شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

MAR TEST

1. من 32 سال دارم جواب آزمایش( MAR TEST  20 بود  لطفاٌ تاثیر آن در نا باروری را توضیح دهید

2. roham107 نوشته است: من 32 سال دارم جواب آزمایش( MAR TEST  20 بود  لطفاٌ تاثیر آن در نا باروری را توضیح دهید

سلام،
    آزمونی که نام بردید مخفف Mixed Antiglobulin Reaction می باشد. این آزمون در مواردی به کار می رود که شک به وجود آنتی بادی بر علیه اسپرم وجود دارد. حال آنتی بادی چیست و چرا در این موارد به وجود می آید و رابطه آن با ناباروری چیست؟
    در بدن انسان سیستم ایمنی علیه ساختمانهایی که از خودش نیستند (عوامل خارجی مثل میکروبها و ...) موادی تولید می کند که به آن آنتی بادی گفته می شود و این آنتی بادیها در دفاع از بدن بسیار با اهمیت هستند.
    سیستم دستگاه تناسلی مرد و لوله های اسپرم ساز توسط یک سد خونی - بیضه ای از جریان خون بدن جدا هستند و به همین دلیل بدن در حالت عادی تا مشکلی به وجود نیامده باشد با اسپرمها تماسی نداشته و آنها را نمی شناسد. حال اگر به دلیلی ( مثل ضربه فیزیکی ،  عفونت و برخی اختلالات دیگر بیضه) این سد دچار آسیب شود سلولهای خونی با اسپرمها تماس پیدا کرده و آنها را به عنوان عامل خارجی شناخته و عیله آنها تولید آنتی بادی می کنند. این آنتی بادیها بر اسپرمها اثر کرده و در دم اسپرم قابلیت حرکت را از آنها گرفته و در سر اسپرم قابلیت باروری آنها را تحت تاثیر قرار می دهند و در نهایت ممکن است باعث ناباروری در مرد شوند.
    با انجام آزمون MAR روی اسپرمها به وجود این آنتی بادیها بر روی اسپرمها پی می برند و اگر مقدار آن بیشتر از حدی باشد غیر طبیعی بوده و عامل ناباروری فرد تلقی می شود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید