بی خوابی هست . البته قبل از این جریان هم بد خوابی داشتم ولی این موضوع فقط به ایران مربوط میشد و در خارج از کشور خواب من عالی بود و تا چند وقت از برگشتنم هم خوب بود ولی کم کم دوباره خراب میشد .

اختلالات خواب مربوط به تخصص روانپزشكي ميشه با توجه به دارو و علائم شما احتمالا  افسردگي وسواس فكري و اضطراب داشتي يا داري اختلال خواب علامتي از اين بيماريهاست و نبايد براش سرخود قرص مصرف كني اساسا چيزي به اسم قرص خواب نداريم  بايد به روانپزشك مراجعه كني و به فكر درمان بيماري باشي اينطوري مشكل خوابت هم برطرف ميشه.

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  5. روش های طبیعی درمان بی خوابی  

در بسیاری از موارد، بیماری بی خوابی به دلیل وجود بیماری های جسمانی و روحی در افراد ایجاد می شود. در این موارد بهره مندی از كمك های پزشكی و روان درمانی بسیار موثر است.  

وقتی بی خوابی به سراغ كسی می رود، فرد توانایی خوابیدن ندارد و یا اگر بخوابد بعد از مدت كوتاهی بیدار می شود، در حقیقت خواب او عمق و انسجام لازم را ندارد.

شخص بی خواب از اینكه نمی تواند چشم هایش را بیش از چند دقیقه بسته نگاه دارد، یا ذهن و فكر خود را ریلكس و آرام نگاه دارد، شكایت می كند. عوامل بی خوابی عموما؛ ترس، اضطراب، هیجان، مصرف دارو، مصرف داروهای گیاهی و مصرف نوشیدنی های حاوی كافئین، فعالیت زیاد و درد گزارش شده اند.

بی خوابی به سه نوع تقسیم می شود. بی خوابی گذرا، كوتاه مدت و مزمن. بی خوابی گذرا معمولا از یك شب تا چند هفته طول می كشد. بیشتر مردم این نوع از بی خوابی را به دلایل مختلفی از قبیل اضطراب یا هیجان تجربه كرده اند. بی خوابی كوتاه مدت، عموما سه هفته تا ۶ ماه ادامه دارد و در حالت مزمن، بیمار بی وقفه در مدت زمان بسیار طولانی گرفتار بی خوابی می شود. بی خوابی در بعضی مواقع به مصرف دارو یا عوامل محیطی و بیرونی ارتباط دارد و در برخی موارد به عواملی درونی مرتبط است:

تاخیر عملكرد سندرم خواب، یكی از عواملی است كه موجب بروز اختلال و بی نظمی در خواب شبانه می شود. افرادی كه به سبب كارشان به مناطق مختلف ـ در نصف النهارهای دور ـ سفر می كنند، به دلیل تغییر در ساعت طلوع خورشید و عدم هماهنگی اعضای درونی و ساعت آن مناطق دچار این نوع از بی خوابی می شوند.

پاراسومنیا یكی از ناهنجاری های خواب است كه به شكل كابوس، رفتار های خشونت آمیز و راه رفتن در خواب بروز می كند.

بیماری ریفلاكس نیز یكی دیگر از عواملی است كه موجب برهم زدن خواب شبانه افراد می شود. در این بیماری، فرد به دلیل احساس ناخوشایند بالا آمدن اسید معده به سمت حلق و دهان، از خواب بیدار می شود، این مورد نیز جزو یكی از ناهنجاری های زمان خواب محسوب می شود.

دیوانگی یا جنون خفیف نیز از جمله عوامل مختل كننده خواب است. اصولا فرد مبتلا به جنون، نسبت به افراد سالم، كمتر احتیاج به خوابیدن دارد. و دقیقا همین كم خوابی موجب شدت یافتن جنون و دیوانگی در این افراد می شود. متاسفانه، كم خوابی در افرادی كه دچار جنون خفیف هستند منجر به دیوانگی ـ مانیا ـ می شود.

مصرف مواد محركی از قبیل كافئین، نیكوتین، شكر و داروها از جمله از عواملی هستند كه موجب بروز بی خوابی می شوند.

عدم انجام تمرینات ورزشی در طول روز نیز به بروز بی خوابی كمك می كنند، زیرا اگر فرد در طول روز تمرینات ورزشی مناسب داشته باشد، انرژی قابل ملاحظه ای را می سوزاند و راحت تر به استقبال خواب شبانه می رود.

درد، یكی دیگر از عواملی است كه موجب بروز بی خوابی می شود و بهترین راه حل، تلاش برای تسكین درد و برطرف كردن آن است.

عوارض جانبی برخی داروها نیز موجب بروز بی خوابی در افراد می شود، همچنین استرس، تغییرات بارز احساسی، بیماری های جسمی و روحی، آلرژی و عدم رعایت بهداشت خواب نیز به بروز این بیماری كمك می كند.

درمان بی خوابی
    در بسیاری از موارد، بیماری بی خوابی به دلیل وجود بیماری های جسمانی و روحی در افراد ایجاد می شود. در این موارد بهره مندی از كمك های پزشكی و روان درمانی بسیار موثر است. تمامی داروهای مسكن این پتانسیل را دارند كه مصرف كننده را به خود وابسته كنند، به گونه ای كه مصرف كننده بدون آنها نمی تواند بخوابد. برخی از داروهای مسكن حاوی بنزودیازپام و مسكن های بدون آن ممكن است موجب بروز بی خوابی در مصرف كننده شوند.

بسیاری از افرادی كه دچار بی خوابی هستند، از قرص های خواب و برخی از داروهای مسكن استفاده می كنند. داروهای خواب آوری كه بیشتر در این موارد تجویز می شود، داروهای حاوی بنزودیازپام شامل دیازپام، لورازپام، نیترازپام و … می باشد، كه متاسفانه مصرف این داروها اعتیاد آور است، مخصوصا اگر در مدت زمان مصرف طولانی باشد.

داروهایی كه در آنها بنزودیازپام وجود ندارد از جهت عوارض جانبی نسبت به داروهایی فوق سالم ترند، اما به هرجهت تاثیراتی را از لحاظ جسمی و روحی بر فرد مصرف كننده خواهد داشت.

مصرف مقدار كمی از داروهای ضدناهنجاری نیز در برخی موارد به بیمارانی كه دچار بی خوابی هستند توصیه می شود كه موجب تسكین بیمار می شود اما اثرات سوء آن بر روی سیستم عصبی به حدی است، كه خاصیت آن را بی ارزش می كند.

و اما بسیاری از افرادی كه گرفتار بی خوابی هستند از گیاهان دارویی مثل سنبل الطیب، بابونه، افیون و گل ساعت برای درمان استفاده می كنند. اثر بخشی گیاه سنبل الطیب در تحقیقات مختلفی به اثبات رسیده و در درمان این بیماری بسیار موثر و كمك كننده است.

برخی از شیوه های طبیعی درمان بی خوابی مثل نوشیدن یك لیوان شیرگرم قبل از فرارسیدن زمان خواب، دوش آب گرم عصرگاهی، تمرینات ورزشی شدید به مدت نیم تا یك ساعت در روز به ویژه بعدازظهر ها، میل كردن ناهار مقوی و كامل و حذف شام و صرف غذای مختصری در میان وعده عصرانه، پرهیز از فعالیت هایی كه فكر و ذهن را درگیر می كنند از جمله مواردی است كه اكثر متخصصان درمان های طبیعی به افراد مبتلا به بی خوابی توصیه می كنند.

طب سنتی چین نیز درمان های متنوعی برای درمان بی خوابی دارد. یكی از شایع ترین این درمان ها، طب سوزنی است. رژیم غذایی مناسب، اصلاح شیوه زندگی، گیاه درمانی و … ازجمله تكنیك هایی هستند كه برای درمان این بیماری استفاده می شوند. البته استفاده از این متد هنوز به طور علمی اثبات نشده اما افرادی كه از این شیوه ها استفاده می كنند معتقدند كه این نوع از درمان باعث شكسته شدن دوره بی خوابی های شبانه شان شده، بدون آنكه آنها نیازی به مصرف مسكن و یا قرص های خواب آور داشته باشند.

عطردرمانی، به خصوص استفاده از روغن اسطوخودوس و دیگر روغن های آرام بخش نیز برای درمان بی خوابی بسیار مناسب اند.

در سنت بودا، به افرادی كه از بی خوابی و یا كابوس های شبانه رنج می برند توصیه می شود تا خود را با مهربانی و محبت كردن، درمان كنند. این تمرین باعث به وجود آمدن احساس عشق و مهربانی در فرد می شود كه در نهایت منجر به آرامش روح و جسم او می گردد. این آرامش در حقیقت تنهٔ اصلی برای ایجاد آرامشی عمیق و مثبت و انسجام بخشیدن به خواب است. البته در كنار این روش، تصحیح شیوه نادرست زندگی و رژیم غذایی مناسب نیز به افراد توصیه می شود.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی درمانگر

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید