شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفسیر سی تی اسکن به دنبال تصادف

1. سلام
    متاسفانه در مسافرتی که ایام عید همراه خانواده بودم برای مادرم حادثه ای پیش آمد که موجبات گردن درد شدید ایشان را فراهم کرد.
    حادثه رانندگی به صورت بر خورد شدید ایشان با شیشه ماشینم بود که پس از برخورد درد شدیدی در ناحیه گردن داشتند که با مراجعه به بیمارستان پزشک معالج ایشان نظریه شکسته شدن مهره 4 و 5 و التهاب مهره 7 را داده اند.
    احتمال پوکی استخوان همراه نظریه ایشان بود که این پزشک  دستور سی تی اسکن را دادند که متاسفانه به مسافرت رفته اند.
    جواب سی تی اسکن به شرح زیر میباشد :
    spiral ct scan of cervical vertebrea from c3 to c7 without contrast adminstration in multiplanar reformat images was  obtained
    there is evidenc of degenerative process with osteophyte formation in visualized lower parts of c2 and c3 and c4.
    however the vertebral alignment oppear normal
    vertebral canal is normal
    no fracture line is seen in all parts
    no farcture fragment is noted
    no compression is seen

از دوستانی عزیز تقاضا دارم در صورت اطلاع جواب سی تی اسکن فوق را به من اطلاع دهند.
    در ضمن آزمایش خون هم انجام داده اند که باز هم یاری دوستان عزیز را میطلبم با تشکر از همه دوستان :
    biochemistry
    fbs 81
    b.u.n 10
    cholestrol 148
    triglycerides 68
    cholestrol h.d.l 47
    L.d.l cholestrol 87
    creatinine 0.8
    A.S.T 19
    A.L.T 20
    alkalaine phosphatase 140
    Hematology
    w.b.c 8400
    r.b.c 4.87
    hemoglobin 12.6
    m.c.v 87
    m.c.h 26
    m.c.h.c 30
    Platelet 365000

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. maepc نوشته است: سلام
    متاسفانه در مسافرتی که ایام عید همراه خانواده بودم برای مادرم حادثه ای پیش آمد که موجبات گردن درد شدید ایشان را فراهم کرد.
    حادثه رانندگی به صورت بر خورد شدید ایشان با شیشه ماشینم بود که پس از برخورد درد شدیدی در ناحیه گردن داشتند که با مراجعه به بیمارستان پزشک معالج ایشان نظریه شکسته شدن مهره 4 و 5 و التهاب مهره 7 را داده اند.
    احتمال پوکی استخوان همراه نظریه ایشان بود که این پزشک  دستور سی تی اسکن را دادند که متاسفانه به مسافرت رفته اند.
    جواب سی تی اسکن به شرح زیر میباشد :
    spiral ct scan of cervical vertebrea from c3 to c7 without contrast adminstration in multiplanar reformat images was  obtained
    there is evidenc of degenerative process with osteophyte formation in visualized lower parts of c2 and c3 and c4.
    however the vertebral alignment oppear normal
    vertebral canal is normal
    no fracture line is seen in all parts
    no farcture fragment is noted
    no compression is seen

از دوستانی عزیز تقاضا دارم در صورت اطلاع جواب سی تی اسکن فوق را به من اطلاع دهند.
    در ضمن آزمایش خون هم انجام داده اند که باز هم یاری دوستان عزیز را میطلبم با تشکر از همه دوستان :
    biochemistry
    fbs 81
    b.u.n 10
    cholestrol 148
    triglycerides 68
    cholestrol h.d.l 47
    L.d.l cholestrol 87
    creatinine 0.8
    A.S.T 19
    A.L.T 20
    alkalaine phosphatase 140
    Hematology
    w.b.c 8400
    r.b.c 4.87
    hemoglobin 12.6
    m.c.v 87
    m.c.h 26
    m.c.h.c 30
    Platelet 365000
    سلام،
    با توجه به گزارش CT، هیچ نشانه ای از شکستگی، جداشدگی یا تحت فشار بودن مهره ها و نخاع وجود ندارد، تنها نکته نشانه هایی از استئوپروز از مهره های 2و3و4 گردنی وجود دارد که احتمالا به دلیل روند افزایش سن به وجود آمده است و ارتباطی با حادثه اخیر ندارد، پس یافته های این سی تی نشان می دهد که بر اثر حادثه اتفاق جدیدی رخ نداده است. درد گردن هم به دلیل مکانسیم وقوع حادثه بوده و به wiplash injury از آن یاد می شود و به دلیل صدمه به رباطها و ماهیچه های نگهدارنده گردن ایجاد می شود، درمان آن تسکینی و محافظتی و ممکن است حتی تا 2 سال هم ادامه یابد.

آزمایش بیوشیمیایی خون هم طبیعی است.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید