شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

جواب آزمایش (کم خونی)

1. سلام این جواب ازمایش خواهرم هستش الان هم دکتر خودش اینجا نیستند به یه دکتر دیگه مراجعه کردیم به قول معروف ما را ترسونده گفت که کم خونی شدید داری و باید بری پیش یه دکتر خون و دائم هم سوال میکرد که دل درد داری یا نه حالا دیگه اصلا میترسه خواهرم ازمایش را پیش یه دکتر دیگه ببره اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم  همه ی اینهایی که این زیر نوشتم بیشترش جلوش L و یکی دو مورد ان جلوش نوشته شده H
    WBC     3.51
    NEU      1.20
    NEU%    34.1
    LYM%            57.3

RBC       3.84
    HGB        6.5
    HCT       23.3
    MCV        60.6
    MCH        16.9
    MCHC      27.9
    RDW-CW          15.5
    RDW-SD    32.3
    PLT        458
    PCT       0.353

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. sedayeashena نوشته است: سلام این جواب ازمایش خواهرم هستش الان هم دکتر خودش اینجا نیستند به یه دکتر دیگه مراجعه کردیم به قول معروف ما را ترسونده گفت که کم خونی شدید داری و باید بری پیش یه دکتر خون و دائم هم سوال میکرد که دل درد داری یا نه حالا دیگه اصلا میترسه خواهرم ازمایش را پیش یه دکتر دیگه ببره اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم  همه ی اینهایی که این زیر نوشتم بیشترش جلوش L و یکی دو مورد ان جلوش نوشته شده H
    WBC     3.51
    NEU      1.20
    NEU%    34.1
    LYM%            57.3

RBC       3.84
    HGB        6.5
    HCT       23.3
    MCV        60.6
    MCH        16.9
    MCHC      27.9
    RDW-CW          15.5
    RDW-SD    32.3
    PLT        458
    PCT       0.353

سلام
    ایا خواهرتون علائم کم خونی که به صورت بالینی مشاهده بشه داشته؟؟؟اگه کم خونی شدید داشته باشه باید یه علائمی از خودش نشون بده ........
    در هر حال وجود علامت L یعنی low یعنی کم بودن مقادیر از حد نرمال
    برای عدم وجود تالاسمی(چه مینور و چه ماژور) باید MCV  بالای 80 و MCH  بالای 27 باشه که هر دو مقدار پایینه .......رنج RBC هم بین 4.5 تا 6.1 باید باشه که اونم پایینه ......رنج نرمال PLT بین 150 تا 450 هستش فکر کنم یکی از مواردی که بالا هستش این مورد باشه............. به هر حال هر چه سریعتر به یه متخصص مراجعه کنید
    موفق باشید

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  3. sedayeashena نوشته است: سلام این جواب ازمایش خواهرم هستش الان هم دکتر خودش اینجا نیستند به یه دکتر دیگه مراجعه کردیم به قول معروف ما را ترسونده گفت که کم خونی شدید داری و باید بری پیش یه دکتر خون و دائم هم سوال میکرد که دل درد داری یا نه حالا دیگه اصلا میترسه خواهرم ازمایش را پیش یه دکتر دیگه ببره اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم  همه ی اینهایی که این زیر نوشتم بیشترش جلوش L و یکی دو مورد ان جلوش نوشته شده H
    WBC     3.51
    NEU      1.20
    NEU%    34.1
    LYM%            57.3

RBC       3.84
    HGB        6.5
    HCT       23.3
    MCV        60.6
    MCH        16.9
    MCHC      27.9
    RDW-CW          15.5
    RDW-SD    32.3
    PLT        458
    PCT       0.353

سلام،
    با توجه به آزمایش، احتمال فقر آهن بسیار زیاد است و برای تایید تشخیص می توان از اندازه گیری فریتین سرم استفاده نمود.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. با سلام
    معانی این کلمات در ازمایش خون (الکتروفورز) چی میتونه باشه؟
    HBA
    HBF
    HBA2
    با تشکر

5. jiji نوشته است: با سلام
    معانی این کلمات در ازمایش خون (الکتروفورز) چی میتونه باشه؟
    HBA
    HBF
    HBA2
    با تشکر

سلام،
    این اختصارات انواع مختلف هموگلوبین را نشان می دهد که :
    Hgb A - Adult هموگلوبین غالب در بالغین است.
    Hgb F - Fetus هموگلوبین جنینی است که بعد از تولد به تدریخ به نوع بالیغن تبدیل می شود.
    Hgb A2 و Hgb F در بالیغن به مقدار جزئی وجود دارند و در مقابل در انواع تالاسمی به مقادیر بیشتری میرسند که برای تشخیص این بیماری ضروری است.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  6. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    کم خونی بسیار شدید است این نوع شدید کم خونی علاوه بر کمبود آهن و تالاسمی مینور (و با توجه به کاهش شدید wbc)در بیماری های مزمن و بعضا خطر ناک دیده میشود اگر افزایش حجم کبد و طحال دارند 1 روز هم معطل نکنید.حتما پیگیری کنید

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  7. با سلام خدمت دوستان
    من مادرم مشكل كم خوني داره (تالاسمي مينور داره) و هميشه بدن در و بي حسي رو داره .من پيش متخصص خون بردمش و بهم گفت كه بايد هميشه قرص فولبك اسيد رو مصرف كنه . و مامان حدود يك سال ميشه اين قرصو مصرف مي كنه يه مدت اول بدن درد و استخون درد بهتر شده بود . ولي الان حدود يك ماه ميشه كه بدن درد . استخون درد شديد گرفته كه اصلا نمي تونه تحمل كنه . مجبور قرصهاي مسكن استفاده كنه . مي خواستم بدون پيش چه متخصصي برم مامانو كه بتونه كمك مون كنه . دكتر خونش هم گفت ديگه لازم نيست كه پيش من بياد . فقط اين قرص رو بايد استفاده كنه . به نظر شما من پيش متخصص ارتوپد برم يا مشكل از جايي ديگس . بعدش هم متخصص ارتوپد هم چند شاخه داره من موندم كه بايد چه كار كنم

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. juzarira

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    من و همسرم  برای آزمایش خون  ازدواج مجبور به تکرار آزمایشات شدیم والبته بعد از آن مشکلی برای ازدواج نداشتیم.اما برای نامزدیمان یک آزمایش داوطلبانه دادیم که در آن مشخص شد که گلبولهای قرمز خون همسرم کمرنگ هستند. این اصطلاحی بود که پزشک گفت و برای رفع این مشکل گفت که باید از قرص آهن استفاده کندکه البته از آن استفاده نکرد. با توجه به اینکه من با
    شوهرم فامیل نیستم وسابقه بیماری ژنتیکی در هیچکدام از فامیل من یا او وجود ندارد آیا برای بچه دار شدن باید آزمایشات دیگری هم انجام شود یاخیر؟لطفا کاملا منو راهنمایی کنید. اگر آقای دکتر زحمت بکشند بسیار ممنونم.

.

9. nazgoli نوشته است: با سلام خدمت دوستان
    من مادرم مشكل كم خوني داره (تالاسمي مينور داره) و هميشه بدن در و بي حسي رو داره .من پيش متخصص خون بردمش و بهم گفت كه بايد هميشه قرص فولبك اسيد رو مصرف كنه . و مامان حدود يك سال ميشه اين قرصو مصرف مي كنه يه مدت اول بدن درد و استخون درد بهتر شده بود . ولي الان حدود يك ماه ميشه كه بدن درد . استخون درد شديد گرفته كه اصلا نمي تونه تحمل كنه . مجبور قرصهاي مسكن استفاده كنه . مي خواستم بدون پيش چه متخصصي برم مامانو كه بتونه كمك مون كنه . دكتر خونش هم گفت ديگه لازم نيست كه پيش من بياد . فقط اين قرص رو بايد استفاده كنه . به نظر شما من پيش متخصص ارتوپد برم يا مشكل از جايي ديگس . بعدش هم متخصص ارتوپد هم چند شاخه داره من موندم كه بايد چه كار كنم

سلام،
    درد بدن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و نمیتوان بدون بررسی علت مشخصی را مطرح نمود از مشکلات بیماریهای داخلی تا ارتوپدی و مفاصل که می بایست هر کدام از این موارد بررسی شود.

10. neda_88

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام .. مشکل یکی از دوستانم را میخواستم بگم ..

دوست من حدود چند هفته پیش آزمایش خون دادند و نتیجه این :

Ferritin=24.8
    W.B.C=3.4
    R.B.C=3.87
    که دکتر خودش بهش گفته کم خونی خیلی شدید داره و الان قرص IROFOLIC مصرف میکنه روزی دوتا ..
    اما شاید بشه گفت تنها مشکلی که دوست من با کم خونی خودش داره در زمان عادت ماهانه اش هست و اونم این که روز اول سردرد زیادی داره و مشکل بعدی که دوست دارم نظر شما بزرگواران رو هم درباره اش بدونم اینه که
    دوستم در دو روز اول درد زیادی در ناحیه زیر دل داره و به میزان درد خونریزی نداره یعنی بعد از یک درد زیاد و فشار چند دقیقه ای دو یا سه قطره خون خارج میشه و این حالت تا دو روز هست و بعد خونریزی عادی میشه ..
    دکتر خودش گفته دو حالت داره .. یا مال کم خونی هستش یا اینکه سوراخ پرده ات خیلی تنگ هستش که بعد از ازدواج و مقاربت کامل خوب میشی ..
    ممنون میشم اگر نظراتتون رو بگین

11. سلام دوست عزيز
    با توجه به آزمايش آنمي دوستتون واضحه و چون تشخيص پزشك آنمي فقر آهن بوده براش آهن+اسيد فوليك تجويز كرده
    در مورد مشكل پريودش
    كم خوني الزاما به معناي كاهش حجم خون بدن نيست كه بشه دقيقا مشكلش رو به اون نسبت داد
    اگر پريود دوستتون منظمه نام مشكلش هست " هايپو منوره "
    كه دلايل مختلفي داره و البته گاهي دلايل به وضوح مشخص نيست
    بعضي دلايل :
    1- ژنتيك : سابقه خانوادگي و چگونگي قاعدگي در ديگر زنان خانواده
    2- مصرف قرص هاي هورموني به هر دليل
    3- عدم بالانس بودن هورمونهاي زنانه : كه در اين باره بهتره دوستتون يه آزمايش هورمون بده
    4- جراحي هاي رحم
    5 استرس روحي نسبتا بالا

همونطور كه ميبينيد هايپو منوره يك مشكل مولتي فاكتورياله . به تنهايي مشكل خاصي به وجود نمياره ولي اگر همراه علائم غير عادي ديگه اي باشه مراجعه به متخصص زنان ضروريه(جهت اطمينان از نبودن مشكل خاصي )

neda_88 نوشته است: سلام .. مشکل یکی از دوستانم را میخواستم بگم ..

دوست من حدود چند هفته پیش آزمایش خون دادند و نتیجه این :

Ferritin=24.8
    W.B.C=3.4
    R.B.C=3.87
    که دکتر خودش بهش گفته کم خونی خیلی شدید داره و الان قرص IROFOLIC مصرف میکنه روزی دوتا ..
    اما شاید بشه گفت تنها مشکلی که دوست من با کم خونی خودش داره در زمان عادت ماهانه اش هست و اونم این که روز اول سردرد زیادی داره و مشکل بعدی که دوست دارم نظر شما بزرگواران رو هم درباره اش بدونم اینه که
    دوستم در دو روز اول درد زیادی در ناحیه زیر دل داره و به میزان درد خونریزی نداره یعنی بعد از یک درد زیاد و فشار چند دقیقه ای دو یا سه قطره خون خارج میشه و این حالت تا دو روز هست و بعد خونریزی عادی میشه ..
    دکتر خودش گفته دو حالت داره .. یا مال کم خونی هستش یا اینکه سوراخ پرده ات خیلی تنگ هستش که بعد از ازدواج و مقاربت کامل خوب میشی ..
    ممنون میشم اگر نظراتتون رو بگین

تشکر شده توسط : ROHAM
  12. سلام به همه دوستان خوبم
    من و همسرم سه سالی میشه که ازدواج کردیم و بام هم فامیل هستیم زمانی که برای آزمایش قبل از ازدواج مراجعه کردیم همسرم دارای کم خونی بودند واز من آزمایش مجدد گرفتند و گفتند مشکلی نیست ضمن اینکه به پزشک ژنتیک هم مراجعه کردیم و ایشون هم گفتند چون سابقه بیماری ژنتیکی در فامیل و خانوادهاتون ندارید میتونید ازدواج کنید سوالم از جناب آقای دکتر اینه که باتوجه به انجام این ازمایشات و نسبت فامیلی نزدیک قبل از بارداری نیاز به دادن ازمایش مشخصی هست یا خیر؟؟؟؟؟ و یا اینکه نیاز به مصرف داروی خاصی هست؟؟؟ باتشکر از راهنماییتون

13. shahrzad62 نوشته است: سلام به همه دوستان خوبم
    من و همسرم سه سالی میشه که ازدواج کردیم و بام هم فامیل هستیم زمانی که برای آزمایش قبل از ازدواج مراجعه کردیم همسرم دارای کم خونی بودند واز من آزمایش مجدد گرفتند و گفتند مشکلی نیست ضمن اینکه به پزشک ژنتیک هم مراجعه کردیم و ایشون هم گفتند چون سابقه بیماری ژنتیکی در فامیل و خانوادهاتون ندارید میتونید ازدواج کنید سوالم از جناب آقای دکتر اینه که باتوجه به انجام این ازمایشات و نسبت فامیلی نزدیک قبل از بارداری نیاز به دادن ازمایش مشخصی هست یا خیر؟؟؟؟؟ و یا اینکه نیاز به مصرف داروی خاصی هست؟؟؟ باتشکر از راهنماییتون

سلام
    در ازمایشاتی که قبل از ازدواج برای جلوگیری از متولد شدن فرزند مبتلا به تالاسمی انجام می شود اگر یکی از زوجین مبتلا به تالاسمی نباشد کفایت می کند.............که احتمالا همسر شما مبتلا به تالاسمی بوده و شما نبودید و از این نظر گفتند که مشکلی نیست...................ازدواج فامیلی ازدواجی است که در آن زوجین با یکدیگر فامیل هستند و بنابراین ژنهای مشابه دارند . در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی مختلف شناخته شده اند که ممکن است از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک در پدر و مادر ، فرزندان را مبتلا سازند . این خطر در ازدواجهای فامیلی به علت وجود ژنهای مشترک بیشتر خواهد بود . این بدان معنا نیست که در ازدواجهای غیرفامیلی هیچگونه خطری وجود ندارد ، بلکه احتمال خطر پایین تر خواهد بود . بنابراین ازدواج فامیلی از نظر علم ژنتیک منطقی نیست .

جدول زیر ارتباط بین درجه خویشاوندی و درصد ژنهای مشترک را مشخص می کند :
    درجه خویشاوندی
    افراد فامیل
    درصد ژنهای مشترک
    یک)پدر ، مادر ،‌فرزندان ، خواهران و برادران
    ۵۰%
    دو)خاله ها ، دایی ها ، عموها ، برادر و خواهرزاده ها
    ۲۵%
    سه)دختر عمو ، پسر عمو ، دختر خاله ، پسر خاله ، دخترعمه ، پسرعمه ، دختردایی ، پسردایی
    ۱۲.۵%
    چهار)نوه خاله ،‌نوه دایی ،‌نوه عمو ، و نوه عمه
    ۶.۲۵%
    پنج)نتیجه خاله ، نتیجه دایی ،‌نتیجه عمو ،‌نتیجه عمه
    ۳.۱۲%
    شش)نبیره خاله ، نبیره دایی ، نبیره عمو ، نبیره عمه
    ۱.۵۶%

علل اختلالات ژنتیکی

نقایص ژنی : در این بیماریها ، اختلالات ژنتیکی از طریق به ارث رسیدن یک ژن معیوب از پدر ،‌ مادر و یا هر دو به وقوع می پیوندد . مانند کم خونی داسی شکل ، هموفیلی ، کوررنگی .
    اختلالات کروموزومی : این بیماریها ژنتیکی به علت اختلال در ساختمان و یا تعداد کروموزم ها ایجاد می شوند . شایعترین اختلال کروموزومی سندرم داون یا منگولیسم است . با افزایش سن مادر ،‌ احتمال این اختلال بیشتر می شود .
    به طوری که در یک خانم ۲۰ ساله احتمال به دنیا آوردن فرزند مبتلا به منگولیسم حدود یک در ۲۰۰۰ و در خانم ۴۰ ساله یک در ۱۰۰ است .
    مشاوره ژنتیک عبارت است از یک فرآیند آموزشی که به افراد مبتلا یا در معرض خطر کمک می کند تا طبیعت اختلال ژنتیکی (‌بیماری وارثتی ) و نحوه انتقال آن را بشناسند و موضوعات مرتبط با درمان این بیماریها و تنظیم خانواده را بهتر درک کنند .
    از اصلی ترین اهداف مشاوره ژنتیک،مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار یک بیماری ارثی در هر حاملگی است . تمام افرادی که هر یک از موارد زیر را در خود یا اجداد خود دارا هستند ، قبل از تصمیم به ازدواج یا قبل از بچه دار شدن یا در حین حاملگی و یا بعد از زایمان باید تحت مشاوره ژنتیک قرار گیرند ( که البته بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج و یا قبل از بچه دار شدن باشد ):
    ازدواجهای فامیلی
    حاملگی در سن ۳۵ سال یا بالاتر
    وجود نقایص مادرزادی
    عقب ماندگی ذهنی یا تأخیر در رشد
    کوتاهی بیش از حد قد و سایر اختلالات رشدی
    نازایی یا سقطهای مکرر در زنان و عقیمی در مردان
    ناتوانیهای جسمانی که در هنگام بلوغ شروع شده اند
    سرطانها ، برخی بیماریهای قلبی ، فشار خون بالا و بیماریهای دیگری که ارث در آن دخیل است مانند دیابت
    اختلالات سوخت و ساز بدن
    اختلالات رفتاری
    بنابراین مشاوره ژنتیک به خانواده ها و افراد کمک می کند تا :
    نقش توارث را در بیماریها بشناسند و خطر تکرار بیماری را در خویشاوندان و فرزندانشان بدانند .
    حقایق پزشکی درباره بیماریهای ارثی را درک کنند ( نحوه تشخیص ،‌عاقبت بیماری وراثتی)
    راههای در دسترس برای برخورد با خطر موجود را بشناسند .
    بهترین راه چاره را که با اهداف ، ارزشها و اعتقادات خانواده منطبق باشد بیابند .

موفق باشید و خوشبخت

تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  14. nazgoli نوشته است: با سلام خدمت دوستان

سلام دوست عزیز

ممکنه مادرتون به میزان قرص مصرفی عادت کرده باشن یا این که شاید مجددا به علت خاصی کم شده باشن ...
    بهتره مجددا پیش دکتر برن تا با دادن آزمایش خون علت بررسی بشه ...

15. sasan1

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    میخواستم بدونم بیماری که تالاسمی مینور داره حتما" باید قرص آهن مصرف کنه یا اسید فولیک کفایت میکنه؟
    و در تالاسمی ماژور تغییر شکل گلبول های قرمز را داریم در تالاسمی مینور چه اتفاقی برای گلبولها رخ میدهد؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید