شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کم کاری تیرویید و مکملهای ورزشی مجاز

1. با سلام
    سوال من در رابطه با مکملهای ورزشی مناسب برای بدنسازی در این دسته از بیماران است
    من از گلوتامین و whey100% استفاده می کنم با توصیه مربی ام که هم تخصص ورزشی دارد و هم مربی تیمهای ملی است
    از سویی فامیل ما هم هست و اما با خواندن پستهای فروم به شک افتادم که نکند این تصمیم غلط بوده
    از طرفی نتوانستم یک متخصص تغذیه ورزشی پیدا کنم (چون گویا در ایران چنین فردی اصلا نداریم-فاجعه وزنه برداری مثال آن)
    حال از شما تقاضا دارم اگر متخصصی در این زمینه می شناسید دریغ نفرمایید و در ضمن بفرمایید این مکملها که من مصرف کرده ام ضرری داشته یا خیر (هر چند در fda  و myo clinic عوارض قابل توجهی ذکر نشده بود)/؟

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. سلام، دوست عزیز در مورد بدنسازی و تغذیه و مکمل و دارو و فرق مکمل و دارو هر چه که فکر میکنم لازمه براتون توضیح میدم تا کاملا روشن بشید و این طرز فکر های غلط هم از بین بره.

ببینید عضلات برای رشد ، حجیم شدن و افزایش قدرت نیاز به تمرین و تغذیه مناسب دارن.
    وقتی صحبت از تغذیه میشه یعنی هر آنچیزی که جز دسته ی پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها به عنوان درشت مغذی ها و همچنین فیبر ها، ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان ریز مغذی ها میشه. هر چیزی که جز این دسته بباشه مثل تمام مواد غذایی که میخوریم اسمش هست غذا. شما وقتی میگی مکمل غذایی اسمش روشه یعنی هر ماده ای که حاوی یکی از این 6 7 دسته باشه، و در این صورت اصلا چیزی به عنوان مکمل غذایی مجاز و مکمل غذایی غیر مجاز نداریم اصلا!!! چون ماده ی خوراکی یا جز دسته های درشت مغذیه یا جز این دسته نیست! اگه جز این دسته باشه میشه غذا یا مکمل غذایی یا هر چیزی اسمشو گذاشت که هیچ گونه موردی نداره، مثل همون غذایی هست که صبحانه و ناهار و شام داریم میخوریم. حالا برای بالاتر بردن بازده و پایین تر اوردن حجم که ورزشکار بتونه راحت بخوره به صورتی در میارن که اون مواد مورد نیاز فقط داخل مکمل باشه.
    مثال میزنم. فرض کنید بدن یه فرد ورزشکار روزانه به ازای هر کیلو وزن بدنش تقریبا 4 تا 5 گرم کربوهیدرات نیاز داره.به این معنی که یک فرد 80 کیلویی در روز نیاز به 300 تا 400 گرم کربوهیدرات خالص در روز داره.
    ماده ای که بیشترین میزان کربوهیدرات رو در خودش داره سیب زمینی هست که تقریبا در هر 100 گرم 18 گرم کربوهیدرات داره، این به این معنی هست که یک فرد ورزشکار با 80 کیلو وزن باید معادل 2 تا 3 کیلو سیب زمینی در روز مصرف کنه تا فقط و فقط نیاز به کربوهیدراتش برطرف شه!! و این نکته رو در نظر بگیرید من ماده ای رو مثال زدم که بیشترین مقدار کربوهیدرات رو شامل هست و خیلی از مواد حتی به 5 6 گرم کربوهیدرات در 100 گرم هم نمیرسن. برای اینکه فرد مجبور نباشه معادل سه نفر در روز غذا بخوره تا نیازهای غذاییش برطرف شه اومدن مکمل رو وارد بازار کردن تا به راحتی در  حجمی کم مواد مورد نیاز به بدن فرد برسه و ضمن اینکه همراه با اون مواد دیگه موادی غیر ضروری که لازم نیست وارد بدن نشه.
    این از بحث مکمل که خلاصه و با یه مثال سعی کردم بگم.
    در کل باید بگم مکمل غذایی اگر استاندارد و مناسب و معتبر باشه فوق العاده فوق العاده خوب و مفید هست نه فقط برای ورزشکاران که برای افراد عادی هم مفید خواهد بود.

اما یه بحثی در پرورش اندام و کلا ورزش های قدرتی هست به نام دارو که مقولش کاملا جداست و نه جاش اینجاست نه توصیه میشه مصرف کنه کسی. فقط این رو بگم، استفاده از دارو ، استروئید و مشتقات تستسترون از اصول قهرمانی ورزشهای قدرتی هست و کسی که بخواد به صورت حرفه ای و قهرمانی این ورزشها رو دنبال کنه باید از دارو استفاده کنه که من خودم به خاطر همین موضوع و خطرهایی که داره وارد پرورش اندام حرفه ای و قهرمانی نشدم. ولی خب همون مصرف دارو هم خودش اصول زیادی داره که مصرف درستش میتونه از خطرات و صدمات کم کنه و حتی تا درصد بالایی بدون خطر باشه اما متاسفانه توی کشور ما چیزی به عنان فهم و آگاهی وجود نداره.

در کل منظورم رو بهتون برسونم،در افراد معمولی که سابقه ی بیماری خاصی ندارن مصرف مکمل های ورزشی استاندارد و با کیفیت هیچ گونه عوارض و ضرری نداره که هیچ، اتفاقا مصرفشون هم برای بهبود کیفیت تغذیه کار خوبی هست.
    قصد تبلیغ هم ندارم اما اگه به کیفیت مکمل اهمیت میدین و استاندارد بودن براتون مهم هست دور محصولات ایرانی رو خط بکشید!! محصولات ایرانی از نظر کیفیت در سطح بسیار پایین هستند و حتی توانایی رقابت با محصولات درجه 2 روز دنیا رو ندارن.

اما در مورد مکمل هایی که مصرف میکنید هم یه توضیح کوچیکی بدم. پودر وی یک نوع پروتئین هست که در واقع با کیفیت ترین پروتئین خوراکی هست که در دنیا وجود داره اما دقت کنید، پروتئین وی یک محصول خاص نیست، یک ماده ی غذایی هست که شرکت های مختلف اون رو تولید میکنند، و کیفیت این مکمل بسته به اعتبار شرکت و نوع محصول متفاوته، پودر وی هست شما میتونید با 4000 هزار تومن برای هر کیلو اون رو تهیه کنید ، اما پودر وی هم هست که قیمت هر کیلوی اون بالای 15 20 هزار تومنه، پس در انتخاب نوع پروتئین و پودر وی که مصرف میکنید داشته باشید. ضمن اینکه برای مصرف پروتئین به هیچ عنوان موادی مثل تخم مرغ(بیشتر سفیده به دلیل نداشتن چربی)، سینه ی مرغ و شیر رو فراموش نکنید.

گلوتامین هم یک نوع ا اسید آمینه های غیر ضروری هست که چون مزان اون در بدن فرد به صورت طبیعی کم هست به صورت مکمل مصرف میشه و کا اون هم حفظ و نگهداری بهتر از عضلات و جلوگیری از تحلیل رفتن اونها هست.

البته بحث راجع به مکمل و دارو و تغذیه و اینها خیلی خیلی گسترده تر از اینهاست اما سعی کردم یه سری نکاتی رو بگم که حتما نیاز هست بدونید، باز هم اگه سوالی بود من در خدمتم جوابتون رو میدم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید