شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

آزمایششش خون ازدواجی

1. آقای دکتر خواهش میکنم خواهش میکنم کمک کنید
    من و خانمم آزمایش خون ازدواج دادیم نتیجه آزمایش:::::::::
    mcv:75
    mch:24
    mchc:32
    خانمم هم
    mcv:76
    :mchc:33
    دکتر 2 ماه هست که فروس سولفات روزی 3 عدد و فولیک اسید5 میلی یک عدد در روز مصرف میکنیم  دکتر من مشکلی دارم؟ البته هنوز آزمایش سوم ندادیم اول mcvخانمم 74بودوmch23.8 بار دوم 76 و mch26 درمان چیه دکتر کمک کنید خواهش میکنم

2. djshahab نوشته است: آقای دکتر خواهش میکنم خواهش میکنم کمک کنید
    من و خانمم آزمایش خون ازدواج دادیم نتیجه آزمایش:::::::::
    mcv:75
    mchc:32
    خانمم هم
    mcv:76
    :mchc:33
    دکتر 2 ماه هست که فروس سولفات روزی 3 عدد و فولیک اسید5 میلی یک عدد در روز مصرف میکنیم  دکتر من مشکلی دارم؟ البته هنوز آزمایش سوم ندادیم اول mcvخانمم 74بودوmch23.8 بار دوم 76 و mch26 درمان چیه دکتر کمک کنید خواهش میکنم

از بین پارامترها و اندکس‌های خونی آن‌چه در وهله اول به آن توجه می‌شود MCH و MCV است.
    MCH متوسط غلظت هموگلوبین و MCV متوسط حجم گلبول‌های قرمز نشان می‌دهد برای MCH مقادیر بیش از 27 و برای MCV مقادیر بیش از 80، (و البته کمتر از 100) نرمال تعریف شده است.

درسن شما اگر تالاسمی ماژور داشتید تابحال بلحاظ بالینی هم شده متوجهش می شدید
    .چیزی که از نتایج ازمایشات شما معلومه پایین بودنMCH و MCV از حدنرماله ...حدس میزنم کم خونی داشته باشید اما اگه الکتروفورز هم انجام میدادید اونوقت با اطمینان بیشتری میشد نظر داد که این کم خونی ناشی از فقر آهنه یا نه....
    به هر حال از نتیجه ازمایشتون پایین بودن این دو مقدار استنباط میشه
    برای اطلاعات بیشتر میتونید به لینک زیر برید:
    گروه خون و آزمایشات قبل از ازدواج
    http://www.roham.ws/web/ftopict-411.html
    شمارش کامل خونCBC
    http://www.roham.ws/web/ftopicp-17119.html#17119
    انشالله مشکلتون حل میشه
    موفق باشید و خوشبخت

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
  3. سلام...
    یک سوال داشتم...
    من و پسر دائیم رفتیم واسه آزمایش خون پیش از ازدواج. اونجا به خاطر پایین بودن MCV مون مجبور شدیم آزمایش الکتروفورز هموگلوبین بدیم.
    نتیجه اولیه آزمایش اولمون اینهاست :
    من:
    WBC=8.8
    RCB=5.34
    HGB=13.3
    HCT=42.2
    MCV=79.0
    MCH=24.9
    MCHC=31.5
    PLT=287
    مال پسر دائیم:
    WBC=7.9
    RCB=6.21
    HGB=15.7
    HCT=49.3
    MCV=79.4
    MCH=25.3
    MCHC=31.8
    PLT=281

آزمایش الکتروفورزمون هم به این ترتیب شده :
    من:
    Ferritin=14
    Serum iron = 121
    TiBC=299
    HBA=96.6%
    HBF=0.6%
    HBA2=2.8%
    پسر دائیم:
    Ferritin=33
    Serum iron = 107
    TiBC=313
    HBA=96.4%
    HBF=0.7%
    HBA2=2.9%

اون وقت یک عده دکتر بهمون گفتن میتونیم با دادن تعهد آزمایش بدیم و هیچ خطری نیست. یعنی بدون هیچ نگرانی تعهد بدیم و ازدواج کنیم.
    ولی یکی از دکتر ها گفت صبر کنیم تا نتیجه آزمایش ژنتیک مشخص بشه.
    میخواستم ببینم درستش چیه ؟ ما مشکلی داریم یا اینکه میتونیم تعهد بدیم و ازدواج کنیم ؟
    ممنون میشم اگه سریعتر جوابمو بدید.

4. Sahel_69 نوشته است: سلام...
    یک سوال داشتم...
    من و پسر دائیم رفتیم واسه آزمایش خون پیش از ازدواج. اونجا به خاطر پایین بودن MCV مون مجبور شدیم آزمایش الکتروفورز هموگلوبین بدیم.
    نتیجه اولیه آزمایش اولمون اینهاست :
    من:
    WBC=8.8
    RCB=5.34
    HGB=13.3
    HCT=42.2
    MCV=79.0
    MCH=24.9
    MCHC=31.5
    PLT=287
    مال پسر دائیم:
    WBC=7.9
    RCB=6.21
    HGB=15.7
    HCT=49.3
    MCV=79.4
    MCH=25.3
    MCHC=31.8
    PLT=281

آزمایش الکتروفورزمون هم به این ترتیب شده :
    من:
    Ferritin=14
    Serum iron = 121
    TiBC=299
    HBA=96.6%
    HBF=0.6%
    HBA2=2.8%
    پسر دائیم:
    Ferritin=33
    Serum iron = 107
    TiBC=313
    HBA=96.4%
    HBF=0.7%
    HBA2=2.9%

اون وقت یک عده دکتر بهمون گفتن میتونیم با دادن تعهد آزمایش بدیم و هیچ خطری نیست. یعنی بدون هیچ نگرانی تعهد بدیم و ازدواج کنیم.
    ولی یکی از دکتر ها گفت صبر کنیم تا نتیجه آزمایش ژنتیک مشخص بشه.
    میخواستم ببینم درستش چیه ؟ ما مشکلی داریم یا اینکه میتونیم تعهد بدیم و ازدواج کنیم ؟
    ممنون میشم اگه سریعتر جوابمو بدید.

سلام
    چیزی که در نتایج بالا دیده میشود پایین بودن هر دو اندکس MCH و MCV می باشد.در موارد مینور و اینترمدیت ممکن است میزان اندکسهای خونی مرزی باشد که در این صورت قدم بعدی الکتروفورز است.
    ای کاش محدوده ها رو هم ذکر میکردید به هر حال فکر کنم در الکتروفورز محدوده نرمال برای HBA1 بین 95 تا 98 درصد ، برای  HBF بین 0.1 تا 2 درصد و برای HBA2 بین 1.5 تا 3.5 درصد می باشد.
    فکر نمیکنم مشکل خاصی وجود داشته باشه چون در ازمایش الکتروفورز تمامی موارد در حد نرمال هستش........به هر حال شما نتیجه را به حساب پزشکان بگذارید ........چون بنده مبتدی هستم و اونها سالیان سال درس این موارد رو خوندند.......من نظر شخصیمو گفتم ....................دلیل اینکه  دکتر ها گفتن مشاوره ژنتیک بشه بخاطر فامیلی بودن ازدواج شماست...........ازدواج فامیلی ازدواجی است که در آن زوجین با یکدیگر فامیل هستند و بنابراین ژنهای مشابه دارند . در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی مختلف شناخته شده اند که ممکن است از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک در پدر و مادر ، فرزندان را مبتلا سازند . این خطر در ازدواجهای فامیلی به علت وجود ژنهای مشترک بیشتر خواهد بود . این بدان معنا نیست که در ازدواجهای غیرفامیلی هیچگونه خطری وجود ندارد ، بلکه احتمال خطر پایین تر خواهد بود . بنابراین ازدواج فامیلی از نظر علم ژنتیک منطقی نیست .

جدول زیر ارتباط بین درجه خویشاوندی و درصد ژنهای مشترک را مشخص می کند :
    درجه خویشاوندی
    افراد فامیل
    درصد ژنهای مشترک
    یک پدر ، مادر ،‌فرزندان ، خواهران و برادران
    ۵۰%
    دو خاله ها ، دایی ها ، عموها ، برادر و خواهرزاده ها
    ۲۵%
    سه دختر عمو ، پسر عمو ، دختر خاله ، پسر خاله ، دخترعمه ، پسرعمه ، دختردایی ، پسردایی
    ۱۲.۵%
    چهار نوه خاله ،‌نوه دایی ،‌نوه عمو ، و نوه عمه
    ۶.۲۵%
    پنج نتیجه خاله ، نتیجه دایی ،‌نتیجه عمو ،‌نتیجه عمه
    ۳.۱۲%
    شش نبیره خاله ، نبیره دایی ، نبیره عمو ، نبیره عمه
    ۱.۵۶%

موفق باشید و خوشبخت

تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  5. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    آقاي شهاب بهتر بود rbc را ذكر ميكرديد ولي در هر حال حتي در صورت مينور بودن دو زوج منعي براي ازدواج آنها وجود ندارد بلكه سياست كشوري هم جهت جلوگيري از افزايش مينور آنرا منع نميكند ولي فقط در هنگام بارداري بايد حانم نحت نظر باشد تا فرزند ماژور متولد نشود

خانم ساحل احتمال ابتلا تالاسمي مينور در همسرتان بيشتر است ولي نكات ذكر شده براي شما نيز مفيد است

تشکر شده توسط : ROHAM
  6. با سلام خدمت شما.
    سئوالي داشتم
    پسر عموي من به طور ارثي داراي بيماري صرع ميباشد كه خوشبختانه مشكل ايشون اونجورهايي كه ميگن خفيفه ولي تحت درمان ميباشد و دارو مصرف ميكنه.ولي اين بيماريش باعث شده كه حتي از خدمت سربازي معاف بشه پس به نظر من اونقدرها هم خفيف نيست،درسته؟
    ولي ايشون با اين وجود خيلي كارها ميكنن،يه نمونه: رانندگي وحشتناك!!!!
    آيا ازدواج ما به عنوان نسبت فاميلي دختر عمو و پسرعمو داراي مشكل ميشه و در آينده براي بچه دار شدن اشكالي پيش مياد؟
    با تشكر از شما

7. marjan64_3 نوشته است: با سلام خدمت شما.
    سئوالي داشتم
    پسر عموي من به طور ارثي داراي بيماري صرع ميباشد كه خوشبختانه مشكل ايشون اونجورهايي كه ميگن خفيفه ولي تحت درمان ميباشد و دارو مصرف ميكنه.ولي اين بيماريش باعث شده كه حتي از خدمت سربازي معاف بشه پس به نظر من اونقدرها هم خفيف نيست،درسته؟
    ولي ايشون با اين وجود خيلي كارها ميكنن،يه نمونه: رانندگي وحشتناك!!!!
    آيا ازدواج ما به عنوان نسبت فاميلي دختر عمو و پسرعمو داراي مشكل ميشه و در آينده براي بچه دار شدن اشكالي پيش مياد؟
    با تشكر از شما

سلام
    اگه صرع رو کنار بذاریم قسمتی از جواب شما مثل جواب بالاست(قسمت ازدواج فامیلی) یعنی در شما ژن های مشترک وجود دارد و بقیه موارد رو هم میتونید از بالا مطالعه بفرمایید.اما در رابطه با صرع در مورد بروز مشکلات و ابتلای فرزندان هم باید گفت که احتمال انتقال بیماری به فرزندان وجود دارد ولی نحوه توارث بیماری مشخص نیست . احتمال ابتلای فرزندان به تشنج در افرادی که سابقه تشنج در خانواده دارند بیشتر است ولی همانطور که بیان شد نحوه توارث مشخص نیست . ممکن است فرزند شما مبتلا به این بیماری باشد و یا نباشد .
    موفق باشید

8. سلام...
    من و پسر دائیم ازدواج کردیم....
    جواب آزمایش ژنتیکمون هم اومد...یک تیکه پایین شکل کروموزوم هامون نوشته همه چیزمون طبیعیه...البته قراره بعد عید یک آزمایش خون دیگه بریم و به همراه آزمایش ژنتیکمون ببریم پیش دکتر ژنتیک ...
    ممنونم از راهنماییتون...

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید