شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پاپ اسمیر چیست؟

1. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم از شایعترین سرطان‏ها در خانم‏ها خصوصاً در ممالك جهان سوم می‏باشد در حالیكه در كشورهای پیشرفته این سرطان به دلیل انجام تست‏های غربالگری از نظر شیوع كاهش چشمگیری یافته است بنابراین سرطان دهانه رحم و غربالگری آن حائز اهمیت فراوانی می‏باشد و نیاز به همكاری متخصصین زنان و پاتولویست دارد. از آنجاییكه سرطان دهانه رحم به آهستگی پیشرفت می‏كند چنانچه خانم‏ها تحت مراقبت‏های منظم و معاینات ژینكولوژیك برنامه‏ریزی شده قرار گیرند می‏توان از این سرطان پیشگیری كرد.
    تست پاپ اسمیر در طی معاینه لگن انجام می‏شود و وجود سلول‏های غیرطبیعی در این تست هشداری مبنی بر وجود این بیماری باشد.
    هدف اصلی این تست و پیگیری‏هایی كه بدنبال آن انجام می‏شود پیشگیری از تغییرات غیرطبیعی سلول‏های دهانه رحم است كه در صورت عدم توجه ممكن است به سمت سرطان دهانه رحم پیشرفت نماید.

تست پاپ اسمیر چیست؟
    تست پاپ اسمیر كه در عوام به آن تست سرطان می‏گویند یك تستی است كه می‏تواند سلول‏های دهانه رحم را بررسی و حالات غیرطبیعی آن را كه منجر به سرطان می‏شود را مشخص نماید.
    توجه به این نكته حائز اهمیت است كه این تست سرطان دهانه رحم یا قسمت تحتانی رحم را مشخص می‏كند و لزوماً در مورد سرطان اندومتر (رحم) پیش‏گویی كننده نمی‏باشد. لذا در موارد و شرایط خاص كه پزشك لازم می‏داند علاوه بر تست پاپ اسمیر، بیوپسی اندومتر نیز انجام می‏شود كه این امر جهت بررسی سلول‏های داخلی حفره رحم می‏باشد و معمولاً در خونریزی‏های غیرطبیعی رحم لازم الاجرا است.

چه افرادی این تست را باید انجام دهند؟
    تمام خانم‏هایی كه از نظر جنسی فعال هستند و سن بالاتر از 21 سال دارند. باید سالانه یك بار این تست را انجام دهند.
    اگر شما جزء جمعیت پر خطر نباشید و سه سال متوالی تست طبیعی یعنی منفی داشته باشید می‏توانید فواصل زمان انجام تست را افزایش دهید.
    خانم‏های پرخطر شامل موارد زیر می‏باشند:
    زنانی كه رابطه تك همسری ندارند و یا اینكه همسر آنها شركای متعدد جنسی داشته باشد.
    خانم‏هایی كه زگیل‏های تناسلی و یا عفونت‏های منتقله از راه جنسی دارند.
    خانم‏هایی مبتلا به HIV
    خانم‏های سیگاری
    نكات قابل توجه قبل از انجام تست:
    در طی دو روز قبل از انجام تست از ژل، كرم و داروهای واژینال استفاده نشود.
    این تست نباید در زمان خونریزی پریود انجام شود.
    تا 24 ساعت قبل تماس جنسی نداشته باشد.
    این تست صددرصد توانایی تشخیص مراحل اولیه بیماری را نداشته ولی می‏تواند باعث كاهش میزان سرطان دهانه رحم شود. بنابراین در كنار آن می‏توان از روش‏های دیگر مانند كولپوسكوپی برای تشخیص این بیماری استفاده كرد.
    باید توجه داشته باشید كه تست پاپ اسمیر فقط حضور سلول‏های غیرطبیعی را نشان می‏دهد و جهت تشخیص قطعی در مواردی كه پزشك شما لازم می‏داند انجام كولپوسكوپی و بیوپسی ضروری است.
    در طی این تست دهانه رحم شما با بزرگنمایی مشاهده خواهدشد و پزشك می‏تواند از مناطق مشكوك به بدخیمی بیوپسی (تكه‏برداری) نماید.
    كولپوسكوپی را می‏توان در مطب پزشك بدون نیاز به بی‏هوشی ظرف 10 تا 15 دقیقه انجام داد.
    درد و ناراحتی كه در سی بیوپسی ایجاد خواهد شد به اندازه دردهای زمان پریود (قاعدگی) می‏باشد.
    بر طبق جواب كولپوسكوپی بیوپسی پزشك مسیر بعدی درمان و چگونگی پیگیری شما را مشخص خواهد نمود.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. با سلام. گزارش سلامت پاپ اسمیر چیست؟ میخوام با آزمایش خودم مقایسه کنم. آیا تفاوتی بین زنانی که زایمان نکرده اند هست؟عفونتهای واژن میتواند در گزارش پاپ اسمیر دخیل باشد؟متشکرم از سایت بسیار پر محتوا و کاربردی تان

3. درمورد گزارش پاپ اسمیر منتظر نظر دکتر پورقربان و یا دکتر صادقی بمونید اما در مورد عفونت این رو می دونم که توصیه شده اگر عفونت بارزی در مهبل دیده شد ، تست پاپ اسمیر گرفته نشود .

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. esdha نوشته است: با سلام. گزارش سلامت پاپ اسمیر چیست؟ میخوام با آزمایش خودم مقایسه کنم. آیا تفاوتی بین زنانی که زایمان نکرده اند هست؟عفونتهای واژن میتواند در گزارش پاپ اسمیر دخیل باشد؟متشکرم از سایت بسیار پر محتوا و کاربردی تان

سلام،
    در مورد پاپ اسمیر باید تمام آن را اینجا مطرح کنید چون به صورت نوشتاری است و در نهایت نتیجه گیری دارد که بر اساس مطالب گزارش می توان نظر داد.

6. سلام آقای دکتر رهام این تمام متنی است که در آزمایش بود.متشکرم
    specimen adequacy:

*satisfactory for evaluation
    -interpretation/result:
    *negative for intraepithelial lesion or malignancy
    ***organisms:not seen
    ***other non-neoplastic findings:
    -reactive cellular changes associated with
    mild inflammation

7. esdha نوشته است: سلام آقای دکتر رهام این تمام متنی است که در آزمایش بود.متشکرم
    specimen adequacy:

*satisfactory for evaluation
    -interpretation/result:
    *negative for intraepithelial lesion or malignancy
    ***organisms:not seen
    ***other non-neoplastic findings:
    -reactive cellular changes associated with
    mild inflammation

سلام،
    نتیجه آزمایش طبیعی است و مشکلی ندارید.

8. سلام
    دکتر رهام ، من 19 سال دارم و با نامزدم رابطه ی جنسی دارم  به همین دلیل تست پاپ اسمیر دادم.که جواب اون به شرح زیره .
    من دو روز دیگه برای 30 روز کشور را ترک میکنم .و در این دو روز امکان دسترسی به پزشکم نیست برای همین از شما خواهش میکنم جواب را برایم شرح بدهید.
    البته من یک هفته قبل پیش پزشکم رفتم به علت خارشی که در دهانه مهبلم بود و اون به من کفت که عفونت باکتریایی است. و دوش واژینال و کرم دالاواگ 2 درصد و قرص مترو نیدازول برای مصرف من و نامزدم داد.
    به دلیل اختلال پروید و با توجه به سونو گرافیس اخیرم که گفته بود تخمدان های من حاوی کیست های متعدد کوچک و پریفرال هستند برای من قرص یاسمین تجویز شد که البته هنوز شروع به مصرف نکردم
    one satisfactory slide smean shows:
    adequate cellular sample with inflammatory background.
    cytohormonal evaluation is not possible  , due to insufficient patient history.
    no pathogenic microbial parasites and fungal elements , except lactobacilli colonoization.
    inflammatory process is excess with inflammatory effects.
    predominantly superticial squamous epithellialcells , which monphologically arewithin normal limits.
    presence  of normal flona without cell cytolysis.
    endocervical cells with normal cytologic appearance.
    negative for dysplasia and malignancy.
    maturation index:
    superficial :65%     intermediate : 30%    parabasal: 5%  
    diagnosis :
    1. mild inflammation
    2. see above description , please.

ممنون

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید