شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

داروي الانزاپين

1. با سلام، من خواهري 19 ساله دارم كه چند وقت پيش به ما گفت كه مي خواهد مدتي(تفريبا 2 هفته ) تنها باشد و از ما خواست كه يك اتاق در هتل برايش فراهم كنيم  البته بايد بگويم كه منزل ما بسيار شلوغ و پر سر و صداست و خواهرم حتي اتاق شخصي ندارد البته حال خواهرم كاملا خوب و عادي بود و ما او را براي مشاوره  پيش روانپزشك برديم  روانپزشك بدون اينكه به ما توضيحي بدهد برايش داروي "الانزاپین 5" شبي 1 دانه راتجويز كرد من درايترنت عوارض خيلي زياد و خطرناكي براي اين دارو خواندم و واقعا جا خوردم (..حتي اينكه ميل به خودكشي را در فرد افزايش ميدهد 2 شب است كه قرص را خورده خيلي زياد مي خوابدو خيلي وقت هاهم در رختخواب بيدار است ولي ميگويد نمي توانم بلند شوم خيلي خسته و بي حال است.. ) مي خواهم بدانم كه  اين دارو در چه مواقعي تجويز مي شود ؟اين پرشك چه برداشتي از خواهر من كرده كه برايش چنين دارويي تجويز كرده خواهر من كه غير از مدتي تنهايي خواستن (كه اكثر افراد هم سن او از اين تنهايي و سكوت در خانه برخوردارند و اين نياز هركسي است) چيز ديگري نخواسته و هيچ مشكل ديگري هم ندارد و كاملا سالم و عاقل است واقعا برايم سوال است كه اين پزشك براي چه براي يك آدم سالم و عاقل فقط براي اينكه گفته به مدتي تنهايي احتياج دارم چنين دارويي داده؟ لطفا مرا راهنمايي كنيد با تشكر فراوان

2. taleb204 نوشته است: با سلام، من خواهري 19 ساله دارم كه چند وقت پيش به ما گفت كه مي خواهد مدتي(تفريبا 2 هفته ) تنها باشد و از ما خواست كه يك اتاق در هتل برايش فراهم كنيم  البته بايد بگويم كه منزل ما بسيار شلوغ و پر سر و صداست و خواهرم حتي اتاق شخصي ندارد البته حال خواهرم كاملا خوب و عادي بود و ما او را براي مشاوره  پيش روانپزشك برديم  روانپزشك بدون اينكه به ما توضيحي بدهد برايش داروي "الانزاپين 5" شبي 1 دانه راتجويز كرد من درايترنت عوارض خيلي زياد و خطرناكي براي اين دارو خواندم و واقعا جا خوردم (..حتي اينكه ميل به خودكشي را در فرد افزايش ميدهد 2 شب است كه قرص را خورده خيلي زياد مي خوابدو خيلي وقت هاهم در رختخواب بيدار است ولي ميگويد نمي توانم بلند شوم خيلي خسته و بي حال است.. ) مي خواهم بدانم كه  اين دارو در چه مواقعي تجويز مي شود ؟اين پرشك چه برداشتي از خواهر من كرده كه برايش چنين دارويي تجويز كرده خواهر من كه غير از مدتي تنهايي خواستن (كه اكثر افراد هم سن او از اين تنهايي و سكوت در خانه برخوردارند و اين نياز هركسي است) چيز ديگري نخواسته و هيچ مشكل ديگري هم ندارد و كاملا سالم و عاقل است واقعا برايم سوال است كه اين پزشك براي چه براي يك آدم سالم و عاقل فقط براي اينكه گفته به مدتي تنهايي احتياج دارم چنين دارويي داده؟ لطفا مرا راهنمايي كنيد با تشكر فراوان

سلام
    دوست عزيز
    1- تمام عوارض موجود در مونوگراف يك دارو الزاما اتفاق نمي افته ! بعلاوه دوز تجويزي براي خواهر شما كمترين مقدار ممكنه  
    و نكته ديگه اينه كه اگر در احتياط هاي اين دارو ( نه عارضه !) ذكر شده احتمال خود كشي رو بالا ميبره به اين دليله كه قبل از بالا بردن مود بيمار انرژي بيمار رو بالا ميبره ...
    توضيح ساده اش اينه كه بيمار احساس خوبي نداره اما قدرت انجام در او بالا ميره
    اين هشداره و در مورد بيمارانيه كه مود ( تلقي از خود و پيرامون) خوبي ندارند ,  نه خواهر شما!
    2-ممكنه اين دارو جز داروهاي ضد سايكوز باشه اما  :  الف : كم عارضه ترين دارو در دسته خودشه ( در بين آنتي سايكوزهاي آتيپيكال )
                                                                ب: دامنه مصرف اين دارو بالاست يعني جهت موارد مختلفي داده ميشه ..
                                                                ج :هميشه الزاما تجويز اين دارو به معناي سايكوز بيمار نيست و اين دارو رو گاها جهت اضطرابهم  تجويز ميكنن
                                                                                                    ( بايد ديد تشخيص پزشك چه بوده )
    3- براي حصول اطمينان بيشتر ميتونين با پزشك ديگه اي هم مشورت كنيد .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM
  3. سلام با تشکر فراوان از سایت مفیدتون . من 30 ساله هستم و بخاطر افسردگی واضطراب شدیدی که 12 سال بیش برام بیش اومده پس از مراجعه به بزشکان وروانپزشکان متعدد در طول این سالها بالاخره داروهایی که مرا کاملا بهبود ببخشد برایم تجویز شد ودلیل اینکه مدت زمان افسردگی واضطراب من این همه سال طول کشیده به چند دلیل مختلف بوده که عبارتند از احتمال وجود دلایل زنتیکی و عدم پاسخ بیماری به داروها و..... وگذراندن  دوران کودکی در شرایط روحی سخت و... الان من به تجویز پزشک چند مورد دارو مصرف میکنم که حدود 5 سال میشود که گذشته از پزشکان قبلی نزد این روانپزشک مراجعه میکنم که داروها ( سیتالوپرام 20 _نورتوپتلین25 _ والپرات سدیم 100 میلی1/2 عدد_ آلپرازولام 0/5 هر کدام روزی یک عدد) میباشد که ابتدا مقدار دوز دارو وداروهای دیگر یشتر از این بوده که الان کاهش دادن وآلپرازولام را هم به توصیه ایشان کم خواهم کرد و از ایشان سوال کردم که از آنجایی که من بدون دارو نمیتوانم زندگی کنم یعنی در صورت عدم مصرف دارو بیماریم آنقدر مرا اذیت میکند که به سر حد جنون میرسم سوال کردم : میتوانم داروها را تا آخر عمر ادامه دهم تا بتوانم یه زندگی عادی داشته باشم؟؟؟ ایشان جواب مثبت دادند و داروها را بجز آلپرازولام بطور ثابت تجویز کردند حالا میخواستم نظر متخصصین محترم این سایت را در مورد وضعیت خودم بدانم یعنی من میتوانم اینگونه تا آخر عمر زندگی عادی مثل افراد نرمال البته اتفاقات متعدد زندگی به کنار که هیچ کس تو زندگی گارانتی سلامتی ندارد ولی مثل یک فرد عادی با همان ریسکها را دارم؟ یعنی این داروها عوارض زیادی برایم در دراز مدت خواهد داشت؟؟؟راستی من مجبور شدم سوالم رو اینجا تو پاسخها مطرح کنم چون هنوز امکان طرح سوال را پیدا نکردم از همتون متشکرم

4. nasim58 نوشته است: سلام با تشکر فراوان از سایت مفیدتون . من 30 ساله هستم و بخاطر افسردگی واضطراب شدیدی که 12 سال بیش برام بیش اومده پس از مراجعه به بزشکان وروانپزشکان متعدد در طول این سالها بالاخره داروهایی که مرا کاملا بهبود ببخشد برایم تجویز شد ودلیل اینکه مدت زمان افسردگی واضطراب من این همه سال طول کشیده به چند دلیل مختلف بوده که عبارتند از احتمال وجود دلایل زنتیکی و عدم پاسخ بیماری به داروها و..... وگذراندن  دوران کودکی در شرایط روحی سخت و... الان من به تجویز پزشک چند مورد دارو مصرف میکنم که حدود 5 سال میشود که گذشته از پزشکان قبلی نزد این روانپزشک مراجعه میکنم که داروها ( سیتالوپرام 20 _نورتوپتلین25 _ والپرات سدیم 100 میلی1/2 عدد_ آلپرازولام 0/5 هر کدام روزی یک عدد) میباشد که ابتدا مقدار دوز دارو وداروهای دیگر یشتر از این بوده که الان کاهش دادن وآلپرازولام را هم به توصیه ایشان کم خواهم کرد و از ایشان سوال کردم که از آنجایی که من بدون دارو نمیتوانم زندگی کنم یعنی در صورت عدم مصرف دارو بیماریم آنقدر مرا اذیت میکند که به سر حد جنون میرسم سوال کردم : میتوانم داروها را تا آخر عمر ادامه دهم تا بتوانم یه زندگی عادی داشته باشم؟؟؟ ایشان جواب مثبت دادند و داروها را بجز آلپرازولام بطور ثابت تجویز کردند حالا میخواستم نظر متخصصین محترم این سایت را در مورد وضعیت خودم بدانم یعنی من میتوانم اینگونه تا آخر عمر زندگی عادی   مثل یک فرد عادی با همان ریسکها را دارم؟ یعنی این داروها عوارض زیادی برایم در دراز مدت خواهد داشت؟؟؟  

سلام دوست عزيزم
    در بحث اعصاب و روان وقتي بحث "كيفيت زندگي " فرد مطرح ميشه برخي عوارض رو ميشه ناديده گرفت ( در حقيقت مثه دو كفه يك ترازو ميمونه ..)
    اين رو در حالت كلي گفتم (توضيح داروها رو در پايين تر ذكر ميكنم )..
    و نكته بعد اينكه بايد بپذيريد اين درمان شماست!!! درمان ميكنيد تا از زندگي لذت ببريد !!! خيلي از بيماريهاي مزمن مثل فشار خون يا انواعي از صرع و ... نيازمند درمان مادام العمر هستند.... نمي خوام منكر عوارض داروها بشم ..نه!! ولي فكر نكنيد كه فقط  مشكل شماست و مدام خود خوري كنيد و نگران باشيد ...
    بدون استرس درمان رو انجام بديد ...!!! اين خيلي  مهمه كه قلبا از انجام درمان راضي باشيد !!!
    مطلبي رو كه در پست قبلي گفتم مجددا تكرار ميكنم ..
    در داروهاي گروه اعصاب عوارض متعددي ذكر شده كه همشون الزاما اتفاق نمي افته ... مسلما پزشك دوز تجويزي و تداخلات احتمالي دارويي رو در نظر ميگيره ...
    تا به كمترين عوارض برخورد كنيد ..
    و اما داروهاي شما ...
    نورتريپتيلين : اين دارو و هم خانواده هاي اون براي شما كه هم اضطراب داريد و هم افسردگي بسيار انتخاب مناسبيه ...
                   مزيت اون به داروهاي هم خانواده اش اينه كه مينيمم خواب آلودگي و مينيمم عارضه آنتي كولينرژيك( نام مجموعه اي  
                   از عوارض كه ملموسترين اون خشكي دهانه ) رو داره
                   و دوز تجويزي شما هم پايينه
    سيتالوپرام :اين دارو هم در دسته خودش نسل جديد تره ... عوارض واقعا كمتري رو نسبت به ساير داروهاي هم دسته خودش داره
                و شما مينيمم دوز ممكن رو داريد مصرف ميكنيد ..
    والپروات سديم : دوز مصرفي شما واقعا كمه ..و در حدي نيست كه از عوارض اون بترسيد ..
                     فقط توصيه ام اينه كه اين دارو رو نجويد و با آب زياد ميل كنيد .تا ناراحتي گوارشي رخ نده
    آلپرازولام : براي شما نقش آرام كننده رو داره ... و طبق نظر پزشك محترمتون منم موافقم كه كم كم حذف بشه ...
                 چون پتانسيل وابستگي داره و ممكنه در دراز مدت مشكل ساز باشه ...
    ميبينيد كه رژيم درماني مناسبي داريد ...پس به درمان و پزشكتون اطمينان كنيد .
    ميتونيد به صورت منظم چكاپ بشيد تا خيالتون از اين بابت هم راحت شه !
    ذهنتون رو از فكرهاي منفي خالي كنيد ..
    و خوشحال باشيد كه  بهبودي داشتيد ...

موفق و هميشه شاد باشيد ./.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید